02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

رایج ترین مشکلات دستگاه قهوه ساز

مائده شریفی 20 /آذر/ 1401
رایج ترین مشکلات دستگاه قهوه ساز

رایج ترین مشکلات دستگاه قهوه ساز

یکی از روتین های روزانه اغلب مردم نوشیدن یک لیوان قهوه در طول روز است، این نوشیدنی آرامش بخش و انرژی زا کمک می کند که روز خوبی را شروع کنید و یا یک روز کاری سخت را با آرامش پایان دهید. روش ها و دستگاه های مختلفی برای تهیه انواع قهوه ها وجود دارد اما بیشتر مردم قهوه ساده را ترجیح می دهند و از نوشیدن آن لذت می برند، و برای تهیه یک قهوه عالی و خوش عطر در خانه بیشتر از دستگاه قهوه ساز استفاده می شود. این محصول به دو نوع برقی و دستی در بازار موجود است که مدل برقی آن به دلیل کارایی زیاد و سرعت بالا تر بیشتر مورد پسند می باشد. قهوه ساز برقی هم مانند سایر محصولات برقی ممکن است دچار اختلال هایی در کار خود شود و مشکلاتی برای آن به وجود بیاید، به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم مشکلات رایج دستگاه های قهوه ساز برقی را بیان کنیم و راه حل هایی را برای حل این مشکلات پیشنهاد کنیم.
دستگاه های قهوه ساز محصولاتی با کاربری آسان و کارکرد ساده هستند، این دستگاه ها یک مخزن آب دارند که پس از روشن شدن آب داخل آن ها به سوی فیلتر قهوه روانه می شود و با پودر قهوه ترکیب می شود، پس از عصاره گیری قهوه داخل قوری دستگاه ریخته می شود و قهوه شما آماده است.

مشکلات رایج قهوه ساز:

1_ قهوه ساز روشن نمی شود؟
- در مرحله اول باید پریز برق، دو شاخه و کابل دستگاه را چک کنید، می توانید با استفاده از یک فاز متر از وجود برق در پریز مطمئن شوید پس از آن دو شاخه و کابل را بررسی کنید که اتصالی نداشته باشند و دچار خوردگی نشده باشند. در صورت وجود هر یک از مشکل های گفته شده با رعایت نکات ایمنی قطعات آسیب دیده را تعویض کنید.
- یکی از دلایل روشن نشدن قهوه ساز می تواند به دلیل خراب شدن المنت ها باشد. المنت ها وظیفه پخش کردن حرارت را در دستگاه های برقی به عهده دارند بنابراین زمانی که این المنت ها خراب شوند و یا آسیب ببینند گرما در دستگاه جریان پیدا نمی کند. برای حل این مشکل باید قسمت آسیب دیده را پیدا کنید و آن را تعمیر یا تعویض کنید.
- اگر مشکل قهوه ساز شما دو مورد بالا نبود باید به طور تخصصی تر قطعات داخل دستگاه را بررسی کنید. در این مرحله باید مدار کنترلی و قطعه کاهش دهنده ولتاژ توسط یک فرد متخصص در این زمینه بررسی شوند و در صورت لزوم تعمیر شوند تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

2_ چرا قهوه می جوشد؟ 
- یکی از دلایل ایجاد این مشکل می تواند خراب شدن و یا آسیب دیدن ترموستات باشد. ترموستات قطعه ای در دستگاه های برقی است که دما را ثابت می کند و با توجه به درجه ای که شما تنظیم می کنید دمای دستگاه را تنظیم می کند. اگر ترموستات قهوه ساز شما خراب شده باشد و یا آسیب دیده باشد باید تعمیر شود و یا با یک ترموستات مناسب برای دستگاه شما تعویض شود.
- خراب شدن و یا رسوب گرفتن قسمت سوپاپ نیز می تواند دلیل جوشیدن قهوه شما باشد. اگر سوپاپ رسوب گرفته باشد در پروسه آماده سازی قهوه اختلال ایجاد می شود و شکستگی یا خمیده شدن این قطعه نیز می تواند موجب بروز مشکل در مراحل آماده کردن قهوه بشود. در صورت نیاز دستگاه را رسوب زدایی کنید و یا سوپاپ را عوض کنید و یک قطعه مناسب جایگزین کنید.
3_ قهوه ساز روشن است اما قهوه درست نمی کند؟
- اگر مخزن شما خالی باشد یا به اندازه کافی درون آن آب نریخته باشید دستگاه شما کار نمی کند و در صورت روشن بودن پمپ هم قهوه درست نمی شود.
- گاهی ممکن است که پمپ دستگاه روشن باشد و مخزن آب هم پر باشد اما قهوه درست نشود، این مورد احتمالا به دلیل رسوب گرفتن دستگاه باشد. برای حل این مشکل باید قهوه ساز خود را رسوب زدایی کنید و برای این که از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید بهتر است که از آب با سختی کمتر استفاده کنید تا دستگاه شما رسوبات آهکی نگیرد.

4_ چرا قهوه سرد می شود؟
اغلب دستگاه های قهوه ساز مجهز به سیستم گرم نگه دارنده هستند که کمک می کند قهوه شما پس از آماده شدن گرم بماند و مانع سرد شدن سریع آن می شود، اگر قهوه ساز شما به این سیستم مجهز باشد اما قهوه ی شما در زمان کمی سرد شود احتملا مشکلی برای المنت های حرارتی دستگاه پیش آمده است. این سیستم با استفاده از المنت های موجود در دستگاه کار می کند، این المنت ها با استفاده از جریان الکتریکی گرما را در سراسر دستگاه و در قسمت زیر قوری پخش می کنند. در صورتی که این المنت ها دچار شکستگی، شکاف، ترک و اتصالی شده باشد سیستم گرم نگه داشتن از کار می افتد و باید با رعایت نکات ایمنی المنت های قهوه ساز تعمیر و در صورت نیاز تعویض شوند.
5_ چرا قهوه آماده شده تلخ می باشد؟
عمده ترین دلیل تلخ شدن قهوه می تواند تمیز نبودن دستگاه و رسوب گرفتن آن باشد اما دلایل دیگری مانند حجم زیاد قهوه و یا استفاده به مقدار زیاد از پودر قهوه می تواند موجب بروز این مشکل شود. برای تمیز کردن دستگاه باید فیلتر قهوه و سایر قطعات جدا شونده را با استفاده از محلول شوینده مناسب تمیز کنید و برای تمیز کردن مخزن از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
روش تمیز کردن مخزن قهوه ساز: ابتدا محلول جوش شیرین و سرکه را درست کنید سپس آن را درون مخزن دستگاه بریزید، قهوه ساز را روشن کنید و اجازه دهید محلول یک بار درون مخزن بجوشد، سپس محلول را به مدت نیم ساعت درون مخزن نگه دارید و بعد از مخزن را با آب تمیز کنید.

6_ دلیل گرم نشدن اب داخل قهوه ساز چیست؟
- برای حل کردن این مشکل ابتدا کابل و دو شاخه و پریز را چک کنید و از وجود جریان برق در آن ها مطمئن شوید و در صورتی که نیاز بود با رعایت کردن نکات ایمنی این قطعات را تعمیر کنید. برای جایگزینی حتما از قطعه هایی استفاده کنید که با قهوه ساز شما هماهنگ باشند.
- اگر سیم و کابل دستگاه شما مشکلی ندارد در مرحله بعدی به صورت تخصصی تر باید قطعه های داخلی مانند المنت ها را بررسی کنید تا از وجود گرما و حرارت و جریان آن در دستگاه اطمینان پیدا کنید. در حالتی که المنت های قهوه ساز مشکل داشته باشند دستگاه گرم نمی شود و حرارت در آن پخش نمی شود.
7_ آب جوش بالا نمی آید؟
این مشکل از سوپاپ قهوه ساز است، اگر سوپاپ دستگاه قهوه خراب شده و یا آسیب دیده است آب جوش بالا نمی آید و یا به صورت خیلی کم با پودر قهوه ترکیب می شود. اگر سوپاپ دستگاه رسوب گرفته است باید آن را تمیز کنید و در صورتی که خمیده و شکسته باید آن را عوض کنید. برای انجام این کار بهتر است از یک نفر ماهر کمک بگیرید، زیرا باید وسایل و دانش لازم را برای این کار داشته باشید.

8_ علت قطع شدن برق منزل در هنگام روشن کردن دستگاه چیست؟
این حالت به دلیل وجود مشکل در قسمت مدار کنترلی دستگاه است و باید برای حل کردن مشکل قطع شدن برق در هنگام روشن کردن قهوه ساز مدار کنترلی دستگاه را بررسی کنید. برای بررسی مدار کنترلی و انجام کارهای تعمیرات حتما باید نکته های ایمنی رعایت شود و در صورتی که مهارت لازم را ندارید با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید و تعمیرات داخلی را به آن بسپارید. این مشکل باید در اسرع وقت حل شود تا دستگاه شما بیشتر آسیب نبیند.
9_ پنل قهوه ساز تنظیم است اما دستگاه روشن نمی شود؟
این مشکل نسبت به سایر مشکلات دستگاه قهوه ساز تخصصی تر است و باید حتما توسط یک فرد متخصص بررسی شود. برای حل کردن این مشکل باید قطعه های داخلی قهوه ساز به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرند و پس از یافتن مشکل آن را به شیوه درست تعمیر کرد. برای انجام این کار حتما دانش و مهارت و تجهیزات لازم را داشته باشید و در کنار آن نکات ایمنی را به طور کامل رعایت کنید.

نکاتی برای جلوگیری از مشکلات دستگاه قهوه ساز:
پس از هر بار استفاده دستگاه قهوه ساز را به خوبی تمیز کنید و قطعه های جدا شونده را با مواد شوینده کاملا تمیز کنید.
قهوه ساز را در جای مناسب قرار دهید و آن را کنار اجاق گاز و مکان های مرطوب نگذارید، این کار به افزایش طول عمر قهوه ساز شما کمک می کند.
همیشه به اندازه کافی درون مخزن آب بریزید و بهتر است که از آب تصفیه شده و یا آب هایی با سختی کم استفاده کنید.
در زمان های مشخص شده دستگاه قهوه ساز را رسوب زدایی کنید تا در کار آن اختلال ایجاد نشود و قطعات آن خراب نشوند.
به اندازه مناسب از پودر قهوه استفاده کنید زیرا استفاده زیاد از پودر قهوه موجب تغییر طعم قهوه می شود و اضافه های در دستگاه باقی می ماند.

اگر به مدت طولانی از دستگاه خود استفاده نمی کنید آن را از برق بکشید و ر یک مکان مناسب نگه داری کنید.
قهوه ساز یک محصول کاربردی با کارایی عالی است که به صورت روزانه از آن استفاده می شود بنابراین باید به شیوه درست از آن استفاده کنیم و نکته های مهم را برای نگه داری از آن رعایت کنیم. این محصول در برند ها و مدل های مختلف تولید می شود و می توان آن را با قیمت مناسب تهیه کرد.
  
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha