02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه کار مایکروویو چگونه است و کاربردهای آن چیست

مائده شریفی 16 /اسفند/ 1401
نحوه کار مایکروویو چگونه است و کاربردهای آن چیست

نحوه کار مایکروویو چگونه است و کاربردهای آن چیست

مایکروویوها دستگاه های خانگی برای پخت و پز هستند که با استفاده از آن ها می توانید مواد غذایی را در زمان کوتاه اماده کنید واز یک وعده غذایی سالم و خانگی لذت ببرید و از خانواده خود پذیرایی کنید. دستگاه هایی مانند مایکروویو، مایکروفر، سولاردم و آون توستر معمولا با یکدیگر قاطی می شوند و به اشتباه از هر محصول نام برده می شود، به همین دلیل در این مطلب امروز به طور کامل دستگاه مایکروویو و نحوه کار آن را شرح می دهیم تا از تفاوت آن با سایر دستگاه های خانگی آگاه شوید. مایکروویو ها به دستگاه تندپز نیز معروف هستند و در میان محصولات گرمایشی که برای پخت و پز به کار می روند لقب تندپز را به خود اختصاص داده است. مایکروویو می تواند یک جایگزین برای فرهای اجاق گاز بزرگ باشد که برخلاف این دستگاه ها فضای زیادی را در خانه نمی گیرد و به راحتی روی پیشخوان و کابینت ها قرار می گیرد و یا می توان برخی از آن ها به صورت توکار استفاده کرد. 

مایکروویو چگونه کار می کند؟

مایکروویو یک دستگاه خانگی با سیستم گرمایشی است که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی مواد غذایی را آماده می کند. این دستگاه انرژی برق را به انرژی گرما تبدیل می کند و با به وجود آوردن امواج ریز الکترومغناطیسی مواد غذایی را به شکل پخته شده در می اورد، این امواج نوری آب مواد غذایی را می گیرند و با جذب آب آن ها سطح غذا و قسمت های داخلی را در زمان کم می پزند. امواج الکترومغناطیسی در برخورد با هر ماده حالت های مختلف نشان می دهند و واکنش های متفاوتی دارند، در برخورد با ظروف فلزی این امواج منعکس می شوند و در برخورد با ظرف های پلاستیکی و شیشه ای امواج مغناطیسی از آن ها عبور می کند و در برخورد با موادی که آب دارند مانند مواد غذایی امواج را به خود جذب می کنند و آب این ماده ها خشک می شود.

عملکرد مایکروویو هنگام پخت چگونه است؟

در مایکروویوها هنگامی که دستگاه را روشن می کنید تا غذا پخته شود امواج به وجود آماده به دیواره های فلزی دستگاه برخورد می کنند و این دیواره های فلزی امواج را منعکس می کنند و مواد غذایی این امواج را به خود جذب می کنند و مولکول های آب تحت تاثیر آن ها قرار می گیرند. در این حالت امواج مغناطیسی مولکول های آب را با سرعت بالا جابه جا می کنند و حرکت می دهند که در این میان سایش مولکولی به وجود می آید، این سایش مولکولی باعث ایجاد گرما و حرارت می شود و با استفاده از آب مواد غذایی آن ها را در زمان کوتاه می پزد و آماده می کند. در مایکروویوها معمولا گرما و حرارت به طور یکنواخت پخش نمی شود و در صورتی که حجم مواد غذایی شما زیاد باشد ممکن است که قسمت های داخلی آن گرم نشود و یا نسب به قسمت های بالایی حرارت کمتری داشته باشد. بیشتر مایکروویو های جدید دارای سینی گردان هستند که همین امر موجب می شود غذاها بهتر پخته شوند و گرما به طور یکدست به آن ها برسد، اما به طور کلی این امواج مایکروویو تا عمق 3 تا 5 سانتی متر داخل مواد غذایی نفوذ می کنند و بهتر است که شما از ظرف های تخت برای پخت و پز غذا داخل دستگاه مایکروویو استفاده کنید. برای پخت غذا در مایکروویو ها مواد غذایی با حجم زیاد و تیکه های بزرگ زمان بیشتری نیاز دارند تا پخته شوند و در برخی موارد ممکن است که فرایند پخت به صورت کامل صورت نگیرد، در این حالت پیشنهاد می کنیم که مواد غذایی را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید و از ظرف و سینی تخت برای اماده کردن غذا داخل مایکروویو استفاده کنید  تا غذاهای شما به خوبی مغر پخت شوند و همه قسمت های آن ها به طور یکدست گرم شوند.

سلامت مواد غذایی در مایکروویو چگونه است

به طور کلی اشعه های مغناطیسی مایکروویو ضرری برای انسان ندارند و سلامتی آن را در خطر نمی اندازند، زیرا این امواج در وسایل دیگر خانگی نیز استفاده می شود. و در همه دستگاه های پخت و پز مانند مایکروویو قسمتی از ویتامین های مواد غذایی گرفته می شود و می توان گفت که غذای آماده شده به طور کامل همه ویتامین ها و اب خود را ندارند. از دیگر دلایلی که مایکروویو می تواند در کارکرد خود دچار اختلال شود روش پخت غذا است، اگر مواد غذایی شما حجم زیادی داشته باشد و یا تیکه های آن ضخیم باشند امکان دارد که همه قسمت ها غذا به خوبی و به طور یکدست گرم نشود که در این حالت قسمت هایی که گرما و حرارت به خوبی به آن ها نرسیده است امکان وجود میکروب وجود دارد و در این موقعیت پخت در مایکروویو می تواند برای شما مضر باشد و به همین دلیل است که باید مواد غذایی را به قطعه های کوچک تقسیم کنید.

امواج میکروویو سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار می دهید

مایکروویوها از نظر ایمنی دستگاه هایی قابل اطمینان هستند و می توانند ایمنی لازم را برای کاربر ایجاد کنند. بیشتر افراد در مورد امواج این محصول نگران هستند اما هانطور که گفتیم این امواج برای انسان مضر نیستند اما در شرایط نامتعارف ممکن است که آسیب های احتمالی را به وجود بیاورند. امواج دستگاه که برای پخت غذا استفاده می شوند تا زمانی که دستگاه را روشن نکنید و درب آن را به طور کامل نبندید منتشر نمی شوند و در صورتی که شما درب دستگاه را دربین مراحل پخت باز کنید این امواج متوقف می شوند و تا زمانی که دوباره دکمه شروع را نزنید شروع به کار نمی کنند. در همه دستگاه ها هنگام کار مقدار کمی از این امواج در زیر دستگاه و قسمت های پشتی آن خارج می شود که مشکلی ندارد، اما در صورتی که قفل مایکروویو شما خراب باشد و یا درب و قسمت هایی از آن تعمیر شده باشد و آسیب دیده باشند امکان خروج امواج از دستگاه وجود دارد و باید در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کنید. همچنین حتما به لولای باز شونده درب نیز توجه کنید که در جای خود محکم باشند و دچار زنگ زدگی و خوردگی نباشند تا پروسه کار مایکروویو شما دچار اختلال نشود و امواج الکترومغناطیسی به طور کامل در محفظه دستگاه باقی بمانند.

کاربردهایی که یک مایکروویو خانگی می تواند داشته باشد

سرعت پخت: مایکروویوها به دستگاه های تندپز معروف هستند و می توانند در مدت زمان کوتاه واد غذایی متنوع را برای شما آماده کنند و در تهیه دستور پخت های مختلف به شما کمک کنند. علاوه بر سرعت در پخت مایکروویوها در حرارت دهی نیز سرعت بسیار بالایی دارند و در کمتر از یک دقیقه گرم می شوند و حرارت لازم در آن ها به وجود می آید.
گرما محیط: بر خلاف اجاق گازها مایکروویو محیط اطراف خود را گرم نمی کند و از پخش شدن گرما و حرارت در هوا جلوگیری می کند. درهنگام کار کردن این دستگاه تنها محفظه داخلی خود را گرم می کند و محیط اطراف را بدون بخار و هوای گرم نگه می دارد.
طعم غذا: مایکروویوها به دلیل زمان کوتاه در حرارت دهی معمولا طعم و رنگ مواد غذایی را حفظ می کنند و آن ها در حالت اولیه خود نگه می دارند. مثلا در پخت سبزیجات بدون تغییر رنگ آن ها را می پزند و اماده می کنند.
عملکرد چند منظوره: مایکروویوها معمولا دارای دکمه های مختلفی هستند که برنامه های پخت متنوع را اجرا می کنند و می توانید با استفاده از آن ها برنامه های پیش فرض را پخت غذا اجرا کنید. این برنامه های پخت برای غذاهای مختلف از جمله پیتزا، پاستا، مرغ و ماهی، کیک، پاپ کورن و ... هستند که در محصولات مختلف متفاوت هستند. علاوه بر پخت غذا کارهای دیگری مانند یخ زدایی مواد غذایی، گرم کردن غذا و طبخ غذاهای نیمه آماده را می تواند انجام دهد که در روتین روزانه زندگی کاربرد بسیاری دارند و می توانند کارهای شما را در آشپزخانه بسیار ساده کنند.

به طور کلی مایکروویوها دستگاه های خانگی هستند که در چند سال اخیر در بین مردم رواج پیدا کردند و استفاده از آن ها زیاد شده است، این محصول نیز مانند سایر محصولات مزایا و معایب خود را دارد اما در نهایت یک دستگاه خانگی مناسب است که در وقت و هزینه شما صرفه جویی می کند و با کاکرد و کارایی که دارد می تواند در جهت سهولت کارهای آشپزخانه به کار گرفته شود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha