02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

روش هایی برای عیب یابی دستگاه اسپرسوساز

ادیبه کریم پور 26 /آذر/ 1402
روش هایی برای عیب یابی دستگاه اسپرسوساز

روش هایی برای عیب یابی دستگاه اسپرسوساز


ممکن شما به تازگی یک دستگاه اسپرسوساز جدید خریداری کرده باشید، و شات های شما مطابق انتظارات شما نیستند. ممکن است فکر کنید دستگاه مشکلی دارد و یا قهوه ی شما به قدر کافی خوب نیست؟ بنابراین شما را در سه مرحله عیب ‌یابی راهنمایی می ‌کنیم که هر باریستای جدید در زمانی که دستگاه اسپرسوساز جدید یا تکنیک انجام می ‌دهد. آزمایش دما، فشار و سرعت جریان نشان می ‌دهد که آیا مشکلاتی که با آن مواجه می‌ شوید مربوط به ماشین هستند یا خیر.


1. بررسی دما


ابتدا، باید دمای دستگاه خود را بررسی کنید. اگر اسپرسوساز شما دارای PID است، باید بین 198 تا 202 درجه فارنهایت برای دیگ بخار و بین 255 تا 272 درجه فارنهایت برای دیگ بخار خود را نشان دهد. اگر PID ندارید یا از یک دیگ بخار یا مبدل حرارتی استفاده می کنید، فشار سنج دستگاه شما باید بین 1 ¼ - 1 ¾ بار باشد. مطمئن شوید که از آب مناسب استفاده می کنید و دستگاه را روی منبع آب مناسب تنظیم کرده اید. هنگامی که تا سی دقیقه صبر کردید تا گرم شود، که معمولاً بیش از زمان کافی است، دما را بررسی کنید. 


2. بررسی فشار


در مرحله بعد، مطمئن شوید که اسپرسوساز شما می تواند فشار کافی ایجاد کند. برای آزمایش این، دیسک کور و بک فلاشینگ خود را در پورتافیلتر خود قرار دهید، آن را در سر گروه خود قفل کنید، و پمپ خود را با بلند کردن اهرم دم کردن، فشار دادن دکمه یا لغزش پارو بسته به دستگاه شما، درگیر کنید. سوزن روی گیج خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که بین 8 تا 10 بار فشار داشته باشد. در حالی که دستگاه در حال ایجاد فشار است، باید تأیید کنید که سوزن روی گیج صاف و ثابت بالا می رود.


3. بررسی نرخ جریان


در نهایت، سرعت جریان دستگاه اسپرسوساز را بررسی کنید. شما به دنبال 250 میلی لیتر آب در 25 ثانیه هستید. پورتافیلتر را از سر گروه خارج کنید، یک پیمانه اندازه گیری را زیر آن قرار دهید و پمپ را راه اندازی کنید. قبل از اینکه دستگاه را متوقف کنید، اجازه دهید فنجان به 250 میلی لیتر برسد.


اگر همه چیز به درستی کار کند چه اتفاقی می افتد؟


اگر دستگاه شما تمام این تست ها را پشت سر بگذارد، این نشان می دهد که دستگاه کاملاً خوب است. پس چرا ضربات شما اینقدر ضعیف است؟ چند دلیل دیگر غیر مرتبط با ماشین برای اسپرسوی بد وجود دارد، و این به قهوه ای که استفاده می کنید، آسیاب و دستور العملی که دنبال می کنید بستگی دارد.


1. ابتدا قهوه خود را چک کنید: شات های اسپرسوی شما فقط به اندازه قهوه ای است که استفاده می کنید. حتی اگر دستگاه شما عالی کار می کند و به اندازه کافی خوب آسیاب می کنید، اگر قهوه شما تازه برشته نشده باشد، ضربات شما ممکن است خیلی کند یا خیلی سریع اجرا شود. دانه هایی را بخرید که 5 تا 10 روز برشته نشده باشند. از خرید قهوه پیش آسیاب شده یا قهوه ای که تاریخ برشته روی کیسه آن وجود ندارد، خودداری کنید. هر چه تازه تر، نتیجه ی بهتری به شما می بخشد.


2. تنظیم اندازه آسیاب: بعد، قهوه با بالا رفتن سن تغییر می کند، بنابراین داشتن یک آسیاب به شما این امکان را می دهد که سرعت ضربه هایتان را کنترل کنید. هرچه اندازه آسیاب کوچکتر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا ضربات شما کشیده شوند. هر چه آسیاب درشت ‌تر باشد، ضربات شما سریع ‌تر می ‌شوند. اگر شات‌ هایتان خیلی سریع آماده می ‌شوند، قهوه‌ تان تازه است، و آسیاب‌ تان تا آنجایی که می‌ تواند خوب باشد، یا باید آسیاب را کالیبره کنید یا احتمالاً یکی بهتر برای اسپرسو تهیه کنید.


3. تمرین باعث کامل شدن می شود: در نهایت، تکنیک شما تفاوت ایجاد می کند. سعی کنید تا حد امکان متغیرهای در حال تغییر را حذف کنید و تا حد ممکن ثابت بمانید. با ترازو، هر بار همان مقدار قهوه را اندازه بگیرید و از آن استفاده کنید. با تکنیک کوبیدن و توزیع خود سازگار باشید و همان خروجی را بین 25 تا 35 ثانیه هدف بگیرید. هنگامی که در حال عیب یابی هستید و فقط سعی می کنید آن را به خوبی انجام دهید، جستجوی این پارامترها یک مکان عالی برای شروع است. هنگامی که به آن دست پیدا کردید، دنیایی از دستور العمل های دیگر و کاوش های زیادی برای انجام دادن وجود دارد.


راهنمای عیب یابی


نداشتن برق اسپرسوساز


کلید روشن/خاموش در موقعیت اشتباه قرار دارد: بسیاری از ماشین ها دارای کلیدهای برق هستند که می توانند در بیش از یک موقعیت قرار گیرند. معمولاً یک چراغ زمانی را نشان می دهد که برق عنصر فعال می شود.
فیوز در منبع تغذیه دستگاه منفجر شده است: چندین بخش از یک ماشین می تواند در قطع برق نقش داشته باشد. یک حلقه در المنت یا یک سیم پیچ دریچه الکتریکی مورد علاقه است.
کلید حرارتی ایمنی دستگاه قطع شده است: نه همه، بلکه بسیاری از دستگاه های اسپرسوساز ها دارای یک بریدگی ایمنی هستند که در صورت داغ شدن بیش از حد دستگاه، قطع می ‌شود. در اسپرسوساز‌های خانگی و همچنین در بسیاری از دستگاه‌ های تجاری رایج ‌تر است.


دستگاه قهوه را پخش نمی کند یا خیلی آهسته پخش می کند


قهوه را خیلی ریز آسیاب کنید یا خیلی محکم بسته بندی کنید تا آب از داخل سبد عبور کند: دسته را بردارید و فشار دهید تا قهوه درست شود، اگر آب خوب جاری شد، آسیاب قهوه خیلی خوب تنظیم شده است یا دسته مسدود شده است و باید تمیز شود.
مشکل تامین آب: بررسی کنید منبع آب اصلی قطع نشده یا فیلتر آب مسدود نشده است.
شیر برقی برای تامین آب کار نمی کند: غیر معمول نیست که کثیفی در منبع آب باعث مسدود شدن دریچه ای شود که باز می شود تا آب وارد دستگاه شود.
مشکل پمپ: پمپ ها و سر پمپ ها به طور منظم خراب می شوند، معمولاً می توانید از صدایی که پمپ ایجاد می کند متوجه شوید که مشکل اینجاست.
سر گروه مسدود شده است: در یک اسپرسوساز خانگی که محلول رسوب زدایی را در دیگ اجرا می کند ممکن است کمک کند. برای عملکرد بهتر جت ‌های هد گروه احتمالاً باید برداشته و تمیز شوند.
شیر برقی گروهی کار نمی کند: اگر هنگام فشار دادن دکمه برای تهیه قهوه، صدای کلیک شنیدید اما آب ظاهر نشد، دریچه الکتریکی باز نشده است و احتمالاً باید جدا و تمیز شود.
عدم نظافت: قهوه بسیار روغنی است و این روغن در هد گروه، سبدها و در پورتافیلتر جمع می شود. تمام قسمت هایی که با قهوه در تماس هستند را به طور منظم با یک چربی گیر اسپرسوساز تمیز کنید.
قهوه خیلی سریع پخش می شود
آسیاب قهوه خیلی درشت است: آسیاب خود را طوری تنظیم کنید که دانه های قهوه ریزتر شوند. از قهوه ای که در حالت خوابیده و خشک شده است استفاده نکنید.


قهوه از کناره‌ی پورتافیلتر نشت می ‌کند و دانه‌ های قهوه در فنجان فرو می‌ روند


عدم استفاده از برس برای تمیز کردن سرگروه مهر و موم: هنگام تهیه قهوه، مهم است که قبل از قرار دادن دستگاه، دانه های شل را از لبه سبد جدا کنید، در غیر این صورت به درستی آب بندی نمی شود.
سبدهای فیلتر قدیمی هستند و در اثر برخورد با سطح سخت فرو رفته اند: سبدهای فرورفته فیلتر را تعویض کنید تا فشار تولید شده توسط دستگاه را حفظ نکنند.
مهرهای گروه قدیمی و فرسوده هستند و نیاز به تعویض دارند: سر گروه مهر و موم باید حداقل یک بار در سال تعویض شود. آن ها به دلیل فشرده شدن مداوم و عملکرد در دمای بالا به مرور زمان سخت می شوند.
آب کثیف زیر دستگاه پیدا شد: شلنگ تخلیه یا خروجی از کاسه تخلیه مسدود شده است. اگر شیلنگ تخلیه در یک لوله ایستاده است، مطمئن شوید که انتهای شلنگ برای جلوگیری از زهکشی گیر نکرده است. اگر در یک سطل، انتهای شیلنگ نباید در آب باشد. عمل خوبی است که محلول چربی زدای اسپرسوساز حل شده را در سینی چکه ‌کن بریزید.
آب تمیز زیر دستگاه پیدا شد: نشت از هر جایی لوله های زیادی برای حمل بخار و آب به دور دستگاه وجود دارد تا مشخص شود که مشکل کجاست که لازم است قسمت بالایی دستگاه را بردارید.
بدون آب گرم یا بخار: دستگاه به فشار عملیاتی نرسیده است، پس تا زمانی که فشار کافی در دیگ آب گرم وجود نداشته باشد، دستگاه شما بخار یا آب گرم پخش نمی کند. اگر آب داغ و بخار وجود ندارد، بررسی کنید که نازل با شیر مسدود نشده باشد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha