02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکاتی برای پخت و پز موفق در زودپز

ادیبه کریم پور 30 /مهر/ 1402
نکاتی برای پخت و پز موفق در زودپز

نکاتی برای پخت و پز موفق در زودپز


زودپزها می توانند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کنند و به شما کمک می کنند تا غذاهای خوشمزه ای تهیه کنید که ارزش های غذایی را که اغلب در روش های دیگر پخت از بین می رود حفظ می کنند. با این حال، پخت و پز در زودپز نیاز به برخی تنظیمات دارد. این نکات را برای بهترین نتایج پخت تحت فشار دنبال کنید:


1. گوشت قرمز، مرغ و حتی برخی از سبزیجات مانند پیاز خرد شده، فلفل یا هویج، ابتدا در قابلمه بریزید تا طعمی تندتر داشته باشید. در یک زودپز، به سادگی مقدار کمی روغن مانند روغن زیتون را به زودپز اضافه کنید و بدون درپوش روی حرارت یا دمای متوسط رو به بالا گرم کنید. غذا را در دسته های کوچک اضافه کنید و غذا را از همه طرف سرخ کنید. اکنون آبگوشت یا آب را به مواد خود اضافه کنید و بگذارید کاملا بپزد. 
2. در مصرف مایع (آب و آبگوشت) زیاده روی نکنید. از آنجایی که غذا هنگام پخت و پز تحت فشار در قابلمه دربسته و در بسته پخته می شود، تبخیر کمتری دارید و بنابراین باید از مایع پخت کمتری نسبت به زمان پخت در قابلمه معمولی استفاده کنید. صرف نظر از اینکه در حال پختن هستید، همیشه از آب کافی استفاده کنید. یک قانون کلی خوب حداقل 1 فنجان مایع است. با این حال، دفترچه راهنمای محصول خود را بررسی کنید تا دقیقاً آنچه را که سازنده زودپز توصیه می کند، ببینید. هرگز قابلمه را بیش از نیمه با آب پر نکنید.
3. هیچ زودپزی را با غذای زیاد پر نکنید. هرگز زودپز را بیش از دو سوم پر از غذا نکنید. همچنین هرگز مواد غذایی را در زودپز بسته بندی نکنید. اگر این قوانین اولیه را برای پخت و پز تحت فشار رعایت نکنید، زودپز به خوبی کار نمی کند و بر نحوه بیرون آمدن غذا تأثیر می گذارد. همچنین ممکن است باعث فعال شدن سوپاپ های ایمنی شوید، به خصوص اگر غذای زیادی در قابلمه وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید که تکه های یکنواخت به معنای غذای یکنواخت پخته شده است. غذا باید به قطعات یکنواخت بریده شود تا در مدت زمان یکسانی بپزند.


4. برای نتایج عالی از پخت و پز، مواد را در زمان بندی درست اضافه کنید. هنگام تهیه دستور پخت حاوی موادی که در زمان‌ های مختلف پخته می ‌شوند، ابتدا غذاهایی را که دیر پخت هستند، مانند گوشت، را داخل قابلمه قرار دهید و بپزید. سپس از روش آزادسازی سریع برای متوقف کردن زودپز استفاده کنید. در مرحله بعد، موادی که سریعتر پخته می شوند مانند لوبیا سبز یا نخود فرنگی را به گوشت اضافه کنید. دوباره قابلمه را به فشار برگردانید و همه چیز را با هم طبخ کنید.
5. برای پخت و پز با حرارت زیاد شروع کنید و سپس آن را کاهش دهید. هنگام پخت و پز در زودپز، پخت و پز را روی حرارت زیاد یا دمای بالا شروع کنید. بعد از اینکه به فشار و دمای مناسب رسیدید، شعله را کم کنید تا بجوشد. هنگام پخت و پز در زودپز برقی نگران تنظیم حرارت نباشید. دستگاه این کار را به صورت خودکار برای شما انجام می دهد. همچنین برای جلوگیری از سوختن در هنگام پخت و پز در زودپز، حرارت را کم و زیاد کنید. وقتی روی حرارت زیاد به فشار مورد نظر در زودپز رسیدید، شعله را کم می کنید تا بجوشد. مشعل های گازی به سرعت واکنش نشان می دهند، اما اکثر مشعل های الکتریکی این کار را نمی کنند. اگر اجاق گاز برقی دارید، از دو مشعل استفاده کنید: یکی روی حرارت زیاد برای رسیدن به فشار و دیگری با تنظیم کم برای حفظ فشار بهره ببرید. وقتی زودپز به فشار رسید، زودپز را روی مشعل با حرارت کم بپزید.
6. در زودپزهای روگازی یک تایمر تنظیم کنید. یک تایمر آشپزخانه در دست داشته باشید تا پس از رسیدن زودپز و حفظ فشار آن، بتوانید آن را برای زمان پخت مشخص شده در دستور تنظیم کنید. توجه داشته باشید که زودپزهای برقی دارای تایمر دیجیتال مخصوص به خود هستند.
7. اگر می خواهید پخت و پز تحت فشار در زودپز را به روشی فوق العاده آسان انجام دهید، از زودپز برقی استفاده کنید. سطح فشار مورد نظر را با فشار دادن دکمه فشار زیاد یا فشار پایین روی صفحه کنترل انتخاب کنید. سپس با فشار دادن دکمه کم یا زیاد برای افزایش یا کاهش زمان پخت، زمان مورد نظر خود را برای پخت تحت فشار تنظیم کنید. اکنون، Start را فشار دهید. زودپز با رسیدن به سطح فشاری که انتخاب کرده اید، زمان شمارش معکوس را شروع می کند. پس از اتمام، بوق می ‌زند و به شما اطلاع می دهد که غذایتان آماده است.


باید و نبایدهایی که باید در نظر داشته باشید


هر زمان که دستگاه جدیدی برای استفاده در آشپزخانه یا با وسایل آشپزی موجود داریم، اغلب به بهترین روشی که باید در حین استفاده از آن رعایت کنیم فکر می کنیم. با اشاره به زودپز که در اختیار شما قرار می دهیم، در اینجا فهرستی از بایدها و نبایدها و نکاتی را که در هنگام استفاده از زودپز باید رعایت کنید آمده است:


همیشه مقداری آب اضافه کنید: هرگز نمی توانید بدون اضافه کردن آب، غذا را در زودپز بپزید. زودپزها ابزارهای پخت و پز هستند که بر اساس مفهوم بخار و فشار ایجاد شده در زودپز هستند. با اضافه نکردن آب، در حین استفاده از زودپز، هیچ فضایی برای فشار یا بخار ایجاد نمی شود، بنابراین غذای شما سوخته می شود یا احتمالاً باعث می شود که زودپز شما منفجر شود. از این رو هنگام پخت و پز در زودپز، اضافه کردن مقداری آب الزامی است.


مراقب مقدار غذایی که به زودپز خود اضافه می کنید باشید: این احتمالاً مهم ترین مرحله ای است که معمولاً هنگام پر کردن محتویات داخل زودپز زیاده روی می کنیم. اطمینان حاصل کنید که در قسمت بالایی، برای بخار و فشاری که جمع می ‌شود و فرآیند پخت را آغاز می‌ کند، فضای خالی بگذارید. زودپز را ⅓ پر کنید تا تجربه آشپزی بهتری داشته باشید، این به پختن درست غذا و جلوگیری از ریختن محتویات کمک می کند.


زودپز خود را با دقت ببندید: مهم ترین مرحله بعدی در این فرآیند، محکم کردن واشر در جای خود و اطمینان از بسته بودن مناسب زودپز از همه طرف است که باعث می شود غذای شما کاملا پخته شود. در صورت باقی ماندن مقداری فضا در هنگام بستن زودپز باعث می شود بخار به تدریج آزاد شود و سوت زودپز به صدا در نیاید. این امر قضاوت شما در مورد زمان پخت را مختل می کند و غذای خود را بیش از حد یا کمتر پخته می کنید. بنابراین محکم کردن درب زودپز و اطمینان از قرار گرفتن سوت در محل، نقش مهمی در فرآیند پخت و پز دارد. 


هرگز سوت را خودتان باز نکنید: حتی اگر عجله دارید و نیاز دارید که غذای خود را در اسرع وقت از زودپز خارج کنید، سوت زودپز را با دست باز نکنید. این می تواند خطرناک باشد زیرا مقدار زیادی گرما و بخار جمع می شود که با رها شدن سوت ناگهان آزاد می شود. از این رو، بهترین کار این است که اجازه دهید زودپز کاملا خنک شود و سپس قبل از باز کردن درب، سوت را به آرامی بررسی کنید.


از آن برای نگهداری غذا استفاده نکنید: مهم است که توجه داشته باشید که ظروف آشپزی برای پخت و پز در نظر گرفته شده اند. این با ظروف سرو که برای سرو و ظروف نگهداری که برای نگهداری غذا در نظر گرفته شده اند متفاوت است. از نگهداری مواد غذایی باقیمانده در زودپز خودداری کنید، چنین اقداماتی در طولانی مدت باعث تخریب ظروف پخت و پز می شود. بنابراین زمانی که فرآیند پخت کامل شد، باید غذا را به ظرف سرو یا ظرف نگهداری منتقل کنید. این کار باعث می شود که زودپز شما برای مدت طولانی دوام بیاورد.


مراقبت در هنگام شستشو و نگهداری: همیشه زودپز را بعد از اینکه غذا را از آن جدا کردید بشویید، می توانید سوت و واشر را جداگانه جدا کرده و زیر آب جاری بشویید. برای شستشو می توان از هر ماده شوینده ملایمی استفاده کرد، اما پس از شستن آن را خشک کنید و تمام قسمت های زودپز را در کنار هم قرار دهید تا دفعه بعد که پختید همه چیز در جای خود باشد.


اینها نکاتی است که در هنگام استفاده از زودپز توصیه می کنیم. امروزه غذاهای لذیذ متعددی از مرغ یا بریانی گرفته تا کیک و کلوچه در زودپز طبخ می شود. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha