02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چند اشتباهی که هنگام استفاده از مایکروویو انجام می دهید

مائده شریفی 21 /اسفند/ 1401
چند اشتباهی که هنگام استفاده از مایکروویو انجام می دهید

چند اشتباهی که هنگام استفاده از مایکروویو انجام می دهید

مایکروویو یک دستگاه برقی- گرمایشی پخت و پز خانگی است که با استفاده از آن می توانید مواد غذایی مختلف را در حالت و شکل مورد نظر خودتان آماده کنید و از کارکرد آن در کارهای روزانه آشپزخانه بهره ببرید. مایکروویوهای خانگی کار آشپزی را برای شما سریع و ساده می کنند و با استفاده از آن ها می توانید غذاهای متنوع را در زمان کوتاه آماده کنید. معمولا دستگاه های مایکروویو با سایر دستگاه های پخت و پز خانگی مانند مایکروفر، آون توستر و سولاردم ها اشتباه گرفته می شوند اما در واقع این محصول کارکرد کاملا جداگانه دارد. نحوه استفاده از دستگاه های مایکروویو ساده است و نیاز به تنظیمات خاصی ندارد و معمولا برنامه های پخت پیش فرض زیادی برای پخت غذا دارد، علاوه بر آن می توانند به صورت دلخواه نیز دما و زمان این دستگاه را تنظیم کرد و غذاهای متنوع را با آن ها آماده کرد. در کنار همه این موضوعات هنگام استفاده از مایکروویو های خانگی باید چند نکته مهم را رعایت کنید که در ادامه این مطلب آن ها به طور کامل توضیح می دهیم و باید و نبایدهای استفاده از یک مایکروویو خانگی را شرح می دهیم.

اشتباهات رایج در استفاده از دستگاه های مایکروویو

1_ ظرف بدون درب و پوشش را استفاده می کنید
هنگامی که غذا را برای گرم کردن داخل مایکروویو قرار می دهید ممکن ست که پخش های از غذا و یا چربی آن در اثر گرما و رطوبت دستگاه به دیواره های مایکروویو بچسبند و موجب کثیف شده مایکروویو شوند، به همین دلیل بهتر است همیشه از ظرف های درب دار داخل مایکروویو استفاده کنید و روی غذاها را بپوشانید. با انجام اینکار غذاهاه بهتر گرم می شود و بخار به وجود آمده داخل ظرف باعث می شود که همه ی قسمت های غذا تقریبا یکنواخت گرم شوند، از سوی دیگر دیواره های مایکروویو شما از کثیف شدن و گرفتن چربی در امان می مانند. 
2_ غذا را در مایکروویو هم نمی زنید
هنگامی که حجم نسبتا زیادی از غذا را درون یک ظرف گود داخل مایکروویو گرم می کنید به یاد داشته باشید که حتما غذا را هم بزنید، اینکار باعث می شود همه قسمت های غذا به طور یکدست گرم شوند و حرارت به آن ها برسد. مایکروویوها در زمان کوتاهی گرما و حرارت لازم را برای گرم کردن غذا به وجود می اورند و همین امر موجب می شود که گرما به خوبی به مرکز غذا نرسد و یا طرفین غذا به خوبی گرم نشوند، بنابراین به یاد داشته باشید در فواصل زمانی مناسب غذا را هم بزنید و یا زیر و رو کنید. باز کردن زیاد درب مایکروویو در هنگام کردن غذا نیز باعث می شود که غذا به خوبی گرم نشود.

3_ ظرف های نامناسب را در مایکروویو استفاده می کنید
قرار دادن ظروف نامناسب در مایکروویو باعث می شود که غذا گرم نشود و از سوی دیگر ممکن است که باعث ایجاد مواد مضر برای بدن انسان شوند. ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف به دلیل مقاوم نبودن در برابر گرما زیاد نباید داخل مایکروویو گذاشته شوند زیرا امکان ذوب شدن و به وجود امدن گرمای بیش از حد برای آن ها وجود دارد. همچنین ظروف با جنس فلزی و یا پاکت های آماده نباید داخل مایکروووی گذاشته شوند زیرا با منعکس کردن امواج مایکروویو جرقه به وجود می اورند و پاکت های آماده نیز ممکن است که مواد سرطان زا و یا مواد مضر داشته باشند که در اثر گرما و حرارت به غذا و سپس به انسان منتقل می شود. بهتر است برای مایکروویو ظرف های مخصوص مایکروویو را تهیه کنید و در صورتی که این ظرف ها هزینه بر هستند می توانید از ظروف شیشه ای و سرامیکی مقاوم در برابر گرما برای مایکروویو استفاده کنید. این مدل از ظرف ها بهترین گزینه برای استفاده در مایکروویوها هستند که غذا را به خوبی گرم می کنند.
4_ اشیای فلزی را داخل مایکروویو نگذارید
همانطور که گفتیم ظروف فلزی مانند قابلمه و سینی ها و یا قاشق و چنگال های فلزی نباید داخل مایکروویو گذاشته شوند، با اینکار به دستگاه مایکروویو آسیب می زنید همچنین در صورت به وجود امادن واکنش هایی این ظروف جرقه می زنند و ممکن است موجب به وجود امدن آتش سوزی شوند. به همین دلیل استفاده از ظرف های فلزی و یا فویل آلمینیومی داخل مایکروویو مناسب نیست نیست.

5_ از سینی گردان مایکروویو استفاده نمی کنید
در طول پروسه پخت امواج مایکروویو داخل دستگاه به حرکت در می آیند و به کف و وسقف و دیواره های دستگاه برخورد می کنند و روی همدیگر اثر می گذارند که باعث گرم و سرد شدن دستگاه می شود و با استفاده از همین فناوری غذای شما گرم می شود. اکنون سینی گردان که در مایکروویو شما قرار دارد ظرف غذا را می چرخاند و با به حرکت در آوردن آن باعث می شود مواد غذایی به صورت یکدست و یکنواخت گرم شوند. البته برخی از مایکروویوها به طور پیش فرض سینی گردان ندارند و برای گرم کردن مواد غذایی به صورت یکنواخت و به جریان در آوردن امواج داخل دستگاه از فن استفاده می کنند و هوای گرم را در دستگاه به جریان در می آورند.
6_ وضعیت غذا را در طول پروسه پخت بررسی کنید
برخی افراد با قرار دادن غذا داخل مایکروویو آن را به حال خود رها می کنند و به بقیه کارهای روزمره خود می رسند، اما بهتر است هر چند وقت یکبار غذا و وضعیت آن را چک کنید تا مطمئن شوید که مشکلی برای ظرف غذا پیش نیومده باشد و دیواره های مایکروویو کثیف نشده باشند و به یک سری دلایل دیگر در طول پخت و یا گرم شدن حتما به آن سر بزنید و از طریق درب شیشه ای دستگاه غذا را چک کنید.

7_ غذا را بلافاصله پس از خارج شدن مایکروویو نخورید
پس از اینکه غذا را داخل مایکروویو گرم کردید و یا آن را اماده کردید پس از بیرون آوردن غذا سریع آن را سرو نکنید و اجازه دهید برای چند دقیقه غذا داخل مایکروویو باقی بماند تا گرما و حرارت به طور یکنواخت در آن پخش شود.
8_ مواد غذایی را که جرقه می زنند داخل مایکروویو قرار ندهید
برخی از مواد غذایی را نباید داخل مایکروویو قرار داد زیرا ممکن است که جرقه بزنند و یا مایکروویو شما را کثیف کنند. برخی از این مواد غذایی عبارت اند از اسفناج، هات داگ، هویج، کلم فرانسوی و مواد غذایی دیگری که با تحقیق در مورد آن ها می توانید لیست این غذاها را بدانید و از قرار دادن آن ها داخل مایکروویو خودداری کنید، برخی مواد مانند فلفل نیز با گرما دیدن داخل مایکروویو یک ماده خاص خاص را از خود آزاد می کنند که گاز دارد و باعث می شود که پس از باز کردن درب مایکروویو چشم، بینی و گوش های شما بسوزد. البته برخی از این مواد در شرایط خاص جرقه می زنند و ممکن است در شیوه های مختلف متفاوت باشد، با تحقیق در این مورد هنوز نمی دانند علت این جرقه زن چیست به همین دلیل می گوییم که بهتر است حواستان به غذاهای داخل مایکروویو باشد.

9_ مایکروویو را به طور منظم تمیز نمی کنید
مطمئن شوید که مایکرووویو خود را به طور منظم و حداقل دو هفته یکبار تمیز می کنید. اینکار باعث می شود که طول عمر مفید مایکروویو شما بیشتر شود و از به وجود امدن باکتری و یا مواد غیر بهداشتی داخل مایکروویو جلوگیری شود. با انباشته شدن چربی و قطره های غذا داخل مایکروویو در حالتی که دستگاه را روشن می کنید گرما و حرارت به این مواد می رسد و یک محیط غیر بهداشتی و مناسب را برای رشد باکتری داخل غذا ایجاد می کنید. برای تمیز کردن مایکروویو خود یک کاسه آب را به مدت 2 دقیقه داخل دستگاه قرار دهید و اجازه دهید پس از تمام شدن تایم 5 دقیقه دیگر نیز داخل دستگاه باقی بماند اکنون دستگاه را با یک پارچه تمیز کنید.
10_ غذاهایی که احتمال ترکیدنشان در مایکروویو وجود دارد
به طور کلی هم برخی غذاها هم داخل مایکروویو نمی توان آماده کرد و گذاشتن این غذا داخل مایکروویو باعث سوختن و یا ترکیدن آن در مایکروویو می شود. یکی از این مواد غذایی تخم مرغ است به طور مثال آبپز کردن تخم مرغ در مایکروویو کار درستی نمی باشد زیرا به دلیل گرما و فشار حرارت ممکن است که تخم مرغ درون مایکروویو منفجر شود. قبل از اینکه مواد غذایی را داخل مایکروویو قرار دهید مطمئن شوید که در صورت حرارت این مواد غذایی نمی ترکند و دیواره های مایکروویو شما را کثیف نمی کنند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha