02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

فیلتر هپا چیست و چرا اهمیت دارد؟

ادیبه کریم پور 23 /مهر/ 1402
فیلتر هپا چیست و چرا اهمیت دارد؟

فیلتر هپا چیست و چرا اهمیت دارد؟


هنگام انتخاب یک تصفیه کننده هوا یا جاروبرقی برای خانه یا محل کار خود، عنصری که باید به آن توجه کنید، به وضوح فیلتر HEPA است. کیفیت فیلتر HEPA مورد استفاده توسط جاروبرقی کلیدی است، زیرا مهمترین عنصر در فرآیند فیلتراسیون است، هوا را از ذرات مضر برای سلامتی پاک می کند و هوای تمیز را آزاد می کند. فیلترهای هپا دلیل خرید بسیاری از دستگاه‌ های تصفیه هوا یا جاروبرقی ها در دوران همه‌ گیری کنونی در مدارس، بیمارستان ‌ها و ادارات و دلیل مفید بودن این دستگاه ها در بهبود کیفیت زندگی افرادی است که از آلرژی و آسم رنج می‌ برند. اما فیلترهای هپا چیست؟ چطورکار می کنند؟ چرا آن ها در برابر ویروس ها، باکتری ها و آلرژن ها بسیار موثر هستند؟ در اینجا همه چیزهایی را که باید بدانید پیدا خواهید کرد.


فیلتر هپا چیست؟


فیلترهای HEPA (هوای ذرات با راندمان بالا) فیلترهایی با ظرفیت عالی برای فیلتر کردن ذرات کوچک هستند. فیلترهای هپا بیش از 99.9 درصد ذرات را از  جریان هوایی که از آن ها می گذرد حذف می کنند. این ذرات می توانند آلرژن ها، ویروس ها، باکتری ها، ترکیبات شیمیایی، گرد و غبار و بسیاری موارد دیگر باشند. این برای افراد مبتلا به آسم، آلرژی یا کسانی که از مشکلات تنفسی رنج می برند کمک بزرگی است. این نوع فیلترها در طول بحران COVID-19 با کمک به کاهش ویروس در داخل خانه و در نتیجه کاهش انتشار ویروس بسیار مهم می شوند.


فیلترهای هپا چگونه کار می کنند؟


دستگاه هایی با این فیلتر مانند جاروبرقی، هوا را جذب می کنند، هوا را از یک سری فیلتر (از جمله فیلتر HEPA) عبور می دهند و هوای تمیز را به داخل اتاق رها می کنند. این فیلتر از شبکه ای از الیاف به صورت تصادفی تشکیل شده است که معمولاً لایه هایی از سلولز، الیاف مصنوعی یا الیاف شیشه هستند. این الیاف به شکل آکاردئونی چیده شده اند که به آن ها ظرفیت بیشتری برای جذب ذرات می دهد. فیلتر HEPA پاتوژن های بزرگتر از 0.3 میکرون را به راحتی حذف می کند.


فیلتر هپا چیست و چرا اهمیت دارد؟ 


همانطور که در بالا شرح دادیم، فیلتر HEPA مخفف فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا است که بیش از 99.9 درصد از ذرات معلق در هوا را حذف می کند. این شامل گرد و غبار، کنه های گرد و غبار، کپک، گرده، باکتری است و حتی می تواند ذرات آلرژی زا را از هوا حذف کند. فیلترهای HEPA با فشار دادن هوا از طریق یک شبکه ریز به بیرون کار می کنند، که این ذرات مضر را به دام می اندازد و از بازگرداندن آن ها به جو جلوگیری می کند. هر وسیله خانگی که هوا را جذب یا استخراج می کند، نیاز به سیستم گردش خون و در نتیجه فیلتر دارد. سیستم ‌های تهویه مطبوع و سشوارها و جاروبرقی ‌ها هم این ویژگی را دارند.  


فیلترهای هپا در جاروبرقی  


وقتی به خرید یک جاروبرقی جدید فکر می کنیم، احتمالاً توانایی مکش، اندازه، لوازم جانبی یا انعطاف پذیری آن را در نظر می گیریم. اما از جاروبرقی برای از بین بردن کثیفی و گرد و غبار از داخل خانه استفاده می کنیم، به همین دلیل ضروری است که یک فیلتر مناسب در جای خود داشته باشیم. در غیر این صورت، جاروبرقی شما آن ذرات کثیف را مستقیماً به خانه شما رها می کند. پس از مدتی، فیلتر نیز استحکام خود را از دست می دهد و مانع از ورود مجدد همه باکتری های مضر به هوا می شود. به همین دلیل است که  باید فیلتر هپا را مرتباً تعویض کنید تا مطمئن شوید که بهترین عملکرد را دارد.  


هر چند وقت یکبار باید فیلتر جاروبرقی خود را تعویض کنید؟ 


این سوال واقعاً به میزان استفاده از آن بستگی دارد، اما برای یک خانواده متوسط که 1 تا 3 بار در هفته جاروبرقی می کشد، فرکانس ایده آل برای تعویض فیلتر یک بار در سال است. با این حال، فیلتر بسیار مهم است و جایگزینی آن به  تصفیه هوای خانه شما کمک می کند. اگر کسی در خانواده شما از آلرژی، به ویژه گرد و غبار، خز حیوانات یا گرده رنج می برد، توصیه می کنیم هر 6 تا 12 ماه یکبار یا هر زمان که متوجه افزایش آلرژی شدید، آن را تغییر دهید


کارایی فیلتر HEPA


برای انتخاب بین یک دستگاه تصفیه هوا یا جاروبرقی، باید بدانید که هر دستگاه از چه نوع فیلتر هپا استفاده می کند. بنابراین، باید با دانستن اینکه انواع مختلف فیلترهای هپا قادر به نگهداری چند درصد از ذرات هستند، شروع کنید. در حال حاضر امکان دستیابی به فیلتراسیون 100٪ وجود ندارد، اگرچه این فناوری به آن بسیار نزدیک است، زیرا  یک فیلتر HEPA 99.9٪ از بیشترین ذرات نافذ (MPPS)  0.12 تا 0.25 میکرون را حفظ می کند. یک فیلتر HEPA می‌تواند این کار را با کوچک‌ترین و نافذترین اندازه ذرات (MPPS) انجام دهد، حالا تصور کنید که چقدر در برابر ذرات بزرگ ‌تر از یک میکرون، یعنی آن ذراتی که ویروس ‌ها تمایل دارند به آن‌ ها متصل شوند، موثر هستند. فیلتر کردن و نگهداری آن ها توسط فیلتر HEPA حتی آسان تر است. بنابراین، راندمان فیلتر HEPA تقریباً 100 ٪ است.


فیلتر HEPA باید دارای گواهینامه باشد


هنگام انتخاب فیلتر HEPA در جاروبرقی ها، ضروری است که دارای گواهینامه باشد. برای دریافت گواهی، فیلترهای HEPA و جاروبرقی باید آزمایشات خاصی را پشت سر بگذارند. در اروپا، فیلترهای هپا باید حداقل 99.95 درصد ذرات را از هوا حذف کنند. از سوی دیگر، در ایالات متحده، حداقل 99.97 درصد از ذرات باید فیلتر شوند. استاندارد EN 1822 به ما می گوید که 3 دسته اصلی فیلترها یا کلاس ها به نام های فیلترهای EPA، HEPA و ULPA وجود دارد که  بازده نگهداری ذرات را از ظرفیت کمتر (EPA) تا ظرفیت نگهداری بالاتر در فیلترها (ULPA) تغییر می دهد. ULPA اساساً در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها استفاده می شود. فیلترهای HEPA H13 و True HEPA پرکاربردترین فیلترهای امروزی برای خانه ‌ها، مدارس و ادارات هستند،  زیرا امکان فیلتراسیون مؤثر و قیمت مقرون به صرفه را دارند. فیلتر هپا که شامل دو سطح طبقه بندی می شود: H13 با راندمان 99.95٪ و H14 با 99.995٪ می باشد. عملکرد فیلتر HEPA واقعی (99.97٪) بین H13 و H14 است.
همچنین در ایالات متحده برای اینکه  فیلتر هپا واقعی در نظر گرفته شود، فیلتر هپا  باید دارای گواهینامه برای حذف 99.97٪  از تمام ذرات میکروسکوپی به اندازه 0.3 میکرون باشد. 0.3 میکرون کوچکترین اندازه ذره ای است که وارد ریه ها می شود. میکرون، که یک میلیونیم متر است، نحوه اندازه گیری ذرات است. برای چشم انسان نمی توان چیزی کمتر از 10 میکرون را مشاهده کرد. در اینجا برخی از انواع ذرات که فیلتر هپا واقعی می تواند جذب کند آورده شده است. الیاف فیلتر HEPA واقعی ذرات را به چهار روش مختلف جذب می کند:


نهفتگی: نهفتگی روی ذرات بزرگ و سنگین معلق در جریان جریان کار می کند. این ذرات سنگین تر از مایع اطراف آن ها هستند. همانطور که سیال جهت ورود به فضای فیبر را تغییر می دهد، ذره در یک خط مستقیم ادامه می دهد و با الیاف رسانه که در آن به دام افتاده و نگه داشته می شود، برخورد می کند. 
رهگیری: رهگیری مستقیم روی ذراتی در اندازه متوسط کار می کند که به اندازه کافی بزرگ نیستند که اینرسی داشته باشند و به اندازه کافی کوچک نیستند که در جریان جریان پخش شوند. این ذرات با اندازه متوسط جریان جریان را هنگام خم شدن در فضاهای فیبر دنبال می کنند. ذرات هنگام لمس یک فیبر رهگیری یا جذب می شوند.
انتشار: انتشار روی کوچکترین ذرات کار می کند. ذرات کوچک توسط سیال چسبناک (هوا) در جای خود ثابت نمی شوند و در جریان جریان پخش می شوند. این بدان معناست که هرچه ذره کوچکتر باشد، احتمال عبور آن از جریان جریان بیشتر است و احتمال برخورد آن با فیبر و جمع شدن آن بیشتر می شود.
الک کردن: غربال کردن، رایج ترین مکانیسم در فیلتراسیون، زمانی اتفاق می افتد که ذره بیش از حد بزرگ باشد که بین فضاهای فیبر قرار نگیرد.


به لطف این 4 نوع فیلتر، فیلتر HEPA True می تواند 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا را که برای سلامتی ما مضر هستند جذب کند. اکنون همه چیزهایی را که برای اینکه بتوانید یک جاروبرقی با فیلتر HEPA مناسب برای نیازهای خود انتخاب کنید، می دانید. همچنین ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید فناوری فیلتر هپا چگونه  کار می ‌کند، که در کاهش ویروس‌ های موجود در هوا مؤثر است و مکمل کاملی برای فیلتر HEPA واقعی در جاروبرقی های مختلف است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha