02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه قهوه ساز را تمیز کنیم؟

ادیبه کریم پور 22 /مرداد/ 1401
چگونه قهوه ساز را تمیز کنیم؟

چگونه قهوه ساز را تمیز کنیم؟


ممکن است قهوه ساز شما آنقدر که فکر می کنید تمیز نباشد. برخی از علائم هشدار دهنده قهوه ساز کثیف واضح است مانند لجن روغنی و تجمع مواد معدنی در نهایت روی قهوه ساز و مخزن شما لکه ایجاد می کند، فرآیند دم کردن را لکه دار می کند و قهوه تلخ تولید می کند. اما میکروب ‌ها و باکتری‌ هایی که نمی‌ توانید ببینید ممکن است مشکل بزرگ ‌تری ایجاد کنند. یک مطالعه توسط سازمان مستقل بهداشت عمومی، قهوه‌ سازها را به عنوان پنجمین مکان آلوده در خانه شما ذکر می‌ کند که نیمی از مخازن آن حاوی مخمر و کپک هستند. این ارگانیسم ها می توانند باعث واکنش های آلرژیک یا حتی عفونت شوند ، بنابراین بدون تمیز کردن مناسب، قهوه ساز شما می تواند شما را بیمار کند. خبر خوب این است که شما می توانید یاد بگیرید که چگونه یک قهوه جوش را تمیز کنید تا ظاهری درخشان و جدید داشته باشید. ما شما را با نحوه تمیز کردن قهوه ساز کلاسیک آشنا می کنیم. به علاوه، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک قهوه ساز را رسوب زدایی کنید. از همان مواد استفاده می کند، فقط فرآیند کمی متفاوت است. مهم نیست که کدام نوع قهوه ساز یا اسپرسو ساز دارید، باید کمی زمان بگذارید تا کاملا تمیز شود. اگر هر روز از قهوه ساز خود استفاده می کنید، برنامه ریزی کنید که دستگاه را تقریباً ماهی یک بار تمیز کنید. افرادی که گاه به گاه قهوه می نوشند ممکن است فقط هر سه تا شش ماه یکبار این کار را انجام دهند. اما اگر متوجه تجمعات قابل رویت در اطراف مخزن یا سبد شدید، یا اگر طعم قهوه شما بد است، وقت آن است که قهوه ساز خود را تمیز کنید.


تمیز کردن قهوه ساز


1. جاهای مرطوب روی کاغذ می تواند محل مناسبی برای چیز هایی باشد که در قهوه خود نمی خواهید، بنابراین اگر از فیلترهای یکبار مصرف استفاده می کنید، آن ها را بعد از مصرف روزانه کافئین دور بریزید. اگر دستگاه شما دارای یک فیلتر قابل استفاده مجدد است، قبل از شستشوی آن با محلول سبکی از مایع ظرفشویی و آب، حتماً همه باکتری را از بین ببرید. نکته مهم این است که تفاله و زباله ی قهوه ساز را داخل سطل زباله بریزید زیرا آب باعث متورم شدن تفاله های قهوه می شود و این می تواند به معنای گرفتگی سینک شما در طول زمان باشد.
2. پس از خالی شدن و خنک شدن مخزن قهوه ساز، آن را با آب گرم و فقط چند قطره مایع ظرفشویی پر کنید. بگذارید چند دقیقه خیس بخورد، سپس آن را اسکراب کنید و آن را وارونه کنید تا جایی که هوا بتواند در آن گردش کند خشک شود. 


3. با یک لحظه وقت گذاشتن برای پاک کردن قهوه ساز خود، تجمع میکروب ها را از بین ببرید. از یک اسفنج یا حوله مرطوب برای تمیز کردن آرام صفحه گرم کننده، کناره های دستگاه و حتی قسمت زیر فیلتر قهوه استفاده کنید. اگر در قسمت ‌های کوچک ‌تر دستگاه (مثلاً دهانه آب) کلسیم، باقی‌ مانده‌ های روغنی یا لکه ‌های انباشته شده مشاهده کردید، فقط از یک مسواک برای تمیز کردن تمام گوشه ‌ها و شکاف‌ ها استفاده کنید. لازم نیست این مرحله را هر روز انجام دهید، اما ماندن در بالای آن قهوه شما را خوشمزه نگه می دارد.
4. قهوه ساز خود را یک شب باز بگذارید. این بدان معناست که بالای مخزن آب را باز کنید، مکانیسم فیلتر را بردارید و بگذارید همه آن در هوای آزاد خشک شود. این نکته ساده می تواند عمر قهوه ساز شما را افزایش دهد و از ایجاد کپک جلوگیری کند.


7 گام سریع برای تمیز کردن عمیق دستگاه


تمیز کردن عمیق قهوه ساز شما نباید یک آسیاب باشد و به محصولات یا ابزارهای شیک نیاز ندارید. در حالی که این فرآیند از ابتدا تا پایان حدود یک ساعت طول می کشد، به راحتی می توان آن را در حین انجام کارهای دیگر در خانه انجام داد. 
1. راهنمای خود را بررسی کنید. هر قهوه ساز کمی متفاوت است، بنابراین قبل از افزودن مایعات پاک کننده اسیدی مانند سرکه یا آب لیمو، حتماً به دستورالعمل های سازنده خود نگاهی بیندازید. به عنوان مثال، برخی از ماشین ها نسبت آب به سرکه بیشتر را ترجیح می دهند.
2. هر قسمت قابل جابجایی را بشویید. بسته به مدل خود، باید بتوانید فیلتر قابل استفاده مجدد، سبد فیلتر و کافه قهوه را بردارید. برای شروع تمیز کردن عمیق خود، ابتدا هر یک از این قسمت ها را خالی کرده و به طور مختصر زیر آب گرم قرار دهید و مطمئن شوید که هرگونه خاک باقی مانده را بشویید. اگر قطعات قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، می توانید آن ها را در یک چرخه با دیگر بشقاب ها و لیوان های خود اجرا کنید، اما ابتدا دستورالعمل های سازنده خود را بررسی کنید، زیرا برخی نیاز به لمس ملایم تری دارند. هنگامی که قطعات قابل جدا شدن را آبکشی کردید، آن ها را در جای خود در دستگاه قرار دهید. 


3. برای تمیز کردن عمیق قهوه ساز خود، فقط 1 فنجان سرکه سفید و 2 فنجان آب را با هم ترکیب کنید. شایان ذکر است که برخی از ماشین ها راه حل 1 به 3 با شدت کمتر را ترجیح می دهند، بنابراین اگر کاملاً مطمئن نیستید حتماً به دستورالعمل های سازنده خود نگاهی بیندازید. سرکه رسوبات معدنی و چربی را تجزیه می کند و در عین حال دستگاه را به آرامی ضد عفونی می کند. نکته: اگر بوی سرکه شما را آزار می دهد، جای نگرانی نیست. فقط آب لیمو را جایگزین سرکه کنید و از نسبت 1 به 3 (1 قسمت آب لیمو به 3 قسمت آب) استفاده کنید.
4. قهوه ساز خود را با استفاده از محلول تمیز کننده راه اندازی کنید. مخزن را با محلول سرکه یا لیمو پر کنید، درست مثل اینکه در حال دم کردن یک قوری قهوه هستید. اما از دانه ها و فیلترهای کاغذی صرف نظر کنید. اگر فیلتر شما قابل استفاده مجدد است، آن را در جای خود نگه دارید. قهوه ساز خود را در چرخه دم کردن روشن کنید و اجازه دهید محلول از طریق دستگاه و داخل قهوه جوش شما جاری شود.
5. وقتی محلول از دستگاه عبور کرد و داخل مخزن شد، قهوه ساز را خاموش کنید و بگذارید همه چیز به مدت 15 دقیقه بماند. این به مخلوط و بخار اجازه می دهد تا جادوی خود را با هم کار کنند و هر گونه رسوبات و روغن های سنگین را از بین ببرند.
6. آبکشی کنید و در سه چرخه دیگر تکرار کنید
قابلمه را با محلول سرکه (دم کرده) داخل سینک خالی کنید، سپس دوباره غلاف را پر کنید، این بار با آب ساده (بدون سرکه یا آب لیمو). آب تمیز را در مخزن بریزید و دو یا سه بار دیگر پروسه را انجام دهید یا تا زمانی که قهوه جوش شما دیگر بوی سرکه یا لیمو ندهد. 
7. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که قهوه ساز خود را خاموش کنید و درب آن را باز بگذارید تا هوای دستگاه کاملاً خارج شود. تمام قطعات متصل نشده را بردارید و آن ها را خشک کنید. نکته: این دستورالعمل ها برای قهوه سازهای سنتی چند فنجانی است. اگر از قهوه‌ ساز کپسولی یا سایر دستگاه ‌های قهوه مخصوص استفاده می ‌کنید، دفترچه راهنمای خود را برای نسبت سرکه یا محلول تمیزکننده مجدداً بررسی کنید تا مطمئن شوید. به هر حال، تمیز کردن قهوه ساز خود با مواد اولیه طبیعی و غیر سمی مانند سرکه و لیمو می تواند شروع زیبایی باشد. این مایعات اسیدی بسیار موثر می توانند در تمیز کردن مایکروویو ، تمیز کردن مخلوط کن و حتی تمیز کردن سینک آشپزخانه معجزه کنند.


جمع بندی و کلام آخر


یک قهوه ‌ساز تمیز می ‌تواند هر روز صبح در صورت درخواست، یک قوری قهوه با طعم تازه دم کند. تمیز کردن منظم و کامل عملکرد آن را حفظ می کند. همچنین قهوه ساز شما را از شر باکتری ها و هاگ های کپک که می توانند در محیط گرم و مرطوب ظرف قهوه ساز رشد کنند، خلاص می کند. فقط چند دقیقه طول می کشد و می توانید بلافاصله از مزایای یک قهوه ساز تمیز و یک فنجان قهوه بهتر لذت ببرید. می توانید یک قهوه ساز را با  محلول تمیز کننده تجاری تمیز  کنید یا یک پاک کننده DIY با سرکه سفید و آب بسازید. همچنین به  مایع ظرفشویی ملایم  و بسته به شرایط قهوه سازتان، جوش شیرین نیاز دارید. اکثر سازندگان بسته به استفاده، تمیز کردن عمیق قهوه ساز را هر یک یا دو ماه یکبار توصیه می کنند. با تمیز کردن قسمت ‌های جدا شدنی قهوه‌ ساز مانند بالا شروع کنید، سپس دستگاه را دوباره سرهم کرده و وصل کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha