02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

استفاده و تمیز کردن صحیح با بخارشوی

ادیبه کریم پور 3 /آبان/ 1402
استفاده و تمیز کردن صحیح با بخارشوی

استفاده و تمیز کردن صحیح با بخارشوی


تمیز کردن با بخارشوی، روشی فوق العاده برای تمیز کردن عمیق بسیاری از سطوح هستند زیرا از مواد شیمیایی خشن استفاده نمی کنند. سطوح سخت که به راحتی با بخارشوی تمیز می شوند عبارتند از میز، وسایل آشپزخانه و حمام، برخی از انواع کفپوش و همچنین سطوح غیر قابل نفوذ دیگر مانند زیر مبلمان و گوشه می باشد. با این حال، سطوحی وجود دارند که برای این روش تمیز کردن ایده آل نیستند. همیشه عاقلانه است که با سازنده مورد یا سطحی که می خواهید تمیز کنید بررسی کنید تا مشخص شود که آیا می توان آن را با استفاده از بخارشوی تمیز کرد یا خیر.


بخارشوی ها چگونه کار می کنند؟


بخارشوی ها مجهز به یک مخزن داخلی هستند که آب معمولی شیر را از نقطه جوش گذشته (حدود 225 درجه فارنهایت) گرم می کند و سپس آن را تحت فشار به عنوان بخار خارج می کند. بخار با فشار بالا می تواند به منافذ میکروسکوپی روی سطوح مختلف نفوذ کند تا نه تنها کثیفی قابل مشاهده، بلکه میکروب ها، کپک ها، کپک ها و سایر آلرژن ها را نیز از بین ببرد. گرمای زیاد برای از بین بردن میکروب ها ضروری است و مدل های قدرتمندی مانند  بخارشوی بخار آب را می توان تا 325 درجه فارنهایت گرم کرد. از آنجایی که بخار بخار بسیار داغ است، به سرعت خشک می شود، اما برای مناطق بسیار آلوده، مانند در اجاق ‌ها یا گریل‌ ها، بخار را می ‌توان اعمال کرد و سپس در حالی که هنوز مرطوب است، سطح آن را تمیز کرد تا تمام کثیفی ‌ها پاک شود.


تمیز کردن صحیح سطوح مختلف: تمیز کردن بدون مواد شیمیایی برای محیط زیست و همچنین کیفیت هوای داخلی شما عالی است، اما برخی از سطوح نمی توانند آن همه گرما را تحمل کنند. هر چیزی که ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت آسیب ببیند، نباید با بخار بخارشوی تمیز شود. برای اینکه بدانید چه سطوحی برای تمیز کردن با بخارشوی ایمن هستند، دفترچه راهنما محصول خود را مطالعه کنید تا بدانید آنچه می توانید با بخارشوی تمیز کنید، کدامند. برای مثال دیوارها یا مبلمان با رنگ های مصنوعی، سطوح آب بندی نشده مانند کف چوب سخت، مرمر، سنگ آهک، بتن، کاشی یا سنگ طبیعی، سطوح متخلخل مانند کاغذ دیواری، بامبو، کاغذ و مقوا، کفپوش با ترک یا شکاف مانند پارکت که ممکن است در اثر فشار و گرما زیاد آسیب ببیند، تمیز کردن عمیق سطوح وسیع فرش، اقلام ظریف مانند ابریشم، پلاستیک های نازک و روکش های مخملی و... می باشند که باید مواظب آن ها باشید.


تمیز کردن کف خانه با بخارشوی: ممکن است سطوح کف را با بخار تمیز کنید و تا حدودی موفق بوده اید. اما همیشه بهتر است به برچسب سازنده مراجعه کنید، مخصوصاً در مورد لباس، کفپوش، اثاثه یا لوازم داخلی و پرده دقت بیشتری به خرج دهید. لباس ها بهتر است با بخارشوی طراحی شده برای این منظور تمیز شوند، زیرا حرارت زیاد می تواند ابریشم و همچنین ابریشم مصنوعی و سایر پارچه های مصنوعی را از بین ببرد. در حالی که بسیاری از دستگاه های بزرگ دارای یک لغزنده فرش هستند، این برای شاداب کردن سطح فرش طراحی شده است، اما برای تمیز کردن عمیق مناطق آلوده قابل استفاده نیستند. بدون قابلیت مکش، فرش ‌هایی که تمیز می ‌شوند می‌ توانند مدت زیادی طول بکشد تا خشک شوند و در عمق توده ‌ها کپک ایجاد کنند. بخارشوی ها را می توان برای تمیز کردن گذرگاه ها و ترک های بیرونی استفاده کرد، آن ها به اندازه کافی بزرگ نیستند و قدرت کافی برای تمیز کردن آن ها و همچنین سایر محصولات (مانند واشر فشار) را ندارند.


لوازم و محلول های پاک کننده طبیعی

خوشبختانه راه هایی برای تمیز کردن چنین سطوحی بدون استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد. در اینجا چند جایگزین تمیزکننده طبیعی وجود دارد که باید امتحان کنید:


پارچه مرطوب: از یک پارچه گرم و مرطوب برای پاک کردن دیوارهای رنگ شده با لاتکس و بسیاری دیگر از سطوح حساس به گرمای شدید بخارشوها استفاده کنید.
جوش شیرین (بی کربنات سدیم): جوش شیرین را روی فرش یا اثاثه داخلی بپاشید، بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و سپس جاروبرقی را بکشید. یکی دیگر از پاک کننده های عالی جوش شیرین می باشد. جوش شیرین (کربنات سدیم) می تواند برای تمیز کردن لکه های روغن از کف سیمانی استفاده شود. به همراه مقداری آب روی محل بپاشید تا خمیر شود و بگذارید یک شب بماند. سپس با یک برس تمیز کنید، بشویید و پاک کنید.
سرکه: سرکه یک پاک کننده طبیعی فوق العاده است. 1/4 فنجان را با 2 فنجان آب مخلوط کنید، روی پنجره ها اسپری کنید و تمیز کنید. همچنین می توانید مقداری سرکه را به یک سطل آب گرم اضافه کنید و از آن برای تمیز کردن بیشتر طبقات استفاده کنید. برای دیوارهای کپک زده، سرکه را روی آن اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه قبل از پاک کردن بماند.
صابون کاستیل: این صابون طبیعی بر پایه روغن زیتون می تواند برای انواع پروژه های نظافتی استفاده شود. 1/4 فنجان را با 2 گالن آب گرم برای محلول تمیزکننده کف مخلوط کنید و 1 قاشق غذاخوری از صابون را با 1/3 فنجان جوش شیرین ترکیب کنید تا یک اسکراب تمیزکننده طبیعی برای دوش، وان، کاشی و سینک ظرفشویی داشته باشید.
روغن زیتون و آب لیمو: برای جلای طبیعی مبلمان، روغن زیتون را با آب لیمو به نسبت 2:1 مخلوط کنید و با یک پارچه نرم بمالید.
 

کارهایی که بهتر است آن را انجام دهید


ابتدا مطمئن شوید که نوع کف شما مناسب است. بخارشوی ‌ها در اکثر کف‌ های مهر و موم شده و سخت خوب هستند، اما در اینجا چند مانع پنهان وجود دارد. کاشی‌های چوب پنبه‌ ای و کف‌ های چوب سخت بدون مهر و موم ‌شده می ‌توانند توسط بخار شوی آسیب ببینند، و بحث در مورد اینکه آیا هر کف چوبی (درزبندی شده یا نه) در برابر تمیز کردن بخار مقاوم است یا خیر، وجود دارد. این به این دلیل است که این خطر وجود دارد که بخار با فشار وارد شکاف شود و منجر به تورم و تاب خوردگی و همچنین تولید کپک شود. به همین دلیل، برخی از تولیدکنندگان دستگاه‌ های بخارشوی را روی کف ‌های مشمع کف اتاق یا وینیل توصیه نمی ‌کنند یا ممکن است تنظیمات کم را پیشنهاد کنند، بنابراین دستورالعمل ‌ها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که گارانتی خود را باطل نمی ‌کنید. با این حال بهتر است با سازنده کفپوش خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که دستگاه بخارشوی برای استفاده ایمن است. با این حال، برای کاشی های سرامیکی یا چینی، بخار را به راحتی روی آن ها بکشید.


همچنین به طور منظم از آن استفاده کنید. برای بهترین نتایج و نگهداری مداوم، بخارشوی را هر هفته بیرون بیاورید. به این ترتیب، مطمئن می‌ شوید که کثیفی و لکه ‌ای که به سختی از بین می ‌رود وجود ندارد. اما همچنین خوب است که یک بار در ماه به بخارشوی استراحت دهید. همچنین از آن برای فرش و پنجره استفاده کنید. برخی از مدل ‌ها دارای گلایدر فرش هستند تا نواحی نرم‌ تر زیر پا را شاداب کنند. با این حال، در حالی که دستگاه بخار شوی برای احیای الیاف و از بین بردن بوها مفید است، جایگزینی برای بخارشوی فرش نیست، که در واقع کثیفی و لکه ها را از بین می برد. همچنین می ‌توانید مدل ‌هایی با نازل تمیزکننده پنجره برای شیشه ‌های بدون لک پیدا کنید. دستگاه های بخارشوی برای لکه های سخت، به خصوص در نواحی دوغاب شده، عالی نیستند. پس از هر بار استفاده، پد شستشو را بشویید. این یکی بدیهی به نظر می رسد، اما هنوز هم ارزش یادآوری را دارد، به خصوص برای مواقعی که ممکن است عجله داشته باشیم. جدا از اینکه دفعه بعد که دستشویی را بیرون می‌ کشید، نمی‌ خواهید کف ‌ها را با یک پد آغشته به خاک بشویید، این موضوع نیز وجود دارد که جانورهای مضر در آن محیط مرطوب و پر از میکروب ‌ها زندگی می ‌کنند. باکتری ‌ها و ویروس‌ ها ممکن است به پد شوینده منتقل شوند، پس حتماً آن را پس از استفاده در لباس ‌شویی بیندازید، زیرا ماده شوینده میکروب ‌ها را از بین می‌برد. همچنین ایده خوبی است که لنت را با وسایلی به همان اندازه کثیف یا به تنهایی در ماشین لباسشویی بیاندازید تا اطمینان حاصل شود که کثیفی به سادگی به لباس های دیگر منتقل نمی شود. و اگر فضای کف شما بزرگ است، بهتر است حداقل یک بار لنت را در نیمه تمیز عوض کنید.


نتیجه گیری


بخارشوی‌ ها می ‌توانند برای تمیز کردن سطوح مختلف بسیار موثر باشند، با این حال، جایگزین ‌هایی برای تمیز کردن سبز برای مواردی وجود دارد که نباید با بخار تمیز شوند. سطوحی که با رنگ های پایه آب، ابریشم، کف های چوب سخت بدون مهر و موم، هر گونه کاشی مهر و موم نشده، سنگ طبیعی، سنگ مرمر یا سطوح بتنی، یا سطوح وسیع فرش تکمیل شده اند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha