02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

منظور از فیلتر HEPA  در جارو برقی چیست و چه کاربری دارد؟

ادیبه کریم پور 6 /شهریور/ 1401
منظور از فیلتر HEPA  در جارو برقی چیست و چه کاربری دارد؟

منظور از فیلتر HEPA  در جارو برقی چیست و چه کاربری دارد؟


کلمه ی HEPA مخفف "High-Efficiency Particulate Air" است که به معنی هوای ذرات با راندمان بالا می باشد و به یک اصطلاح عمومی برای فیلترهای بسیار کارآمد تبدیل شده است. فیلترهای خلاء HEPA ذرات کوچکتری را جذب می کنند که در غیر این صورت ممکن است توسط کیسه های جاروبرقی شما به دام نیفتند. این باعث تسکین بیشتر برای مبتلایان به آلرژی و هوای تمیزتر برای همه می شود. سپس اپراتور جاروبرقی هوای بسیار فیلتر شده را که توسط جاروبرقی در طول ساعات استفاده از آن خارج می شود تنفس می کند. همچنین به مشتریانی که پس از آن در این مناطق تمیز شده کار می کنند، سود می رساند زیرا ذرات در هوا معلق نمی شوند. فیلترهای HEPA ذرات ریز را به دام می اندازند که ممکن است برای مبتلایان به آلرژی و سایر افراد دارای مشکلات سلامتی مشکل ایجاد کند. و اگر آلرژی حاد، آسم، COPD یا سایر شرایط تنفسی دارید، فیلترهای HEPA جزء مهمی از خانه، اداره یا مدرسه سالم ‌تر هستند. یک فیلتر HEPA با فشار دادن هوا به داخل یک توری ظریف کار می کند که ذرات مضر را به دام می اندازد. جاروهای تجاری با فیلترهای هپا 99.97 درصد ذرات هوا مانند گرد و غبار، شوره حیوانات، دود، کپک و سایر مواد آلرژی زا را تا 0.3 میکرون جذب می کنند و در نتیجه کیفیت هوا را بهبود می بخشند. برای در نظر گرفتن 0.3 میکرون، لازم به یادآوری است که قطر موی معمولی انسان تقریباً 50 تا 150 میکرون است، بنابراین یک فیلتر HEPA گرد و غبار را چندین صد برابر نازک ‌تر به دام می ‌اندازد. یک فیلتر HEPA واقعی بسیار بهداشتی تر از فیلتر معمولی است زیرا اسپورهای کپک و حتی برخی از باکتری ها و ویروس ها را متوقف می کند. 


هپا چیست؟


فیلتر HEPA یک فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا است که برای حذف 99.97 درصد از تمام ذرات 0.3 میکرون که از آن عبور می کنند طراحی شده است. استاندارد HEPA توسط وزارت انرژی دولت ایالات متحده تنظیم شده است و برای استفاده در تاسیسات هسته ای در دهه 1940 توسعه یافته است. فیلترهای HEPA می توانند برخی از آلاینده ها را جمع آوری کنند، اما نمی توانند همه چیز را جذب کنند. به عنوان مثال، ذرات کوچکتر از 0.3 میکرون می توانند از طریق فیلتر HEPA فرار کنند، همچنین مولکول های گازی ترکیبات آلی فرار (VOCs) و همچنین برخی از ویروس ها و باکتری ها می توانند از فیلتر HEPA خارج شوند.


فیلترهای HEPA در مقابل فیلترهای معمولی


همانطور که گفتیم HEPA مخفف هوای ذرات با راندمان بالا است. این فیلترها اغلب جذب ذرات با راندمان بالا و مهار ذرات با راندمان بالا (معیار توانایی فیلتر در حذف گرد و غبار مصنوعی از هوا) نیز نامیده می شوند. با هر نامی که آن ها را بشناسید، هدف آن ها یکی است: به عنوان یک استاندارد کارایی فیلتر هوا عمل کنند. فیلترهای HEPA حداقل 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا را با قطر 0.3 میکرومتر حذف می کنند. این درصد مطابق با استاندارد وزارت انرژی ایالات متحده (DOE) است که توسط اکثر صنایع آمریکا پذیرفته شده است.


ویژگی های فیلترهای HEPA


فیلترهای هپا با وارد کردن فشار هوا به داخل الیافی که آن ها را به دام می اندازند، آلودگی ها را از سطوح و هوا حذف می کنند. الیاف معمولاً از فایبرگلاس ساخته می شوند. فضای هوایی بسیار کمی بین فیلترها باقی مانده است، بنابراین آن ها می توانند حتی کوچکترین ذرات را بگیرند. این ذرات به سه روش مختلف به دام می افتند: انتشار، رهگیری و نهفتگی. هر یک از سه روش برای حداکثر بازده کمی متفاوت است. آن ها با هم فیلتر هوای بی نظیری را ارائه می دهند. انتشار نتیجه برخورد مولکول های گاز و کوچکترین ذرات منطقه است. ذرات با عبور از فیلتر مانع و تاخیر می شوند. رهگیری زمانی اتفاق می افتد که ذرات پیرو جریان هوای طبیعی با یکی از الیاف فیلتر HEPA تماس پیدا کرده و سپس به آن بچسبند. و با نهفتگی، ذرات بزرگتر نمی توانند از الیاف اجتناب کنند و به جای آن در یکی از آن ها جاسازی می شوند. سه روش به دام انداختن ذرات گرد هم می آیند تا حداقل 99.97 درصد حذف را به ما بدهند.


مزایای استفاده از فیلترهای هپا


فیلترهای HEPA تصفیه با کیفیت بالا را ارائه می دهند. آن ها در از بین بردن ذرات مانند گرده، شوره حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار و دود بسیار موثر هستند. یک جاروبرقی معمولی این ذرات را به هوا بازگرداند. جاروهای فیلتر شده با HEPA به جای آن ذرات را به دام می اندازند. برای دستیابی به حداکثر کارایی، به یک فیلتر HEPA واقعی نیاز است، نه فقط فیلتری که سبک آن را تقلید کند. از بین بردن این ذرات هوا فواید زیادی دارد، به ویژه برای افراد مبتلا به آسم، آلرژی یا مشکلات تنفسی هستند. این شرایط و سایر شرایط می توانند توسط ذرات کوچک موجود در هوا ایجاد شوند یا بدتر شوند که توسط جاروهای معمولی باقی می مانند. با حذف این ذرات ریز از محل کار یا محل زندگی شما، کیفیت هوای داخل خانه شما به شدت بهبود می یابد. فیلترهای هپا همچنین می توانند گرد و غبار، کپک ها و باکتری ها را از بین ببرند. آن ها در هر محیطی که می توان کیفیت هوا را بهبود بخشید، مفید هستند، نه فقط در مواردی که نگران آلرژی و آسم هستید. بلافاصله متوجه تفاوت خواهید شد. فیلترهای HEPA یک راه ساده برای ارائه هوای تمیزتر و آرامش خاطر هستند.


تعمیر و نگهداری وکیوم HEPA


اگر در خانه یا محل کار از جاروبرقی یا تصفیه کننده هوا با فیلترهای هپا استفاده می کنید، نگهداری از آن ها بسیار مهم است. فیلترهای هپا را هر دو هفته یکبار چک کنید. به طور متوسط، فیلترهای HEPA باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند. بسته به اینکه چند بار از آن استفاده می کنید و منطقه چقدر آلوده می شود، ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. بهترین روش این است که فیلتر را به محض اینکه شروع به تغییر رنگ کرد، تعویض کنید. این فیلترها می توانند بخشی از یک برنامه بزرگتر برای دور نگه داشتن ذرات مزاحم از محل کار یا خانه شما باشند. برای بهترین نتیجه، اغلب جاروبرقی بکشید و با تمیز نگه داشتن و ضد عفونی کردن سایر نواحی، تعداد ذرات مضر را کاهش دهید. بیشتر اوقات شما از جاروبرقی خود برای حذف گرد و غبار و کثیفی که در خانه شما جمع شده است استفاده می کنید. اما اگر با مشکلات جدی آلرژی روبرو هستید یا خانه ای که به طور بالقوه آلوده به گرد و غبار سرب یا کپک است، ممکن است لازم باشد استراتژی جاروبرقی خود را افزایش دهید و نگاهی به جاروبرقی با فیلتر HEPA بیندازید. با این حال، جاروبرقی HEPA به طور خودکار تمام مشکلات آلودگی خانه شما را حل نمی کند. یک فیلتر درجه بندی شده HEPA در جاروبرقی که برای جلوگیری از فرار ذرات به درستی مهر و موم نشده است، می ‌تواند با پخش کردن آلاینده ‌ها در داخل خانه آسیب بیشتری نسبت به فایده داشته باشد. و حذف برخی از آلاینده ها حتی با جاروبرقی HEPA بسیار دشوار است. اجازه دهید نگاهی دقیق بیندازیم به اینکه یک جاروبرقی HEPA چه کاری می تواند انجام دهد، چه کاری نمی تواند انجام دهد.


چگونه HEPA در جاروبرقی کار می کند؟


برای اینکه بفهمیم فیلتر HEPA در جاروبرقی چگونه کار می کند، باید نگاهی مختصر به عملکرد کلی جارو برقی بیندازیم. چه مدل جاروبرقی کیسه ای باشد یا بدون کیسه، مکشی ایجاد می کند که آلاینده ها را از طریق جاروبرقی به سمت بالا می کشد، معمولاً با استفاده از یک برس چرخشی که به شل شدن ذرات فرش و اثاثه یا لوازم داخلی کمک می کند. هوا به داخل محفظه یا کیسه جمع آوری می شود و سپس هوا دوباره به داخل اتاق بازگردانده می شود. گردش مجدد بخش مهمی است. بدون سیستم فیلتراسیون، جارو برقی ممکن است تمام گرد و غبار و سایر آلاینده ها را به داخل اتاق بازگرداند. در واقع، برخی از جاروبرقی های ارزان قیمت با فیلترهای ضعیف دقیقاً این کار را انجام می دهند. فیلتر جارو برقی متوسط برای جمع آوری ذرات بزرگ گرد و غبار، تکه های موی حیوانات خانگی و شوره و سایر آلاینده هایی که نسبتاً بزرگ هستند مناسب است. برای اکثر مردم، این کافی است. با این حال، کنه ‌های گرد و غبار و ذرات خاص می‌ توانند بسیار کوچک ‌تر از آن چیزی باشند که فیلتر جاروبرقی معمولی می ‌تواند بگیرد، بنابراین در طول فرآیند جاروبرقی به داخل اتاق ریخته می ‌شوند. اگر آلرژی شدید به کنه گرد و غبار یا یک مشکل جدی آلودگی دارید، یک سیستم فیلتر بهتر با جاروبرقی شما ممکن است راه حل باشد. مطالعات کنترل شده، مانند این یکی از مجله انجمن مدیریت هوا و زباله، نشان داده است که جاروبرقی با فیلترهای HEPA بهتر از جاروبرقی متوسط عمل می کند. مشکل اینجاست که جاروبرقی ها باید به خوبی آب بندی شوند تا از خروج ذرات ریز جلوگیری شود. چارچوبی که فیلتر در آن نصب شده است باید هوا بند باشد تا ذرات نتوانند در اطراف فیلتر قرار گیرند. محفظه یا کیسه جمع آوری باید به دقت آب بندی شود و خروجی موتور نیز باید کاملاً آب بندی و فیلتر شود. مصرف کننده که از جاروبرقی استفاده می کند باید به دقت به این روش عملیاتی عمل کند، در غیر این صورت ممکن است مزایای جاروبرقی با فیلتر هپا را از دست بدهید. خرید وکیومی که بیش از 99 درصد ذرات ریز را جمع آوری می کند امکان پذیر است، اما گران تمام می شود. برخی از جارو برقی هایی که دارای فیلتر هپا هستند، جریان هوای آب بندی مناسبی ندارند، بنابراین فیلتر به اندازه کافی موثر نخواهد بود. مشخصات فیلتر دیگری وجود دارد که ممکن است هنگام خرید جاروبرقی درباره آن بشنوید: ULPA (هوای بسیار کم نفوذ). مشخصات ULPA برای صنعت داروسازی توسعه داده شده است و بسیار دقیق است و 99.99 درصد ذرات را تا 0.12 میکرون جمع آوری می کند. سیستم های فیلتراسیون ULPA اغلب در سیستم های جمع آوری گرد و غبار صنعتی یافت می شوند.


چه زمانی به جارو برقی HEPA نیاز دارم؟


نکات های خاصی وجود دارد که در آن جاروبرقی HEPA باید استفاده شود و بیشترین مزیت را داشته باشد. شخصی در خانه آلرژی شدید دارد. جاروبرقی HEPA نسبت به جاروبرقی غیرهپا، کنه های گرد و غبار، گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا را از هوا حذف می کند. با این حال، جاروبرقی فیلتر HEPA نباید تنها ابزار شما در برابر آلرژن ها باشد. یک دستگاه تصفیه هوا همراه با تمیز کردن مناسب و تلاش برای حذف منابع آلرژن از خانه نیز راه های مهمی برای تمیز نگه داشتن هوا برای هر کسی در خانه شما است که از آلرژی شدید رنج می برد. حذف گرد و غبار سرب به سلامتی شما کمک می کند. اگر در خانه‌ ای قدیمی زندگی می ‌کنید که دارای رنگ سرب است، به این معنی است که تراشه ‌های رنگ سرب و گرد و غبار سرب نیز دارید. طبق گفته وزارت مسکن و شهرسازی ایالات متحده (HUD)، قرار گرفتن در معرض سرب می تواند باعث آسیب مغزی، اختلالات یادگیری و سایر مشکلات سلامتی، به ویژه در کودکان خردسال شود. جارو برقی HEPA می تواند به حذف گرد و غبار سرب کمک کند، اما ذرات گرد و غبار سرب می تواند بسیار کوچک باشد. حتی برای یک فیلتر HEPA، و چگالی آن ها به این معنی است که فیلترها نسبت به سایر ذرات با اندازه مشابه، کار سخت تری دارند. به همین دلیل است که استفاده از جاروبرقی HEPA تنها بخشی از روش صحیح پاکسازی گرد و غبار سرب در خانه شما است. پاک کردن سطوح آلوده به گرد و غبار سرب با یک دستمال مرطوب یا دستمال معمولی در واقع مهمترین بخش است. از بین بردن کپک هایی که خانه را آلوده کرده است، کاری پیچیده و دشوار است. EPA توصیه می کند که اگر مساحت منطقه آلوده بیش از 9 متر مربع است، باید از یک پیمانکار متخصص در اصلاح قالب استفاده کنید. کپک هاگ ها و آنزیم هایی تولید می کند که می توانند سمی باشند. استفاده از جاروبرقی HEPA برای از بین بردن قالب از روی فرش و سایر سطوح تنها بخش کوچکی از این فرآیند است.ابتدا سطوح آلوده باید خشک و تمیز شوند. سطوح مانند فرش یا کاشی فوم باید دور ریخته شوند و جایگزین شوند، زیرا حذف کامل همه قالب ها از شکاف های مواد غیرممکن است. تنها زمانی که همه چیز تمیز و خشک شد، می‌توان از جاروبرقی HEPA برای حذف اسپورهای کپک باقی ‌مانده روی سطوح استفاده کرد. توجه داشته باشید که گاهی اوقات از جاروبرقی مرطوب در اصلاح قالب استفاده می‌شود. در این فرآیند از یک جاروبرقی مخصوص استفاده می شود که می تواند آب را همراه با آلاینده ها بمکد. وجود آب از انتشار هاگ های کپک در هوا جلوگیری می کند. این کاملاً متفاوت از استفاده از جاروبرقی با فیلتر HEPA در ناحیه ای است که قبلاً تمیز و خشک شده است و به تجهیزات مختلفی نیاز دارد.


آیا جاروبرقی با فیلتر هپا ارزشش را دارد؟


شواهد نشان می دهد که یک جاروبرقی HEPA با مهر و موم های مناسب طراحی شده در جمع آوری آلاینده ها بهتر از جارو متوسط غیر HEPA عمل می کند. این به ویژه برای مبتلایان به آلرژی مفید خواهد بود، زیرا جاروبرقی HEPA گرد و غبار، کنه های گرد و غبار و شوره حیوانات خانگی را بهتر از جارو برقی های غیرهپا به دام می اندازد. جاروبرقی HEPA همچنین می تواند بخشی از یک برنامه اصلاحی برای سایر آلاینده های خانگی مانند گرد و غبار سرب یا کپک باشد، اما یک جاروبرقی با فیلتر HEPA به تنهایی تمام مشکلات آلودگی شما را حل نمی کند. مراحل مناسب را برای حذف این مواد مضر از خانه خود دنبال کنید و فقط در صورت لزوم از جاروبرقی HEPA استفاده کنید. مهم است که توجه داشته باشید که برای کاهش آزبست نباید از وکیوم HEPA یا هر جاروبرقی دیگری استفاده کنید. آزبست ماده بسیار مضری است که باعث سرطان می شود. فقط باید توسط متخصصانی که برای این کار آموزش دیده اند حذف شود. سعی نکنید گرد و غبار یا الیاف آزبست را خودتان جاروبرقی بکشید. کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی توصیه می کند که آزبست در شرایط خوب به حال خود رها شود ، در حالی که آزبست هایی که در حال خراب شدن هستند یا در یک منطقه پر رفت و آمد باید توسط یک متخصص کپسوله یا خارج شوند. سنباده زدن، جارو کردن، حفاری یا جارو برقی آزبست یا نزدیک به آزبست می تواند الیاف آزبست را به هوا بفرستد که در صورت استنشاق می تواند باعث سرطان ریه شود. تمیز نگه داشتن خانه و عاری از آلودگی ها همیشه یک فرآیند چند مرحله ای است. تمیز کردن مناسب، حذف منابع آلودگی و استفاده از یک تصفیه کننده هوا که به طور موثر انواع ذرات مورد نیاز برای خلاص شدن را از بین می برد، همه اقدامات مهمی هستند که باید برای تمیز و ایمن نگه داشتن هوای خانه انجام دهید. یک جارو برقی با فیلتر HEPA می تواند ابزار بسیار مفیدی برای کاهش آلرژن ها و برخی از آلاینده های مضر باشد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha