02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکاتی که عملکرد جاروبرقی را بهبود ببخشد

ادیبه کریم پور 15 /مهر/ 1402
نکاتی که عملکرد جاروبرقی را بهبود ببخشد

نکاتی که عملکرد جاروبرقی را بهبود ببخشد


عملکرد جاروبرقی


مطمئناً می خواهید عملکرد یا توانایی تمیز کردن جاروبرقی های مورد نظر خود را ارزیابی کنید. در حالی که این امر مستلزم ارزیابی طیف وسیعی از مشخصات جاروبرقی است، مهم ترین آن ها مکش و یا آب بندی هستند. بسیاری از تولید کنندگان وات یا آمپر جاروبرقی خود را تبلیغ می کنند. اینها قدرت موتور جاروبرقی را ارزیابی می کنند، و سال ها جاروبرقی بازاریابی به این ترتیب باعث شده است که قدرت با عملکرد اشتباه گرفته شود. وات و آمپر به شما می گویند که موتور جاروبرقی چقدر برق مصرف می کند، نه اینکه دستگاه چقدر قدرت مکش برای جمع آوری گرد و خاک ایجاد می کند. برای این کار باید مکش وکیوم را بدانید. در واقع، رتبه بندی قدرت موتور واقعاً معنی زیادی ندارد. یک موتور 10 آمپری می تواند قدرت مکش بیشتری نسبت به موتور 12 آمپر ایجاد کند، اگر به گونه ای طراحی شده باشد که کارآمدتر باشد. درجه بندی های کلیدی عبارتند از جریان هوا (مهمترین آن ها) و مکش مهر و موم شده (در برخی از مشخصات جاروبرقی به عنوان آب بندی ذکر شده است). در جاروبرقی های کنیستر جریان هوای 100 CFM یا بیشتر (یا آب بندی 90 اینچ یا بیشتر) توصیه می شود.


جاروبرقی های عمودی دارای پیکربندی های بسیار متنوعی هستند، اما دو طرح اساسی وجود دارد که بر جریان هوا و بآب بندی تأثیر می گذارد. بسیاری از جاروبرقی های ایستاده در آن کثیفی قبل از هرگونه فیلتراسیون در مسیر کیسه گرد و غبار از موتور عبور می کند. پایه های هوای کثیف فقط بر حسب آمپر درجه بندی می شوند. یکی دیگر از مبکرد جاروبرقی ها این است که دارای یک موتور بای پس است که در آن هوای فیلتر نشده از موتور عبور نمی کند. در دستگاه های با این طرح، فقط هوای اتاق فیلتر شده یا کاملاً تمیز از موتور عبور می کند تا آن را خنک کند. موتورهای بای پس معمولاً جریان هوا را ارائه می دهند اما مشخصات آب بندی را ارائه نمی دهند و یک قائم با عملکرد بالا 60 CFM یا بهتر را ارائه می دهد. بسیاری از دستگاه ها رتبه ‌بندی جریان هوا را ارائه نمی ‌دهند و فقط موتور را بر حسب آمپر ارزیابی می ‌کنند.


فیلتراسیون


یک عنصر مهم، اما اغلب نادیده گرفته شده، توانایی تمیز کردن، توانایی جاروبرقی برای حفظ خاک و به ویژه ذرات ریز است که می گیرد. اگر جاروبرقی سطوح بالایی از فیلتراسیون را ارائه ندهد، این ذرات ریز می توانند به سادگی از داخل جاروبرقی عبور کرده و به هوای اتاق برگردند، جایی که به صورت گرد و غبار ته نشین می شوند. اکثر جاروبرقی های باکیفیت به اندازه کافی هوای خارج شده از دستگاه را فیلتر می کنند. اما اگر کسی در خانه شما از آلرژی، آسم یا هر بیماری دیگری که تحت تأثیر ذرات ریز یا آلرژن‌ های موجود در هوای داخل خانه است، رنج می ‌برد، یک جاروبرقی با فیلتراسیون بالا یا HEPA توصیه می ‌شود. HEPA مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air است. یک فیلتر HEPA باید 99.97 درصد از تمام ذرات کوچک به اندازه 0.3 میکرون را از هوایی که از آن عبور می کند حذف کند. این بهترین روش فیلتراسیون استاندارد برای کاربردهای مسکونی است. عبارت "اندازه ی کوچک" مهم است زیرا نشان می دهد که اگر اندازه همه ذرات 0.3 میکرون باشد، فیلتر همچنان 99.97٪ کارایی دارد. اصطلاح "اندازه تا 0.3 میکرون" به همان عملکرد فیلتراسیون اشاره نمی کند زیرا ممکن است به مخلوطی از اندازه ذرات برای بازده ذکر شده اشاره کند. ممکن است عباراتی مانند "هپا تایید شده"، "هپا واقعی" یا "هپا مطلق" را مشاهده کنید. همه اینها فیلترهای HEPA هستند که از استاندارد HEPA یکسانی برخوردارند. جایی که باید مراقب باشید زمانی است که عباراتی مانند هپا مانند یا کیفیت HEPA یا هر مدرک دیگری را می بینید که در جایی که انتظار دارید کلمه ی HEPA را ببینید استفاده می شود. فیلتر HEPA عمدتاً در ایالات متحده استفاده می شود. در اروپا، شرکت‌ ها عموماً به فیلترهای کلاس S اشاره می‌ کنند و برخی از تولیدکنندگان مانند SEBO از اصطلاحات اینجا استفاده می ‌کنند. مانند فیلترهای HEPA، فیلترهای کلاس S باید 99.97 درصد از تمام ذرات کوچک به اندازه 0.3 میکرون را از هوایی که از آن ها عبور می کند حذف کنند.


کیفیت و دوام


کیفیت جاروبرقی شما نیز مهم است و تعیین می کند که آیا جاروبرقی شما ظرف یک یا دو سال تعویض می شود یا سال ها و حتی دهه ها دوام می آورد. هنگام ارزیابی دوام، به کیفیت ساخت و ساز نگاه کنید. به دنبال اجزای جامد با کیفیت خوب به جای مواد سست یا شکننده باشید. به دنبال تناسب خوب و پایان بدون لبه های ناهموار باشید. مهر و موم ها باید کار سنگینی داشته باشند و اجزایی که باز و بسته می شوند باید این کار را با یک حس جامد خوب انجام دهند. به طور کلی، محصولات با قیمت پایین در بازار انبوه برای استفاده طولانی مدت طراحی نشده اند. هنگامی که یک جاروبرقی معمولی را با جاروبرقی های ساخته شده توسط شرکت های متخصص ا برند معتبربا کیفیت بالا و عمر طولانی مقایسه کنید، تفاوت ها آشکار خواهد شد. یکی دیگر از نشانه های کیفیت و دوام را می توان تا حدی با طول و ویژگی های گارانتی تعیین کرد. به دنبال گارانتی های طولانی تر، به خصوص در مورد موتور باشید.


سهولت استفاده


مهم نیست که یک جاروبرقی از نظر مشخصات چقدر عالی باشد، استفاده از آن باید برای شما آسان باشد. به آنچه در مورد جاروبرقی فعلی خود نمی پسندید فکر کنید و به دنبال جاروبرقی جدید باشید که این مشکلات را از بین ببرد. در نظر بگیرید که آیا مسائل خاصی در مورد وزن یا ترجیحات شخصی در مورد پایه ها در مقابل جاروبرقی کنیستر دارید یا خیر. اگر دلایل خاصی برای خرید یک جاروبرقی جدید وجود دارد، به یاد داشته باشید که مطمئن شوید که جاروبرقی جدید شما راه حل هایی برای این چالش های تمیز کردن ارائه می دهد. صرف نظر از موقعیت خاص شما، جاروبرقی که انتخاب می کنید باید در دست شما احساس خوبی داشته باشد و استفاده از آن خسته کننده نباشد. باید به راحتی و بدون فشار آوردن به زیر مبلمان یا گوشه ها را تمیز کند.


سطح سر و صدا و نویز


این نکته هم بسیار مهم است؛ برخی از جاروبرقی ها می توانند چنان پر سر و صدا باشند که استفاده از آن ها تقریباً غیرقابل تحمل باشد. بسیاری از جاروبرقی های خوب می توانند در سطوحی کاملا راحت کار کنند و به شما این امکان را می دهند که به راحتی صدای زنگ تلفن یا در را بشنوید. میزان صدایی که جاروبرقی در حین کار ایجاد می کند بر حسب دسی بل (dB) درجه بندی می شود. برای اینکه کمی به شما ایده بدهم، یک مکالمه در خانه با 50 دسی بل، دفع زباله 80 دسی بل و موتورسیکلت یا ماشین چمن زنی 100 دسی بل رتبه بندی شده است.


ظرفیت مخزن


ظرفیت جاروبرقی به اندازه کیسه گرد و غبار یا مخزن مربوط می شود. هر چه بزرگتر باشد، کمتر نیاز به تعویض یا تخلیه دارد. اگر خانه بزرگی دارید و یا رفت و آمد زیادی دارید، به این معنی است که مقدار بیشتری زباله و گرد و غبار برای پاک کردن خواهید داشت. در این مورد، یک جاروبرقی با اندازه کامل را در نظر بگیرید. به این ترتیب ناراحتی تعویض مداوم کیسه یا خالی کردن مخزن را نخواهید داشت.


ذخیره سازی و نگهداری


برخی از خانه ها فضای ذخیره سازی زیادی دارند و برخی دیگر یک متر برای ذخیره و نگهداری آن ندارند. بنابراین هنگام خرید صدای جاروبرقی را بررسی کنید تا بتوانید در آرامش خانه ی خود را جارو بزنید. همچنین بتوانید در زمان های مختلف از آن استفاده کنید و مزاحمتی برای اعضای خانواده یا همشایه ها ایجاد نکنید. 


لوازم جانبی و سری ها


همه جاروبرقی‌ های باکیفیت با مجموعه ‌ای از ابزارهای جانبی همراه هستند که اکثر نیازهای جاروبرقی کف و اثاثه را پوشش می ‌دهند. اما برخی از مشاغل هستند که به ابزارهای ویژه نیاز دارند و برخی ابزارها هستند که کار را آسان تر می کنند و در دسترس بودن ابزارهای جانبی باعث گسترش ابزار و اغلب بهبود عملکرد جاروبرقی شما می شود. برای مثال سری شکاف یا باریک انعطاف پذیر را در نظر بگیرید. نازل استاندارد باریک برای اکثر نیازها عالی عمل می کند و نازل شکاف انعطاف پذیر می تواند به گوشه ها یا پشت وسایل دسترسی پیدا کند. یکی دیگر از ابزارهای محبوب، برس گردگیری با موهای نرم است. این نازل بزرگتر از یک برس استاندارد گردگیری است و دارای موهای نرم تری برای تمیز کردن ملایم اقلام کوچک، آباژورها و سایر موارد شکننده است. همچنین نسخه ‌ای وجود دارد که به شما امکان می ‌دهد زاویه برس را تنظیم کنید، و تمیز کردن وسایلی مانند قفسه‌ های بلند، پرده‌ های پنجره و پنکه های سقفی را آسان‌ تر می ‌کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha