02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه نگهداری از زودپزهای برقی

ادیبه کریم پور12 /مهر/ 1402
نحوه نگهداری از زودپزهای برقی

نحوه نگهداری از زودپزهای برقی


نکاتی برای تمیز کردن و نگهداری از زودپزهای برقی وجود دارد که آن ها را باید در طی استفاده از آن رعایت کرد. پاک کردن محفظه و شستن قابلمه ی داخلی بیشتر تمیز کردن مورد نیاز این نوع دستگاه را تشکیل می دهد. اما اگر قطعات زودپز شما شروع به خرابی کردند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که قطعات کوچکتر زیر درب را بررسی کنید و برخی از مکان های نادیده گرفته شده را تمیز کنید. تمیز کردن حلقه آب بندی دستگاه که در اطراف لبه داخلی بدنه دستگاه زودپز قرار می گیرد، ضروری است. این حلقه به ایجاد یک مهر و موم محکم با درب هنگام آشپزی کمک می کند. اغلب بوی غذایی را که در حال پختن آن هستید جذب می کند. پس از تمیز کردن و خوشبو کردن آن، باید آن را به درستی به موقعیت مناسب خود برگردانید تا مهر و موم آن حفظ شود. همچنین ذرات غذا یا بقایای گیر کرده در سوپاپ، دستگیره تخلیه بخار و محافظ ضد انسداد ممکن است بر عملکرد آن ها تأثیر بگذارد و سطح فشار را پایین بیاورد. استفاده از سرکه سفید برای تمیز کردن زودپز آلومینیومی منجر به تغییر رنگ دائمی می شود. آب و مایع ظرفشویی اغلب هنگام تمیز کردن کثیفی های پخته شده به خوبی کار نمی کند. حتی مخلوط ‌های رایج جوش شیرین بین نیم ساعت تا یک ساعت طول می ‌کشد تا آن ها را به کاملی از بین ببرد. به یاد داشته باشید که از آب و شوینده برای خیس کردن اجزای قابل جدا شدن زودپز خود استفاده کنید و حداقل هر ماه یکبار کل دستگاه را تمیز کنید.


نکاتی برای عمر طولانی زودپز برقی


1. اگر غذا را برای مدت طولانی نگه دارید، مواد فلزی تحت تأثیر منفی قرار می گیرند.
2. از نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی در داخل دستگاه خودداری کنید. هر چه مدت زمان بیشتری در داخل غذا بماند، تمیز کردن آن سخت‌ تر می‌ شود.
3. به یاد داشته باشید که دستورالعمل های پاکسازی را به طور کامل بخوانید. بهتر است بدانید زودپز برقی شما قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است یا خیر. اگر بله، بهتر است از ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
4. خبر خوب این است که تمیز کردن زودپز آسان است. و تنها می توان با استفاده از مایع ظرفشویی و یک اسفنج، قابلمه ی زودپز را به خوبی تمیز کرد. اگر تکه غذایی به آن چسپیده است می توان آب بریزید تا خیس بخورد یا اینکه با یک کاردک یا اسفنج سیمی آن را تمیز کرد.


مراحل تمیز کردن زودپز


پس از هر بار استفاده، تمیز کردن زودپز تضمین می کند که ظرف بعدی طعم ظرف قبلی را ندارد و خطر تجمع کثیفی را به حداقل می رساند. تمیز کردن عمیق هر چند هفته یکبار می تواند اطمینان حاصل کند که دستگاه برای مدت طولانی تری دوام می آورد. مراحل ساده زیر را دنبال کنید تا مطمئن شوید که زودپز شما برای سال های آینده خدمات خوبی به شما ارائه می دهد: ابتدا دستگاه را از برق بکشید، اگر به تازگی از دستگاه استفاده کرده اید، آن را برای مدتی بگذارید تا خنک شود. درب و قابلمه داخلی را بردارید و این قسمت ها را در سینک آشپزخانه قرار دهید. محلول تمیز کننده را آماده کنید؛ یک فنجان آب را با مقداری از مایع ظرفشویی در یک بطری یا ظرفی مخلوط کنید. تمیز کردن قسمت بیرونی بسیار ساده است می توان محلول را روی یک اسفنج یا پارچه مرطوب بریزید و سپس قسمت بیرونی محفظه را پاک کنید تا خرده ها جمع شوند و از شر لکه خلاص شوید. برای جلوگیری از ایجاد لکه های آب، بهتر است از یک پارچه میکروفیبر خشک استفاده کنید. بهتر است درب و سایر قسمت ها را با دست بشویید. خروجی بخار را به آرامی بردارید و با دقت به دنبال ذرات غذای باقی مانده بگردید. محلول را روی یک اسفنج یا پارچه مرطوب اسپری کنید و آن را پاک کنید. می توانید محافظ ضد انسداد را از پایه درب جدا کنید تا شیر بخار را پاک کنید. اگر مواد غذایی چسبنده را به طور مرتب طبخ می کنید یا از مواد غذایی سریع استفاده می کنید، بهتر است این کار را مکرر انجام دهید.
سپس حلقه سیلیکونی و شیر شناور بردارید و از یک پارچه مرطوب که با محلول پاشیده شده است برای پاک کردن این قسمت ها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که شیر شناور به راحتی بالا و پایین می رود. اجازه دهید زودپز خشک شود که می توان از یک پارچه میکروفایبر خشک برای خشک کردن قطعات قبل از تعویض آن ها استفاده کنید یا اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شوند. تمیز کردن حلقه سیلیکونی که این حلقه کمک می کند تا درب بسته شود که باید مرتباً تمیز شود تا از بوی ماندگار خلاص شود. پس بگذارید کاملاً در هوا خشک شود. قفسه بخار و دیگ داخلی را بشویید و اطمینان حاصل کنید که این قطعات قبل از شستن دستی یا انداختن آن ها در ماشین ظرفشویی ایمن هستند تا در ماشین ظرفشویی شسته شوند. بگذارید اجزا در هوا خشک شوند یا از میکروفیبر برای خشک کردن آن ها استفاده کنید. سپس اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات کاملاً خشک و ایمن هستند تا مهر و موم مناسب تضمین شود و آن را سرهم کنید.


نکاتی برای نگهداری زودپز برقی


برای اطمینان از اینکه زودپز برای سال ها سالم می ماند، باید ثابت کنید که به روش صحیح نگهداری می شود. بهترین زودپزها به گونه ای ساخته شده اند که سال ها دوام بیاورند، اما طول عمر آن ها به مراقبتی که در تمیز کردن و در حین نگهداری از آن ها می کنید نیز بستگی دارد. برای نگهداری و ذخیره سازی صحیح دستگاه باید مراحل زیر را دنبال کنید:


تعمیر و نگهداری زودپز


هر پنج یا شش ماه یکبار بررسی دقیق زودپز را انجام دهید. سپس معمولاً تعویض واشر زودپز برقی یک بار در سال بسیار عالی است زیرا در برخی مواقع شل می شود. اگر واشر زودپز شل باشد، هنگام آشپزی به سختی متوجه آن می شوید. در این شرایط، اگر پخت و پز را کنترل نکنید، مایع به جوش می ‌آید و تبخیر می ‌شود، که منجر به سوختن وعده ‌های غذایی می ‌شود. برای زودپزهای قدیمی که وزن فشاری دارند، باید مطمئن شوید که هیچ باقیمانده ‌ای داخل آن نچسبد، از خلال دندان یا سوزن برای باز کردن مسیر استفاده کنید. برای وسایل کاملاً جدید، کل مجموعه شیر را بردارید و از مایع ظرفشویی ملایم و آب داغ برای تمیز کردن هر یک از آن ها به طور جداگانه استفاده کنید. همچنین در صورت شل شدن پیچ ها و دسته را محکم کنید. می توانید از کمی روغن برای چرب کردن دسته استفاده کنید تا عملکرد آن را افزایش دهید. دسته، دستگیره ها و واشر زودپز برقی را از نظر شل شدن یا آسیب دیدگی بررسی کنید. برای زودپزهای دارای پیچ که به راحتی می توان آن ها را سفت کرد، آن ها را محکم کنید. این نکات را رعایت کنید و دستگاه بدون هیچ مشکلی در حد مطلوب خود کار خواهد کرد.


ذخیره سازی زودپز برقی


قبل از اینکه زودپز را ذخیره کنید، اجازه دهید زودپز کاملا خشک شود. از رشد باکتری ها با نگهداری آن در صورت خشک شدن کامل جلوگیری کنید.  پس از خشک شدن، مکانی تمیز و خشک برای نگهداری زودپز خود پیدا کنید. زودپز خود را در حالی که واشر آن دوباره داخل آن قرار گرفته و درب آن به صورت وارونه روی دستگاه قرار گرفته است، نگهداری کنید. اگر در حین نگهداری درب زودپز برقی را ببندید، عطر غذا حفظ می شود و دفعه بعد می تواند تاثیر منفی بر روی غذای پخته شده داشته باشد. شما می توانید یک زودپز کوچک را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. برای امنیت بیشتر در برابر رطوبت و باکتری، سعی کنید کمی جوش شیرین را داخل دیواره و پایه زودپز بپاشید.


نتیجه گیری


اکنون که نحوه تمیز کردن زودپز خود، تعمیر و نگهداری صحیح و نحوه بازگرداندن آن را آموخته اید، به احتمال زیاد تفاوت بزرگی را در مورد کارایی و توانایی آن برای ارائه نتایج سریعتر و بهتر متوجه خواهید شد. درک نحوه عملکرد زودپزها و قسمت های مختلف زودپز، تمیز کردن و نگهداری را آسان می کند زیرا می توانید به درستی مراحل تمیز کردن را که در بالا توضیح داده شد دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که یک دستگاه کثیف بر عملکرد آن تأثیر می گذارد و به طور بالقوه خطرناک است. بهتر است بعد از هر بار استفاده، تعمیر و نگهداری صحیح را تمرین کنید. این تضمین می کند که دستگاه در شرایط کار خوب باقی می ماند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha