02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکاتی برای نگهداری و مراقبت از اسپرسوساز

ادیبه کریم پور 15 /مرداد/ 1402
نکاتی برای نگهداری و مراقبت از اسپرسوساز

نکاتی برای نگهداری و مراقبت از اسپرسوساز


برای بهترین تجربه نوشیدن قهوه، باید دستگاه اسپرسوساز خود را مرتب تمیز کنید. بی توجهی به تمیز کردن و نگهداری دستگاه اسپرسوساز منجر به باقیمانده شیر و پودر قهوه می شود که در نهایت طعم قهوه شما را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است به دستگاه اسپرسوساز شما آسیب برساند. به همین دلیل، نگهداری و تمیز نگه داشتن دستگاه خود همیشه ضروری است. در حالی که آن ها سطح بالا و پیچیده هستند، از اینکه تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز چقدر آسان است شگفت زده خواهید شد. نگهداری صحیح از تجهیزات یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای اطمینان از کیفیت نوشیدنی قهوه خود و همچنین افزایش طول عمر دستگاه خود انجام دهید. علاوه بر اطمینان از تمیز بودن ظاهر آن در بیرون، استفاده از یک چرخه تمیز کردن منظم که دستگاه شما را در بهترین شکل نگه می دارد، حیاتی است.


دستگاه اسپرسوساز چیست؟


دستگاه اسپرسوساز وسیله ای است که برای دم کردن اسپرسو، که یک نوشیدنی ایتالیایی است که توسط دوستداران قهوه در سطح جهان پذیرفته شده است. مدل های مختلف دستگاه اسپرسوساز برای استفاده خانگی یا تجاری در بازارها موجود است. تفاوت یک دستگاه اسپرسوساز با قهوه ساز در این است که با پمپاژ 1.5 اونس آب داغ از طریق بسته بندی محکم بسته بندی شده قهوه اسپرسوی نازک، اسپرسو تولید می کند. نتیجه یک شات اسپرسو است که یک مایع قهوه ای تیره کمی غلیظ با کمی کرم روی آن است. بسته به سلیقه ی خود، می توانید انواع مختلف اسپرسو را با دستگاه اسپرسوساز خود تهیه کنید. 


دستگاه اسپرسوساز چگونه کار می کند؟


یک دستگاه اسپرسوساز شامل قطعات مختلفی است که با هم کار می کنند تا یک اسپرسو با کیفیت درست کنند. شما با ریختن پودر قهوه در پورتافیلتر شروع می ‌کنید، سپس با فشار دادن آن‌ ها به داخل تامپ، آن‌ ها را فشرده می‌ کنید، جایی که پورتافیلتر روی سر نازل خروجی قهوه قفل شده است. در مرحله بعد، دستگاه آب را از منبع آب خود گرم کرده و پمپ آب تحت فشار را از طریق نازل نگهدارنده پورتافیلتر ارسال می کند. سپس آب از قهوه ی داخل پرتافیلتر عبور می کند و ان را داخل فنجان می ریزد. در یک فنجان یا لیوان متفاوت، نازل بخار، شیر را گرم می کند. اساساً دستگاه آب جوشیده را از دیگ بخار پمپ می کند و قبل از اینکه از انتهای نازل بخار جدا شود، آن را به بخار تبدیل می کند تا شیر را گرم کند و فوم مخملی و نرمی را برای نوشیدنی ها درست می کند.


در چه دوره ی زمانی باید دستگاه اسپرسوساز خود را تمیز کنید؟


هر چند وقت یک ‌بار دستگاه خود را تمیز می ‌کنید بسته به تعداد دفعات استفاده از دستگاه ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، شما باید یک روال تمیز و نگهداری ایجاد کنید که شامل معاینات منظم و تعویض و تعمیرات قطعات خاص سالانه باشد. هنگامی که قطعات کوچکتر را به طور منظم تعویض می کنید، می توانید از تعمیر و نگهداری اصلاحی خودداری کنید، که می تواند گران باشد و به این معنی است که تا زمانی که دستگاه به طور کامل تعمیر نکنید، نمی توانید از آن استفاده کنید. با این حال، تمیز کردن روزانه، دو هفته، ماهانه و سالانه وجود دارد که باید انجام شود.


چگونه دستگاه اسپرسوساز خود را تمیز کنیم


روش های مختلفی برای تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز شما وجود دارد. نحوه تمیز کردن دستگاه بسته به تجمع کثیفی که به دستگاه داده اید، متفاوت است. در اینجا روش های مختلفی برای تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز وجود دارد:


تمیز کردن روزانه دستگاه اسپرسوساز


تمیز کردن در حین کار ضروری است. عادات مختلفی برای تمیز کردن و نگهداری روزانه وجود دارد که باید از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال، بعد از استفاده، نازل بخار را پاک کنید، بعد و قبل از استفاده، نازل بخار را تمیز کنید، و قبل از یک دور اسپرسو، نازل خروجی و پرتافیلتر را تمیز کنید. تفاله های قدیمی و روغن دانه های قهوه ممکن است طعم نامطلوبی را به شات اسپرسوی بعدی شما اضافه کند. همچنین کمک می کند تا از تازه ماندن پارچه های تمیزکننده، تمیز کردن سینی چکه، سبدهای پرتافیلتر و شلنگ تخلیه اطمینان حاصل کنید. تمیز کردن با آب نیز برای نگهداری دستگاه شما بسیار مهم است و می توانید پس از آن صفحه پراکندگی را پاک کنید. همچنین می ‌توانید نازل خروجی را برس بکشید تا تفاله‌ های قهوه را جدا کرده و پاک کنید، سپس از شوینده مخصوص قهوه‌ ساز استفاده کنید و این کار را تکرار کنید تا آب تمیز خارج شود. 
 

تمیز کردن هفتگی دستگاه اسپرسو


در این مدت باید یک دستگاه اسپرسوساز کامل را تمیز کنید. با بیرون آوردن صفحه ضد چکه و خیس کردن آن و مخزن و پورتافیلتر در محلول تمیز کننده شروع کنید. سپس یک اسکراب برس و یک شستشوی کامل با مواد شوینده انجام دهید. این کار باعث می شود قطعات اسپرسوساز همیشه تمیز باشند و دیرتر خراب شوند. همچنین می توانید این زمان را صرف پاک کردن کل دستگاه اسپرسو کنید و سایر مراحل تمیز کردن روزانه را تکرار کنید. این کار را دو هفته یا سه هفته یک بار تکرار کنید تا دستگاهی تمیز و به دور از کثیفی داشته باشید.


تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز هر 6 ماه یکبار


تمیز کردن هر روز دستگاه اسپرسوساز به صورت سطحی کافی نیست. اطمینان حاصل کنید که نازل بخار (این فقط در صورت استفاده از آن اعمال می شود) و آسیاب خود را هر شش ماه یکبار تمیز کنید. همچنین این زمان عالی است که سیستم فیلتر آب خود را بررسی کرده و آن را تعویض کنید. اگر به تغییر سبدهای پرتافیلتر و صفحه دوش نیز فکر کنید، مفید خواهد بود زیرا به جلوگیری از نشتی بین سر گروه و پرتافیلتر کمک می کند. پس از هر شش ماه، مخزن بخار دستگاه اسپرسوساز خود را تخلیه کنید تا از مخزن بخار کلسیفیه جلوگیری کنید، به خصوص اگر آب شما دارای مواد معدنی سنگین است.


تمیز کردن سالانه دستگاه اسپرسوساز


تمیز کردن سالانه دستگاه و حتی استفاده از کمک حرفه ای برای این امر ضروری است. اگر بخواهید قطعاتی مانند لوله آب، شیر انبساط، سیم پیچ، شیر آب گرم و بخار و شیر ضد مکش را نیز جایگزین کنید، کمک خواهد کرد. همچنین به بررسی سبدهای پورتافیلتر خود و بررسی اینکه آیا آن ها نیاز به تعویض دارند کمک می کند. در حالی که جایگزینی همه این موارد گران است، اما جایگزین بهتری برای بستن کافه شما و منتظر ماندن برای تعمیر دستگاه هستند. به طور کلی سالانه نیاز به تعمیر کل دستگاه اسپرسو ساز خود دارید تا بتوانید آن را برای مدت های بسیار طولانی تری سالم نگه دارید.


چرا تمیز کردن ضروری است


دانه‌ های قهوه حاوی روغن‌ های طبیعی هستند که طعم نوشیدنی شما را فوق ‌العاده می ‌سازد، اما همچنین می‌ تواند در قسمت‌ های مختلف دستگاه مانند پورتافیلتر، سبد فیلتر، صفحه نمایش آب، سرگروه و غیره تجمع ایجاد کند. با گذشت زمان، این تجمع می تواند عامل ایجاد طعم نامطلوب (یعنی ترش، تلخ، فاسد) در اسپرسوی شما باشد. شما می خواهید قهوه شما تا حد امکان طعم تازه و خوش طعمی داشته باشد، بدون هیچ گونه طهم و بوی نامطلوبی آن را مصرف کنید، بنابراین کلید حذف این تجمع پاک کردن و شستشوی مکرر قطعاتی است که مستقیما با پودر قهوه در ارتباط هستند، می باشد. پیروی از یک برنامه منظم تمیز کردن، بر اساس تعداد دفعات استفاده از تجهیزات، از تجمع آن جلوگیری می کند و اطمینان حاصل می کند که می توانید بهترین فنجان را دم کنید. علاوه بر این، حفظ تمیزی لوازم خانگی شما به جای خراب شدن و نیاز به تعمیرات پرهزینه، سرمایه گذاری شما را برای سال های آینده به درستی اجرا می کند.


جمع بندی 


تمیز کردن و نگهداری دستگاه اسپرسوساز شما ضروری است. این اطمینان را به شما می دهد که اسپرسویی با کیفیت درست کنید زیرا هیچ تجمعی برای تداخل در طعم وجود ندارد. نگهداری از دستگاه شما نیز باعث افزایش طول عمر آن می شود. با تمیز کردن اسپرسوساز می توانید ظاهر آن را نیز مرتب تر و پاکیزه تر می باشد و باعث می شود ظاهر بهتری داشته باشد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha