02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

فیلتر HEPA چه مزایایی دارد؟

ادیبه کریم پور 23 /مهر/ 1402
فیلتر HEPA چه مزایایی دارد؟

فیلتر HEPA چه مزایایی دارد؟


فیلتر هپا نوع خاصی از فیلتر هوا با کیفیت بالا است که با استاندارد فیلتر هپا مطابقت دارد، یعنی حذف حداقل 99.97 درصد ذرات از هوا تا حداقل اندازه 0.3 میکرون است. فیلترهای هپا جزء رایجی هستند که در تصفیه‌کننده‌های هوا، جاروبرقی ها، حتی سشوارها یافت می‌ شوند که هوا را برای تمیز کردن آن فیلتر می‌ کنند. فیلترهای هپا در جاروبرقی ها و در بسیاری از صنایعی که به کیفیت هوای بالا نیاز دارند مانند هوافضا، داروسازی، انرژی هسته ای و ساخت تراشه های کامپیوتری استفاده می شود. فیلتر HEPA مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air است. فیلتر هوای HEPA از هزاران فیبر بسیار ریز تشکیل شده است که به صورت مات چیده شده اند تا ذرات میکروسکوپی و ذرات بزرگتر را رهگیری کنند. یک دستگاه تصفیه هوا هوای اتاق را از طریق فیلتر عبور می دهد تا ذرات آلاینده را از بین ببرد. طبق تعریف فیلترهای HEPA می توانند نزدیک به 100 درصد ذرات موجود در هوا را که 0.3 میکرون یا کوچکتر هستند به دام بیاندازند. (با توجه به اینکه در یک سانتی متر 10000 میکرون وجود دارد، ذره ای با قطر 0.3 میکرون واقعا بسیار کوچک است).

فیلتر هپا چیست؟


HEPA مخفف "هوای ذرات با راندمان بالا" است و به یک اصطلاح عمومی برای فیلترهای بسیار کارآمد تبدیل شده است. جاروبرقی با فیلترهای HEPA ذرات کوچکتری را جذب می کنند که در غیر این صورت ممکن است توسط کیسه های جاروبرقی شما به دام نیفتند. این باعث تسکین بیشتر برای مبتلایان به آلرژی و هوای تمیزتر برای همه می شود. سپس اپراتور جاروبرقی هوای بسیار فیلتر شده را که توسط جاروبرقی در طول ساعات استفاده از آن خارج می شود تنفس می کند. همچنین به مشتریانی که پس از آن در این مناطق تمیز شده کار می کنند، سود می رساند زیرا ذرات در هوا معلق نمی شوند. فیلترهای HEPA ذرات ریز را به دام می اندازند که ممکن است برای مبتلایان به آلرژی و سایر افراد دارای مشکلات سلامتی مشکل ایجاد کند. و اگر آلرژی حاد، آسم، COPD یا سایر شرایط تنفسی دارید، فیلترهای HEPA جزء مهمی از خانه، اداره یا مدرسه سالم ‌تر هستند.
یک فیلتر HEPA با فشار دادن هوا به داخل یک توری ظریف کار می کند که ذرات مضر را به دام می اندازد. جاروهای تجاری با فیلترهای HEPA 99.97 درصد ذرات هوا مانند گرد و غبار، شوره حیوانات، دود، کپک و سایر مواد آلرژی زا را تا 0.3 میکرون جذب می کنند و در نتیجه کیفیت هوا را بهبود می بخشند. برای در نظر گرفتن 0.3 میکرون، لازم به یادآوری است که قطر موی معمولی انسان تقریباً 50 تا 150 میکرون است، بنابراین یک فیلتر HEPA گرد و غبار را چندین صد برابر نازک ‌تر به دام می ‌اندازد. یک فیلتر HEPA واقعی بسیار بهداشتی تر از فیلتر معمولی است زیرا اسپورهای کپک و حتی برخی از باکتری ها و ویروس ها را متوقف می کند.
 


مزایای فیلتر هپا چیست؟


وقتی روی فیلتر HEPA سرمایه گذاری می کنید، در حال خرید فناوری هستید که بر اساس یک استاندارد آزمایش و تایید شده است. این امر کیفیت و قابلیت اطمینان فیلتر را برای حذف حتی ریزترین ذرات معلق در هوا تضمین می کند. فیلتر هوا در واقع مهمتر از آن چیزی است که بسیاری از ما می دانیم زیرا هوای داخل خانه حاوی محرک ها و آلاینده های مختلف است. یک فیلتر HEPA در جاروبرقی به درستی انتخاب شده می تواند اطمینان حاصل کند که این آلاینده ها به طور موثر حذف می شوند و کیفیت هوایی که تنفس می کنید را به شدت بهبود می بخشد.


چرا حذف چنین ذرات کوچکی از هوا ضروری است؟


دیدن ذرات میکروسکوپی موجود در هوا تقریبا غیرممکن است، اما می ‌تواند وارد ریه‌ ها شود و برای سلامتی شما تحریک ‌کننده یا مضر باشد، به‌ ویژه برای افرادی که از آلرژی یا آسم رنج می ‌برند. ذرات بزرگتر مانند گرده، هاگ‌ های کپک، گرد و غبار و سایر آلرژن‌ ها معمولاً از سیستم‌ های ما در بینی یا گلو فیلتر می ‌شوند و باعث همه آن علائم ناخوشایندی می ‌شوند که آلرژی با آن مواجه می ‌شود. این ذرات بزرگتر به راحتی توسط فیلتر HEPA از هوا حذف می شوند. ذرات کوچکتر، مانند ذرات PM 10 که فقط 10 میکرون قطر دارند، از گلوی ما عبور کرده و وارد ریه های ما می شوند. حتی ذرات کوچکتر، مانند ذرات PM2.5 که 2.5 میکرون قطر دارند، می توانند آن را مستقیماً وارد آلوئول های ریه ما کنند و خطری جدی برای سلامتی ایجاد کنند. بیشتر این ذرات ریز آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی، ترافیک یا مواد شیمیایی هستند. به نظر می رسد که ذره ای با عرض 0.3 میکرون در واقع سخت ترین ذره برای فیلتر کردن هوا است. بنابراین اگر یک فیلتر HEPA 99.97 درصد از ذرات 0.3 میکرون را حذف کند، در از بین بردن PM10،PM2.5 و آلرژن های بزرگتر مانند گرده حتی موثرتر است.


دلایل محبوب برای انتخاب فیلتر HEPA


مناسب کودکان: جاروبرقی با فیلتر هوای HEPA آلاینده ها را از هوا حذف می کند و تنفس را برای کودکان خردسال (و بزرگسالان) ایمن تر می کند.
مناسب سیگاری ها: شما به یک دستگاه تصفیه هوا یا جاروبرقی با فیلتر HEPA و فیلتر کربن در داخل نیاز دارید. اولی برای حذف ذرات دود و دومی برای حذف بخارات، گازها و بوی مربوط قابل استفاده است.
مناسب حیوانات خانگی: یک جاروبرقی با فیلتر HEPA مادام العمر، آلرژی های ایجاد کننده شوره حیوانات خانگی را از هوا حذف می کند و همچنین آن را در خود به دام می اندازد. به دنبال یک جاروبرقی با فیلتر HEPA باشید تا مواد حساسیت زا و بو را از بین ببرد.
مناسب مبتلایان به آسم: یک جاروبرقی بافیلتر هپا که به خوبی انتخاب شده است، آلرژن های رایج خانگی مانند هاگ های کپک، مدفوع کنه های گرد و غبار و ذرات گرد و غبار خانگی را از بین می برد. مبتلایان به آلرژی می توانند از علائم ناخوشایند پناه ببرند.

انتخاب دستگاه جارو برقی با فیلتر HEPA


اکثر جاروبرقی های امروزه و پیشرفته از نظر فیلتر به استاندارد بالای HEPA می رسد. سایر ویژگی‌ ها در هر کدام از این ویژگی ‌ها متفاوت است. برای مثال یک جاروبرقی خوب و قدرتمند کل فضا را در برابر ذرات مضر بالقوه تصفیه می ‌کند و هوای خانه شما را از آلودگی و آلرژن های حساسیت زا پاک می کند. همچنین آن ها می توانند 99.95 درصد ذرات بسیار ریز را حذف می کند و هوای تمیز تمیز و پاکیزه را برای شما فراهم می کند. 
درجه فیلتر هپا: هر فیلتر HEPA یکسان ساخته نمی شود. درجات HEPA به کارایی آن ها در جذب ذرات اشاره دارد. درجه بالاتر به معنای کارایی بالاتر است. این برای جاروبرقی و تصفیه‌ کننده هوای منزل شما مهم است، زیرا بهترین عملکرد نشان‌ دهنده کارایی فیلتر در کنار سرعت جریان (قابلیت فیلتر در مقابل سرعت فیلتر کردن آن) است. برخی از فیلترهای هپا به درجه ۳ H13 (در استانداردهای ISO) می‌ رسند، که درجه فیلتر ایده ‌آل برای حذف آلاینده‌ های ذرات است و در عین حال هوای قوی و ثابتی را در اطراف اتاق حفظ می ‌کند.


چرا جاروبرقی با فیلتر هپا بخریم؟


وقتی تصمیم می گیرید چه چیزی بخرید، دانستن کمی در مورد نحوه عملکرد فیلترها به شما کمک می کند. یک جاروبرقی با فیلتراسیون مناسب HEPA تقریباً تمام (بیش از 99 درصد) جریان هوای کثیف را از فیلتر عبور می دهد، اگر این کار را انجام ندهد، به سادگی کثیفی را دوباره مرتب می کند. فیلترهای HEPA جریان هوا را در جاروبرقی مسدود می ‌کنند. مکش بسیار زیادی لازم است تا هوا از آن الیاف پیچیده عبور کند. به همین دلیل است که جاروبرقی‌ های با فیلتر هپا واقعی به موتورهای قوی ‌تری نیاز دارند و آنهایی که قدرت پایین دارند ممکن است به طور مؤثر تمیز نشوند. تصفیه‌ کننده‌ های هوا که از فیلتر HEPA استفاده می ‌کنند ممکن است به همین دلیل مصرف انرژی بالاتری داشته باشند (به این معنی که کارکرد طولانی‌ مدت گران ‌تر و پر سر و صداتر از فناوری‌ های رقیب هستند). فیلتر HEPA همچنین به تمیز کردن یا تعویض دوره ‌ای نیاز دارد، ممکن است بخواهید هزینه فیلترهای جایگزین را بررسی کنید. بنابراین اگر برای حذف باکتری ها، کپک ها، گرد و غبار، انگل های کوچک و آلرژن ها نیاز به مدیریت کیفیت هوا دارید، در یک جاروبرقی مجهز به فیلتر HEPA سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری بر روی یک جاروبرقی با فیلتر HEPA می تواند اطمینان حاصل کند که هوایی که شما و خانواده تان تنفس می کنید تمیز و عاری از آلرژن می ماند. این به این معنی است که شما هوای کثیف را به خانه خود باز نمی‌ گردانید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha