02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

خردکن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

نگین سعیدی 13 /شهریور/ 1402
خردکن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

خردکن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ 

 

خردکن، ابزاری که همواره به کمک ما می آید تا بهتر و سریع تر انواع سبزیجات و مواد غذایی موجود در آشپزخانه را خورد و ریز کنیم، این محصول عالی به دو مدل دستی و برقی تقسیم بندی می شود که امروزه مدل دستی آن تقریبا از رده خارج شده و اکثر افراد از خردکن های برقی استفاده می کنند. کارایی خردکن به این گونه است که انواع سبزیجات را خورد و ریز می کند، می توانید با این دستگاه عالی انواع میوه را تیز در سایزهای مختلف خورد کنید و انواع سالادهای میوه ای زیبا و مقوی را با آن درست کنید، از دیگر کاربردهای خردکن های برقی می توان به آسیاب کردن و ریز کردن انواع مغزهای گردو، پسته، بادام و غیره اشاره کرد که این‌ مورد در شیرینی و کیک پزی ها بسیار کاربردی است و افرادی که شغل شیرینی پزی دارند حتما لازم است که یک خردکن برقی در محل کار خود داشته باشند.

 

 

از دیگر کارهایی که خردکن می تواند انجام دهد تبدیل کردن گوشت قرمز به گوشت چرخ کرده است و همچنین چرخ‌ کردن انواع سینه و گوشت مرغ البته بدون استخوان، اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این می باشد که همه ی خردکن ها قابلیت خورد و چرخ کردن انواع گوشت را ندارند تنها خردکن هایی که همواره از توان مصرفی بالایی برخوردار هستند و تیغه های محکم و همچنین تیزی دارند قابلیت درست کردن گوشت چرخ‌ کرده را دارد، پس لطفا اگر خردکن شما از مقاومت بالایی برخوردار نیست این کار را با آن انجام ندهید تا خردکن تان دچار آسیب نشود. حال اینکه اگر که می خواهید خردکنی را تهیه کنید باید به یک سری ویژگی ها و پوینت های مثبت خردکن توجه کنید تا بتوانید بهترین خردکن را برای‌ خود تهیه کنید.

 


خردکن بهتر است یا غذاساز ؟ 

 

مسئله ای که بسیار مردم در هنگام خرید خردکن و غذاساز دچار مشکل می شوند تهیه ی خردکن یا غذاساز است که کدام یک از این دو محصول بهتر است؟ اما نکته ای که بسیار باید به آن توجه کنید این است که دستگاه خردکن و غذاساز کاملا دو محصول جدا هستند و اگر امکان تهیه ی هردو را دارید حتما تهیه کنید چرا که دو کار جدا را برای شما انجام می دهند اما برای کسانی که از نظر فضا، آشپزخانه یشان فضای کمتری دارد و همچنین به دنبال دستگاهی با ابعاد کوچک و وزن سبک می گردند خردکن می تواند بهتر از غذاساز باشد و اما کسانی که می توانند هزینه ای بیشتر کنند و همچنین از نظر فضا نیز مشکلی ندارند می توانند دستگاه غذاساز تهیه کنند که شامل قطعات بیشتر با کارایی بیشتری نیز است.

 

اما نکاتی که قبل از تهیه ی خردکن باید به آن توجه کنید چه چیزهایی هستند؟ 

 

تیغه ها

 

قبل از هرچیزی تیغه های خردکن از اهمیت بسیار‌ بالایی برخوردار هستند که حتما بسیار باید به آن توجه کنید، معمولا هر خردکن دارای ۲ تیغه، ۴ تیغه و ۶ تیغه هستند که بستگی به مدل خردکن، سایز خردکن و میزان قدرتمندی خردکن می تواند تعداد تیغه ها متفاوت باشد، همچنین نکته ای دیگر که باید بسیار به آن توجه کنید جنس تیغه های خردکن است، تیغه های خردکن معمولا باید از جنس استیل ضد زنگ و یا فولاد باشند که دارای مقاومت بسیار زیادی باشند و بتوانند از عهده ی خورد و رنده کردن هر میوه و مواد غذایی سفتی بر آید. نکته ای که بسیار باید به آن توجه کنید محکم بودن تیغه های خردکن است، محکم بودن تیغه بسیار از تیز بودن تیغه ها مهم تر است و اگر خردکنی تیغه های محکمی داشته باشد توانایی خورد کردن انواع گوشت قرمز را دارد. نکته ی مثبتی که هر تیغه ی خردکن دارد این است که با گذاشتن تیغه های خردکن در فریزر و یا یک جای سرد پس از استفاده از خردکن، تیغه ها به حالت اول خود بر می گردند و تیز می شوند. حتما قبل از استفاده کردن از خردکن برای مواد غذایی سفت و یا خورد کردن یخ و از این قبیل دفترچه راهنمای خردکن را بخوانید چرا که بعضی از خردکن ها قابلیت خورد کردن بعضی مواد غذایی را ندارند و ممکن است به دستگاه خردکن شما آسیب وارد کنند‌.

 


جنس بدنه ی خردکن 

 

جنس بدنه ی خردکن بسیار مهم است چرا که اگر خردکن بدنه ای ضعیف داشته باشد همواره ممکن است بعد از مدتی خردکن شما دچار مشکل شود و مجبور به تعمیر و یا تعویض آن شوید. معمولا بدنه ی خردکن ها از شیشه ی معمولی، شیشه ی پیرکس، فلز و در بعضی موارد از پلاستیک فشرده نیز درست می شود، اما باید حتما توجه کنید که جنس بدنه بسیار در کارایی خردکن ها تاثیر می گذارد چرا که اگر بدنه ی خردکن شما از فلز و یا پلاستیک فشرده باشد نمی توانید از آن داخل مایکروفر و غیره استفاده کنید همچنین اگر می خواهید غذاهایی مانند سوپ و غیره را با استفاده از خردکن آسیاب کنید خردکن هایی که بدنه ی پلاستیکی، فلزی و حتی شیشه ای معمولی دارند اصلا گزینه ای مناسب نیستند و حتما باید از خردکن هایی که بدنه ی آن از جنس شیشه ی پیرکس است استفاده کنید، بدنه یاین خردکن به شما اجازه می دهد که در انواع دستگاه های حرارتی مانند مایکروویو وغیره استفاده کنید، همچنین می توانید انواع غذاهای گرم مانند آش و سوپ را نیز داخل ظرف خردکن بریزید.


گنجایش مخزن خردکن 

 

گنجایش بالای خردکن نیز یکی از ویژگی های خوب یک خردکن است. البته لازم به ذکر است که بگوییم گنجایش ظرف خردکن کاملا یک چیز نسبی است چرا که بستگی به تعداد خانواده و حجم غذایی دارد که همواره آن را درست می کنید. خانواده هایی که پر جمعیت هستند و همواره باید در حجم زیادی غذا درست کنند و یا کسانی که می خواهند از خردکن در رستوران و کافه استفاده کنند بهتر است از خردکن هایی با گنجایش ظرف زیادی استفاده کنند تا بتوانند در بالاترین حجم غذا درست کنند و برعکس خانواده های کم جمعیت نیز لازم نیست خردکن هایی با گنجایش بالا تهیه کنند و فقط نسبت به میزان غذایی که همواره درست می کنند می توانند خردکن خود را تهیه کنند، معمولا گنجایش خردکن ها از ۱ لیتر شروع می شود و تا ۶ لیتر نیز خردکن ها گنجایش دارند.

 


قابلیت عملکرد پالس خردکن

 

خردکن ها معمولا دارای دو سرعت کم و زیاد هستند و شما می توانید به نسبت میزان مواد غذایی داخل مخزن که چقدر خورد شود از این دو سرعت استفاده کنید، به دلیل کارایی آسان خردکن و پیچیده نبودن این دستگاه اصلا خردکن دکمه و تنظیمات پیچیده ای ندارد و فقط بر روی موتور خردکن که در بالای ظرف خردکن قرار دارد دو دکمه سریع و آهسته قرار گرفته است، اما در برخی خردکن ها یک دکمه ی جدا نیز قرار دارد که به آن عملکرد پالس می گویند؛ عملکرد پالس به شما کمک می کند تا هنگامی که دست شما روی آن قرار دارد خردکن با بیشترین توان خود شروع به چرخیدن می کند و بعد از برداشتن دست خود خردکن به سرعت اولیه ی خود باز می گردد، با این قابلیت شما می توانید در مدت زمان بسیار کمی مواد غذایی داخل خردکن را آسیاب کنید و همچنین برای پودر کردن انواع مغز پسته و گردو و غیره و حتی آسیاب کردن قهوه نیز بسیار عالی است و در کمترین زمان این مواد غذایی را به برای شما به پودر تبدیل می کند.


توان مصرفی خردکن

 

توان مصرفی بالا یکی از مهم ترین ویژگی هایی ست که یک خردکن عالی باید داشته باشد. توان مصرفی در دستگاه های خردکن مانند شناسنامه ی آن عمل می کند و باید بسیار به این نکته توجه کنید. توان مصرفی با وات اندازه گیری می شود که در دستگاه های خردکن توان مصرفی آن ها معمولا از ۷۰۰ وات شروع می شود و تا ۱۸۰۰ الی ۲۲۰۰ وات نیز دستگاه های خردکن وجود دارد. لازم به ذکر است که بگوییم خردکن ها هر چقدر که توان مصرفی بالاتری داشته باشند قدرت آسیاب و خورد کردن بالاتری نیز دارند و از موتور بسیار قوی تری بهره مند هستند، پس اگر از دستگاه خردکن خود در رستوران و غیره استفاده می کنید و یا حتی در خانه بسیار با دستگاه خردکن کار دارید حتما خردکنی تهیه کنید که از توان مصرفی بالایی برخوردار باشد.

 


دیگر ویژگی هایی که یک خردکن خوب باید داشته باشد: 


سیم بلند نیز در کارایی خردکن بسیار تاثیر گذار است هر چقدر که سیم خردکن بلندتر باشد کار کردن با آن نیز بسیار راحت تر است و می توانید در مکان های مختلف آشپزخانه از آن استفاده کنید، همچنین باید خردکن شما دارای پایه های ضد لغزش باشد تا هنگام کار از روی کابینت نلغزد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha