02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چند مورد از کاربردهای جالب مایکروویو خانگی

مائده شریفی 18 /اسفند/ 1401
چند مورد از کاربردهای جالب مایکروویو خانگی

چند مورد از کاربردهای جالب مایکروویو خانگی

مایکروویو یک وسیله خانگی جهت پخت و پز غذا در آشپزخانه است که برنامه های مختلفی دارد و با دماهای مختلف کمک می کند که شما در آشپزخانه غذاها را آماده کنید. این دستگاه که به تندپز نیز معروف است با سرعت بالا غذاها را درست می کند و در زمان کوتاه و بدون اتلاف وقت و انرژی می تواند دستور پخت های متنوع را اجرایی کند و وعده های غذایی سریع را برای شما آماده کند. مایکروویوها دستگاه هایی جهت سهولت کار در آشپزخانه هستند که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی ریز مواد غذایی را می پزند و آب آن ها جذب می کنند و در نهایت آن ها را در شکل های متنوع آماده می کنند. مایکروویوها در آشپزخانه جهت تهیه غذا به کار گرفته می شوند و کار اصلی آن ها نیز تهیه غذا می باشد، اما این دستگاه چند کاربرد جالب دارد که از حیطه کار آشپزی خارج هستند و می توان مانند ترفندهای مخفی آن ها را در مواقع ضروری به کار بر و از آن ها استفاده کرد. در این مطلب این ترفندها و کاربردهای مایکروویو را برای شما بیان می کنیم و نحوه انجام دادن آن ها را شرح می دهیم.

مایکروویو چیست و چگونه کار می کند؟

پیش از هر چیز همانطور که گفتیم مایکروویو یک دستگاه خانگی جهت پخت غذا است که می توان در حالت های مختلف دما و زمان آن را برای پروسه پخت تنظیم کرد. این دستگاه انرژی برق را به شکل یک سیستم گرمایشی در می اورد که در آن امواج الکترومغناطیسی ریز از دیواره دستگاه منعکس می شوند و به مواد غذایی برخورد می کنند و مولکول های آن ها تحت تاثیر قرار می دهند. مولکول های غذا نیز این امواج مغناطیسی را به خود جذب می کنند و در این بین پروسه پخت غذا انجام می گیرد.

کاربردهای جالب مایکروویو خانگی که کار شما را آسان می کند 

1_ برشته کردن و بو دادن آجیل  
شاید در نگاه اول بو دادن اجیل با مایکروویو کار امکان پذیری نباشد اما در واقع شما به آسانی و تنها در چند دقیقه می توانید اینکار را انجام دهید. برای برشته کردن اجیل با استفاده از مایکروویو ابتاد اجیل ها را به صورت گسترده و جوری که به هم نچسبند روی یک بشقاب قرار دهید، سپس بشقاب را برای 1 دقیقه داخل مایکروویو قرار دهید. پس از تمام شدن تایم یک دقیقه ای بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و اجیل ها را با تکان دادن زیر و رو کنید و برای یک دقیقه دیگر بشقاب را داخل مایکروویو قرار دهید. برای اینکه آجیل ها خوب برشته شوند اینکار را 3 بار انجام دهید و در پایان در عرض 3 دقیقه اجیل بو داده شما اماده است.  

2_ نرم کردن مرکبات
اگر می خواهید آب مرکبات را بگیرید اما انجام ابنکار با دستگاه های دستی سخت است برای آبگیری بهتر و آسان تر می توانید مرکباتی را که انتخاب کردید برای 20 الی 20 ثانیه داخل مایکروویو با حرارت کم قرار دهید و پس از آن آب مرکبات را بگیرید. در این حالت می توانید مشاهده کنید که مرکبات نرم شده به راحتی و بدون سختی آبگیری می شوند.
3_ یخ زدایی مواد غذایی
اگر به صورت فوری نیاز دارید که یک ماده غذایی منجمد شده را اماده کنید اما پروسه یخ زدایی طول می کشد در این حالت می توانید از دستگاه مایکروویو استفاده کنید و در زمان کوتاه مواد غذایی را به سادگی یخ زدایی کنید. شما می توانید با توجه به قطر ماده غذایی که منحمد کرده اید زمان دستگاه را بین 2 الی 4 دقیقه تنظیم کنید و مواد را یخ زدایی کنید. ( نکته: بهتر است همیشه از این روش استفاده نکنید و فقط در مواقع ضروری اینکار را انجام دهید.)
4_ نرم کردن نان بیات شده
اگر شما در دسته افرادی هستید که به نان گرم علاقه دارید با استفاده از مایکروویو خود می توانید نان ها را تنها در چند دقیقه گرم و برشته کنید. برای انجام اینکار نان را درون یک کاغذ مرطوب بپیچید که خشک و سفت نشود سپس نان را داخل مایکروویو قرار دهید و با توچه به میزانی که می خواهید نان گرم شود آن را 2 الی 3 دقیقه درون مایکروویو قرار دهید و بعد از ان یک نان گرم و نرم دارید که می توانید آن را در وعده های غذایی مختلف سرو کنید.

5_ ضد عفونی کردن وسایل آشپزخانه
با استفاده از مایکروویو و گرمای آن به راحتی می توانید وسایل اشپزخانه خود را ضد عفونی کنید و آن ها را کاملا تمیز کنید و بوی آن ها را از بین ببرید. برای ضد عفونی کردن وسیله ای مانند تخته گوشت می توانید سطح آن را به آب لیمو آغشته کنید سپس برای چند دقیقه کوتاه آن را درون مایکروویو قرار دهید و در پایان با استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم آن را بشورید. برای تمیز کردن اسکاج و و اسفنج ظرفشویی هم می توانید آن ها را به آب لیمو آغشته کنید و یا آن ها را درون یک کاسه کوچک سرکه بیاندازید و برای چند دقیقه داخل مایکروویو قرار دهید و در آخر با مایع آن ها را بشورید. با استفاده از این روش ها شما می توانید اسکاج ظرف شستن خود را کاملا ضد عفونی و تمیز کنید.
6_ خشک کردن سبزیجات
اگر سریعا به سبزی خشک نیاز دارید و یا می خواهید مقداری سبزی خشک درست کنید می توانید این کار را با استفاده از مایکروویو خانگی در چند دقیقه انجام دهید. ابتدا سبزی ها را پاک کنید و آن ها بشورید و خشک کنید، سپس چند لایه دستمال کاغذی اشپزخانه روی یک بشقاب قرار دهید و سبزی ها را به صورت یک لایه روی آن ها پهن کنید. سپس به مدت 3 دقیقه دستگاه را تنظیم کنید و بشقاب را داخل مایکروویو قرار دهید، در این سه دقیقه هر 30 ثانیه یکبار سبزی ها را زیر و رو کنید که کاملا خشک شوند و آب آن ها گرفته شود.

7_ گرم کردن کرم و پماد
برخی افراد عادت دارند که کرم ها و پماد های خود را درون یخچال نگه داری کنند، اگر به کرم و پماد گرم نیاز دارید و زمان می برد که در دمای محیط گرم شوند برای اینکار می توانید از مایکروویو استفاده کنید. مقداری از کرم را که نیاز دارید را داخل ظرفی بگذارید و سر آن را بپوشانید سپس به مدت 30 الی 35  ثانیه کرم را داخل مایکروویو قرار دهید. اگر کرم شما هنوز سرد است چند ثانیه دیگر آن را داخل مایکروویو قرار دهید.

8_ جدا کردن برچسب های روی ظرف
برای جدا کردن برچسب، هولوگرام و یا تمبر روی وسیله های آشپزخانه می توانید چند قطره آب روی قسمت برچسب بریزید سپس به مدت 30 ثانیه ظرف را داخل دستگاه قرار دهید و پس از بیرون آوردن تا وقتی که ظرف گرم است برچسب را از آن جدا کنید. در حین انجام این کار مطمئن شوید که ظرف شما مناسب مایکروویو است و ایجاد خطر نمی کند و هنگام بیرون اوردن ظرف و جدا کردن برچسب مواظب باشید دست هایتان باشید.
9_ آماده کردن خیمر
اگه برای عمل امدن خمیر زمان ندارید برای اینکار می توانید از مایکروویو استفاده کنید و در 15 دقیقه به راحتی این کار را انجام دهید. برای اینکار خمیری که آماده کردید را داخل یک کاسه نسبتا بزرگ قرار دهید و روی آن را سلفون بکشید. سپس در یک کاسه دیگر آب بریزید و آن را در پشت کاسه خمیر بگذارید. اکنون به مدت سه دقیقه مایکروویو را روشن کنید و پس از تمام شدن زمان اجازه دهید 3 دقیقه داخل دستگاه بماند، دوباره دستگاه را به مدت 3 دقیقه روشن کنید و پس از تمام شدن زمان بگذارید 6 دقیقه خمیر داخل دستگاه بماند و خمیر شما اماده می باشد. 

10_ نرم کردن عسل 
اگر شیشه عسل شما مدت زمان زیادی است داخل یخچال قرار دارد و سفت شده است نیازی نیست نگران باشید زیرا با استفاده از مایکروویو در زمان کوتاه می توانید آن را نرم کنید. برای اینکار عسل را در ظرف مناسب ریخته و به مدت 30 ثانیه آن را داخل مایکروویو گرم کنید.
همه موارد گفته شده با استفاده از مایکروویو خانگی شما به راحتی امکان پذیر است اما در حین انجام این کارها باید نکات ایمنی را رعایت کنید و به روش های گفته شده کار را انجام دهید. همچنین مطمئن شوید از ظرف مناسب در مایکروویو خود استفاده کنید تا آسیب ها احتمالی پیش نیاید و ایمنی کار رعایت شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha