02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از اسپرسوساز رخ دهد

ادیبه کریم پور 17 /مرداد/ 1402
اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از اسپرسوساز رخ دهد

اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از اسپرسوساز رخ دهد


اسپرسوسازها در چند سال اخیر محبوبیت زیادی را کسب کرده اند و بیشتر افراد آن را در خانه یا کافه و شرکت و.. استفاده می کند. اسپرسوسازها یکی از مصحولاتی هستند که باید زود به زود آن ها را تمیز کنید، زیرا تجمع تفاله های قهوه در آن باعث می شود طعم قهوه ی بعدی بد و تلخ شود. در این مطلب چند اشتباهاتی که ممکن است آن را هنگام تهیه ی یک اسپرسو انجام دهید، آماده است که عبارتند از:


آسیاب خود را به اندازه کافی تمیز نکنید


مانند تمام لوازم آشپزخانه، شما باید از تجهیزات خود مراقبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که تا حد ممکن دوام می آورند. و اگر از مراقبت صحیح از اسپرسوساز خود غافل شوید، ممکن است متوجه شوید که طعم اسپرسوی شما کمی بد است. برخی از اسپرسوسازها دارای یک آسیاب قهوه هستند که اگر از تمیز کردن آسیاب قهوه خود غفلت می کنید، پودر قهوه های پودر شده ی قدیمی می توانند به قهوهی تازه آسیب شده طعم بدی بدهد. برای اطمینان از یک آسیاب تمیز بر روی اسپرسوی خود، توصیه می کنیم آسیاب خود را هر هفته یا دو هفته تمیز کنید. یک نکته برای تمیز کردن آسیاب خود این است که ابتدا تمام دانه های قهوه را بردارید و مقداری برنج به دستگاه خود اضافه کنید. آسیاب را به طور معمول کار کنید تا برنج پودر شود و روغن یا تفاله باقی مانده از قهوه را خیس کند. سپس برنج را از دستگاه خارج کرده و با استفاده از یک پارچه باقی مانده برنج را پاک کنید.


استفاده از دانه های قهوه از قبل آسیاب شده


اگر صبح ها عجله دارید و می خواهید قهوه درست کنید، ممکن است بخواهید پودر قهوه ی آسیاب شده ی آماده استفاده کنید. ابتدا باید توجه داشته باشیم که تهیه اسپرسوی خوب، اندازه ی پودر قهوه، مهمترین طعم دهنده ی آن است. این بدان معناست که دانه ‌هایی که برای دستگاه خود می ‌خرید، با دانه‌ های اسپرسو شما یکسان است اما فقط اندازه آسیاب متفاوت است. آسیاب کردن دانه های خود برای طعم اسپرسو مهم است زیرا طعم اصلی را افزایش می دهد که به نوبه خود دانه ها را سریعتر در معرض هوا قرار می دهد. اگر دانه های اسپرسوی آسیاب شده شما برای مدت طولانی بمانند، ممکن است با کهنه شدن قهوه خود با مشکل مواجه شوید. این فرض در مورد دانه‌ های قهوه معمولی و از قبل آسیاب شده نیز صدق می ‌کند، که طعم آن‌ ها به‌ طور قابل ‌توجهی نسبت به دانه ‌های کامل ‌شان کهنه ‌تر است. 


استفاده از دانه های خیلی رسیده یا کهنه


تازگی دانه های شما برای تهیه یک شات خوب اسپرسو بسیار مهم است. توصیه می شود که دانه ها را زودتر از پنج روز پس از برشته کردن استفاده نکنید. انتظار تا هفته اول پس از برشته کردن باعث می شود که مقداری از دی اکسید کربن از دانه خارج شود. هنگامی که دانه ها در یک محیط تحت فشار قرار می گیرند، دی اکسید کربن به اسید کربنیک تبدیل می شود که منجر به طعم ناخوشایند و ترش می شود.


قهوه را به درستی پرس نکنید


تامپینگ اصطلاحی است که برای فشرده کردن پودرهای اسپرسو پورتافیلتر استفاده می شود. این دستکاری‌ ها می ‌توانند مواد مختلفی داشته باشند و متناسب با اندازه فیلتری که استفاده می ‌کنید مطابقت داشته باشند. هدف از کوبیدن، اضافه کردن یک محیط تحت فشار اضافی برای عبور آب است. اگر اسپرسوی شما به درستی فشرده شده باشد، در فنجان خود مواد محلول بیشتری دریافت خواهید کرد یا به معنی طعم بیشترخواهد بود. برای اینکه اسپرسوی خود را به طور موثری بکوبید، فیلتر را روی یک سطح صاف قرار دهید یا از نگهدارنده پورتافیلتر برای اطمینان از تراز بودن فیلتر استفاده کنید. در هر  قهوه اسپرسو دم کرده ، باید حدود 30 پوند فشار روی دستمال با انگشتان خود وارد کنید. این فشاری را که می توانید به اسپرسو وارد کنید افزایش می دهد. در حین فشار دادن، از چرخاندن دسته ی تامپر خودداری کنید زیرا این کار می تواند باعث ایجاد ناهمواری در سطح شود.


فراموش کردن پاک کردن دستگاه قبل از هر بار استفاده


بخش مهمی از تعمیر و نگهداری صحیح دستگاه، تصفیه آب از طریق دستگاه های شما بین شات ها است. دلایل متعددی وجود دارد که باید این تمرین ساده را انجام دهید و تنها چند ثانیه طول می کشد. اولین مورد این است که تمام ساییدگی ها  را پاک کنید. این می تواند به راحتی سفت شود و باعث طعم بد در شات های اسپرسو شود. هنگامی که پورتافیلتر را از دستگاه خارج می کنید تا سبد را بیرون بکشید، ناپایداری دما وجود دارد زیرا دستگاه در معرض هوای بیشتری قرار می گیرد. با یک دستگاه اسپرسوساز تک مخزن، آب جاری از طریق خطوط در واقع می تواند به خنک شدن دیگ در بین شات ها کمک کند. اگر آب بیش از حد در واحد گرمایش باقی بماند، می تواند باعث شود آبی که به اسپرسو برخورد می کند بیش از حد داغ شود و در نتیجه طعم قهوه را تغییر دهد.


استفاده از نوع نامناسب آب


آب یک موضوع جدی در مورد دستگاه اسپرسوساز است. وقتی صحبت از اسپرسو می ‌شود، همه آب ‌ها برابر نیستند. برای تهیه اسپرسو باید از آب تصفیه شده استفاده کنید. فیلتر بسیاری از مواد جامد محلول در آب را حذف می کند که می تواند باعث انسداد دستگاه شما شود و طعم اسپرسوی شما را تغییر دهد. استفاده از آب مقطر برای دستگاه های اسپرسوساز ایده آل نیست. در حالی که سیستم‌ های فیلتراسیون این نوع آب ‌ها هم مواد شیمیایی و هم مواد جامد محلول را از آب حذف می ‌کنند، این نوع آب به قدری خالص هستند که می ‌توانند دستگاه شما را خورده و آسیب قابل توجهی به بار آورند. آب مقطر همچنین می تواند رسوب بیشتری را از خطوط آب خانگی یا خود دستگاه اسپرسو خارج کند.


دستگاه اسپرسوساز خود را به اندازه کافی تمیز نکنید


کپک، تفاله، و کل ناخالصی، این اتفاقی است که برای دستگاه ‌های اسپرسوساز می ‌افتد که به اندازه کافی تمیز نمی ‌شوند. گرما و رطوبت دستگاه اسپرسوساز محل پرورش باکتری ها و کپک هایی است که به راحتی می توانند دستگاه شما را مستعمره کرده و از بین ببرند، نه اینکه به طور بالقوه شما را بیمار کنند. مهم است که به طور منظم ظروف مصرف شده دستگاه خود را تمیز کنید، اما باید به طور منظم خطوط آب دستگاه را نیز رسوب زدایی کنید تا جریان آب را بهبود ببخشید و طعم اسپرسوی خود را برای قهوه های دیگر عالی نگه دارید. استفاده از محلول 1/3 آب به سرکه می تواند به رسوب زدایی دستگاه شما کمک کند. قبل از رسوب زدایی، به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اسیدیته به دستگاه آسیب نمی رساند. اگر در مورد دستورالعمل های تمیز کردن نامشخص است، به سادگی مقدار سرکه را در محلول کاهش دهید. همچنین می توانید از یک قاشق چایخوری اسید سیتریک حل شده در یک فنجان آب گرم برای رسوب زدایی خطوط آب دستگاه خود استفاده کنید. همیشه مطمئن شوید که پس از پایان رسوب زدایی، دستگاه را شستشو دهید تا مطمئن شوید که روش تمیز کردن بر طعم دم نهایی تأثیر نمی گذارد. 


پس از تهیه اسپرسو، تفاله های قهوه را پاک کنید


گذاشتن تفاله قهوه ی پرس شده برای مدت طولانی در دستگاه یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که هنگام تهیه اسپرسو می توانید مرتکب شوید، به خصوص زمانی که مرتباً دستگاه خود را تمیز نمی کنید. توصیه می شود که هر بار پرتافیلتر و نازل خروجی دستگاه خود را تمیز کنید تا روغن و تفاله موجود در پورتافیلتر شما محدود شود.


گذاشتن کرم یا شیر روی اسپرسو


کرم لایه نازکی از رنگ در بالای اسپرسوی شماست. در حالی که این برداشت درجه یک از سبیل شیری ممکن است سرگرم کننده باشد، کرم روی اسپرسو شما ممکن است به طعم تلخ تری نسبت به آنچه انتظار دارید کمک کند. کرما مخلوطی از چربی و روغن دانه های قهوه با کمی دی اکسید کربن است. دی اکسید کربن که در اثر گرما و فشار بالا اسید کربنیک را تشکیل می دهد، طعم تلخی دارد. همچنین برخی از افراد فوم شیر را ترجیح می دهند. این کار با اسفتاده از دستگاه اسپرسوسازهای پیشذفته امکان پذیر است و این می تواند به شما کمک طعم بهتری از آن ها را دریافت کنید. می خواهید طعم جدیدی از نوشیرنی های کافئین دار را امتحان کنید، می ‌توانید اسپرسو سرد یا آیس کافی درست و امتحان کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha