02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه عملکرد جاروهای رباتیک

ادیبه کریم پور 29 /مهر/ 1402
نحوه عملکرد جاروهای رباتیک

نحوه عملکرد جاروهای رباتیک


جاروبرقی های رباتیک روش تمیز کردن منازل و دفاتر را تغییر داده اند. این دستگاه های جمع و جور می توانند به طور خودکار زیر میز، صندلی، تخت برای جمع آوری گرد و غبار و آلودگی حرکت کنند. جاروبرقی های رباتیک برای مدتی وجود داشته اند و اولین مدل کارآمد آن در سال 2005 ثبت اختراع شد. جاروبرقی های روباتیک امروزی هوشمندتر و مقرون به صرفه تر هستند. اکثر مدل‌ ها طرح‌ بندی خانه را ترسیم می‌ کنند که امکان تمیز کردن سریع تر را فراهم می ‌کند و می ‌توانند به طور خودکار گرد و غبار را تخلیه کنند و حتی برای شارژ مجدد خود به ایستگاه شارژ بازگردند. این دستگاه‌ های فوق العاده به کمترین مداخله انسانی نیاز دارند. برای تمیز کردن موثر اتاق، یک جاروبرقی رباتیک باید آزادانه در فضا حرکت کند و در عین حال از مشکل دور بماند. آن ها از حسگرهای مختلف برای شناسایی موانع و سایر خطرات، اندازه گیری مسافتی که طی کرده اند و کشف مناطق جدید برای پوشش استفاده می کنند. 


جاروبرقی های رباتیک از چه چیزی ساخته شده اند؟


بیشتر جاروبرقی های روباتیک از شاسی پلاستیکی استفاده می کنند و به اندازه کافی جمع و جور هستند تا در فضاهای تنگ حرکت کنند. آن ها خود را با استفاده از باتری‌های لیتیوم یونی تغذیه می ‌کنند و برخی از مدل‌ های ممتاز می‌ توانند تا ۱۲۰ دقیقه کار کنند. اکثر جاروبرقی های روباتیک از یک یا دو برس چرخان همراه با یک برس چرخشی استفاده می کنند. این برس ها خاک را به سمت مرکز اتاق جمع می کنند، جایی که موتور الکتریکی مکش ایجاد می کند. گرد و غبار، مو و هر چیز دیگری که توسط جاروبرقی جمع ‌آوری می ‌شود، مکیده شده و در یک ظرف گرد و غبار قابل جابجایی ذخیره می‌ شود. کاربران باید به صورت دستی گرد و غبار را از ظرف تخلیه کنند. برخی از مدل ‌های پریمیوم دارای ویژگی تخلیه خودکار هستند که به طور خودکار گرد و غبار را بدون نیاز به نیروی انسانی از بین می ‌برد. برخی از مدل ها دارای فیلترهای HEPA (هوای ذرات با راندمان بالا) هستند. این فیلترها برای حذف 99 درصد ذرات معلق در هوا طراحی شده اند، بنابراین در جذب گرد و غبار، گرده ها و آلرژن ها بسیار موثر هستند. این ویژگی به کاهش واکنش های آلرژیک کمک می کند.


جاروبرقی های رباتیک چگونه حرکت می کنند؟


جاروبرقی های رباتیک با استفاده از حسگرهای مانع و ارتفاع به طور خودکار در فضاها حرکت می کنند. سنسورهای مانع معمولاً روی سپر جاروبرقی قرار می گیرند و به گونه ای طراحی شده اند که از موانعی مانند پایه های صندلی و میز، مبل، اسباب بازی و هر چیز دیگری در مسیر جاروبرقی جلوگیری کنند. جاروبرقی های رباتیک زمانی که حسگرهای مانع فعال می شوند، خود را از موانع دور می کنند. آن ها طوری برنامه ریزی شده اند که بچرخند و به جلو حرکت کنند تا زمانی که دستگاه مسیر روشنی پیدا کند. جهتی که جاروبرقی رباتیک می گیرد بر اساس محل تماس سپر تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر یک جاروبرقی مانعی را در سپر سمت چپ خود تشخیص دهد، برای جلوگیری از جسم به سمت راست حرکت می کند. بسیاری از مدل های ممتاز حتی از حسگرهای لیزری برای جلوگیری از اشیاء در اتاق های تاریک استفاده می کنند. سنسورهای ارتفاع به عنوان یک مکانیسم ایمنی برای جاروبرقی های روباتیک عمل می کنند. این حسگرها به جاروبرقی ها می گویند که وقتی به یک جایی با ارتفاع متفاوت مانند لبه یک پله می رسند. سنسورهای ارتفاع در پایین جارو قرار دارند. آن ها با ارسال مداوم سیگنال های مادون قرمز به سطح، فاصله بین پاک کننده و کف را اندازه می گیرند. اگر سیگنال فوراً به عقب برنگردد، جاروبرقی تشخیص می دهد که به یک پله یا لبه رسیده است که ممکن است سقوط کند.


اکثر جاروهای رباتیک با استفاده از حسگرهای مانع و ارتفاع کار می کنند، اما برخی از مدل های درجه یک نیز از سنسورهای اضافی دیوار و چرخ برای تمیز کردن کارآمدتر استفاده می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، آن ها می توانند دیوارها را تشخیص دهند و خطوط مستقیمی را پیدا کنند که جاروبرقی های رباتیک می توانند از آن ها پیروی کنند. این حسگرها به جاروبرقی اجازه می ‌دهند در امتداد لبه‌ هایی که دیوار به زمین می ‌رسد تمیز کند. این سنسورها در کناره‌ های جاروبرقی قرار می‌ گیرند، بنابراین جارو رباتیک می ‌تواند به طور مساوی خاک را از گوشه‌ های تنگ جدا کند، بدون اینکه به دیوار ضربه بزند یا ساییده شود. این حسگرها همچنین به جاروبرقی هایی که توانایی نقشه برداری دارند اجازه می دهند مناطق جدیدی را برای تمیز کردن کشف کنند. حسگرهای چرخ، حرکت چرخ‌ ها را ردیابی می‌ کنند، بنابراین جاروبرقی های روباتیک می ‌توانند فواصل و پیچ‌ های ایجاد شده را تجزیه و تحلیل کنند. این سنسورها به جاروبرقی ها امکان می دهد مکان دقیق خود را بدانند و این به آن ها امکان هدایت بهتر را می دهد.


همچنین مدل های جدیدتر و رده بالاتر نیز دارای ویژگی های خود ناوبری هستند. برخی از آن ها دارای دوربین‌ های داخلی هستند که روی تصاویر دیوارها، درها و مبلمان کلیک می ‌کنند. این داده ها را با اطلاعات جمع آوری شده از سنسورهای دیگر ترکیب می کند تا به تدریج نقشه ای از خانه یا محل کار شما بسازد. ویژگی نقشه برداری به جاروبرقی کمک می کند تا مکان خود را پیدا کند، بنابراین می داند کجا بوده است و کجا باید برود. چنین جاروبرقی هایی با ثبت حرکت ها، مسیرها و حتی موانع خود را برای محاسبه مسیرهای تمیز کردن کارآمد حفظ می کنند. اگر جاروبرقی های رباتیک هنگام تمیز کردن باتری کم باتری را تشخیص دهند، به طور خودکار به ایستگاه خود باز می گردند تا خود را شارژ کنند. آن ها کار تمیز کردن را از همان جایی که متوقف کردند، از سر می گیرند، زمانی که باتری شارژ می شود. این ویژگی به تمیز کردن سریع و یکنواخت کمک می کند. بسیاری از مدل ها با پشتیبانی از برنامه ارائه می شوند که به شما امکان می دهد جاروبرقی را از راه دور کنترل کنید و حتی برنامه های تمیز کردن را ایجاد کنید. همچنین می ‌توانید آن‌ ها را طوری برنامه‌ ریزی کنید که در مدت معلومی و بدون هیچ مداخله ‌ای شروع به تمیز کردن کنند. برخی از مدل‌ ها از Amazon Alexa و Google Assistant نیز پشتیبانی می ‌کنند، بنابراین می ‌توانید با استفاده از دستورات صوتی به جاروبرقی خود بگویید شروع به تمیز کردن کند. 


نقشه برداری فضای خانه با جاروبرقی های رباتیک


جاروبرقی‌ های رباتیک پیشرفته‌ تر شامل سیستم‌ های خود ناوبری هستند که از فناوری نقشه ‌برداری استفاده می ‌کنند. هر سازنده چرخش خاص خود را در نقشه برداری پیاده سازی می کند، اما هر یک از آن ها در حال حاضر بر اساس دو روش کمی متفاوت ساخته شده اند. یکی از دوربین های دیجیتال آنبورد برای گرفتن عکس از دیوارها، سقف ها، درها، مبلمان و سایر مکان های دیدنی استفاده می کند. روش دیگر، که در جاروبرقی های رباتیک از یک فاصله یاب لیزری (همچنین LIDAR برای تشخیص نور و محدوده نامیده می شود) استفاده می کند که فاصله اشیاء در مسیر جارو برقی را اندازه گیری می کند. در هر صورت، جاروبرقی رباتیک از داده‌ هایی که جمع ‌آوری می‌ کند در ترکیب با اطلاعات دیگر حسگرهای خود استفاده می‌ کند تا به تدریج نقشه ‌ای از اتاق را در طول تمیز کردن اولیه ‌اش بسازد.


نحوه راه اندازی و استفاده از جاروبرقی رباتیک


1. جاروبرقی رباتیک را شارژ کنید: اولین مرحله شارژ ربات جاروبرقی است. اگر جاروبرقی رباتیک برای اولین بار است که از آن استفاده می کنید، باید کاملا شارژ کنید.
2. برنامه را دانلود کنید (دربرخی از جاروهای رباتیک): گام بعدی این است که برنامه مخصوص جاروبرقی خود را در تلفن هوشمند خود دانلود کنید و دستورالعمل ها را برای اتصال آن به جاروبرقی روباتیک خود دنبال کنید. این یک راهنمای دقیق ارائه می دهد که شما نیازی به نگرانی ندارید که در آن شکست خواهید خورد.
3. اتصال و راه اندازی به روز رسانی خودکار: ابتدا باید جاروبرقی رباتیک را به شبکه وای فای متصل کنید. این مهم است زیرا این امکان را به آن می دهد تا با برنامه موجود در تلفن هوشمند شما ارتباط برقرار کند و آن را قادر می سازد تا سیستم عامل خود را به روز کند.
4. نقشه برداری فضای خانه: باید به جاروبرقی رباتیک خود اجازه دهید خانه را اسکن و نقشه برداری کند. این به آن اجازه می دهد تا بداند اشیا کجا هستند و کجا می توانند بروند. اگر به یاد داشته باشید که هنگام نقشه برداری آن را بردارید تا از دست دادن اطلاعات نقشه برداری آن جلوگیری کنید، به شما کمک می کند. 
5. تنظیم برنامه تمیز کردن: اکنون می توانید برنامه تمیزکاری را انتخاب کنید. امکان انتخاب یک بار یا چند بار در هفته وجود دارد. برنامه ریزی جاروبرقی رباتیک ضروری است، بنابراین بهتر است نیازهای خود را دنبال کرده و آن را بر اساس آن ها تنظیم کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha