02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات آشپزی برای استفاده در مایکروویو

ادیبه کریم پور 17 /اسفند/ 1401
نکات آشپزی برای استفاده در مایکروویو

نکات آشپزی برای استفاده در مایکروویو


دستگاه های مایکروویو به دلیل اینکه غذا را بسیار سریع‌ تر از روش ‌های دیگر طبخ می ‌کنند، مناسب هستند و می ‌توان از آن ‌ها برای یخ ‌زدایی مواد غذایی منجمد استفاده کرد. بعلاوه، تهیه غذاهای آسان، خوشمزه و مغذی در مایکروویو کاملاً امکان پذیر است. فقط باید چند قانون ساده را دنبال کنید تا مطمئن شوید که غذای شما دقیقاً همان طور که می خواهید می شود. در این مطالب نکات حرفه ای پخت در مایکروویو، به علاوه توصیه هایی در مورد نحوه تبدیل دستور العمل ها برای مایکروویو توضیح داده می شود.


نکات آشپزی در مایکروویو


1. غذاها را با زمان پخت جدا کنید: پخت بعضی غذاها خیلی بیشتر از بقیه طول می کشد تا پخته شوند. به طور خاص، غذاهای بزرگتر و غلیظتر نسبت به غذاهای رقیقتر و کوچکتر به زمان بیشتری نیاز دارند. برای جلوگیری از کم پختن غذای بزرگ (مرغ کامل) و پختن بیش از حد غذای کوچک (سبزیجات یا کتلت)، غذا را جدا کرده و جداگانه در مایکروویو بپزید. سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی به طولانی ترین زمان پخت و پس از آن گوشت نیاز دارند و سپس سبزیجات کوچکتر مانند قارچ و کدو به کمترین زمان نیاز دارند.


2. برای سرعت بخشیدن به زمان پخت غذاهای حجیم، آن را برش دهید: شما می توانید زمان مورد نیاز برای پخت غذا در مایکروویو را با برش دادن آن به قسمت های کوچکتر کاهش دهید. به عنوان مثال، تکه های بزرگ گوشت اگر ابتدا آن ها را به صورت نوار یا قسمت های کوچکتر برش دهید، سریعتر پخته می شوند. غذاهایی که ممکن است بخواهید قبل از پختن خرد کنید عبارتند از: مرغ، گوشت استیک، سیب زمینی و.. هستند.


3. غذاهایی که پوست پخته می شوند را سوراخ کنید: غذاهایی که پوست دارند می توانند در حین پخت، بخار در خود نگهداری کنند و اگر جایی برای تخلیه بخار وجود نداشته باشد، ممکن است غذا باز شود یا پاشیده شود. برای جلوگیری از این امر، از چنگال یا چاقو برای ایجاد چند سوراخ در مواد غذایی با پوست استفاده کنید. این مواد غذایی مانند: سوسیس با پوست ضد حرارت، سیب زمینی ها و... می باشند.


4. غذا را به درستی روی یک ظرف پهن در مایکروویو بچینید: یک ظرف یا بشقاب پهن در مایکروویو برای پخت و پز پیدا کنید. غذا را در یک لایه پخش کنید و ضخیم ترین قسمت غذا از مرکز ظرف دور باشد. این امر زمان پخت یکنواختی را تضمین می کند، زیرا غذا در اطراف لبه های بیرونی سریعتر از غذای نزدیک به مرکز پخته می شود. ظرف های شیشه و سرامیک معمولا برای استفاده در مایکروویو مناسب هیتند اما ظروف فلزی را در مایکروویو قرار ندهید.


5. قبل از پختن غذای خود را بپوشانید: برای ظروف مایکروویو که درب دارند، درب ظرف را بگذارید و یک شکاف باز بگذارید تا بخار خارج شود. در غیر این صورت، ظرف را با یک حوله مرطوب یا فویل بپوشانید. پوشاندن مواد غذایی در مایکروویو به دلایلی مهم است، از جمله اینکه: 1. به پخت و پز یکنواخت کمک می کند. 2. غذا را مرطوب نگه می دارد و از خشک شدن آن جلوگیری می کند. 3. از پاشیده شدن غذا جلوگیری می کند.


6. غذا را در فاصله ی کوتاه بپزید و مرتب هم بزنید: درب مایکروفر را ببندید. غذای خود را در مایکروویو بچینید و تنظیمات و دما و تایمر را فعال کنید و سپس شروع را فشار دهید. سبزیجات کوچک را در فواصل 5 دقیقه، سبزیجات بزرگتر را در فواصل 10 دقیقه و گوشت را در فواصل 15 تا 20 دقیقه بپزید. بین هر پروسه ی پخت آن را هم بزنید تا حرارت پخش شود.
7. اجازه دهید غذا قبل از سرو در داخل مایکروویو بماند: پس از پخته شدن غذا، در مایکروفر را ببندید و بگذارید غذا در آنجا گرم بماند. این به غذا زمان می دهد تا فرآیند پخت را کامل کند. سبزیجات باید پنج تا 10 دقیقه بماند و گوشت به 10 تا 15 دقیقه نیاز دارد.


تبدیل دستور العمل برای مایکروویو


1. از آب کمتری استفاده کنید: پخت و پز در مایکروویو تبخیر کمتری نسبت به روش های دیگر پخت رخ می دهد، بنابراین به آب کمتری نیاز دارید. وقتی دستور پختی را در مایکروویو می ‌پزید که برای مایکروویو طراحی نشده است، مایع موجود در دستور غذا را تقریباً نصف کنید. این شامل سوپ ها، خورش ها و سایر دستور العمل هایی است که آب به عنوان یک ماده تشکیل دهنده اصلی، استفاده می شود.


2. ادویه های کمتری استفاده کنید: پختن غذا در مایکروویو طعم ادویه‌ هایی را که استفاده می ‌کنید بیشتر به شما نشان می ‌دهد، بنابراین به مقدار زیاد نمک و ادویه های نیازی ندارید. برای تنظیم دستورالعمل ها، مقدار نمک و چاشنی را کمتر از دستور پخت های دیگر اضافه کنید. قبل از سرو غذا، طعم آن را تست کنید و در صورت لزوم ادویه های بیشتری اضافه کنید.


3.  زمان پخت خود را یک چهارم تغییر دهید: مایکروویو همچنین غذا را سریعتر از روش های دیگر می پزد، بنابراین باید زمان پخت را برای دستورالعمل های غیر مایکروویو تنظیم کنید. یک قانون خوب این است که زمان پخت را یک چهارم کاهش دهید. بعد از این مدت، پخته شدن غذا را تست کنید و در صورت لزوم زمان بیشتری اضافه کنید. برای مثال اگر برای پختن مرغ 2 ساعت طول می کشد، در مایکروویو آن را به نیم ساعت الی 40 دقیقه تغییر دهید.


4. برای سرخ کردن غذاها از روغن استفاده نکنید: هنگام پختن دستور العمل هایی که برای سایر روش های پخت طراحی شده اند، ممکن است مجبور شوید تنظیماتی را برای پختن آن ها در مایکروویو انجام دهید. این شامل حذف روغن از دستور العمل هایی است که گوشت یا سبزیجات را باید در تابه ای حاوی روغن سرخ  و تر شوند، می باشد. غذاها در مایکروویو مانند تابه سرخ یا ترد نمی شوند، بنابراین روغن لازم نیست و ممکن است طعم غذا را تغییر دهد.

 
پخت و پز غذاهای خاص


1. گوشت را با قدرت متوسط بپزید: پخت گوشت در مایکروویو امکان پذیر است، اما باید تنظیمات آن را صحیح تنظیم کنید. با گوشتی که دمای اتاق بگذارید و سپس آن را خشک کنید تا رطوبت اضافی از بین برود. در صورت تمایل با کمی نمک و فلفل مزه دار کنید. گوشت را در یک بشقاب مخصوص در مایکروویو قرار دهید و آن را به مدت پنج تا هفت دقیقه روی متوسط بپزید. در طول زمان پخت، گوشت را یک بار برگردانید. از هیچ روغنی برای سرخ کردن گوشت استفاده نکنید، زیرا مایکروویو نمی تواند غذا را سرخ کند.


2. آجیل ها را برشته کنید: برشته کردن آجیل در مایکروویو بهتر از تابه است. آجیل ها را در یک لایه روی یک ظرف مخصوص در مایکروویو پخش کنید. آجیل ها را به مدت شش تا هشت دقیقه با حرارت زیاد برشته کنید، اما هر دقیقه مایکروویو را متوقف کنید و آن ها را هم بزنید. آجیل های کوچکتر مانند مغز پسته ممکن است بعد از شش دقیقه آماده شوند، اما آجیل های بزرگتر مانند گردو به زمان بیشتری نیاز دارند. زمان پخت را گردو ممکن است بیشتر از 10 دقیقه طول بکشد و در صورت لزوم زمان آن را اضافه کنید.


3. برنج را به مدت نه دقیقه بپزید: یک فنجان (195 گرم) برنج را بشویید. برنج آبکش شده را به ظرف مایکروویو منتقل کنید. به اندازه ای آب اضافه کنید که برنج را با یک اینچ (2.5 سانتی متر) آب بپوشاند. ظرف را با یک درب یا فویل بپوشانید و برنج را به مدت 9 دقیقه در مایکروویو قرار دهید. بعد از نه دقیقه، اجازه دهید برنج سه دقیقه قبل از سرو در داخل مایکروویو بماند. 


4. غذاها را با قدرت کم یخ زدایی کنید: مایکروویوها برای یخ زدایی ایمن مواد غذایی منجمد ایده آل هستند. غذای منجمد خود را روی یک بشقاب مخصوص در مایکروویو قرار دهید و با استفاده از تنظیم یخ زدایی، یخ آن را آب کنید. این کار فقط با استفاده از 30 تا 40 درصد انرژی غذا را گرم می کند و به جای پختن غذا، یخ آن را ذوب می کند. یخ زدایی به ازای 500 گرم غذای منجمد به هفت تا هشت دقیقه نیاز دارد.


5. بخارپز کردن سبزیجات در مدت زمان کم: مایکروویو برای بخارپز کردن سبزیجات و سایر غذاها ایده آل است. سبزیجات خود را به تکه های مساوی برش دهید. تکه ها را به همراه یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) آب در یک ظرف مایکروویو قرار دهید. ظرف را با درب کمی باز یا حوله مرطوب بپوشانید. سبزیجات را به فاصله دو دقیقه در مایکروویو قرار دهید تا پخته شوند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha