02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

زودپز برقی چیست و چگونه کار می کند؟

ادیبه کریم پور 6 /خرداد/ 1402
زودپز برقی چیست و چگونه کار می کند؟

زودپز برقی چیست و چگونه کار می کند؟


پخت و پز یکی از کارهایی است که ما روزانه یکی یا دوبار یا بیشتر آن را انجام می دهیم. برای اینکه بتوانیم سریعتر غذاهای خود را بپزیم باید از محصولاتی مانند زودپزهای برقی استفاده کنیم که برای افراد پر مشغله بسیار عالی است. زودپز یک وسیله آشپزخانه راحت است که برای پخت سریع غذا با قدرت فشار بخار استفاده می شود. حتی بدون فشار، بخار گرما را هدایت می کند و سریعتر از بقیه ی موارد غذا را می پزد، اما با افزایش فشار، بخار می تواند از حداکثر دمای معمول خود بالاتر رفته و حتی سریعتر پخته شود. این عوامل باعث می ‌شود که پخت با فشار بخار سریع ‌تر از پخت با بخار پز یا جوشیدن باشد.


زودپز چیست؟


زودپز یک دستگاه پخت محبوب است که به لطف فشار بخاری که در داخل آن ایجاد می شود، غذا را به سرعت طبخ می کند. بخار باعث مرطوب شدن غذا می شود، به همین دلیل این دستگاه برای خورش های گوشت، چیزکیک و خیلی چیزهای دیگر مناسب است. زودپزهایی وجود دارند که از گرمای اجاق گاز استفاده می کنند که به آن زودپز روگازی گفته می شود و همچنین دستگاه هایی وجود دارند که آن ها را به پریز دیواری وصل می کنید که آن ها زودپز برقی نام دارند. بسیاری از زودپزهای برقی دارای ویژگی ها و عملکردهای دیگری مانند پخت آهسته، بخارپز و تفت دادن علاوه بر پخت با فشار هستند. امروزه می خواهیم در مورد زودپز برقی بحث کنیم و ویژگی های ان را بررسی کنیم.


چگونه از زودپز برقی استفاده کنم؟


اگر برای اولین بار است که از زودپز برقی استفاده می کنید، باید پخت و پز تحت فشار را فقط با آب امتحان کنید. این آزمایش آب نامیده می شود و به شما کمک می کند دستگاه خود را بهتر بشناسید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک یا دو فنجان آب به قابلمه اضافه کنید (همیشه از قابلمه داخلی استفاده کنید و به دلایل ایمنی هرگز غذا را مستقیماً بدون این دیگ داخل اجاق نگذارید). درب را در موقعیت خود قفل کنید و مطمئن شوید که سوپاپ را طوری تنظیم کنید که در وضعیت مهر و موم قرار گیرد. سپس دکمه ای را انتخاب کنید که زمان پخت آن نسبتاً کوتاه است. به عنوان مثال، اگر دستگاه شما دکمه ای برای ماهی دارد، از آن استفاده کنید. همچنین می توانید به صورت دستی زمان پخت با فشار را برای دو یا سه دقیقه تنظیم کنید. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که شاهد انجام سریع پخت و پز در زودپز باشید. پس از چند دقیقه یا بیشتر از گرم شدن آب و فشار بخار فضای داخل زودپز، فشار شروع به شمارش معکوس می کند و به آرامی آزاد می شود. سپس باید بتوانید آن را با مواد غذایی واقعی امتحان کنید.


نکته اصلی که باید به خاطر بسپارید این است که اکثر این عملکردها غذا را در یک محیط تحت فشار در داخل قابلمه، چه در تنظیم بالا یا پایین برای مدت زمان مشخصی طبخ می کنند. به بیان ساده، هنگامی که یکی از عملکردها را انتخاب می کنید، زودپز برقی 3 مرحله پخت را طی می کند: زودپز ابتدا گرم می شود و فشار داخل دیگ را افزایش می دهد. این مرحله پیش گرمایش و فشار می باشد. سپس گرما و فشار را برای چند دقیقه تنظیم شده توسط شما یا با تنظیم برنامه انتخابی یا مرحله پخت، حفظ می کند. پس از اتمام تایمر، اگر زودپز را بدون سر زدن رها کنید (به این حالت فشار طبیعی گفته می شود) یا می توانید فشار را به صورت دستی (معروف به Quick Release ) رها کنید، گرما خنک می شود و فشار به طور طبیعی شروع به آزاد شدن می کند . این مرحله کاهش فشار است.


قطعات زودپزهای برقی چیست؟


قابلمه داخلی با المنت حرارتی در داخل و پنل کنترل در جلوی زودپز قرار دارند. ظرف داخلی جایی است که غذا وارد می شود. از فولاد ضد زنگ ساخته شده و بیرون می آید. می توان آن را با دست یا در ماشین ظرفشویی تمیز کرد. درب آن که دارای یک حلقه آب بندی در داخل است که تمام فشار و بخار را در قابلمه نگه می دارد و همچنین ویژگی های کلیدی زیر در بالای آن وجود دارد که به طور منظم از آن ها استفاده خواهید کرد. که شامل سوپاپ تخلیه ی بخار، دسته ی درب و... هستند.


چگونه از آزاد شدن فشار مطمئن شوم؟


این یکی از نگرانی‌ های اصلی در میان افرادی است که قبلاً از زودپز استفاده نکرده ‌اند. خبر خوب این است که زودپزهای جدید بسیار ایمن و قابل استفاده هستند. اکثر زودپزها دارای یک دریچه تخلیه بخار هستند که می توانید آن را در موقعیت هواکش حرکت دهید تا شروع به تخلیه فشار بخار کنید. با این حال، ساده ترین روش این است که اجازه دهید زودپز به آرامی فشار را به طور خودکار آزاد کند. مراقب شمارش معکوس باشید تا مطمئن شوید کامل است. سعی نکنید قبل از اتمام شمارش معکوس درب آن را باز کنید، در غیر این صورت ممکن است دچار سوختگی شوید (خوشبختانه، بسیاری از دستگاه ها درب را قفل می‌ کنند و از باز کردن آن قبل از آزاد شدن فشار جلوگیری می ‌کنند). حتی برخی از افراد دوست دارند زودپز را برای مدتی طولانی و پس از شمارش معکوس رها کنند تا مطمئن شوند که آخرین ذره فشار از بین رفته است که ایده ی بسیار خوبی است.


از کدام برنامه و تنظیمات استفاده کنم؟


بیشتر زودپزها همه غذاها را یکسان می پزند، اما زمان پخت غذاها متفاوت است. به عنوان مثال، دکمه از پیش تنظیم شده برای برنج سفید در زودپز شما ممکن است فقط 5 دقیقه بپزد، در حالی که خورش در مدت زمان بیشتری می پزد. حتی اگر یک دکمه از پیش تنظیم مناسب روی زودپز خود ندارید، می توانید متوجه شوید که یک نوع غذا به چه مدت زمان برای پخت نیاز دارد و تایمر را به صورت دستی تنظیم کنید.


در زودپز چه چیزی را می توانم بپزم؟


وقتی صحبت از پخت و پز با زودپز برقی می شود، مطمئن می شوید که غذا بهتر و سریعتر می پزد و هر غذایی مانند فرنی، ریزوتو، مرغ یا سوپ یا غذاهای دیگر را می توان درست کنید. از آنجایی که دائما تابه را هم نمی ‌زنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که علاوه بر اینکه مدیریت کل فرآیند آسان ‌تر است، طعم غذای شما نیز خامه ‌تر از استفاده از اجاق گاز خواهد بود. اگر یک قفسه ی فنری کوچک دارید، حتی می توانید دسرهایی مانند کیک و چیزکیک درست کنید. اگر ظروف قابل فری مانند فویل یا... دارید که می توانند داخل زودپز شما قرار بگیرند، می توانید از آن ها برای جدا کردن موادی مانند گوشت و سبزیجات استفاده کنید تا از مخلوط شدن طعم ها جلوگیری کنید و حتی غذاهای خوشمزه ای مانند فاهیتا درست کنید. نکته ی مهم:  پخت و پز تحت فشار به مایع نیاز دارد. همیشه چه در حال پختن برنج، سینه مرغ، کباب قابلمه، هویج، خورش یا چیزکیک باشید، حداقل به یک فنجان مایع نیاز دارید تا ظرف فوری کار خود را انجام دهد. این مقدار کلی مایع است و می ‌تواند به شکل آب، آب خورشت، سس گوجه ‌فرنگی و مایعاتی باشد که از غذا در حین پختن خارج می ‌شوند (مثلاً از سبزیجات منجمد، قارچ ‌ها، آب گوشت و غیره) یا ترکیبی از چنین غذاهایی باقی می ماند که می توان آن ها را با غذای خود میل کنید. 


آیا پختن در زودپز سالم است؟


پخت و پز تحت فشار یک راه عالی برای تهیه غذاهای سالم است. از آنجایی که زمان پخت کاهش می یابد، مواد مغذی حیاتی کمتری در مقایسه با جوشاندن یا بخارپز کردن از بین می رود. البته سالم بودن غذا به دستور غذا بستگی دارد.


هنگام آشپزی با زودپز چه مشکلاتی وجود دارد؟


ایمنی مشکل اصلی در اجاق های زودپز است. اگرچه در زودپزهای جدید تدابیر حفاظتی زیادی وجود دارد، اما آسیب دیدگی یا جابجایی نادرست می تواند باعث شود بخار پرفشار به طور ناگهانی آزاد شود و به هر چیزی در مجاورت آسیب برساند. گفته می‌ شود، از آنجایی که زودپزها برای کار کردن نیاز به مهر و موم محکم دارند، داشتن یک حلقه آب بند تخریب شده می ‌تواند زمان پخت شما را کند کرده یا به طور کلی آن را متوقف کند، زیرا بخار به تدریج و به طور مداوم آزاد می ‌شود. اما می توانید به راحتی این حلقه های لاستیکی را در زود پزهای برقی تعویض کرد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha