02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

جاروبرقی شما چه زمانی نیاز به تعویض فیلتر دارد؟

ادیبه کریم پور 28 /آذر/ 1402
جاروبرقی شما چه زمانی نیاز به تعویض فیلتر دارد؟

جاروبرقی شما چه زمانی نیاز به تعویض فیلتر دارد؟


تعویض فیلتر هوا بخش مهمی از نگهداری جاروبرقی شما است. گرفتگی فیلتر هوا قدرت مکش را مسدود می‌ کند و مکش کثیفی و گرد و غبار را برای جاروبرقی دشوارتر می ‌کند و منجر به کاهش کارایی آن می ‌شود. انواع مختلفی از فیلترهای هوا برای جاروبرقی موجود است و هر کدام کاربرد خاصی دارند. برای اطمینان از اینکه از فیلتر هوای مناسب برای جاروبرقی خود استفاده می کنید، مهم است که به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. وقتی جاروبرقی شما شروع به عملکرد غیرعادی می کند، قابل درک است که باعث اضطراب زیادی شود، به خصوص اگر مکانیزم جاروبرقی را درک نکنید. آن ها جزو ارزان ترین لوازم خانگی نیستند. فکر کردن در مورد اینکه هزینه تعمیر جاروبرقی را روی هزینه ای که قبلاً برای آن پرداخت کرده اید قرار دهید استرس زا است. ممکن است جاروبرقی نیاز به هزینه های اضافی نباشد، زیرا جاروبرقی شما کار می کند، ممکن است تنها چیزی که نیاز دارد تعویض فیلتر باشد. ما به بررسی انواع فیلترهای هوای جاروبرقی شما می پردازیم و می اموزیم که چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا فیلتر نیاز به تعویض دارد یا خیر.


چه زمانی فیلتر جاروبرقی خود را تعویض کنید


ابتدا اجازه دهید ثابت کنیم که بیشتر جاروبرقی ها باید تعمیر و نگهداری شوند و فیلترهای هوای آن ها تعویض شود. باید بدانید که مدل جاروبرقی شما چه نوع فیلتری دارد و در کجا قرار دارد زیرا حقیقتاً باید اغلب آن ها را تعویض کرد. برخی از افراد هنگام خرید جاروبرقی با مشکل مواجه می شوند و متوجه نمی شوند که حتی فیلتری دارند که باید تعویض کنند. مهم است که فیلتر جاروبرقی خود را به طور مرتب چک کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. گرفتگی فیلتر هوا قدرت مکش جاروبرقی شما را کاهش می دهد و در از بین بردن کثیفی و گرد و غبار از خانه شما کارایی کمتری دارد. شما باید حداقل هر سه ماه یکبار فیلتر هوای خود را تعویض کنید، یا اگر حیوانات خانگی دارید یا در محیطی پر گرد و غبار زندگی می کنید.


اگر پس از جاروبرقی با هر یک از این مشکلات مواجه شدید، ممکن است زمان فیلتر هوای جدید فرا رسیده باشد:


به نظر نمی رسد که جاروبرقی شما به اندازه گذشته کثیفی را جمع کند.
هوایی که از جاروبرقی شما خارج می شود بوی بدی می دهد.
جاروبرقی شما بیشتر از حد معمول سر و صدای تولید می کند یا صداهای متفاوتی دارد.
می توانید گرد و غبار را مشاهده کنید که از دریچه هوا خارج می شود.
شما یا فردی در خانه شما بلافاصله پس از جاروبرقی علائم آلرژی یا آسم دارید.


فیلترهای هوا برای جاروبرقی انواع مختلفی دارند و هر کدام باید در فواصل زمانی مختلف تعویض شوند. بیایید با محبوب ترین فیلتر هوای جاروبرقی شروع کنیم:


فیلتر جاروبرقی HEPA: رایج ترین نوع فیلتر هوا که در جاروبرقی استفاده می شود فیلتر هپا است. فیلترهای HEPA برای حذف گرد و غبار و گرده از هوا طراحی شده اند و به ویژه در به دام انداختن ذرات ریز موثر هستند. اگر آلرژی یا آسم دارید، فیلتر هوای HEPA بخش مهمی از جاروبرقی شما است. اکثر جاروبرقی های موجود در بازار امروزه از فیلترهای HEPA استفاده می کنند مگر اینکه مدل بسیار قدیمی باشد. HEPA کارآمدترین فیلتر برای حذف ذرات است و اکثریت آن را جذب می کند. آن ها دقیقاً مشابه فیلترهای تصفیه هوا هستند و فقط برای استفاده با جاروبرقی تغییر کاربری داده می شوند. فیلترهای HEPA برای جاروبرقی باید هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض شوند. برخی از مدل های جدید دارای چراغ نشانگر هستند که به شما می گوید چه زمانی فیلتر نیاز به تعویض دارد. اگر محل کارتریج فیلتر را پیدا کنید، متوجه خواهید شد که فیلتر HEPA تمیز سفید است. اگر آن را روی یک لامپ یا چراغ قوه نگه دارید و می توانید از طریق آن ببینید، پس هنوز نیازی به تعویض ندارد. 


فیلتر جاروبرقی فوم: فیلترهای فوم هوا از یک ماده متخلخل ساخته شده اند که به هوا اجازه عبور می دهد و در عین حال گرد و غبار و کثیفی را به دام می اندازد. فیلترهای فوم اغلب همراه با انواع دیگر فیلترهای هوا مانند فیلترهای هپا استفاده می شوند. فیلترهای فوم باید هر 1 تا 3 ماه یکبار تعویض شوند. شما می توانید تشخیص دهید که چه زمانی یک فیلتر فوم نیاز به تعویض دارد زیرا تغییر رنگ داده و در خاک پوشیده می شود.


فیلتر جاروبرقی نمدی: فیلترهای هوای نمدی از مواد متراکمی ساخته شده اند که ذرات بزرگ گرد و غبار و خاک را به دام می اندازد. فیلترهای هوای نمدی اغلب در جاروبرقی هایی با مکش قوی مانند جاروبرقی های تجاری استفاده می شود. فیلترهای نمدی باید هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض شوند. فیلترهای فوم و نمدی معمولاً در یک بسته با هم قرار می گیرند. اگر از یکی استفاده می کنید، به احتمال زیاد از هر دو استفاده می کنید. آن ها با هم کار می کنند و حتی گاهی اوقات به طور همزمان جایگزین می شوند. همه چیز به مدل جاروبرقی شما بستگی دارد.


فیلتر جاروبرقی پیش موتور: فیلترهای هوای پیش موتور بین ورودی هوا و موتور جاروبرقی قرار دارند. این فیلترهای هوا گرد و غبار و کثیفی را قبل از رسیدن به موتور به دام می اندازند و باعث می شود جاروبرقی به خوبی کار کند. فیلترهای پیش و پس از موتور، همانطور که از نام آن مشخص است، صرفاً بر روی محافظت از موتور جاروبرقی شما تمرکز می کنند. منظور این است که ذرات گرد و غبار در حال پرواز را از آن دور نگه دارد و منطقه را تمیز نگه دارد. هنگامی که این ذرات معلق در هوا به طور مکرر با چنین سرعت های بالایی به موتور برخورد می کنند، می توانند مسدود شوند و به آرامی آسیب وارد کنند. فیلترهای موتور ارتباط مستقیمی با طول عمر جاروبرقی شما دارد.


فیلتر جاروبرقی پس موتور: فیلترهای هوای پست موتور بعد از موتور جاروبرقی قرار دارند. این فیلترهای هوا هر گونه گرد و غبار یا کثیفی را که از سایر فیلترهای هوا در جاروبرقی خارج می شود به دام می اندازد. فیلترهای موتور باید هر 3 تا 6 ماه یکبار با هم تعویض شوند.


نتیجه گیری


فیلتر هوا یک جزء کلیدی در جاروبرقی شماست. به جلوگیری از برگشت گرد و غبار روی فرش به هوا کمک می کند، که می تواند بر آلرژی یا علائم آسم تأثیر بگذارد. فیلترهای هوا انواع مختلفی دارند و هر کدام عملکرد متفاوتی دارند. دانستن اینکه به کدام فیلتر هوای جاروبرقی نیاز دارد می تواند به شما کمک کند جاروبرقی خود را روان و کارآمد نگه دارید. همچنین آن ها به کاهش بیماری های تنفسی و حساسیت شما کمک می کنند. 

کدام یک از فیلترها را بخرم؟


همانطور که در بالا به ان اشاره کردیم، هر یک از فیلتر ها دارای ویژگی های بخصوصی است که به کاربر امکان می دهد نتیجه ی بهتری را پس از جاروبرقی زدن دریافت کند. یکی از فیلترهایی که بسیاری از مردم آن را شناخته اند، فیلتر هپا می باشد که به از بین بردن آلودگی ها تا حد خیلی زیادی کمک می کند و کیفیت هوا را بهبود می بخشد. بنابراین افرادی که از بیماری های تنفسی مانند آسم و تنگی نفس رنج می برند و یا افرادی که به گرد و غبار و ذرات ریز در هوا حساسیت دارند، فوق العاده است. همچنین برای کسانی که کودکان و حیوانات خانگی در خانه دارند، داشتن یک جاروبرقی با فیلتر هپا گزینه ی عالی است زیرا آن ها از آلودگی و ذرات ریز موجود در هوا به دور می کند. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha