02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

باید و نبایدهای استفاده از بخارشوی

ادیبه کریم پور 30 /مهر/ 1402
باید و نبایدهای استفاده از بخارشوی

باید و نبایدهای استفاده از بخارشوی


مهم نیست که چقدر برای تمیز کردن فرش ها تلاش می کنیم، همیشه لکه هایی وجود دارد که جای خود را به فرش باز می کند و آن را کثیف می کند. اگرچه فرش ها به گونه ای ساخته شده اند که در برابر لکه مقاوم باشند، اما در طی یک دوره زمانی، این پوشش محافظ فرسایش می یابد و فرش را مستعد لک می کند. توصیه می شود از یک بخارشوی حرفه ای فرش استفاده کنید بتوانید لکه های سر سخت را به راحتی پاک کنید. هنگام تمیز کردن فرش یا سایر سطح های دیگ مانند پارکت و سرامیک، بسیاری از افراد، حتی متخصصان، احتمالاً مرتکب اشتباهات زیادی می شوند که می تواند هر مشکلی را که وجود دارد، بدتر کند. برای کمک به آسان ‌تر کردن کارها، چند کار را که باید و نباید هنگام تمیز کردن با بخارشوی انجام دهید، فهرست کرده ‌ایم. 


دستگاه بخارشوی چگونه کار می کند؟


دستگاه های بخارشوی تمیز کردن قدرتمند و کارآمد را ارائه می دهند، اما برای به دست آوردن بهترین نتیجه نکات و ترفندهایی وجود دارد که باید بدانید. بخارشوی می ‌تواند جایگزین مناسبی برای تمیز و سشتشوی کل خانه یا سایر لوازم های خانه باشد، اما محدودیت‌ هایی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد. بسیاری از بخارشوی ها ادعا می کنند که تا 99.9 درصد میکروب ها و باکتری ها را روی سطوح از بین می برند، اما این بستگی به نحوه استفاده از آن ها دارد. برخی از مدل ‌ها دارای قیمت متفاوتی هستند و می توانند هر کدام از آن ها نتیجه ی متفاوتی را ارائه دهد. برخی از آن ها می تواند کاملا خانه را تمیز و عاری از هر گونه میکریوب کنند و برخی دیگر ممکن است کف زمین خانه ی شما را هنگام تمیز کردن کاملا خیس کنند. با کمی تجربه، تمیزکاری با بخارشوی می تواند کف های شما را درخشان کند. بنابراین، اگر به ‌دنبال خرید یک دستگاه بخار شوی هستید یا حتی اگر قبلاً یکی از آن ‌ها را دارید، باید با محدودیت ‌های آن ‌ها آشنا شوید و مطمئن شوید که انرژی ارزشمندی را برای هل دادن خاک از گوشه ‌ای به گوشه دیگر صرف نمی ‌کنید. در اینجا لیستی از بایدها و نبایدها برای کمک به شما در مورد استفاده از بخارشوی آمده است.


کارهایی که باید انجام دهید


گرد و غبار را از روی فرش پاک کنید: این رایج ‌ترین اشتباهی است که مردم هنگام تلاش برای تمیز کردن فرش با استفاده از بخارشوی مرتکب می شوند، آن ها با این فرض شروع می ‌کنند که بخارشوی آن ها همه چیز را پاک می ‌کند. چیزی که ممکن است در فرآیند تمیز کردن اتفاق بیفتد این است که دستگاه می تواند خاک و گرد و غباری را که قبلاً روی سطح وجود داشت را به اعماق الیاف فرش هدایت کند که حذف آن را دشوارتر می کند. برای جلوگیری از این امر، توصیه می شود قبل از شروع کار تمیز کردن، گرد و غبار را با جاروبرقی پاک کنید. قبل از استفاده از بخارشوی، کثیفی های اضافی را پاک کنید. بخارشوی ها اساساً از بخار برای از بین بردن کثیفی استفاده می کنند که سپس سر پاک کننده آن را پاک می کند، اما هیچ عنصر مکشی در این دستگاه وجود ندارد. این بدان معنی است که قبل از شروع کار باید خاک سطحی را جاروبرقی یا جارو کنید، در غیر این صورت شما فقط موفق خواهید شد که خاک را در سراسر خانه با رطوبت به گوشه ها فشار دهید. به همین دلیل، دستگاه بخارشوی هرگز موقعیت جاروبرقی قابل اعتماد شما را غصب نمی کند، بنابراین بهتر از قبل استفاده از بخارشوی خانه را جاروبرقی کنید و سپس از ان برای از بین بردن گرد و غبار ریز استفاده کنید.


مقداری جوش شیرین به بخار شوی خود اضافه کنید: معمولا بخار بخارشوی فرش برای مقابله با آن لکه ها و باکتری های قوی کافی است. با این حال، اگر هنوز بوی خفیفی از فرش خود احساس می‌ کنید، افزودن یک قاشق جوش شیرین به دستگاه بخارشوی شما ممکن است معجزه کند. مطمئن شوید که بیشتر از یک قاشق چایخوری استفاده نکنید زیرا می تواند به بافت فرش آسیب برساند.


در زمان درست از بخارشوی استفاده کنید: یکی از مهم ترین نکاتی که برای طول عمر بیشتر فرش و سطوح دیگر باید به خاطر بسپارید این است که در تابستان گرم و مرطوب از بخارشوی فرش خودداری کنید. روزهای خشک و گرم معمولاً بهترین زمان برای تمیز کردن فرش با بخار بخار است، زیرا هوا دادن به فرش شما آسان تر است و باعث خشک شدن سریعتر آن می شود. تمیز کردن فرش با بخار در طول روزهای گرم باعث می ‌شود که در نتیجه تلاش ‌های شما برای تمیز کردن، خانه‌ ای تا حدی بخار نداشته باشید. علاوه بر این، اگر فرش به اندازه کافی سریع خشک نشود یا فرش بیش از حد از آب اشباع شود، کپک می تواند رشد کند که می تواند باعث بو، آسیب به الیاف و تغییر رنگ شود.


از مواد شیمیایی قوی اجتناب کنید: انواع مختلفی از بخارشوی در بازار موجود است. با این حال، همه آن ها یکسان نیستند یا برای همه انواع سطوح مفید نیستند. بخارشوی های ساده و خانگی همیشه در برابر لکه های قدیمی زیاد موثر نیستند، بنابراین صاحبان خانه تصور می کنند که استفاده از مواد شیمیایی قوی تر لکه بر روی آب ممکن است برای از بین بردن لکه ها مفید باشد. ممکن است این انتخاب هوشمندانه به نظر برسد، اما می تواند آسیب بیشتری به فرش یا سطوح خانه ی شما وارد کند. استفاده از بخارشوی های سازگار با محیط زیست همیشه برای تمیز کردن بهتر توصیه می شود.


دمای بخار را بررسی کنید: برای هر دفعه استفاده از بخارشوی مهم است که دمای دستگاه بخار با توجه به نوع سطوح تنظیم کنید. در حالت ایده آل، دما باید به اندازه ای باشد که بخار زیادی تولید کند، اما مهم است که بررسی کنید که آیا به الیاف فرش آسیب نمی رساند یا خیر. برای اطمینان مضاعف، پاک کننده را روی قسمت کوچکی از فرش بکشید. اگر همه چیز خوب به نظر می رسد، می توانید ادامه دهید. دما نه تنها به محافظت از الیاف فرش کمک می کند، بلکه تضمین می کند که لکه ها به درستی تمیز می شوند. با این حال، مطمئن شوید که از آب خیلی داغ روی پارچه ‌های خاصی استفاده نکنید، زیرا گرما می‌ تواند به برخی از الیاف آسیب برساند و آن‌ ها را خم کند. خواندن برچسب روی فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی هنگام استفاده از بخارشوی ضروری است تا مطمئن شوید که از تنظیم دمای مناسب استفاده می کنید. 


کارهایی که نباید انجام دهید


باور کنید لکه ها با یک بار کشیدن پاک می شوند. بخارشوی می ‌تواند روی لکه ‌های جدید شگفت‌ انگیز عمل کند، با این حال، لکه‌ های قدیمی ‌تر که زمان زیادی آن جا مانده اند و سفت شده اند ممکن است پاک کردن آن ها سخت ‌تر باشند. کارآیی دستگاه بخارشوی روی لکه ها به کف و سطح نیز بستگی دارد، هر چه متخلخل تر، مانند دوغاب، سخت تر تمیز شود. اما  لکه های روی دوغاب اغلب به چیزی بیش از آب داغ نیاز دارند، که در نهایت، تنها با درجه حرارت زیاد بخارشوی تمیز می شوند. در حالی که برخی از بخارشوی ها برای کمک به دسترسی به شکاف ها دارای نازل هایی هستند، که نتیجه رضایت بخش تری خواهد داشت.


نباید بخار گرم را روی سطوح برای از بین بردن میکروب ها نگه دارید. از زمان همه‌ گیری COVID-19، محصولاتی که سطوح را بدون استفاده از مواد شیمیایی ضدعفونی می ‌کنند، بسیار مورد توجه قرار گرفته ‌اند. ادعاهای زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه دستگاه های بخار شوی تا 99.9 درصد میکروب ها و باکتری ها را روی سطوح از بین می برند (حتی برخی ادعا می کنند که ویروس کرونا را از بین می برند). اگرچه از نظر فنی درست است، اما کمی پیچیده‌ تر از استفاده از یک دستگاه بخارشوی در زمینه بهداشت است. بخارشوی ها می توانند باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرند، اما ممکن است لازم باشد بخارشوی را برای مدت طولانی روی سطح نگه دارید تا به خوبی میکروب ها را از بین ببرد. اما انجام این کار می تواند به کف شما آسیب برساند.


نباید از آن برای تمیز کردن درزهای بزرگ استفاده کنید. همانطور که بخارشوی ها برای تمیز کردن سریع و آسان راحت هستند، ظرفیت جذب مقادیر زیادی مایع را ندارند. برخی از مشاغل هستند که بهتر است به روش های آزموده شده و واقعی واگذار شوند. وارد کردن بخار به داخل شکاف در کف چوبی می تواند منجر به تورم و تاب برداشتن شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha