02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه آبمیوه گیری خود را تمیز کنیم؟

ادیبه کریم پور 3 /آبان/ 1402
چگونه آبمیوه گیری خود را تمیز کنیم؟

چگونه آبمیوه گیری خود را تمیز کنم؟


آبمیوه گیری در دهه های اخیر بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. در حالی که هنوز می توانید مرکبات را به روش قدیمی با دستان خود فشار دهید و بگیرید. تنها راه برای استخراج آب از میوه ها و سبزیجات سفت تر مانند هویج، سیب و کلم پیچ، آبمیوه گیری است.


سه نوع اصلی آبمیوه گیری کاربردی وجود دارد:


نیروی گریز از مرکز: میوه ها و سبزیجات توسط تیغه هایی در یک ظرف در حال چرخش خرد می شوند، نیروی گریز از مرکز آب میوه را از طریق یک صافی توری ریز و خمیر را به داخل ظرف زباله می راند. این سریعترین، پر سر و صداترین و کم هزینه ترین نوع آبمیوه گیری است.
جویدن یا پرس سرد: با استفاده از یک میله ی مارپیچی برای جویدن مواد غذایی، این آبمیوه گیری عمل جویدن را تقلید می کند. آب به آرامی در یک ظرف استخراج می شود در حالی که پالپ در ظرف دیگر استخراج می شود. این نوع آبمیوه گیری کندتر است اما آب بیشتری از محصولات، به ویژه سبزی های برگ دار و سایز سبزی ها استخراج می کند.
آبمیوه گیری: این آبمیوه گیری که توسط آبمیوه فروشی های حرفه ای استفاده می شود، دارای دو مارپیچ است که میوه ها و سبزیجات را به صورت ذرات بسیار ریز خرد می کند تا آب آن گرفته شود. بیشترین آب میوه را تولید می کند و یک خمیر بسیار خشک از خود به جا می گذارد. این نیز بزرگترین و گران ترین نوع آبمیوه گیری است.


مهم نیست که کدام نوع آبمیوه گیری را انتخاب می کنید، تمیز کردن آن ضروری است. بدون تمیز کردن منظم، تکه ‌های کوچک پالپ می‌ توانند در اجزای آن گیر کرده و شروع به پوسیدگی کنند که منجر به رشد باکتری ‌ها و کپک‌ ها می ‌شود. خوشبختانه، بسیاری از اجزای یک آبمیوه گیری برای تمیز کردن آسان در ماشین ظرفشویی قابل شستشو هستند و استفاده از تنها چند اقلام می تواند آبمیوه گیری شما را تمیز و سالم نگه دارد.


هر چند وقت یکبار آبمیوه گیری را تمیز کنید


هر نوع آبمیوه گیری باید بعد از هر بار استفاده تمیز شود. تکه های ریز خمیر می توانند به سرعت سفت شوند و بعداً جدا کردن آن ها بسیار دشوارتر می شود. تمیز کردن سریع از پوسیدگی ذرات غذا نیز جلوگیری می کند. یک پاکسازی پنج دقیقه ای را جزئی از آبمیوه گیری روزانه خود قرار دهید. حتی با تمیز کردن روزانه، مطمئن شوید که آبمیوه گیری را هر هفته تمیزتر کنید. هشدار: همیشه زمانی را صرف مطالعه دستورالعمل های سازنده در مورد نحوه تمیز کردن مدل آبمیوه گیری خاص خود کنید تا از آسیب دیدن قطعات جلوگیری کنید. در حالی که اکثر آبمیوه گیری ها دارای قطعات قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، اگر شستشوی دستی توسط سازنده توصیه شود، استفاده از ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن می تواند گارانتی را باطل کند. اگر راهنمای کاربر را گم کرده اید، معمولاً می توانید آن را به صورت آنلاین پیدا کنید.


نحوه تمیز کردن آبمیوه گیری


چگونه آبمیوه گیری را تمیز می کنید؟ خوب، در حالی که هر آبمیوه‌ گیری متفاوت است، ما پنج نکته برای دوستداران آبمیوه داریم تا فرآیند را آسان ‌تر کنیم. 


1. آبمیوه گیری خود را به طور منظم تمیز کنید

 مهم است که بعد از هر بار استفاده از آبمیوه گیری خود را تمیز کنید. هر دو دستگاه آبمیوه گیری گریز از مرکز و بهترین دستگاه های پرس سرد می توانند تکه هایی از خمیر و پوست را در داخل محفظه های آب گیری گیر کنند و اگر بعد از هر بار استفاده از آن ها خارج نشوند، می تواند منجر به رشد باکتری و کپک شود. پس از تجمع طولانی مدت خمیر و تفاله، آبمیوه گیری شما حتی می تواند به طور کامل از کار بیفتد، بنابراین دانستن نحوه تمیز کردن آبمیوه گیری پس از هر بار استفاده، بهترین راه برای حفظ عملکرد آن است. البته، تا زمانی که از تجمع جلوگیری کنید، لازم نیست بعد از هر بار استفاده، تمیزکاری عمیق انجام دهید. در اینجا نکات مهم برای تمیز کردن آبمیوه گیری آورده شده است. 


2. هنگام تمیز کردن آبمیوه گیری سریع عمل کنید


پس از هر بار استفاده، آبمیوه گیری خود را از برق بکشید و تمام قطعات کلیدی را جدا کنید. پس از پایان استفاده از آبمیوه گیری باید سریعاً برای تمیز کردن آن اقدام کنید. البته، قبل از خشک شدن از نوشیدنی تازه خود لذت ببرید، اما پس از آن دست به کار شوید تا پالپ و رسوب آن را پاک کنید. بسیاری از آبمیوه‌ گیری‌ هایی که آزمایش شده اند با برس‌ هایی برای حذف الیاف از دیسک گریز از مرکز یا مکانیسم پرس سرد عرضه می ‌شوند. اگر برس خاصی در دست ندارید، یک مسواک ساده کافی است. با دادن یک اسکراب خوب به این مکانیسم ها و سپس شستشو در زیر آب جاری، بیشتر تجمعات را از بین می برد. 


3. همه چیز را بشویید


برخی از قسمت های آبمیوه گیری شما برای شستن ظرف مناسب است، اما نه همه آن ها. حتی قسمت هایی که می توانند از ماشین ظرفشویی عبور کنند نیز باید ابتدا با دست شسته شوند. چرا؟ خوب، مگر اینکه بخواهید بلافاصله بعد از استفاده از آبمیوه‌ گیری ماشین ظرفشویی را روشن کنید، این کار باعث می ‌شود که باقیمانده ‌ها روی مکانیسم‌ ها خشک شوند، که تمیز کردن کامل آن ‌ها را بسیار آسان ‌تر می‌ کند. با شستشوی ساده این قسمت ها زیر آب جاری، آب و خمیر اصلی باقی مانده را از بین می برد، به این معنی که کار کمتری برای ماشین ظرفشویی شما وجود دارد. 


4. در مورد پایه فراموش نکنید


پایه آبمیوه گیری شما را نمی توان در آب فرو برد، اما همچنان نیاز به تمیز کردن دارد. این کار از ایجاد هرگونه باقیمانده چسبنده جلوگیری می کند و ظاهر دستگاه را تازه و جدید نگه می دارد. برای تمیز کردن پایه، یک پارچه مرطوب (نه خیس) بردارید و آن را روی قسمت بیرونی و اطراف مکانیسم هایی که به اتصالات آب میوه متصل می شوند پاک کنید. اگر رد آب وجود داشت، می توانید مقداری جوش شیرین را با یک برس مرطوب بمالید و کاملا خشک کنید. 


5. برای از بین بردن بو و تغییر رنگ خیس کنید


آیا آبمیوه گیری شما قطعات پلاستیکی دارد؟ اینها می توانند به راحتی تغییر رنگ داده و در اثر استفاده طولانی مدت بوی بدن را بگیرند. برای مقابله با این مشکل، قطعات پلاستیکی ایمن برای آب را در محلول 10 درصد آبلیمو، 90 درصد یا آب یا همان نسبت سرکه سفید به آب خیس کنید. آن ها را یک شب خیس کنید تا بوی ریشه عمیق و تغییر رنگ اصلی را از بین ببرید. اگر نمی توانید یک شبه انجام دهید، فقط چند ساعت کافی است. پس از پایان خیساندن، آن ها را آبکشی کنید و با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید.


آیا بعد از هر بار استفاده باید آبمیوه گیری را تمیز کنم؟


پاسخ کوتاه این است که بله، پس از هر بار استفاده باید آبمیوه گیری خود را تمیز کنید. درست مانند اینکه بعد از هر بار استفاده ظروف و کارد و چنگال خود را می شستید، آبمیوه گیری شما نیز باید از این روش پیروی کند. انجام ندادن این کار باعث می شود میکروب ها و کثیفی ها در داخل پناه بگیرند و باعث بیماری شوند. 


چگونه آبمیوه گیری را با لکه تمیز کنیم؟


از بین بردن لکه های روی آبمیوه گیری یک کار دشوار است، اما غیرممکن نیست. تمیز کردن با جوش شیرین می تواند راهی آسان و سازگار با محیط زیست برای به دست آوردن آبمیوه گیری تمیز و درخشان باشد، حتی آبمیوه گیری که لکه هایی مانند زردچوبه را از بین می برد. برای تمیز کردن آبمیوه گیری با لکه، یک قسمت جوش شیرین و یک قسمت اسید سیتریک را با آب مخلوط کنید و اجازه دهید آبمیوه گیری یک شب خیس بخورد. مراقب باشید چیزهای الکتریکی را خیس نکنید. این کار باعث می شود موتور از کار بیفتد. از یک برس تمیز کننده برای پاک کردن لکه های باقی مانده استفاده کنید.


آیا می توانم آب را از طریق آبمیوه گیری عبور دهم؟


بله؛ هنگامی که آبمیوه گیری آب میوه ها را تمام کردید، در حالی که دستگاه روشن است، مقداری آب از آن عبور دهید. این به پاک شدن رنگ ها و طعم ها در ماشین آلات کمک می کند.


آیا مهم است که به ترتیب میوه ها را آب گیری کنم؟


قبل از غذاهای با محتوای آب بالاتر مانند سیب و خربزه، از مواد تشکیل دهنده کوچکتر یا سخت تر (مانند ریشه زنجبیل، گیاهان تازه یا دانه های انار) آب بگیرید تا به تخلیه دستگاه کمک کرده و طعم خوبی را به خود جلب کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha