02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راه های تمیز کردن ماشین ظرفشویی

هدیه کریمیان 16 /فروردین/ 1401
راه های تمیز کردن ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی عضو اصلی هر خانه ای می باشند که این روز ها خیلی مورد استفاده قرار می گیرند. خانم های خانه دار دیگر به جای شستن بشقاب و قاشق ماشین ظرفشویی را به کار می گیرند که این دستگاه نیز به اندازه خود زحمت دارد. در حقیقت ماشین های ظرفشویی با اصول خاصی همراه هستند تا عمکلرد خوبی را اجرا کنند.
اینکه در داخل ظرفشویی چه وسایلی را قرار دهید به صورت جدا گانه در یک مقاله توضیح دادیم.

حال اینکه چگونه داخل ظرفشویی را ضد عفونی کنیم نیز بررسی می کنیم که روندی بسیار ساده است و تقریبا هر فردی از پس آن بر می آید. اگر شما سعی کنید داخل ظرفشویی تان را زود به زود ضد عفونی کنید؛ ظروف شما نیز همیشه تمیز و بدون هیچ کثیفی شسته می شوند. پس در نتیجه تمیز کردن داخل ظرفشویی به تمیز شسته شدن ظروف شما نیز باز می گردد. 

به غیر از داخل ظرفشویی در این مقاله سعی می کنیم نکاتی را نیز برای پاک کردن دکمه  بیرون ظرفشویی مطرح کنیم؛ پس تا پایان مطلب همراه ما باشید. 

مهمترین نکته برای جلوگیری از کثیف شدن ماشین ظرفشویی

برای کار با ماشین ظرفشویی مهمتر از هر چیزی باید ظروفی را که در دستگاه قرار می دهید عاری از هر گونه مواد غذایی باشد. یعنی ابتدا بهتر است بشقاب و دیس ها را با یک دستمال یا لیسک (وسیله کیک پزی) تمیز کنید و سپس آن را در داخل ظرفشویی قرار دهید. این روش باعث می شود تا لک کمتری بر روی ظرفشویی باقی بماند و همچنین خیلی کم به تمیز کردن و ضد عفونی کردن داخل ظرفشویی نیاز داشته باشید. 

در حقیقت اگر شما رعایت کنید تمیز کردن داخل ظرفشضویی هم کاری سخت برای شما نخواهد بود و به راحتی می توانید بدون اصلا هیچ گونه لکی تا سالیان سال از ماشین ظرفشویی خود استفاده نمایید. 

چه زمانی بهتر است داخل ظرفشویی را تمیز کنیم؟

شما اگر به تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود توجه نکنید به مرور زمان شاهد رشد قارچ و باکتری در داخل ظرفشویی می باشید که در نتیجه بوی نا مطبوعی هم به دنبال دارد. افزون بر این ممکن است لوله های خروجی  جرم بگیرد و در کارای ظرفشویی مشکل به وجود بیاید. بدین صورت در مدت زمان 4 تا 6 هقته بهتر است داخل ظرفشویی تان را ضد عفونی کنید. البته این مدت زمان هم باز به خود کاربر با می گردد. مثلا خیلی از افراد وسواس هستند و خیلی زودتر ماشین ظرفشویی را تمیز می کنند و عده ای هم ماهی یک بار از این روند کمک می گیرند.

چگونه بوی بد داخل ظرفشویی را از بین ببریم؟

راحت ترین روشی که باید حتما آن را رعایت کنید باز کردن درب ظرفشویی پس از هر بار استفاده است. با این روش تمامی بخار داخل ظرفشویی خارج می شود و سپس بوی نامطبوع کمتری به مرور زمان از آن پخش می کند. اما اگر یادتان برود درب را باز کنید و با مشکل رو به رو شدید از آبلیمو یا سرکه کمک بگیرید که در ادامه به چگونه استفاده کردن آن ها می پردازیم.

تخلیه کردن فیلتر 

فیلتر یکی از بخش هایی است در ظرفشویی که مواد باقی مانده غذا در آن قرار می گیرد. پس از یکی از دلایل اصلی که ممکن است  داخل ماشین ظرفشویی تان بوی نا مطبوعی پخش شود همین است. برای خارج کردن فیلتر دستگاه خاموش باشد و سپس قسمت استوانه شکلی که در جدا  شده در پایین دستگاه را تخلیه کنید. البته این فیلتر در هر ظرفشویی فرق می کند و برای اینکه فیلتر ظرفشویی را تشخیص دهید از دفترچه راهنما کمک بگیرید. 

بعد از جدا کردن فیلتر خوب آن را بشورید و وارد مرحله های دیگر تمیز کردن ماشین ظرفشویی شوید. 

جرم گیری و رسوب زدایی داخل ظرفشویی

قبل از هر چیزی قفسه و کشو ها داخل ظرفشویی را خارج کنید و تمیز بشور ید. 

قسمت و گوشه ها ی داخل ظرفشویی را بهتر است با یک مسواک و برس پاک کنید تا رسوبات و آهکی که در داخل آن جمع شده است از بین برود.

صافی و در پوش تخلیه ظرفشویی را بررسی کنید و غذاهای باقی مانده را خارج کنید.  

لوله های خروجی را چک کنید؛ در صورت نشتی از جوش شیرین، سرکه و نمک استفاده کنید. 2 پیمانه سرکه، 1 پیمانه جوش شیرین، نیم پیمانه نمک را قاطی کنید. 

لاستیک اطراف ظرفشویی را می تواند با یک دسمال نم دار با سرکه تمیز کنید.

سپس بعد از این راه ها می توانید با استفاده از مواد شوینده که اگر صنعتی نباشند خیلی بهتر است (سرکه، جوش شیرین؛ نمک؛ آبلیمو)  ظرفشویی را در بالاترین درجه روشن کنید تا کاملا داخل ظرفشویی تمیز شود و هرچه رسوب و لک داره از بین برود. 

این روش  با دستمال بسیار سریعتر است و  زحمت کمتری دارد. توجه کنید در صورت استفاده از روش های خانگی به هیچ وجه از مواد شوینده صنعتی استفاده نکنید. زیرا ممکن است با هم دیگر واکنش نشان دهند و هوای سمی تولید کنند. به غیر از این، استفاده از مواد صنعتی شیمیایی هستند و درجه سختی بالایی هم دارند؛ به همین علت ممکن است در طول استفاده از آنها صدمات زیان باری به پیج و مهره و یا قطعات ظرفشویی وارد کند. 

تمیز کردن ظرفشویی با جوش شیرین یا سرکه!

سرکه و جوش شیرین هر کدام از مواد طبیعی هستند که قدرت ضد عفونی بالایی دارند و برای تمیز کردن داخل ظرفشویی بسیار عالی می باشند. اما سوال این است که کدام یک می تواند کاربردی تر و مناسب تر باشد. در حقیقت سرکه ممکن است بوی بدی به دنبال داشته باشد و خیلی از افراد به همین دلیل ان را استفاده نمی کنند. ولی جوش شیرین در کنار قدرت پاک کنندگی بالا و  بدون بوداشتن خیلی به صرفه تر می باشد. یعنی شما می توانید با مقدار خیلی کمی از جوش شیرین داخل ظرفشویی را تمیز کنید. 

برای تمیز کردن هر کدام از این مواد در ماشین ظرفشویی، مقدار مورد نظر را در داخل سینک ظرفشویی بریزید و سپس دستگاه را بر روی یک روند شست و شو که درجه حرارت بالایی داره، قرار بدید و روشن کنید. 

تمیز کردن قسمت بیرونی ظرفشویی

دکمه و چارچوب ظرفشویی یکی از قسمت هایی است که دائما در معرض چربی و لک قرار می گیرد. این قسمت ها باید مرتبا تمیز شوند. البته توجه کنید که بدنه ظرفشویی ها بسیار حساس هستند و خیلی باید مراقب باشید که چگونه آن را تمیز می کنید. در بسیاری مواقع استفاده از یک دستمال مرطوب یا یک اسفنج کفایت می کند. 

سعی کنید برای تمیز کردن بدنه ظرفشویی از یک شوینده ملایم استفاده کنید؛ چراکه تحقیقات نشان داده است که استفاده از هر گونه مواد شیمایی ممکن است رنگ بدنه را تغییر دهد. اگر تا حالا برایتان پیش آمده است که لاک ناخن هایتان بر روی بدنه ظرفشویی باقی بماند پس حتما گوش کنید. زیرا در خیلی مواقع پیش می آید که اثر لاک ناخن تان روی بدنه بماند؛ به همین علت حتما سرکه سفید را به کار ببرید یا از جوش شیرین استفاده کنید، زیرا مواد شیمایی مطمئنن جنس بدنه را تغییر می دهند و زیان بار می باشد.  

استفاده از بوگیر و خوش بو کننده 

این روزها خوشبو کننده های متنوعی در فروشگاه ها وجود دارند که برای کسایی که می خواهند هر بار پس از باز کردن درب ظرفشویی بوی خوبی به مشامشان برسد بسیار ایده آل است. ولی به خاطر بسپارید که باقیمانده این مواد در داخل ظرفشویی باقی نماند. چون به مرور زمان باعث ایجاد رسوباتی بر روی بدنه می شود. 

خالی کردن نمک ظرفشویی

خالی کردن نمک ظرفشویی کاری بسیار راحتی است که حتی اگر داخل ماشین ظرفشویی را جرمگیری نکنید به راحتی می توانید نمک ظرفشویی را خالی کنید. در بسیاری از ظرفشویی ها مثل مدل MS68NW05E بر روی درب بدنه قسمت جعبه ای شکلی وجود دارد که نمک را در درون آن قرار می دهید. حال این قسمت برای هر ظرفشویی متفاوت است. در کنار این نمک ظرفشویی های مختلفی هم وجود دارد که بعضی های به شکل قرص هستند و به راحتی بعد از هر شست و شو حل می شود و رسوبی را باقی به جا نمی گذارند. 

پایان مطلب  

با تمام توضیحاتی که در مورد تمیز کردن ظرفشویی مطرح کردیم، امیدواریم توانسته باشیم شما را تا حدودی نسبت به پاک کردن ظرفشویی تان آگاه کرده باشیم. البته در اولان کالا در مورد مبحث های بسیار کاربردی تری صحبت کردیم که شما با مطالعه ی آنها به راحتی می توانید در زمینه ی خرید لوازم خانگی اطلاعات کسب کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha