02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سوالات متداول در مورد زودپز برقی

ادیبه کریم پور 13 /مهر/ 1402
سوالات متداول در مورد زودپز برقی

سوالات متداول در مورد زودپز برقی


زودپز چیست؟


زودپزها از وسایل پرطرفدار آشپزخانه هستند که از بخار داغ برای پخت سریعتر و با انرژی کمتری نسبت به یک قابلمه معمولی درب دار استفاده می کنند. زودپزها 3 قسمت اساسی دارند: قابلمه، درب و شیر آزاد کننده بخار می باشند. آن ها می توانند برقی یا روگازی باشند، اما هر دو به یک شکل کار می کنند.


زودپزها چگونه کار می کنند؟


زودپزها برای جوشاندن مایعات داخل قابلمه از حرارت اجاق گاز یا عنصر گرمایش برقی استفاده می کنند. مایعات در حال جوش بخاری را آزاد می کنند که در داخل قابلمه محبوس می شود. با انباشته شدن بخار، فشار افزایش می ‌یابد و دما نیز افزایش می ‌یابد. زودپزها می توانند دمای حداقل 250 درجه را داشته باشند که بیش از 40 درجه گرمتر از نقطه جوش آب است. این کار غذا را سریعتر می پزد، اما خطراتی نیز دارد.


خطرات استفاده از زودپز چیست؟


درست مانند تکان دادن یک قوطی نوشابه، مایعات تحت فشار زمانی که فشار به طور ناگهانی با باز کردن درب آن آزاد می ‌شود، می ‌توانند آشفتگی بزرگی ایجاد کنند. تفاوت این است که غذا در زودپز به شدت داغ، چسبناک است و با بخار داغ از داخل قابلمه منفجر می شود. هرکسی که هنگام انفجار زودپز در این نزدیکی بایستد ممکن است دچار سوختگی شدید شود. بخار داغ می‌ تواند فوراً بخش های بزرگی از پوست را بسوزاند، اما خطر بزرگ‌ تر این است که غذا و مایع به پوست یا لباس فرد بچسبد و باعث سوختگی شدید درجه 3 شود. همچنین خطر انفجار ترکش فلزی از دیگ زودپز، درب یا شیر شکسته وجود دارد. این قطعات فلزی پرنده می توانند باعث کوری، پارگی، زخم، تغییر شکل یا حتی مرگ شوند. اما استفاده ی درست از آن هیچ خطری برای کاربر ایجاد نمی کند. یک زودپز می تواند خطرناک شود اگر اجازه دهید فشار داخل آن خیلی زیاد شود (با گرم کردن بیش از حد یا پر کردن بیش از حد قابلمه)، یا اگر به زور دیگ را باز کنید در حالی که هنوز تحت فشار است، که قبلاً مشکل زودپزهای دستی قدیمی بود. برخی از زودپزهای برقی بیش از حد گرم نمی شوند زیرا فشار و دما توسط یک کنترلر دیجیتال تنظیم می شود و حدس و خطر را از معادله خارج می کند و احتمال خطای انسانی را تا حد زیادی کاهش می دهد. درب ایمنی زودپزهای برقی بسیار ایمن است و باز کردن آن در حالی که محتویات تحت فشار هستند تقریبا غیرممکن است. با یک زودپز برقی، همچنین تشخیص اینکه چه زمانی دستگاه کم فشار است و باز کردن آن ایمن است بسیار آسان است. نکته اصلی که هنگام استفاده از قابلمه زودپز باید مراقب آن باشید این است که زودپز را بیش از حد پر نکنید و برای جلوگیری از آن علائم بسیار واضحی وجود دارد.


پخت و پز تحت فشار چقدر در زمان صرفه جویی می کند؟


خیلی زیاد است، مخصوصاً اگر عادت به پخت آهسته در قابلمه یا درست کردن برنج یا لوبیا خشک به روش قدیمی داشته باشید. مثلاً برنج سفید را به جای 20 دقیقه در 8 دقیقه می ‌توان پخت. گوشت ‌های تکه تکه شده یا چرخ شده را می‌ توان به جای ساعت ‌ها در حدود 35 دقیقه و خورش را به جای 8 دقیقه در 1 ساعت پخت. بخارپز کردن نیز سریع ‌تر است. به عنوان مثال، ما می ‌توانیم به جای 8 دقیقه ذرت بسیار لطیف را در 2 دقیقه درست کنیم.


آیا استفاده از زودپز برقی آسان است؟ 


بله، با یک زودپز دیجیتالی اصولاً فقط مواد را همراه با مقداری آب در قابلمه بریزید، سپس چند دکمه را فشار دهید و دور شوید. از آنجایی که همه چیز دیجیتالی است، می توانید چیزها را نیز دقیقاً بپزید. در دستور پخت، به دنبال دستورالعمل طبخ در زودپز باشید؛ زیرا همه آن ها اساساً یک وعده غذای قابلمه هستند. تنها مرحله اضافی که کمی به زودپز نیاز دارد این است که قبل از باز کردن در آن، بخار را آزاد کنید. بعد از چند بار تلاش، آن را حل خواهید کرد.


آیا غذای زودپز طعم بهتری دارد؟


زمان پخت کوتاه‌ تر مربوط به پخت در زودپز، بهتر از بخارپز کردن معمولی، مواد مغذی و طعم را حفظ می ‌کند. غذاهایی که تا کنون با آن درست کرده‌ایم بسیار خوشمزه بوده‌ اند و دستگاه بخارپز کردن چیزها را با استفاده از قفسه بخار پز همراه و ظرف بزرگ و قابل تمیز کردن آسان، نسبتاً آسان می ‌کند.

زودپز برقی با چه سرعتی می تواند فشار بیاورد؟


توجه داشته باشید که زمان پخت ذکر شده در دستور العمل های پخت در زودپز برای مدت زمانی است که دستگاه تحت فشار قرار می گیرد. برای رساندن ظرف به ~ 12 psi (حالت فشار بالا با)، آب باید به جوش آید، که بخار ایجاد می کند که باعث افزایش فشار در داخل ظرف می شود. در برخی از زودپزها، 5 و نیم دقیقه طول می کشد تا 1 فنجان آب سرد را گرم کنید و دستگاه به فشار برسد، اگرچه اگر در حین آماده سازی ابتدا آب را کمی گرم کنید، می توانید این روند را به میزان قابل توجهی تسریع کنید. اگر در حال پختن یک قابلمه بزرگ پر از مایع هستید، مانند خورش، ممکن است 15 دقیقه طول بکشد تا همه چیز گرم شود.


ابعاد زودپز برقی چقدر است؟ 


اندازه و حجم زودپز به شما بستگی دارد که می خواهید چه میزان از غذای خود را در آن بپزیدو اما داشتن یک زودپز 6 لیتری برای یک خانواده نسبتا بزرگ کاملا مناسب است و مطمئنا اندازه آن نیز بزرگ تر است. به دلیل مهر و موم فشار و مکانیسم ایمنی، درب آن کمی قوی‌تر از آن چیزی است که انتظار می‌رود. بنابراین، دستگاه کمی بلندتر از معمولی قابلمه یا پلوپز شما است، اما به راحتی در یک کمد جا می شود. به خاطر داشته باشید که اگر نگران اشغال شدن فضای کابینت هستید، زودپز برقی می تواند جایگزین پلوپز و دیگ قابلمه شود.


چرا باید از یک زودپز برقی استفاده کنم؟


زیرا غذا را در دمای بسیار بالا برای مدت زمان نسبتاً کوتاهی می پزد. وقتی در زودپز پخته می شود، همه چیز بسیار سریع و خوب با طعم و رایحه ای عالی طبخ می شود. بنابراین یک دستگاه زودپز برقی برای پختن گوشت آبدار و نرم و همچنین خورشت ها عالی است و طعم آن ها را با هم در فضایی بسته ترکیب می کند. همچنین با برنامه های از پیش تعیین شده برای زودپز می توانید به راحتی هر غذایی را در دمای مناسب بپزید. بنابراین داشتم یک زودپز برقی برای یک اشپز الزامی می باشد.


چه کسانی می توانند از زودپز بهره مند شوند؟


هر کسی که بخواهد در زمان آشپزی صرفه جویی زیادی در زمان و برق داشته باشد، می تواند از زودپز برقی بهره مند شود. اگر طرفدار خورش ‌ها، گوشت ‌های نرم و آبدار، سبزیجات بخارپز شده یا برنج یا حبوبات هستید، یک زودپز برقی گزینه ی عالی برای شماست. زمان و برقی که صرفه جویی می کنید، ارزش خرید را تقریباً بلافاصله خواهد داشت. خانواده هایی که می خواهند بیشتر آشپزی کنند اما بعد از یک روز کاری طولانی وقت ندارند نیز می توانند از زودپز بهره مند شوند. شما می توانید به جای اینکه ساعت ها منتظر بمانید، غذاهای ساده را سریع درست کنید، و دستور العمل های زیادی برای پخت و پز در زودپز برقی خود استفاده کنید.


زمان تصمیم گیری، خرید یا عدم خرید؟


داشتن یک زودپز بسیار عالی و لذت بخش است و می تواند در غذا درست کردن به شما کمک کند و آن را سریع تر اماده کند. خرید یک دستگاه زودپز برقی کاملا سلیقه ای است و برای افرادی که سرکار هستند و وقت زیادی برای پختن غذا و منتر ماندن ندارند، عالی است. اما اگر می خواهید غذای خود را با نظارت و آهسته درست کنید، مناسب نیست. اما داشتم یک زودپز برقی برای استفاده در یک خانه برای مواقع ضروری عالی است. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha