02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

معرفی اجزای چرخ گوشت

سیران قامیشه 22 /فروردین/ 1401
معرفی اجزای چرخ گوشت


چرخ گوشت یکی از لوازم کاربردی است که امروزه به وضوح در هر خانه ای دیده می شود،از آن جا که گوشت یکی از اصلی ترین بخش های غذا در اشپزی ایرانیان است افراد به این وسیله ی کاربردی بسیار نیاز پیدا می کنند.
این وسیله به شما در تغذیه ی مناسب کمک می کند شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه؟باید بگوییم گوشت چرخ کرده ای که شما از بیرون تهیه می کنید حاوی مقدار بسیار زیادی چربی است و یا حتی کیفیت مطلوب را نداشته باشد و گوشت تازه ای نباشد،به همین سبب افراد زیادی از خوردن گوشت چرخ کرده دوری می کنند.اما با خرید دستگاه چرخ گوشت که دارای اجزای متفاوتی است علاوه بر اینکه شما آگاهی کاملی نسب به گوشتی که می خورید در دست دارید می توانید به وسیله ی آن سوسیس و ... را نیز تهیه نمایید.
در ادامه ی مطلب ما سعی داریم تا شمارا با اجزای چرخ گوشت آشنا نماییم،از آن جا که چرخ گوشت یک وسیله ی برقی است احتمال از کار افتادن و یا خراب شدن یکی از اجزای آن وجود دارد اما با مطالعه کردن این مقاله در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی می دانید که مشکل کار از کجاست و در اسرع وقت آن را تعمیر می کنید.


آشنایی را اجزای چرخ گوشت

موتور

اصلی ترین قسمت چرخ گوشت موتور آن است،موتور در این دستگاه مانند مغز در بدن انسان عمل می کند،یا به عبارتی دیگر نحوه ی کار تمامی اجزای چرخ گوشت به موتور آن بستگی دارد،و زمانی که موتور دستگاه با خرابی مواجه شود دست و بال شما حسابی بسته می شود،و هزینه ی تعمیر این قطعه ، نسب به سایر قطعات بیشتر است.
چرخ گوشت ها به دسته ی صنعتی و خانگی دسته بندی می شوند و موتور های خانگی به نسب موتور های صنعتی ضعیف تر هستند به همین سبب باید هنگام کار با آن ها به یک سری نکات توجه کرد.


پس از گذشت زمان (10 الی 15 دقیقه ای )دستگاه را خاموش نمایید تا موتور آن کمی استراحت نماید.
اصلا اجازه ندهید که آب به داخل موتور دستگاه راه یابد.در صورت شستوشوی هر کدام از اجزای چرخ گوشت حتما آن را  خشک نمایید سپس در جای خود قرار دهید.
بسیاری از افراد پیاز و سیب زمینی را به وسیله ی این دستگاه چرخ می کنند که این عمل بسیار اشتباه است زیرا علاوه بر فشار زیادی که بر روی دستگاه متحمل می شود ممکن است که آب پیاز و یا سیب زمینی به داخل دستگاه برسد.


مخزن و یا محفظه ی چرخ گوشت

هنگامی که در مورد چرخ گوشت صحبت می کنیم اولین قسمتی که همه ی ما تصور می کنیم محفظه و یا دهانه ی چرخ گوشت است.
محفظه و یا دهانه ی چرخ گوشت قطعه ای مهم در چرخ گوشت است که از جنس فلز و یا استیل ضد زنگ ساخته شده است،این قطعه به گلویی متصل است که گوشت ها را به درون دستگاه هدایت می کند،البته شایان ذکر است گوشت ها باید به قسمت های کوچکی تقسیم شود سپس بر روی محفظه قرار گیرند،زیرا اگر تکه های گوشت درشت باشند هنگام پایین رفتن از گلوی دستگاه ممکن است با مشکل مواجه شوید.


به یاد داشته باشید که هیچ وقت از دست هایتان برای هدایت کردن گوشت های روی محفظه به داخل دستگاه استفاده نکنید زیرا ممکن است با مشکل های پیش بینی نشده ای مواجه شوید. علاوه براین حجم گوشتی که وارد  قسمت تیغه‌ها می‌شود، باید مناسب و محدود باشد. چون حجم بالای گوشت سبب شده تا گوشت در میان تیغه‌ها گیر کند.


چرخ دنده 

یکی دیگر از اجزای چرخ گوشت که اهمیت زیادی دارد چرخ دنده های آن است،ممکن است بپرسید که چرخ دنده چیست و چه کارایی دارد؟
در درون دستگاه چرخ گوشت یک جعبه وجود دارد،در داخل جعبه چرخ دنده، یک قطعه از جنس پلاستیک به نام چرخ دنده قرار داده شده است که می تواند سرعت دستگاه را پایین آورد و سرعت موتور چرخ گوشت را افزایش دهد. این چرخ دنده در داخل میله حلزونی دستگاه قرار دارد و هنگامی که دستگاه روشن شده و گوشت در حال چرخ شدن می باشد،استفاده ی مدام و طولانی مدت سبب داغ شدن این میله و در نتیجه فاصله گرفتن آن از چرخ دنده میشود.
در این مواقع صدا های ناهنجار چرخ گوشت بیشتر می شود و گوشت به صورت له شده (یعنی کامل چرخ نشده)از دستگاه بیرون می آید و این نتیجه  مورد مطلوب شما نخواهد بود.


شبکه های چرخ گوشت

یکی دیگر از اجزای چرخ گوشت شبکه های آن است،این شبکه ها، جنسی آهنی و فلزی دارند و در دو اندازه ی ریز و درشت موجود هستند بسته به اینکه شما بخواهید گوشتتان ریز یا درشت باشد می توانید آن را روی تیغه ها نصب کنید.
پس از هر بار استفاده از این شبکه ها حتما آن را با آب ولرم و مایع شستوشو دهید و تمامی منافذ مشبک ها را تمیز نمایید در صورتی که تیکه های گوشت بر روی مشبک بماند بوی بد روی مشبک به مشام می رسد و این یعنی اینکه قطعات شما فاسد شده است،و دیگر قابل استفاده نیست.

میله ی هدایت یا میله ی حلزونی

یکی دیگر از اجزای چرخ گوشت که از اهمیت زیادی برخوردار است میله ی هدایت است،این میله با جنسی فلزی و ظاهری حلزونی در قسمت گلویی دستگاه قرار میگیرد،در انتهای مارپیچ یک واشر وجود دارد که باید حتما به انتهای میله وصل باشد.
بعضی از افراد از اهمیت این قطعه آگاه نیستند اما باید ذکر کنیم که این قطعه سبب هدایت گوشت به سوی تیغه ها می شود و در صورت قرار نگرفتن این قطعه در جای خود با مشکل مواجه می شوید.


تیغه های چرخ گوشت

تیغه های چرخ گوشت از اجزای اصلی آن به شما می روند،که کار اصلی یعنی چرخ کردن گوشت را به عهده دارند،به همین سبب شما هنگام خرید باید به جنس تیغه ها توجه کنید،تیغه های به کار گرفته شده در ساختار چرخ گوشت معمولا سه یا چهار پره هستند و از جنس فلز و یا استیل ضد زنگ هستند.

نحوه ی کار این تیغه ها به این صورت است که گوشت توسط میله ی حلزونی به سمت تیغه ها هدایت می شود و تیغه ها گوشت را چرخ میکنند.یکی از نکات مهم دیگر، نحوه بستن تیغه چرخ گوشت است. اگر تیغه برعکس بسته شود، گوشت، چرخ نخواهد شد. بنابراین دقت کنید تا لبه تیز چرخ گوشت به سمت بیرون باشد.در صورت شکسته شدن تیغه باید آن را عوض کنید.


طوقه

طوقه بخش اصلی از قطعات چرخ گوشت به شمار می رود که جنسی فلزی دارد،این قطعه به نحوی سبب ایمنی دستگاه می شود،زیرا این قطعه باعث می شود تا قطعات داخلی دستگاه به صورت کاملا محکم به یکدیگر متصل شوند و شبکه و تیغه ها در حین کارکرد دستگاه از جای خود خارج نگردند،هنگام روشن کردن دستگاه دقت نمایید که شیارهای طوقه بر روی شیارهای گلویی قرار گرفته باشد تا تیغه از جای خود در نرود.


سینی چرخ گوشت

سینی چرخ گوشت معمولا از جنس پلاستیک است،و در بالای چرخ گوشت قرار دارد و گوشت روی این سینی قرار می گیرند و به کمک هاون پلاستیکی و میله ی هدایت به سمت تیغه ها هدایت می شوند.


چند توصیه ی مفید برای افزایش طول عمر قطعات چرخ گوشت

گوشت را به تکه های کوچکی تقسیم کنید سپس داخل چرخ گوشت قرار دهید این کار به افزایش طول عمر موتور چرخ گوشت کمک می کند و زیر فشار قرار نمیگیرد.

چرخ گوشت ، مناسب چرخ کردن گوشت است و هرگز با آن سبزیجات را خرد نکنید،آب سبزیجات ممکن است وارد موتور چرخ گوشت شده و به آن آسیب برساند.

بعد از هربار استفاده از چرخ گوشت، قطعات و اجزای آن را با اّب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید و سپس حتما قطعات چرخ گوشت را خشک کنید. 
چون ممکن است این قطعه‌ها ضد زنگ نباشند و دچار زنگ زدگی شده و در دفعه‌های بعدی که برای چرخ کردن گوشت از آن استفاده می‌کنید، طعم گوشت مناسب طبع شما نباشد.
همانطور که در بالا ذکر کردیم هرگز پیاز و سیب زمینی را به وسیله ی چرخ گوشت به گوشت اضافه نکنید زیرا آب پیاز ممکن است وارد موتور شود.
به دلیل اینکه موتور چرخ گوشت سرعتی است و وقتی درون مارپیچ یا حلزونی آن چیزی نباشد، سرعت چرخ گوشت بالاتر می‌رود. هرگز آن را خالی روشن نکنید زیرا این کار سبب کند شدن چرخ دنده‌ها خواهد شد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha