02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت فیلتر مخروطی قهوه ساز با فیلتر سبدی چیست؟

ادیبه کریم پور 19 /مرداد/ 1401
تفاوت فیلتر مخروطی قهوه ساز با فیلتر سبدی چیست؟

تفاوت فیلتر مخروطی قهوه ساز با فیلتر سبدی چیست؟


قهوه ساز های با فیلتر سبدی در صورت سازگاری با فیلتر های مخروطی کار خواهند کرد. تبدیل فیلتر سبدی به فیلتر مخروطی به سادگی کشیدن آن به شکل مخروطی است. شکل فیلتر قهوه مهم است زیرا بر جریان آب از طریق تفاله قهوه تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر انتقال مولکول های قهوه به دم کرده تأثیر می گذارد. عطر و طعم تحت تأثیر میزان مولکول های قهوه است که به نوشیدنی راه می یابد. تفاوت فیلتر قهوه مخروطی و سبدی چیست؟ فیلترهای مخروطی عمدتاً از نظر شکل با فیلترهای سبدی متفاوت هستند. از طرف دیگر، فیلترهای سبدی، بیشتر از فیلترهای مخروطی شبیه سطل هستند. از طرف دیگر، فیلتر های مخروطی، دسته ‌های کوچک ‌تری قهوه (1 تا 10 فنجان) تولید می‌ کنند، در حالی که فیلترهای سبدی، دسته ‌های بسیار بزرگ ‌تری (8 تا 12 فنجان) تولید می ‌کنند. فیلتر های قهوه مخروطی و سبدی در اندازه های مختلفی وجود دارند. این در درجه اول به شکل فیلتر بستگی دارد که آن را از یک سبدی متفاوت می کند. فیلتر سبدی معمولاً شبیه یک سطل است. قهوه با فیلترهای مخروطی قوی تر و خوش طعم تر است. با انجام این کار، یک فیلتر از تجمع ذرات ریز در فنجان شما و همچنین به دام افتادن تفاله های قهوه جلوگیری می کند. فنجان شما نباید به هیچ شکلی به هیچ یک از آن ذرات آلوده شود. فیلتر ها در سبک مخروطی و سبدی هنگام مقایسه آن ها تفاوت قابل توجهی ندارند.

طرز استفاده از فیلتر های مخروطی و سبدی


اگر از دستگاه قطره چکان استفاده می کنید، فیلتر دائمی را در فیلتر سبدی قرار دهید و کاراف را در جای خود قرار دهید. اگر با دستگاه دیگری دم می‌ کنید، قبل از افزودن فیلتر قابل استفاده مجدد، آب را به جوش بیاورید. سوال اینجاست که آیا می توان از فیلتر کاغذی با فیلتر قهوه دائمی استفاده کرد؟ برای مثال در بیشتر قهوه سازهای برقی نباید از فیلتر کاغذی با فیلتر دائمی استفاده کنید. و آن به این دلیل است که قهوه ساز را مسدود می کند. اشکال و اندازه های مختلف مخروطی یا سبدی فیلتر دستی در همه ی بازار ها موجود است. استفاده از سبدی دم درست برای مقدار قهوه ای که قصد دم کردن آن را دارید ضروری است. سبدیهای کف تخت برای دم کردن های بزرگتر بهتر است، در حالی که فیلتر مخروطی شکل برای فنجان های کوچکتر (1 تا 3 فنجان) بهتر است. تفاوت فیلتر قهوه بزرگ و کوچک چیست؟ قطر فیلتر قهوه کوچک ( شماره 2 ) 6.25 اینچ و ارتفاع آن 4 اینچ است. 7.5 اینچ عرض و 5 اینچ ارتفاع در فیلتر قهوه بزرگ یعنی شماره 4 وجود دارد. قهوه سازهای مخروطی شکل می توانند از فیلترهای قهوه شماره ۲ یا ۴ استفاده کنند. نحوه اندازه گیری اندازه یک فیلتر سبدی قهوه برای قهوه ساز هایی که کمتر از شش فنجان دم می کنند، باید از یک فیلتر سبدی کوچک استفاده شود. برای دستگاه های بزرگتر که می توانند بیش از شش فنجان قهوه را در خود جای دهند، باید از یک فیلتر سبدی معمولی استفاده شود.


آیا می توانید از پارچه به عنوان فیلتر قهوه استفاده کنید؟


پارچه های نازک یا پنیری به دلیل ظاهر و احساس مشابه، اما سوراخ های بزرگتر، جایگزینی عالی برای فیلترهای کاغذی است. استفاده از پارچه به عنوان فیلتر یک موضوع ساده است که یک قطعه را به اندازه صحیح برش دهید و آن را دو بار تا کنید. چگونه قهوه را بدون فیلتر، فیلتر کنیم؟ یک تکه پارچه پنیر دو لایه یا یک حوله آشپزخانه را روی فنجان قرار دهید. در فنجان خود، مخلوط قهوه و آب را اضافه کنید. تفاله ها از طریق حوله یا پارچه فیلتر می شوند و فنجان شما با قهوه خوشمزه پر می شود. همچنین می توانید فیلتر قهوه سبدی به صورت مخروطی استفاده کنید. موثرتر کردن فیلترهای سبدی برای فیلترهای مخروطی در قهوه سازها ساده است. به لطف سادگی آن می توانید به راحتی فیلتر سبدی را به فیلتر مخروطی تبدیل کنید. مخروطی قهوه ساز شما به اندازه کاغذ صافی شما خواهد بود زیرا پس از نگه داشتن هر طرف به صورت عمودی، مخروطی تشکیل می دهد. فیلترهای مخروطی قهوه قوی ‌تری به شما می ‌دهند که با تولید نوشیدنی قوی ‌تر باعث صرفه ‌جویی در مصرف تفاله‌ های قهوه می ‌شود. اگر یک فنجان قهوه با طعم و بوی قوی را ترجیح می ‌دهید از فیلتر های مخروطی استفاده کنید. تنها یک تفاوت بین این دو کاغذ وجود دارد، ارتفاع و قطر و همچنین ظاهر، آن ها همان فنجان قهوه قوی و رضایت بخشی را ایجاد می کنند.


آیا می ‌توانید از فیلتر سبدی برای پر کردن استفاده کنید؟


فیلتر مخروطی دستی می تواند شکل و اندازه متفاوتی از یک فیلتر سبدی اتوماتیک داشته باشد. در صورت نیاز به ریختن قهوه از یک فیلتر سبدی مناسب برای دم کردن استفاده کنید. اگر می خواهید مقدار کمتری قهوه (1 تا 3 فنجان) که بتوان آن را در یک فیلتر مخروطی دم کرد، یک سبدی ته صاف راحت تر خواهد بود.


جمع بندی


وقتی صحبت از دم کردن قهوه به میان می آید، بسیاری از علاقه مندان به قهوه اظهار می کنند که شکل سبدی به اندازه آسیاب، نوع فیلتر یا هر متغیر دیگری که فکرش را می کنید مهم است. اما آیا این چنین است؟ اگر اخیراً برای دم کردن قهوه چکه ای خرید کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که فیلتر های سبدی معمولاً به شکل مخروطی یا صاف نیز در می آیند. شکل فیلتر قهوه مهم است، زیرا بر نحوه جریان آب در تفاله قهوه تأثیر می گذارد، که به نوبه خود بر نحوه انتقال مولکول های قهوه به دم کرده تأثیر می گذارد. تعداد مولکول های قهوه که به دم کرده منتقل می شوند، بر طعم و عطر قهوه تأثیر می گذارد. اگر آب خیلی سریع از تفاله های قهوه عبور کند، قهوه شما ضعیف می شود. از طرف دیگر، آبی که خیلی آهسته از فیلتر می گذرد می تواند به شما یک فنجان قهوه تلخ ببخشد. در پایان، سر اسپری و شکل فیلتر باید به طور مطلوب با هم کار کنند تا اطمینان حاصل شود که تفاله ها به طور یکنواخت و به مدت کافی خیس می شوند تا قهوه خوب دم بکشد. همانطور که از نام آن پیداست، فیلترهای مخروطی، شکل مخروطی با پایین مخروطی و دهانه وسیع دارند. به دلیل شکل مخروطی، آب در یک مکان مرکزی که در آن تفاله قهوه نیز وجود دارد، فرود می‌ آید و اطمینان حاصل می‌ کند که آب به طور یکنواخت از میان تفاله ‌ها عبور می‌ کند. برعکس، فیلترهای مسطح که به آن ها فیلتر سبدی نیز می گویند، سطح بیشتری دارند. به دلیل این طراحی، آب برای مدت کوتاهی با فیلتر تماس پیدا می کند و مواد جامد محلول (TDS) کمتری از قهوه استخراج می شود.
فیلترهای پایین تخت: به دلیل زمان کوتاه تر استخراج، اگر دوست دارید یک فنجان قهوه قوی داشته باشید، ممکن است نیاز به اضافه کردن تفاله های بیشتری داشته باشید تا قهوه ی غلیظ تری به شما ببخشد. در فیلتر کف صاف، آب سریعتر از تفاله قهوه عبور می کند. بسته به سازنده قهوه، جوانه ممکن است گاهی اوقات تمام تفاله های قهوه را به طور یکنواخت دم نکند. برخی از طعم هایی که می توانید هنگام دم کردن دانه های تیره در فیلترهای کف صاف انتظار داشته باشید عبارتند از شکلات، کاکائو و طعم های چوبی هستند.
فیلترهای مخروطی: فیلتر مخروطی قهوه قوی تری تولید می کند که می تواند به شما در صرفه جویی در مصرف تفاله قهوه کمک کند. در فیلتر مخروطی، آب برای مدت طولانی تری در تماس با قهوه باقی می ماند. شکل مخروطی این فیلتر باعث می شود که آب در یک مکان مرکزی جمع شود که دم کردن یکنواخت را فراهم می کند. دم کردن دانه های تیره در فیلتر مخروطی می تواند تلخی هم را تشدید کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha