02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت قهوه عربیکا با روبوستا

ژینو صداقت 9 /تیر/ 1401
تفاوت قهوه عربیکا با روبوستا

تفاوت قهوه عربیکا با روبوستا 
دو نوع از رایج ترین قهوه  هایی که درجهان رشد می کنند ، قهوه عربیکا و روبوستا است .اما کدام یک بهتر است؟ کافئین روبوستا بیشتر است یا عربیکا؟
قهوه عربیکا در بین این دو نوع قهوه ارزش بیشتری نسبت به روبوستا دارد زیرا طعم بیشتری دارد و تلخی کمتری به همراه دارد در اصل قهوه عربیکا طعم شیرین تر و ملایم تری دارد و رنگهای میوه های آن کمتر است در حالی که قهوه روبوستا دانه های پررنگ تری دارد. 
در کل تفاوت بین این دو قهوه در هزینه و مکان و شرایط رشد آن ها و طعم آنها و روشهای کشت و برداشت آنها است. به این دلیل بیشتر از ۷۵ درصد از کل قهوه هایی که در جهان تولید می شوند عربیکا است با این وجود قهوه روبوستا بدنه سرسخت ترین نسبت به عربیکا دارد و و دارای کافئین خیلی بیشتری است. هر یک از این قهوه های عربیکا و روبوستا ویژگی های متفاوتی دارند که در ادامه مقاله به این بحث نیز می پردازیم. 


در اصل ۷ تضاد مهم در بین قهوه عربیکا و قهوه روبوستا وجود دارد. 
عربیکا از نظر قدرت ضعیف تر است و تقریباً نصف روبوستا کافئین دارد، عربیکا شیرین تر و نرم تر است، در حالی‌که روبوستا به طورکلی تلخ و خشن تر است. 
بدنه روبوستا به نسبت عربیکا بیشتر است. 
خرید عربیکا از روبوستا گرانتر است یعنی قیمت عربیکا بیشتر است. 
گیاهان قهوه عربیکا در شیب های بلند رشد می کنند و رفتار خشن را دوست ندارند اما فرایند کشت قهوه روبوستا به طور کلی خیلی مکانیزه تر است زیرا می توان آن را در دشتهای هموار کشت کرد. 
گیاهان روبوستا سخت تر هستند گیاهان عربیکا در برابر آفات و بیماری ها بسیار آسیب پذیر تر هستند. 


قهوه عربیکا برای اولین بار در اتیوپی و روبوستا در زئیر، کشف و مصرف شد.به گفته افسانه های محلی مردم بیش از هزار سال پیش پس از اینکه متوجه شدند بزها و گوسفندها ایشان پس از خوردن برگها و میوه های قهوه دمدمی مزاج می شوند شروع به کشت این گیاه کردند اثرات آن در حفظ هوشیاری و بیداری بعد بعدها توسط دانشمندان مورد توجه قرار گرفتند. 
تفاوت قیمت قهوه عربیکا و قهوه روبوستا، عربیکا بیشترین هزینه را دارد به این دلیل که رشد گیاهان سر سخت تری دارد، محصول کمتری می دهد و نسبت به آفات حشره ها شرایط بد آب و هوایی حساس تر می شوند. 
در کشورهای غربی همسایه مانند آمریکا اکثراً قهوه عربیکا را در کافی شاپ ها و فروشگاه های تخصصی پیدا می کنند. 
تفاوت آنها در ذائقه 
روبوستا همان طور که از نامش پیداست قوی تر از قهوه عربیکا است روبوستا حاوی حدود دو برابر کافئین هستند و کافئین بیش از حد باعث قطع درختان میشود. به این دلیل قهوه روبوستا اکثرا یا با قهوه عربیکا یا با کاسنی ترکیب می شود تا قدرت آن را ضعیف کرده و تلخی آن را جبران کند. 
قهوه عربیکا در چه کشور هایی کشت می شوند؟
عربیکا اکثرا در کلمبیا ،برزیل ،هندوراس،پرو ، اتیوپی ،مکزیک ، نیکاراگوئه،کاستاریکا کشت می شود. اما قهوه روبوستا عمدتا در ویتنام ، اندونزی ، هند ،مالزی ، تایلند ،کامرون کشت می شود.

کدام نوع از گیاه قهوه سفت تر است ؟
تفاوت دیگری که بین این دو قهوه وجود دارد این است که عربیما در برابر آفات و بیماری های گیاهی مانند زنگ برگ قهوه آسیب پذیر است . همچنین نسبت به روبوستا به نسبت شرایط بد آب و هوایی حساس تر می باشد، درحالی که سختی وبوستا رشد را برای تولید کنندگان آسان تر و در نتیجه قیمت آن ارزانتر میشود.
اخلاق عربیکا در مقابل روبوستا چگونه است ؟
بعضی از افراد استدلال می کنند که از بین دو نوع دانه قهوه ، قهوه عربیکا از نظر اخلاقی بر روبوستا برتری دارد.

درخنچه عربیکا تا 15 تا 5 متر یعنی 15 فوت رشد می کند و بلند می شود اما اکثرا تا 2 متر یعنی 6 فوت ان را هرس می کنند تا از نظر تجاری دوام بیاورد.در کل قهوه عربیکا دارای دو مجموعه کروموزوم است به همین دلیل قابل گرد افشانی خود است.یعنی به طور کلی به عنوان یک گونه پایدار می ماند.

گل های عربیکا بعد از چند سال با بوی خیلی باشکوهی ظاهر می شوند،این نوع میوه ها بیضی شکل هستند که در داخل ان دو دانه مسطح به نام دانه های قهوه وجود دارد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha