02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راهنما خرید زودپزهای برقی

ادیبه کریم پور 9 /خرداد/ 1402
راهنما خرید زودپزهای برقی

راهنمای خرید زودپزهای برقی


قبل از خرید زودپز های برقی اجازه دهید کاربرد اصلی آن را بگوییم که در زمان صرفه جویی خواهید کرد زیرا سریعتر از بسیاری از لوازم آشپزخانه، غذا را طبخ می کند. دومین چیزی که زودپزها دارند این است که در فضا صرفه جویی کنید زیرا می تواند جایگزین بسیاری از دستگاه هایی مانند: آرام پز، بخارپز، ماست ساز، کیک پز و پلوپز می شود.


زودپز چگونه کار می کند؟


زودپزهای برقی غذا را با مایع پخت و پز در یک قابلمه دربسته یا دیگ ترکیب می کند. همانطور که مایع به جوش می آید، بخار در داخل قابلمه مهر و موم شده و بدون نفوذ به دام می افتد. فشار افزایش می یابد در نتیجه دما افزایش می یابد. در 15 psi، آب در 250 درجه فارنهایت (به جای 212 درجه فارنهایت) می جوشد. در این دمای بالاتر، تحت فشار، غذا به سرعت پخته می شود. در واقع، غذای پخته شده در زودپز معمولاً در حدود یک سوم زمان پخت معمولی پخته می شود.


نکاتی که باید قبل از خرید زودپز به آن توجه داشته باشید.


1. یک سازنده قابل اعتماد را انتخاب کنید: در طول عمر یک زودپز برقی، برخی از قطعات فرسوده می شوند و گاهی اوقات نیاز به تعویض دارند. این بزرگترین دلیلی است که توصیه می شود که زودپز برقی را از یک برند معتبر خریداری کنید. این به این دلیل است که قطعات محصولات برندهای کم کیفیت یا بی نام، ممکن است دشوارتر یافت شوند و این کار شما را برای تهیه ی یک واشر لاستیکی یا سوپاپ آن سخت می کند. به همین دلیل است که انتخاب یک سازنده زودپز قابل اعتماد که قطعات تعویضی را می فروشد و به راحتی قابل دسترسی است باید اولین مورد شما باشد.


2. داشتن فشار بخار متفاوت: مطمئن شوید زودپز برقی که انتخاب می کنید حداقل دو فشار مختلف پخت و پز داشته باشد. اکثر زودپزهای برقی با فشار بالا غذا را می ‌پزند، اما داشتن فشار کم برای زمانی که می ‌خواهید غذاهای لطیفی مانند تخم ‌مرغ، ماهی و ماکارونی را بپزید، نیز مهم است. همچنین برای پختن سبزیجات رژیمی، حرارت و فشار بخار کم نیز به کار می آید و غذا را بهتر برای شما می پزد. برخی از برندها 5 یا بیشتر تنظیمات فشار را ارائه می دهند. اما داشتن دو درجه ی فشار بخار کافی است.


3. برنامه های از پیش تعیین شده: برخی از عملکردها وجود دارند که باید به طور خاص در زودپز برقی برنامه ریزی شوند، در حالی که می توانید سایر عملکردها را نیز به صورت دستی انجام دهید. در اینجا محبوب ترین عملکردها و برنامه های از پیش تعیین شده که در بسیاری از زودپزهای برقی به کار رفته است، عبارتند از:


برنامه ی تهیه ماست: اگر تهیه ماست برای شما دشوار است، مطمئن شوید که زودپز برقی دارای یک برنامه ی از پیش تعیین شده ی تهیه ی ماست می باشد که از نظر دما و زمان کاملا برنامه ریزی شده است. اگر زودپز شما این برنامه را ندارد، ممکن است نتوانید برنامه ی دقیق آن را به صورت دستی انجام دهید. 


پخت برنج: در بسیاری از زودپزهای برقی برنامه ی پخت برنج، طراحی شده است تا بتوانید در کمترین زمان برنج خود را بپزید و از دستگاه زودپز به عنوان یک پلوپز بهره ببرید. اگر زودپز برقی برنامه برنج ندارد، اشکالی ندارد، می توانید زمان و دمای دقیق و مناسب آن را وارد کنید تا پلوی بهتر طبخ شود. 


آرام پز: اگر توانایی پخت آهسته برای شما مهم است، باید مطمئن شوید که زودپز دارای یک برنامه خاص آرام پز است. هر برند برنامه ی آرام پز خود را به نوع دیگری طراحی می کند و در از چه دمایی استفاده می کنند، متفاوت است. بنابراین قبل از شروع پخت و پز، مشخصات را بررسی کنید.


برنامه های تخصصی تخم مرغ، کیک و..: این برنامه های ویژه دیگر فقط زمان ها و فشارهای از پیش تعیین شده ای هستند که می توانند به صورت دستی در زودپز برقی برنامه ریزی شوند. این نوع برنامه ها به شما امکان می دهند سریعتر و بهتر غذای خود را آماده کنید. تایم دقیق ان از سوختن یا خام بودن مواد غذایی درون زودپز جلوگیری می کند. 


4. قدرت و وات در زودپز مهم است: در واقع، وات برای یک زودپز برقی مهمترین ویژگی است. هر چه وات هر دستگاه، مخصوصا زودپز برقی بالاتر باشد، عنصر گرمایش داغتر می شود و زودپز برقی سریعتر به شروع به کار می کند و بخار را به اوج می رساند. یک زودپز 1000 وات می تواند به طور متوسط 13 دقیقه طول بکشد تا به فشار کافی برسد، در حالی که یک زودپز 1300 وات این کار را در پنج دقیقه انجام می دهد. وات بیشتر و بالاتر، مصرف برق بیشتری نیز دارد، اما وات و قدرت بیشتر بهتر از قدرت های کم است. 


5. ظرفیت مناسب: قانون اصلی این است که برای هر نفر 1 qt/L را در نظر بگیریم. بنابراین فشار 6L می تواند برای شش نفر یا کمتر و 8L برای هشت نفر یا کمتر استفاده شود. اگر شرایط خاصی ندارید، توصیه می شود کمتر از 6 لیتر مصرف نشود. به این ترتیب، حتی اگر برای دو نفر غذا می ‌پزید، باز هم می ‌توانید  دو تا سه دستور غذا را روی هم و به صورت عمودی با هم بپزید. یک 3qt ممکن است جمع و جور باشد، و در جاهای دیگر برای مجردها یا دانشجوها توصیه می شود و برای آن ها مناسب است. 


6. مواد ساخته شده: یکی دیگر از ویژگی های مهم هر زودپز برقی این است که موادی که در برنه ی و قابلمه ی ان بخه کار برده شده است، با کیفیت و مقاوم باشد تا بتوانید برای مدت زیادی از آن استفاده کنید. بدنه ی زودپزها معمولا از پلاستیک و استیل ضد زنگ می باشد که این یکی از بهترین موادهایی استکه می تواند برای مدت طولانی دوام بیادورد. همچنین قابلمه ی آن بهتر است از جنس فولاد ضد زنگ باشد تا بتواند دما را بهتر به غذا انتقال دهد و همچنیم برای مدت طولانی سالم و بدون پوسیدگی و خراش باقی بماند. 


7. ویژگی های ایمنی: زودپزهای قدیمی دارای ویژگی های ایمنی داخلی هستند، اما جدیدترین نسل زودپزهای برقی با مجموعه ای از ویژگی های ایمنی خود طراحی شده اند که استفاده از آن ها را ایمن تر از همیشه می کند. ویژگی های ایمنی در یک زودپز برقی عبارتند از: محافظ خروج بخار، عملکرد آب بندی و هواکش اتوماتیک که در مدل های جدید یافت می شود، سنسورهایی برای نظارت بر دما و فشار دستگاه، تشخیص بسته شدن درب، محافظ درب نشتی، قفل درب مطمئن، دریچه ضد انسداد، هشدار دمای بالا، حفاظت از دما و قدرت بسیار بالا و... می باشند. همه این ویژگی‌ ها به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که از شما در برابر سوختن، منفجر شدن دستگاه، یا سوختن آشپز محافظت کنند.


8. لوازم جانبی: بسیاری از زودپزها دارای لوازم جانبی های زیادی هستند که به شما امکان می دهند غذاهای متفاوت تری را با آن بپزید. لوازم حانبی های آن عبارتند از یک پیمانه برای این بتوانید میزان آب و برنج و... را داخل آن بفهمید، قاشق های مخصوصی که به لایه نچسب قابلمه ی آن، آسیب نرساند. همچین قفسه های توری تا بتوانید غذاها را با استفاده از آن، بخار پز کنید. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha