02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه استفاده از زودپز برقی

ادیبه کریم پور 7 /خرداد/ 1402
نحوه استفاده از زودپز برقی

نحوه استفاده از زودپز برقی


برای اینکه بتوانیم غذا را سریعتر و بهتر بپزیم، باید از دستگاه های پخت و پز استفاده کنیم. دستگاه های بسیار زیادی در بازار وجود دارند که هر کدام غذا را به روش مختلفی می پزند. یکی از دستگاه هایی که بسیاری از افراد از آن ساتفاده می کنند، زودپزهای برقی است که همانزطور که از نامشان پیداست، غذا را سریعا طبخ می کنند. در این دستگاه های زودپز برقی می توانید انواع غذاهای آبکی مانند: خورش، سوپ و دیگر غذاهایی مانند برنج، فرنی، گوشی و ماهی و... بپزید. همچنین می توانید برای درست کردن دسرهای میوه مانند دسر هلو استفاده کنید. زودپز یک دستگاه قابل برنامه ریزی است که می تواند به راحتی غذا را به روش های مختلف آماده کند. اگر پخت و پز غذا به زمان زیاد نیاز دارد، یک زودپز برقی ممکن است راه حل خوبی برای شما باشد. برای اینکه بتوانید بهترین زودپزهای برقی یا روگازی را خریداری کنید، به سایت اولان کالا مراجعه کنید. 


زودپز برقی چیست؟


زودپز برقی یکی از دستگاه هایی است که غذای شما را در کمترین زمان طبخ می کند. این یک دستگاه چند منظوره است که می تواند غذاها را به سرعت در فشار بخار بالا بپزد. فشار بخار در داخل قابلمه ایجاد می شود که محیطی با دمای بالاتر ایجاد می کند که غذاها را سریعتر می پزد. برخلاف زودپزهای قدیمی، زودپز های جدیدتر دارای ویژگی های ایمنی بسیاری است که استفاده از آن را ایمن و آسان می کند. از این زودپز برقی می توانید برای غذاهایی که می خواهید در مدت مان کمی طبخ کنید، مناسب است. استفاده از زودپز برای افراد پر مشغله بسیار عالی است زیرا می تواند در مدت زمان کمی، غذا را برای شما آماده کند. 


راه اندازی یک زودپز برقی


1. تمام قطعات را باز کرده و شناسایی کنید. همه اقلام را از جعبه بردارید و روی یک سطح صاف در مقابل خود پهن کنید. سعی کنید تشخیص دهید که کدام بخش کدام عملکرد را انجام می دهد. قطعات آن شامل: بدنه ی اصلی، درب، سوپاپ خروج بخار، قابلمه داخلی، حلقه آب بندی و.. هستند.


2. قابلمه داخلی را داخل بدنه بیرونی قرار دهید. بسیاری از قطعات شما ممکن است از قبل در جایی که قرار است زمانی که آن ها را از جعبه ی آن خارج می کنید، قرار داشته باشند. با این حال، باید پلاستیکی را که قابلمه ی فولاد ضد زنگ در آن پیچیده شده است بردارید و آن را در داخل بدنه بیرونی اصلی قرار دهید. توجه داشته باشید که غذا را نباید در داخل بدنه بیرونی و بدون قابلمه داخلی بپزید، زیرا ممکن است به زودپز شما آسیب برساند.


3. سیم برق را وصل کنید. زودپز برقی شما دارای یک سیم بلند و مشکی است که به شما امکان می دهد آن را به منبع برق متصل کنید. یکی از سرهای آن باید طوری ساخته شود که در یک پریز برق قرار گیرد. قسمت دیگر آن را به لبه بیرونی پایین بدنه بیرونی وصل کنید.


4. ظرف جمع کننده را به بدنه بیرونی وصل کنید. جمع کننده یک لیوان پلاستیکی کوچک است که هر غلیظی را که در زمان پخت آهسته غذا در دیگ ایجاد می شود، جذب می کند. این ظرف کوچک به بدنه ی اصلی زودپز در بیرون وصل می شود.


5. برای اطلاع از عملکرد، آزمایش آب انجام دهید. 3 فنجان (710 میلی لیتر) آب را در قابلمه داخلی بریزید. درب قابلمه را بگذارید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا قفل شود. دکمه دستی را فشار دهید و سپس دکمه های + یا - را فشار دهید تا زمان پخت را روی 2 دقیقه تنظیم کنید. هنگامی که بخار در داخل قابلمه جمع شد، صفحه نمایش عدد 2 را نشان می دهد و تا پایان زمان به پختن ادامه می دهد. در این مرحله، با فشار دادن دکمه گرم نگه داشتن یا لغو قابلمه را خاموش کنید. 


6. فشار را به صورت دستی آزاد کنید یا بگذارید به طور طبیعی آزاد شود. پس از خاموش کردن قابلمه، فشار باید تخلیه شود. می توانید این کار را با آزاد کرد سوپاپ بخار از کناره ی آن انجام دهید تا دستتان نسوزد و آن را به حالت تخلیه تغییر دهید. شما همچنین می توانید فقط اجازه دهید ظرف فوری فشار را به طور طبیعی آزاد کند، که ممکن است تا 30 دقیقه طول بکشد. همچنین بهتر است برای برخی از دستور العمل ها فشار را به صورت دستی کاهش دهید و برای برخی دیگر به طور طبیعی فشار را کاهش دهید. اجازه دهید فشار به طور طبیعی برای غذاهایی که به بسیار آبکی هستند و یا غذاهایی با محتوای نشاسته بالا مانند سوپ ‌ها آزاد شود. هنگامی که در حال پختن سبزیجات و یا غذاهای دریایی لطیف هستید، از گزینه آزادسازی دستی استفاده کنید.


استفاده از زودپز برقی


1. برای تعیین زمان پخت به دستور پخت یا کتاب زودپز برقی خود مراجعه کنید. انواع مختلف غذا برای اینکه به درستی آماده شوند باید برای مدت زمان متفاوتی با فشار طبخ شوند. اگر از دستور خاصی پیروی می کنید، غذا را برای مدت زمانی که توصیه می کند بپزید. اگر نه، کتاب دستور العملی که زودپز برقی شما همراه با آن ارائه شده است را برای راهنمایی در مورد زمان پخت بررسی کنید.


2. مطمئن شوید که درب آن تمیز و آماده کار است. ابتدا بررسی کنید که حلقه ی واشر مانند شما تمیز و سر جای خود باشد. باید در داخل لبه تمام قسمت زیرین درب محکم شود. سپس بررسی کنید که میله ی سوپاپ بخار در قسمت زیرین درب تمیز باشد و به راحتی بالا و پایین حرکت کند. همچنین دستگیره تخلیه بخار در قسمت بالایی درب باید تمیز و در وضعیت مهر و موم باشد.


3. غذای خود را در قابلمه داخلی قرار دهید. همه مواد مختلف خود را در قابلمه داخلی فولادی بریزید. حتما به باد داشته باشید که از قابلمه ی خود زودپز برقی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.


4. درب قابلمه را بگذارید و آن را به برق وصل کنید. درب قابلمه را بگذارید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا قفل شود. سپس، مطمئن شوید که انتهای صحیح سیم برق به طور ایمن به پایین بدنه بیرونی وصل شده است. سر دیگر را به پریز برق وصل کنید.


5. در زودپز برقی خود یک دکمه از پیش تنظیم شده را فشار دهید و در صورت لزوم زمان را تنظیم کنید. دکمه‌ های مختلف از پیش تنظیم شده را برای یافتن دکمه ‌ای اسکن کنید که دقیقاً نشان‌ دهنده غذایی است که می ‌پزید. برای مثال، اگر در حال پختن مرغ هستید، برنامه ی پخت مرغ را انتخاب کنید. پس از فشار دادن دکمه از پیش تنظیم شده، 10 ثانیه صبر کنید و به صدای بوقی که هنگام شروع پخت و پز به صدا در می آید گوش دهید. علاوه بر برنامه ی پخت مرغ، سایر گزینه های از پیش تعیین شده عبارتند از: سوپ، گوشت یا خورش، انواع خورش لوبیایی، برنج، فرنی یا پوره و یا بخارپز کردن مواد غذایی می باشند.


6. در زودپز برقی خود از دکمه های تنظیم، + و - برای تغییر زمان پخت استفاده کنید. با فشار دادن یک دکمه از پیش تنظیم شده، زمان آشپزی به طور خودکار روی صفحه ظاهر می شود. اگر این زمان با زمان پخت مورد نظر شما متفاوت است، دکمه تنظیم را فشار دهید تا به دماهای مختلف و زمان پخت مربوطه آن ها بپرید، یا به سادگی دکمه های + یا - را فشار دهید تا زمانی که صفحه نمایش زمان مورد نظر شما را نشان دهد.


7. مطمئن شوید که زودپز برقی شما قبل از باز کردن، بخار آن به خوبی تخلیه شده است. هنگامی که پخت غذای شما تمام شد، زودپز برقی شما به طور طبیعی فشار بخار را کاهش می دهد و بخار داخل قابلمه را آزاد می کند. در این مرحله، صفحه باید L0:00 را نشان دهد، به این معنی که زودپز در حالت تخلیه شدن است. اگر به دلایلی باید قبل از کاهش بخار طبیعی زودپز خود را باز کنید، باید سوپاپ تخلیه بخار را به سمت راست یا چپ تغییر دهید تا بخار قبل از باز کردن در قابلمه خارج شود. اگر می خواهید بخار زودپز برقی را به صورت دستی کم کنید، مطمئن شوید که این کار را با یک حوله ضخیم انجام دهید تا مطمئن شوید که بخار هنگام باز شدن دریچه، دست شما را نمی سوزاند و یا محیط آشپزخانه را کثیف نمی کند.


8. گوشت منجمد را مستقیماً پس از بیرون آوردن، بپزید. لازم نیست قبل از اینکه گوشت را در قابلمه زودپز بپزید، یخ آن را آب کنید. با این حال، اگر می خواهید گوشت خود را در حالت یخ زده بپزید، لازم است تنظیماتی را انجام دهید. ابتدا گوشت را در قابلمه داخلی بریزید و سپس مقداری از آب را در آن بریزید تا گوشت کاملاً در آب فرو برود. همچنین زمان پخت را حداقل 50 درصد افزایش دهید. تقریباً همه دستور العمل های پخت و پز با بخار زیاد نیاز به مایع پخت و پز مانند آب مرغ دارند. به عنوان مثال، اگر در دستور پخت شما آمده است که گوشت را به مدت 20 دقیقه در زودپز بپزید، در عوض زمان پخت را روی 30 دقیقه تنظیم کنید. با این حال، آن‌ ها معمولاً به اندازه ‌ای که برای غوطه‌ ور شدن کامل گوشت خود نیاز دارید، به آب نیاز ندارند. 


9. اگر غذای شما سبک است و در بالای قابلمه قرار می گیرد، غذای خود را برای مدت طولانی تری بپزید. تمام زمان ‌های پخت از پیش تنظیم ‌شده زودپز برقی بر اساس پخت و پز در قسمت زیرین است. اگر غذای شما بالاتر از سطح آب قرار دارد، باید زودپز خود را روی زمان پخت بیشتری تنظیم کنید. برای مثال، اگر غذای شما در ارتفاع متوسط قرار دارد، زمان پخت را 5 درصد افزایش دهید. اگر در ارتفاع بالاتری است، زمان پخت را 50 درصد افزایش دهید.


پختن آرام مواد غذایی در زودپز برقی


1. تمام مواد لازم برای دستور پخت خود را در قابلمه داخلی زودپز قرار دهید. سپس، قابلمه ی داخلی را در بدنه بیرونی قرار دهید. 


2. زودپز را به برق وصل کنید و درب آن را ببندید. سپس درب قابلمه را بگذارید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا در حالت قفل قرار گیرد.


3. دستگیره تخلیه بخار را در موقعیت تهویه قرار دهید. برای پخت آهسته، دریچه هوا باید در تمام مدتی که غذا در حال پخت است باز باشد. سوپاپ تخلیه بخار را که در بالای درب قرار دارد به سمت راست یا چپ بچرخانید تا مطمئن شوید که در موقعیت تخلیه تنظیم شده است. دسته را به حالت وسط نچرخانید و آن را نیمه باز نکنید.


4. دکمه پخت آهسته را فشار دهید و زمان پخت را تنظیم کنید. دکمه پخت آرام را که در بدنه بیرونی زودپز برقی قرار دارد فشار دهید. سپس، از دکمه‌های + یا - برای تنظیم زمان پخت استفاده کنید تا زمانی که صفحه نمایش مدت زمانی را که می‌ خواهید غذایتان را آهسته بپزید نشان دهد.


5. دکمه تنظیمات یا تغییر را فشار دهید تا دمای مورد نظر خود را تنظیم کنید. با فشار دادن دکمه تنظیم دمای پخت غذا تغییر می کند. هر بار که آن را فشار دهید، متوجه خواهید شد که کمتر، معمولی یا بیشتر روشن می شود. این ها به ترتیب معادل تنظیمات دمای کم، متوسط و زیاد هستند. تنظیم دمای کم 221 درجه فارنهایت (105 درجه سانتیگراد)، تنظیم متوسط 320 درجه فارنهایت (160 درجه سانتیگراد) و تنظیم زیاد 338 درجه فارنهایت (170 درجه سانتیگراد) است.


6. وقتی روی صفحه نمایش 00:00 نشان داده شد، غذا را بردارید که به این معنی که پخت و پز تمام شده است و غذا را گرم نگه می دارد. وقتی در این حالت قرار گرفت، غذای شما پخته و آماده خوردن است. زودپز برقی پس از 8 ساعت قرار گرفتن در حالت گرم شدن کاملاً خاموش می شود. برای اینکه بتوانید زودپز خود را سریع تمیز کنید، می توانید قسمت بیرونی زودپز برقی را با یک پارچه مرطوب یا مسواک برای مناطقی که دسترسی به آن سخت است تمیز کنید. همچنین برای تمیز کردن ته قابلمه ی داخلی دستگاه، یک فنجان سرکه سفید ته آن بریزید و بگذارید 5 دقیقه بماند. آن را بیرون بریزید و با آب بشویید. همچنین توجه داشته باشید که هرگز کل زودپز برقی را نشویید، زیرا برای دستگاه خطرناک است. همچنین قبل از استفاده از زودپز برخی آن را تست کنید. قابلمه ی داخلی فولاد ضد زنگ را بردارید و به داخل دستگاه زودپز نگاه کنید. عنصر گرمایش را چک کنید. قبل از استفاده از زودپز، المنت گرمایشی باید همیشه عاری از زباله و همچنین خشک باشد. بررسی کنید که حلقه آب بندی سیلیکونی به درستی روی درب نصب شده باشد و تمیز و بدون پارگی باشد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha