02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه ی تمیز کردن جاروبرقی

ادیبه کریم پور 4 /مهر/ 1402
نحوه ی تمیز کردن جاروبرقی

نحوه ی تمیز کردن جاروبرقی


به جای دور انداختن و تعویض جاروبرقی که مکش آن کم شده یا مشکلات دیگری دارد، ابتدا خودتان آن را تعمیر کنید. ممکن است تعداد زیادی از مشکلات جاروبرقی که می توان در خانه تعمیر کرد و این مقاله به بسیاری از سوالات کلیدی شما پاسخ می دهد.


چه چیزی باعث شد که از کار بیفتد؟


1. اگر مشکل مکش دارید، شیلنگ ها، فیلترها و غلتک ها را بررسی کنید. جارویی که مکش خود را از دست می دهد تقریباً بی فایده است، اما مشکل اغلب چیزی جز گرفتگی برس غلتکی، شلنگ یا فیلتر نیست. برای بررسی این قطعات، جارو برقی خود را از برق بکشید، سپس آن را برگردانید و ببینید آیا می توانید برس غلتکی را به صورت دستی بچرخانید. از شیلنگ ها و نازل ها نگاه کنید تا ببینید آیا مسدود شده اند یا خیر. همچنین فیلتر را بررسی کنید تا ببینید آیا پر است یا پوشیده از خاک و گرد و غبار است. همچنین به دنبال گرفتگی در اتصالات شلنگ نیز باشید.


2. اگر جاروبرقی پر سر و صدا است یا غلتک حرکت نمی کند، تسمه را بررسی کنید. تسمه موتور را به برس غلتکی متصل می کند که به جمع آوری کثیفی و زباله کمک می کند. اگر جارو برقی شروع به ایجاد صدای بلند کرد و چرخش برس غلتکی متوقف شد، جارو برقی را از برق بکشید و آن را برگردانید تا بتوانید قسمت زیرین (قسمتی که از روی زمین می گذرد) را ببینید. صفحه پایین را معمولاً با برداشتن چند پیچ باز کنید و بررسی کنید که آیا تسمه ترک خورده یا پاره شده است. اگر مشکل را پیدا نکردید، به تعمیرگاه جاروبرقی مراجعه کنید تا بررسی شود.


3. دوشاخه را بررسی کنید که آیا موتور همچنان قطع می شود یا روشن نمی شود. سیم برق جاروبرقی شما می تواند فشار های زیادی را تحمل کند، اما ممکن است در نهایت ترک بخورد، شکافته شود یا از هم بپاشد، به خصوص در نزدیکی دوشاخه باشد. در حالی که جارو برقی را از برق جدا کرده اید، کل سیم برق و دوشاخه را به دقت بررسی کنید. اگر آسیب دیدید، تا زمانی که خودتان سیم را درست نکنید یا یک تعمیرکار این کار را انجام دهید، از جاروبرقی استفاده نکنید. اگر سیم برق خوب به نظر می رسد، احتمالاً موتور مشکل دارد. تعمیر موتور بد یک کار ساده نیست، جاروبرقی را به تعمیرگاه ببرید.


چگونه می توانم مکش پایین را بهبود ببخشم؟


1. اگر کیسه یا قوطی پر از زباله های مکیده شده است، آن را خالی کنید. اگر جاروبرقی کیسه ای دارید، آن را از برق بکشید و گیره را باز کنید تا محفظه کیسه باز شود. درب مقوایی کیسه را که آن را به جاروبرقی متصل می کند بیرون بکشید، سپس روی دهنه ی کیسه جدید بلغزانید و محفظه را ببندید. اگر جاروبرقی قوطی بدون کیسه دارید، گیره قوطی را بردارید، درب آن را باز کنید و زباله ها را داخل سطل زباله بریزید. این کار را در فضای باز انجام دهید تا همه جا گرد و غبار نگیرید.


2. فیلتر را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تمیز یا تعویض کنید. جاروبرقی شما حداقل 1 فیلتر دارد و شاید هم چندین فیلتر داشته باشد. معمولاً یکی در دریچه خروجی هواکش (جایی که هنگام کار جاروبرقی هوا خارج می شود) وجود دارد و اگر جاروبرقی کیسه ای باشد، جایی که کیسه به دستگاه وصل می شود. راهنمای محصول خود یا وب سایت سازنده را برای اطلاعات خاص در مورد یافتن، تمیز کردن و تعویض فیلترها بررسی کنید. اگر فیلتر کثیف است، آن را در فضای باز ببرید و روی یک سطح سخت ضربه بزنید تا گرد و غبار و زباله ها از بین برود. اما مطمئن شوید که باد، گرد و غبار را از شما دور می کند. برخی از فیلترها را می توان بعد از اینکه بیشتر مواد زائد را از بین برد، زیر آب خنک شستشو داد. پس از شستشوی فیلتر، قبل از نصب مجدد، اجازه دهید حداقل 24 ساعت خشک شود. فیلتر را هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض کنید تا جاروبرقی شما کارآمد بماند.


چرا برس غلتکی نمی چرخد؟


نخست غلتک را بردارید و موها و مواد زائد را با دقت برش دهید. جاروبرقی بدون برق خود را وارونه بچرخانید و هر گونه پیچ یا گیره روی صفحه دسترسی غلتک را باز کنید. خود غلتک معمولاً با باز کردن چند پیچ یا گیره بیرون می ‌آید. یک خط مستقیم از میان موها و در طول غلتک با قیچی ببرید، مطمئن شوید که هیچ یک از موهای برس را نبرید. از یک برس دیگر برای تمیز کردن موهای غلتکی و قسمت زیرین جاروبرقی استفاده کنید، سپس همه چیز را در جای خود قرار دهید.


اگر شلنگ گرفتگی داشته باشد چه کار کنیم؟


هر گونه گرفتگی را که در شیلنگ پیدا کردید با ابزارهای ساده برطرف کنید. اگر به طور دائم به جاروبرقی متصل نیست، شلنگ را کاملا جدا کنید. از انبردست یا انگشتان خود برای بیرون کشیدن هر گونه گرفتگی نزدیک انتهای شلنگ استفاده کنید. برای گرفتگی‌ های عمیق ‌تر، یک آویز سیمی را خم کنید یا یک ابزار بلند را داخل لوله قرار دهید، آن را به اطراف بچرخانید و انسداد را بیرون بکشید. اگر گرفتگی هایی وجود دارد که نمی توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید، با یک تعمیرکار جاروبرقی تماس بگیرید. هرگونه انسداد را از سری ها نیز تمیز کنید. اگر می توانید شلنگ را به طور کامل جدا کنید، یک سکه از آن بیندازید تا ببینید آیا مانعی وجود دارد یا خیر. اگر سکه مستقیماً از شیلنگ بیفتد، گرفتگی آن باز شده است. اگر سکه از جاروبرقی نیافتاد، گرفتگی هنوز وجود دارد. از فشار آب نیز می توانید برای باز کردن لوله خرطومی و لواله تلسکوپی استفاده کنید. 


چگونه تسمه ی پاره شده را عوض کنم؟


تسمه متصل به غلتک را پیدا کنید و آن را با یک تسمه منطبق جایگزین کنید. جارو برقی را از برق بکشید، آن را برگردانید و پیچ ها یا گیره های صفحه دسترسی را توسط غلتک باز کنید. تسمه ای را که از غلتک تا موتور می گذرد را مشخص کنید. تسمه قدیمی را از 2 نقطه اتصال آن جدا کرده و آن قسمت ها را با یک مسواک یا  برس پاک کنید. یک تسمه جایگزین مناسب بخرید و آن را روی نقاط اتصال بلغزانید. برس غلتکی را با دست بچرخانید تا قبل از قرار دادن صفحه دسترسی دوباره آن را امتحان کنید. در برخی از مدل ها، ممکن است مجبور شوید برس غلتکی را برای تعویض تسمه بردارید. همیشه برای مدل جاروبرقی خاص خود به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید. تسمه های جاروبرقی ارزان هستند و به راحتی می توان آن ها را خریداری کرد. 


اگر دوشاخه خراب باشد چه کار کنیم؟


خودتان آن را با قطع کردن دوشاخه و سیم کشی یک دوشاخه تعمیر کنید. از سیم چین برای بریدن سیم برق در فاصله 2 تا 3 اینچ (5.1 تا 7.6 سانتی متر) از دوشاخه استفاده کنید. 2.5 تا 5.1 سانتی متر از پوشش سیم برق را بردارید تا 2 یا 3 سیم داخلی نمایان شود، سپس روکش های هر یک از این سیم ها را با سیم کش های خود جدا کنید و حدود 1.3-2.5 سانتی متر از هر سیم را در معرض دید قرار دهید. درپوش دوشاخه جایگزین را باز کنید، سپس هر سیم رنگی را در سیم برق 2 تا 3 بار دور ترمینال مربوطه در دوشاخه جدید بپیچید. درپوش را دوباره روی دوشاخه جدید قرار دهید. اگر سیم برق نزدیکتر به وسط آسیب دیده است، قسمت آسیب دیده را قطع کنید، 2 شاخه جدید بخرید و آن ها را همانطور که در بالا توضیح داده شد سیم کشی کنید و وصل کنید. همه کابل های برق دارای یک سیم سفید خنثی و یک سیم گرم سیاه هستند. اگر سیم برق جاروبرقی شما نیز دارای یک سیم سبز رنگ زمین در داخل است، آن را به پیچ درگاه سبز دوشاخه جدید خود وصل کنید. همه جاروبرقی ها سیم زمین ندارند. اگر از فکر انجام تعمیرات سیم‌ کشی برق خودتون ناراحت نیستید، به جای آن به تعمیرکار مجرب اجازه دهید این کار را انجام دهد.


آیا ارزش پرداخت هزینه برای تعمیر آن را دارد؟


برای مقایسه هزینه های تعمیر و تعویض برای مشکلات عمده با یک متخصص تماس بگیرید. در حالی که بسیاری از تعمیرات برای افراد معمولی قابل مدیریت هستند، بهتر است به عنوان مثال، تعمیر موتور جاروبرقی را به یک تعمیرکار حرفه ای اجازه دهید تا تعمیرات موتور جاروبرقی را انجام دهد. هزینه های تعمیر می تواند بسته به نوع تعمیری که باید انجام شود بسیار متفاوت است، بنابراین ممکن است مجبور شوید تصمیم بگیرید که آیا بهتر است جاروبرقی را جایگزین کنید. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha