02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه نگهداری از جاروبرقی

ادیبه کریم پور 5 /مهر/ 1402
نحوه نگهداری از جاروبرقی

نحوه نگهداری از جاروبرقی


جاروبرقی شما به توجه زیادی نیاز ندارد، اما برخی تعمیرات ساده می تواند از خراب شدن آن جلوگیری کند. برای نجات از تعمیرات پرهزینه، فیلتر یا مخزن جاروبرقی، لوله خرطومی و رول برس را هر بار که جاروبرقی می‌ کشید بررسی کنید. قطعات را در صورت نیاز تعویض کنید و گرد و غبار دستگاه را تمیز کنید تا فیلترها مسدود نشوند. با بررسی منظم جاروبرقی خود، آن را برای سال ها به خوبی کار می کنید.


بررسی فیلترها و قوطی ها


1. قبل و بعد از هر بار استفاده از جاروبرقی، کپسول گرد و غبار را خالی کنید. اگر جاروبرقی بدون کیسه دارید، قوطی را بردارید و قبل از جاروبرقی، کثیفی یا زباله‌ های موجود در آن را بیرون بریزید. سپس پس از اتمام جاروبرقی دوباره آن را بیرون بیاورید. این کار از تجمع کثیفی در داخل مخزن و دستگاه شما جلوگیری می کند. با گذشت زمان، کثیفی ممکن است داخل مخزن را بپوشاند. برای تمیز کردن عمیق آن، آن را با آب بشویید. 


2. سپس کیسه گرد و غبار جاروبرقی خود را پس از 3/4 پر شدن تعویض کنید. اگر جاروبرقی مخزنی یا جاروبرقی ایستاده دارید که کثیفی ها و زباله ها را در یک کیسه یکبار مصرف ذخیره می کند، همیشه قبل از جاروبرقی آن را بررسی کنید. اکثر کیسه ها دارای خطی در کناره هستند که زمان تعویض کیسه را نشان می دهد. اگر منتظر بمانید تا کیسه کاملاً پر شود، جاروبرقی شما به خوبی کار نمی کند، بنابراین زمانی که کیسه تقریباً 3/4 پر شد، آن را تعویض کنید. اگر کیسه پر باشد و به کار کردن جاروبرقی ادامه دهید، ممکن است واقعاً به جاروبرقی خود آسیب برسانید. نکته: برخی جاروبرقی ها دارای چراغ نشانگر کیسه هستند که زمان تعویض کیسه را نشان می دهد.


3. همچنین فیلترهای قابل شستشو را ماهی یکبار در جاروبرقی خود بشویید. اگر جاروبرقی شما فیلتر فوم دارد، آن را بیرون بیاورید و زیر آب سرد بگذارید تا آب شفاف شود. سپس فیلتر را کنار بگذارید تا قبل از اینکه دوباره آن را داخل دستگاه قرار دهید، کاملاً در هوا خشک شود. حدود 24 ساعت طول می کشد تا فیلتر فوم خشک شود. جاروبرقی شما با یک فیلتر تمیز، آلودگی بیشتری را می مکد.


4. فیلترهای HEPA یا یکبار مصرف را حدود 2 بار در سال تعویض کنید. اکثر جاروبرقی ها دارای فیلترهای هپا هستند که ذرات ریز کثیفی را می گیرند تا از بازگرداندن آن ها به خانه شما جلوگیری کنند. کتابچه راهنمای خود را بخوانید تا متوجه شوید که آیا جاروبرقی شما یکی از این فیلترهای هپا را دارد یا خیر و هر چند وقت یکبار توصیه می کنند آن را تعویض کنید. حتما جایگزینی بخرید که با مدل شما مطابقت داشته باشد. برخی از دستورالعمل ‌ها ممکن است به شما بگویند که در بین تعویض ‌ها، کثیفی را از فیلترهای یکبار مصرف تکان دهید یا از آن جدا کنید.


بازرسی برس و تسمه غلتکی


برای این کار ابتدا سر تمیزکننده را باز کنید تا به برس و تسمه غلتکی دسترسی پیدا کنید. جارو برقی را از برق بکشید و آن را برگردانید. سپس، با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ هایی را که پوشش سر تمیزکننده را در جای خود نگه می دارند، باز کنید. پوشش را بردارید تا بتوانید برس غلتکی بلند و تسمه محرک را ببینید. اگر جارو برقی دارید، این جاروبرقی روی سر تمیزکننده است که به شلنگ بلند وصل شده است.  در نظر بگیرید که پیچ ها را در یک کیسه کوچک قرار دهید تا آن ها را گم نکنید. برای دسترسی به تسمه، ممکن است لازم باشد کناره سر کاور را جدا کنید. این بستگی به برند و مدل جاروبرقی شما دارد. نکته: برای دستورالعمل‌ های دقیق ‌تر درباره باز کردن سر تمیزکننده، دفترچه راهنمای دستگاه خود را بخوانید. سپس تسمه جاروبرقی را یک بار در ماه برای علائم سایش بررسی کنید. اگر موتور جاروبرقی شما کار می کند اما برس نمی چرخد، ممکن است تسمه محرک جاروبرقی قدیمی باشد. پس از برداشتن سر آن، به دنبال یک تسمه مشکی کوچک بگردید که به رول برس متصل است. تسمه را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا سالم است یا خیر. اگر احساس کردید که شکننده است یا ترک خورده است، باید تسمه را تعویض کنید. اگر تسمه از مسیر خود لیز خورده باشد، ممکن است خیلی شل شده باشد و باید آن را تعویض کنید. یک تسمه جدید را خریداری کنید. سپس تسمه قدیمی را بردارید و تسمه جدید را در جای خود قرار دهید.


پس از آن، برس رولی را بردارید و هر 2 یا 3 ماه یکبار زباله هایی را که در آن گیر کرده اند جدا کنید. برس رولی را از پایین سر تمیزکننده یا چسب برس رولی بیرون بیاورید یا بکشید. احتمالاً رشته ‌های مو یا نخی را خواهید دید که در موهای آن گیر کرده است، که باعث می ‌شود برس هنگام جاروبرقی مؤثر نباشد. یک جفت قیچی یا یک درز چاک دهنده بردارید و چیزهایی را که در موهای برس رولی گیر کرده اند برش دهید. سپس، زباله ها را بیرون بکشید تا موها شفاف شوند. سپس برس رولی را بچرخانید تا مطمئن شوید که آزادانه می چرخد. برای تشخیص اینکه آیا برس رولی هنوز حالت خوبی دارد یا خیر، آن را به صورت عمودی روی محور خود قرار دهید و قسمت بالایی را با 1 دست نگه دارید. از دست دیگر خود برای چرخاندن برس رولی استفاده کنید. برس باید چندین بار دور خود بچرخد. اگر برس رولی آزادانه نمی چرخد، ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید. می توانید این کار را هر بار که زباله ها را از غلتک برس تمیز می کنید، انجام دهید.

همچنین هر 2 یا 3 ماه یکبار زباله ها یا کثیفی ها را از محفظه سر تمیزکننده پاک کنید. در حالی که برس رولی بیرون است، از فرصت استفاده کنید و به داخل محفظه سر تمیزکننده نگاه کنید. از انگشتان خود برای بیرون آوردن توده های مو یا کثیفی که ممکن است مجرای هوا یا محفظه برس رولی را مسدود کرده باشد، استفاده کنید. سپس، قبل از اینکه برس رولی را دوباره داخل آن قرار دهید، آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. اگر نمی ‌خواهید کثیفی یا زباله‌ ها را با دستان خالی لمس کنید، دستکش بپوشید. اطمینان حاصل کنید که تسمه درایو به درستی به برس رولی وصل شده است. برس غلتکی را در جای خود قرار دهید و سر پاک کننده را در جای خود بپیچید. برس غلتکی را فشار دهید تا کاملاً در کناره های سر تمیزکننده نگه داشته شود. اطمینان حاصل کنید که تسمه محرک به درستی روی مسیر و برس غلتکی حلقه شده است. سپس، پوشش را روی سر تمیزکننده قرار دهید و آن را پیچ کنید. این کار را برای جاروبرقی های ایستاده، مخزنی یا خوابیده ی خود انجام دهید.


مراقبت از خارج از جاروبرقی


1. سیم را از برق بکشید و آن را از نظر ساییدگی یا شکستگی بررسی کنید. همیشه قبل از انجام هر گونه تعمیر و نگهداری جارو برقی را از برق بکشید. به کل سیم برق نگاه کنید تا در پلاستیک شکسته شده، سیم در معرض دید یا ساییده شده باشد. اگر هر یک از این موارد را مشاهده کردید، از جاروبرقی استفاده نکنید زیرا ممکن است شوکه شوید. اگر سیم آسیب دیده است، جاروبرقی را به تعمیرگاه جاروبرقی ببرید. آن ها می توانند سیم را با هزینه کم تعمیر یا تعویض کنند.


2. از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار بیرونی جاروبرقی استفاده کنید. اگر جاروبرقی شما پوشیده از گرد و غبار یا خاک باشد، در حین جاروبرقی آن را در اطراف خانه خود پخش خواهید کرد و گرد و غبار می تواند فیلترهای دستگاه را مسدود کند. یک پارچه مرطوب را روی تمام سطح جاروبرقی بمالید تا آلودگی های انباشته شده پاک شود. مطمئن شوید که محل اتصال یا اتصال قطعات را تمیز کرده اید. حذف گرد و غبار و کثیفی از این مناطق می تواند مهر و موم محکم تری ایجاد کند تا جاروبرقی کارآمدتر عمل کند.


3. همه سری ها را بررسی کنید و کثیفی یا مو را از آن ها پاک کنید. همه سری ها را از جاروبرقی بردارید و آن ها را از نظر وجود ترک بررسی کنید. اکثر جاروبرقی ها دارای یک میله باریک، یک برس گردگیری، یک سری روکش تخت و یک برس برقی یا توربو هستند. خاک یا گرد و غبار را از روی این سری ها پاک کنید و موهایی را که ممکن است در آن ها گره خورده یا گیر کرده باشند، بردارید. به عنوان مثال، اگر موها در تیغه برس غلتکی گیر کرده اند، یک قیچی بردارید و موها را از موهایش جدا کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha