02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مشکلات رایج مایکروویوهای خانگی

ادیبه کریم پور 22 /اسفند/ 1401
مشکلات رایج مایکروویوهای خانگی

مشکلات رایج مایکروویوهای خانگی


انواع محصولات و دستگاه هایی که ما روزمره از آن در بیرون و داخل خانه، استفاده می کنیم، ممکن است خراب شوند و یا با مشکلاتی سرو کله بزنند. برخی از مشکلات دستگاه ها را تنها با چند روش ساده می توان حل کرد. اما برخی از مشکلات بزرگ تر هستند و باید یک متخصص آن را بررسی و درست کند. مایکروویو یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی است، بنابراین وقتی خراب می ‌شود، آزاردهنده است و به این معنی است که باید از سایر روش‌ های پخت و پز استفاده کنید که زمان بیشتری می ‌برند. در این مقاله، 11 مشکل رایج مردم را با مایکروویوها و آنچه که می توانید در مورد آن ها انجام دهید را مورد بحث قرار خواهیم داد. قبل از اینکه به مشکلات اصلی بپردازیم، می‌ خواهیم به این نکته اشاره کنیم که تعمیر مایکروویوها بسیار خطرناک هستند، زیرا آن ها هزاران ولت برق را در خازن ‌های خود ذخیره می ‌کنند، حتی پس از اینکه آن ها را از برق جدا کردید، همچنان ممکن است برق داشته باشند. این بدان معناست که خطر وقوع شوک الکتریکی زیاد است. اگر آموزش درستی ندارید، نباید سعی کنید برخی از این مشکلات را درست کنید. 


مشکلات رایج مایکروویو


1. صفحه مایکروویو نمی چرخد


اولین مشکل عمده مردم با مایکروویوهایشان این است که صفحه به درستی نمی چرخد. وقتی این اتفاق می ‌افتد، غذا یا نوشیدنی ‌ای که در مایکروویو می ‌گذارید به طور یکنواخت گرم نمی شود یا احتمالاً اصلاً پخته نمی ‌شود. وقتی صفحه شما به درستی کار نمی کند، معمولاً به این دلیل است که یکی از اجزای مجموعه چرخش مشکل دارد. برای رفع آن، ابتدا باید بررسی کنید که صفحه به هیچ وجه شکسته نشده باشد و سپس غلتک هایی که در زیر صفحه قرار دارند را بررسی کنید. اگر یکی از این دو جزء خراب باشد، باید آن را تعویض کنید و اگر ایراد نداشته باشند، ممکن است مشکل از خرابی موتور درایو باشد. اگر موتور درایو خراب باشد نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.


2. مایکروویو روشن نمی شود


مشکل رایج بعدی که مردم با مایکروویوهای خود دارند، زمانی است که مایکروویو اصلاً روشن نمی شود. اولین چیزی که باید بررسی کنید دوشاخه برق است و مطمئن شوید که به برق وصل و روشن است. پس از آن، شما باید مدار آن را نیز بررسی کنید. همچنین باید آن را به یک پریز برق دیگر وصل کنید و ببینید که آیا کار می‌ کند یا خیر. اگر کار می‌ کند، پریز برق معیوب است و باید تعویض شود. اگر مشکل از برق نیست، باید دوشاخه برق را با یک مولتی متر تست کنید تا ببینید آیا تداوم دارد یا خیر. در غیر این صورت باید تعویض شود. در مرحله بعد، باید بررسی کنید که مجموعه قفل درب معیوب نیست. می توانید این کار را با بررسی اینکه آیا درب به درستی بسته می شود انجام دهید. اگر هنوز علت مشکل را پیدا نکرده اید، باید فیوز حرارتی و فیوز سرامیکی را با مولتی متر بررسی کنید تا ببینید آیا آن ها معیوب هستند یا خیر. اگر همچنان مشکل آن را پیدا نکردید، باید آن را پیش یک متخصص و تعمیرکار ببرید تا به درستی آن را بررسی کند و مشکل را حل کند.


3. در مایکروویو بسته نمی شود


اگر در مایکروویو شما بسته نمی شود، احتمالاً لولاها یا فنرهای عیب دارند که شل شده اند. برای رفع این مشکل، ابتدا باید لولاها و فنرها را بررسی کنید تا ببینید آیا آسیب دیده اند یا خیر. اگر چنین است، آن ها را تعمیر یا تعویض کنید. اگر آن اجزا سالم هستند، فنرهای پیچشی را بررسی کنید و هر پیچی را که در مجموعه قفل در باز شده است، ببندید.


4. در مایکروویو باز نمی شود


این مشکل بیشتر در مورد مایکروویوهایی رخ می دهد که دارای کلید درب فشاری هستند. اکثر مایکروویوها برای باز کردن درب یک بازکردن دستی دارند. دفترچه ی راهنمای کاربر خود را برای بازکردن دستی برای نوع و مدل خاص مایکروویو خود بررسی کنید. هنگامی که در را باز کردید، تمامی قسمت ها را برای هر گونه علائم ساییدگی و پارگی بررسی کنید. اگر قفل درب ایراد ندارد، مکانیسم باز کردن دکمه را بررسی کنید و در صورت ایراد، باید تعمیر یا تعویض شود.


5. مایکروویو خاموش نمی شود


اگر مایکروویو شما خاموش نمی شود، باید آن را با برق خاموش کنید. هنگامی که به طور ایمن خاموش شد، باید با بررسی دوشاخه و قفل درب شروع کنید تا ببینید درست کار می کنند یا خیر. اگر آن ها خوب هستند، برد هوشمند را که مایکروویو را کنترل می کند، بررسی کنید و اگر معیوب است، ممکن است باعث خاموش نشدن مایکروویو شود. این برد را تعویض کنید تا مشکل مایکروویو شما حل شود.


6. مایکروویو گرم نمی شود


مایکروویوهایی که قدرمی تر هستند، ممکن است شروع به گرم کردن کند یا اصلا گرم نشود، کنند. برای رفع این مشکل ابتدا باید دوشاخه ی برق را با مولتی متر چک کنید تا ببینید تداوم دارد یا خیر و در غیر این صورت آن را تعویض کنید. بعد، دیود ولتاژ را بررسی کنید تا ببینید درست کار می کند و سپس مگنترون را بررسی کنید. اگر هر یک از این قطعات معیوب باشد، باید تعویض شوند. اگر تعویض همه ی آن ها، هزینه ی زیادی برای شما رقم می زند، بهتر است یک مدل جدید مایکروویو را خریداری کنید. 


7. مایکروویو صداهای عجیبی تولید می کند


اگر مایکروویو شما صداهای بلند یا عجیبی تولید می ‌کند، با بررسی صفحه مایکروویو که ممکن است در اطراف بچرخد، شروع کنید. باید خود صفحه و همچنین غلطک های زیر صفحه و کوپلر را بررسی کنید و در صورت معیوب بودن باید تعویض شوند. در مرحله بعد، موتور درایو یا مگنترون، فن خنک کننده اگر دارید و دیود ولتاژ بالا را بررسی کنید. اگر هر یک از این قطعات ایراد دارند، باید تعویض شوند.


8. صفحه نمایش لمسی مایکروویو کار نمی کند


مشکل رایج بعدی زمانی است که صفحه ی لسمی مایکروویو مشکل پیدا می کند یا به طور کامل کار نمی کند. بهترین مکان برای شروع این است که تک تک دکمه را بررسی کنید، زیرا می توانید بفهمید کدام دکمه ها کار نمی کنند. اگر دکمه های متعدد کار نمی کنند، احتمالاً باید صفحه ی لمسی دستگاه را تعویض کنید. اگر دکمه‌ ها کار می ‌کنند، برد کنترل اصلی را بررسی کنید، و اگر معیوب است، بهتر است به جای تعویض آن، یک مایکروویو جدید بخرید، زیرا تعمیر آن گران است.


9. فن مایکروویو کار نمی کند


مایکروویوهای جدیدی که امروزه وارد عرصه ی بازار می شود، دارای یک فن خنک کننده در پایین دستگاه هستند که باعث خنک شدن موتور دستگاه هنگام کار می شود. اگر فن خنک کننده دستگاه شما کار نمی کند، ممکن است فیلتر چربی آن مشکل داشته باشد. این فیلترها آلاینده ها و چربی های موجود در هوا را که در حین پخت و پز ایجاد می شوند، جذب می کنند و به مرور زمان ممکن است مسدود شوند. گرفتگی فیلتر مانع از کارکرد فن شما می شود و تمیز کردن یا تعویض فیلتر احتمالا مشکل شما را برطرف می کند. اگر موتور فن خنک کننده مایکروویو مشکل داشته باشد. برای بررسی یا تعویض موتور، باید قبل از جدا کردن مایکروویو برای دسترسی به فن، دستگاه را از برق بکشید. این کار بهتر است به یک متخصص تعمیر لوازم خانگی قابل اعتماد سپرده شود.


10. جرقه زدن در مایکروویو


جرقه در مایکروویو می تواند یک اتفاق ناخوسایند و ترسناک باشد، اما به طور کلی، اگر علت جرقه در اسرع وقت برطرف شود، جای نگرانی نیست. شایع ترین دلیل جرقه زدن در مایکروویو، وجود یک جسم فلزی است که منجر به تجمع ذرات باردار می شود. راه حل این امر ساده است. از قرار دادن فلز در مایکروویو که شامل فویل و ظروف با روکش لعابی، خودداری کنید. و اگر متوجه جرقه شدید، برای جلوگیری از گرمای بیش از حد یا آسیب رساندن به مایکروویو، ظرف فلزی را بردارید. در موارد نادرتر، جرقه زدن مایکروویو می تواند به دلیل شکسته شدن پوشش موجبر یا دیود معیوب باشد که هر دو نیاز به تعمیر دارند.


11. لامپ مایکروویو کار نمی کند


مشکل نهایی زمانی است که نور مایکروویو از کار می افتد. همچنین ساده ترین مشکل برای رفع آن است، زیرا بسیاری از افراد این مشکل را دارند و کار سختی نیست و تنها نیاز به تعویض دارد. با این حال، اگر لامپ معیوب نباشد، ممکن است به دلیل معیوب بودن پانل کنترل باشد. یک لامپ جدید را خریداری کنید و آن را به راحتی جایگزین کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha