02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه تمیز کردن رطوبت سازها

ادیبه کریم پور 15 /شهریور/ 1402
نحوه تمیز کردن رطوبت سازها

نحوه تمیز کردن رطوبت سازها


دستگاه هایی مانند رطوبت ساز وجود دارند که افراد زیادی از آن ها برای روش های درمانی سالم استفاده می کنند. شما باید رطوبت ساز خنک خود را هر روز تمیز کنید. مخزن آب را خالی کنید، آن را بشویید و قبل از اینکه آن ها را سرهم کنید، اجازه دهید کمی خشک شود. برای تمیز کردن عمیق تر، نیاز به برداشتن رسوب و ضد عفونی کردن دستگاه برای جلوگیری از رشد باکتری ها و لجن است. حداقل هفته ای یکبار رطوبت ساز مه خنک خود را رسوب زدایی و ضد عفونی کنید. برای این کار کافی است، مخزن آب را خارج کرده و در سینک خالی کنید، سپس 1.9 لیتر آب و 2 قاشق چایخوری (9.9 میلی لیتر) سرکه سفید را داخل مخزن بچرخانید، سپس آن را با آب بشویید. رطوبت ساز را بدون مخزن روشن کنید تا فیلتر هوا خارج شود. سینی آب را با آب گرم، کمی سرکه سفید و یک اسفنج تمیز کنید. قسمت بیرونی دستگاه مرطوب کننده را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و هر قسمت را با یک دستمال تمیز و خشک خشک کنید.


انجام نظافت روزانه


برای تمیز کردن روزانه ی رطوبت ساز، ابتدا مخزن آب را از پایه جدا کنید. پس از خاموش کردن دستگاه و جدا کردن سیم از پریز، مخزن آب را از پایه جدا کنید. این احتمالاً با چرخاندن مخزن در جهت عقربه‌ های ساعت یا خلاف جهت عقربه ‌های ساعت قابل دستیابی است، اگرچه روش خاص برداشتن مخزم، بستگی به سازنده دستگاه رطوبت ساز شما دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برداشتن مخزن آب رطوبت ساز خود، دفترچه راهنمای محصول خود را مشاهده کنید. سپس مخزن آب را خالی کنید. درپوش را از رطوبت ساز خنک خود بردارید. هر آب باقی مانده در مخزن آب را به داخل سینک ظرفشویی خود بریزید. مخزن را با آب ولرم بشویید. مخزن را تا نیمه یا بیشتر با آب ولرم پر کنید. آب را به خوبی در داخل مخزن بچرخانید و آن را بشویید و سپس آب را داخل سینک ظرفشویی بریزید. پس از شستشوی کاملا، مخزن را خشک کنید و آن را خشک کنید و سر جای خود قرار دهید.


تمیز کردن عمیق


1. فیلتر فتیله ای را خشک کنید: مخزن آب را بردارید و خالی کنید. در حالی که رطوبت ساز خاموش است، مخزن آب را بردارید و آب را داخل سینک یا وان خود بریزید. بدون تعویض مخزن آب، دستگاه را روشن کنید. این به فیلتر فتیله ای اجازه می دهد تا خشک شود. وقتی این کار تمام شد، رطوبت ساز را خاموش کنید و آن را از پریز برق جدا کنید.


2. فیلتر فتیله ای را بردارید: فیلتر فتیله ای بخشی از رطوبت ساز است که رطوبت را در خود نگه می دارد. هنگامی که هوای خشک از فیلتر عبور می کند، مرطوب می شود و بخار تولید می کند. در برخی از رطوبت ساز سرد، فیلتر یک استوانه با انتهای باز است، در حالی که در برخی دیگر یک قطعه صاف است. در هر صورت، ظاهری شبیه اسفنجی و مشبک دارد. برای دسترسی به فیلتر ممکن است لازم باشد محفظه مرطوب کننده خنک را جدا کنید. فیلتر را به آرامی جدا کنید تا از پاره شدن آن جلوگیری کنید. فرآیند برداشتن فیلتر فتیله ای بسته به نوع رطوبت ساز خنک شما متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره برداشتن فیلتر فیتیله خود، دستورالعمل‌ های سازنده را ببینید.


3. سینی آب را بردارید: سینی آب مخزن کوچکی زیر رطوبت ساز است که مخزن آب داخل آن تخلیه می شود. سینی آب ممکن است به بیرون سر بخورد یا لازم باشد از پایه مرطوب کننده جدا شود.


4. سینی آب را با سرکه تمیز کنید: برای پر کردن سینی آب تا نیمه از سرکه سفید استفاده کنید. اجازه دهید سرکه به مدت 20 دقیقه بماند. با سرکه در سینی، از یک اسفنج که کمی با سرکه مرطوب شده است، استفاده کنید تا قسمت هایی از سینی را که زیر آب نیست پاک کنید. مراقب باشید روی سطحی که سینی آب را تمیز می کنید سرکه نپاشید. مگر اینکه دستور دیگری داده شود. توجه داشته باشید که از مایع، مواد شوینده یا هر نوع پاک کننده ساینده دیگری برای تمیز کردن سینی آب دستگاه رطوبت ساز خود استفاده نکنید. اگر این کار را انجام دهید، هنگامی که رطوبت‌ ساز را دوباره سرهم می ‌کنید، پاک ‌کننده آئروسل می ‌شود و در نهایت آن را تنفس می ‌کنید که باعث ایجاد مشکلات تنفسی در خود یا کودکان و حیوانات شما می شود.


5. سینی آب را بشویید: بعد از اینکه سینی آب را پاک کردید و اجازه دادید سرکه به مدت 20 دقیقه بماند، آن را به طور کامل با آب گرم بشویید یا آن را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و آن را روشن کنید. هنگامی که سینی کاملاً آبکشی شد، آن را با دست با یک دستمال تمیز و خشک خشک کنید. آن را روی قفسه ظرف خود قرار دهید تا آب اضافی تبخیر شود. توجه کنید که سینی آب را در آب فرو نکنید.


6. مخزن آب را تمیز کنید: همانند دستور بالا مخزن آب را با حدود نیم گالن آب و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید پر کنید. درپوش را تعویض کنید. مخزن را صاف کنید تا مایع در داخل مخزن حرکت کند و دیواره ها را بپوشاند. مخزن را خاموش کنید و 20 دقیقه صبر کنید. مایع را بیرون بریزید و داخل آن را با پارچه خشک کنید. در هوا خشک کنید تا مایع باقی مانده به طور کامل تبخیر شود.


ضد عفونی کردن مخزن و سینی


1. مخزن آب را ضد عفونی کنید: مخزن آب را با یک قاشق چایخوری سفید کننده و یک گالن آب پر کنید. درپوش را عوض کنید و هر چند دقیقه یک بار به مدت 20 دقیقه به شدت تکان دهید. مایع را از مخزن آب خالی کنید و دوباره آن را با آب تمیز پر کنید تا زمانی که بوی سفید کننده دیگر وجود نداشته باشد. داخل مخزن آب را پاک کنید و اجازه دهید در هوا خشک شود.


2. سینی آب را پاک کنید: یک اسفنج یا پارچه نرم را با محلولی از یک قاشق غذاخوری سفید کننده و یک گالن آب خیس کنید. سینی آب را با اسفنج یا پارچه پاک کنید. پس از اتمام کار، آن را کاملاً زیر سینک بشویید یا آن را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و دستگاه را روشن کنید. قبل از سرهم کرئن مجدد اجازه دهید سینی آب خشک شود. 


3. قسمت بیرونی رطوبت ساز را پاک کنید: از یک پارچه تمیز و مرطوب برای پاک کردن پایه و خارج از دستگاه رطوبت سازخود استفاده کنید. پایه را در آب غوطه ور نکنید، در غیر این صورت ممکن است به آن آسیب برساند و دفعه بعد که دستگاه را روشن کردید، خطر آسیب دیدگی را تهدید کنید.


هر چند وقت یکبار باید رطوبت ساز خود را تمیز کنید؟


تمیز نگه داشتن رطوبت سازتان بسیار مهم است. متخصصان مراقبت از خانه معمولاً توصیه می کنند رطوبت ساز خود را حداقل یک بار در هفته تمیز کنید. در حالی که این ممکن است زیاده روی به نظر برسد، اما این کار درست است. اگر فردی در خانواده شما مشکلات تنفسی، از جمله آسم یا آلرژی بد دارد ، رطوبت ساز باید حتی بیشتر تمیز شود.


نحوه نگهداری رطوبت ساز


اکنون که بهداشت رطوبت ساز را رعایت می ‌کنید، در اینجا چند نکته کلی برای نگهداری رطوبت ساز آماده است تا رطوبت ‌ساز خود را در وضعیت مناسبی قرار دهید.
مگر اینکه مشخص شده باشد، از روغن‌ های ضروری، عطرها یا موادی غیر از آب در دستگاه رطوبت ساز خود استفاده نکنید. این مواد به طور بالقوه می توانند باعث خوردگی، نشت و ترک شوند. از آب مقطر استفاده کنید تا تجمع مواد معدنی را به حداقل برسانید. اگر رطوبت ساز شما استفاده نمی شود، اجازه ندهید آب داخل مخزن یا پایه باقی بماند. به یاد داشته باشید: آب راکد باعث ایجاد کپک می شود. اگر به طور فعال از رطوبت ساز خود استفاده نمی کنید، آن را کاملا خالی کنید و قبل از اینکه آن را کنار بگذارید مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است. فیلتر را هر 1-2 ماه یکبار تعویض کنید. فیلتر محل دیگری است که باکتری ها می توانند در آن تجمع کنند. اگر فیلتر شما بو می دهد یا در لمس پوسته پوسته می شود، قبل از ادامه استفاده از مرطوب کننده، فیلتر را تعویض کنید. یک راه خوب برای افزایش عمر فیلتر رطوبت ساز این است که هر بار که مخزن را برای استفاده پر می کنید، آن را برگردانید. این کار باعث می شود فیلتر یکنواخت تر شود و تمیزی آن طولانی شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha