02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات ایمنی برای استفاده از سرخ کن های روغنی

ادیبه کریم پور 16 /آذر/ 1401
نکات ایمنی برای استفاده از سرخ کن های روغنی

نکات ایمنی برای استفاده از سرخ کن های روغنی


سرخ کن روغنی یک وسیله آشپزخانه است که غذا را با غوطه وری در روغن داغ پخته می کند. غذاهایی که معمولاً در سرخ کن سرخ می شوند عبارتند از سیب زمینی سرخ کرده، دونات، حلقه پیاز، مرغ و.. است. فرآیند سرخ کردن طعم طبیعی غذاها را نشان می دهد و بافت ترد جذابی را برای آنها به ارمغان می آورد. از سرخ کردن غوطه وری ممکن است برای تهیه انواع دیگر غذاها از جمله استیک یا سبزیجات نیز استفاده شود. مهم است که هنگام استفاده از سرخ کن غوطه وری، دستورالعمل های ایمنی را دنبال کنید تا هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید.


چگونه از سرخ کن غوطه وری استفاده کنیم؟


نحوه استفاده از آن
سرخ کن نوعی دستگاه برای پخت و پز است که به شما امکان می دهد غذاها را داخل سرخ کن سرخ کنید. از آنجایی که سرخ کردنی یکی از روش ‌های پخت و پز است، سرخ ‌کن‌ ها در میان بسیاری از افرادی که غذاهای سرخ شده را در خانه درست می ‌کنند، بسیار محبوب است. اگر قصد خرید سرخ کن روغنی را دارید، این مقاله به شما کمک می کند تا نحوه استفاده از سرخ کن را یاد بگیرید.


1) انتخاب سرخ کن روغنی:
سرخ کن های مختلف در بازار موجود است مانند سرخ کن های غوطه وری سبدی، سرخ کن های هوا و... هستند. باید با توجه به نیازتان و اندازه ای که می خواهید آن را انتخاب کنید.


2) اضافه کردن روغن به سرخ کن غوطه وری:
پس از انتخاب سرخ کن، باید روغن پخت و پز را برای سرخ کردن در آن پر کنید. می توانید روغن را طبق دستور پخت سرخ کردنی مانند روغن بادام زمینی برای سیب زمینی، روغن ذرت برای حلقه های پیاز و غیره انتخاب کنید. امروزه سرخ کن ها با ویژگی های خاصی مانند گزینه های کنترل دما و غیره نیز در دسترس هستند. اگر چنین سرخ کننده ای دارید، از این ویژگی برای تنظیم دمای ایده آل غذاهای سرخ کردنی استفاده کنید.


3) پیش گرم کردن سرخ کن روغنی:
برای جلوگیری از چسبیدن غذای سرخ شده به ته آن و تهیه غذای سرخ شده ترد و خوش طعم، مهم است که روغن پخت و پز را قبل از اضافه کردن غذا به آن گرم کنید. اگر سرخ کن با برق کار کند، سرخ کن روغنی به طور خودکار روغن سرخ کردنی را گرم می کند. با این حال، اگر سرخ کن غوطه وری از گاز به عنوان منبع انرژی استفاده می کند، باید سرخ کن غوطه وری را روی شعله زیاد گرم کنید. معمولا زمان سرخ کردن به درجه حرارت بستگی دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که قبل از اضافه کردن غذا به سرخ کن، دمای مناسب پخت را تنظیم کرده اید.


4) افزودن غذا به سرخ کن:
پس از تنظیم دمای مناسب برای سرخ کردن و پس از گرم کردن سرخ کن، حالا نوبت به اضافه کردن مواد غذایی به روغن پخت و پز سرخ کن می رسد. هر بار مقدار کمی غذا اضافه کنید، زیرا مقدار زیادی غذای اضافه شده در روغن داغ می تواند عنصر حرارتی سرخ کن را خنک کند، که روند طبخ عادی را مختل می کند.


5) پختن غذای سرخ شده:
در حین سرخ کردن مواد غذایی، سرخ کن به طور خودکار روغن پخت و پز را حباب می دهد و غذای سرخ شده را ترد و خوش طعم می کند. برای اطمینان از فرآیند یکنواخت سرخ کردن، غذای سرخ شده را با یک ظرف سرخ کن یا با دست هم بزنید تا همه طرف های غذا به یک اندازه پخته شوند. هنگام پختن سیب زمینی سرخ کرده در داخل سرخ کن، قبل از قرار دادن سیب زمینی سرخ کرده روی دستمال آشپزخانه، روغن اضافی آن را تکان دهید تا میزان چربی دریافتی از سیب زمینی سرخ شده به حداقل برسد.


6) بیرون آوردن غذاهای سرخ شده:
قبل از اینکه غذای سرخ شده را از سرخ کن خود خارج کنید، مطمئن شوید که روغن آشپزی شما بیش از حد گرم نشده است زیرا ممکن است به شما و اطراف محل قرار دادن سرخ کن آسیب برساند. حالا با ظروف سرخ کن می توان غذاهای سرخ شده را از سرخ کن جدا کرد و یا می توانید با یک قاشق توری غذای سرخ شده را از سرخ کن خارج کنید.


7) تمیز کردن سرخ کن روغنی:
پس از خارج کردن غذای سرخ شده از سرخ کن، فراموش نکنید که سرخ کن خود را قبل از قرار دادن آن برای پخت بیشتر تمیز کنید. پس از مدتی باید روغن سرخ کردنی را عوض کنید زیرا روغن قدیمی اغلب گرم می شود و باعث می شود برای پخت بیشتر خراب شود. هنگام تعویض روغن جدید باید با احتیاط روغن قدیمی را در یک ظرف بریزید. برای سهولت در تمیز کردن، از آب داغ برای شستشوی داخل ظروف آشپزی استفاده کنید و سپس تمام سطوح را با برس تمیز کننده سرخ کن خشک کنید.


نکاتی برای استفاده از سرخ کن غوطه وری


سرخ کن می تواند یک راه عالی برای پختن غذای سرخ شده باشد. با این حال، نکاتی وجود دارد که باید قبل از سرخ کردن هر چیزی یاد بگیرید.


1) از روغن مناسب استفاده کنید:
شما باید از روغنی استفاده کنید که برای سرخ کن شما بی خطر باشد. هرگز روغن زیتون، گیاهی یا کنجد را داخل آن نریزید، زیرا سرخ کن شما را مسدود کرده و آن را غیرقابل استفاده می کند. یک روغن با نقطه دود بالا مانند سویا یا بادام زمینی ایمن ‌تر است.


2) از دمای مناسب استفاده کنید:
غذاهای مختلف به دمای روغن متفاوتی نیاز دارند، اما معمولاً حدود 350 درجه فارنهایت دمای مناسبی برای سرخ کردن است.


3) با بچه های اطراف سرخ نکنید:
سعی کنید هنگام استفاده از سرخ کن، پچه ها و کودکان را از خودتان دور کنید تا آسیبی به آن ها وارد نشود. زیرا سرخ کن های روغنی ممکن است روغن را به بیرون پرتاب کنند که باعث سوختگی می شود. بنابراین هرگز سرخ کن خود را بدون مراقبت رها نکنید.


4) سرخ کن روغنی را تمیز کنید:
سرخ کن خود را خاموش نگه دارید و در پایان سرخ کردن در اسرع وقت آن را تمیز کنید. از مایع ظرفشویی استفاده کنید و اجازه دهید حدود نیم ساعت خیس بخورد، سپس آن را کاملا بشویید. بعد از آن با دستمال کاغذی یا پارچه های بدون پرز و تمیز آن را خشک کنید (یا بگذارید تا در هوا خشک شود). اگر روغن اضافی را در سرخ کن خود بگذارید، هرگز از شر بوی آن خلاص نخواهید شد، بنابراین سعی کنید این کار را انجام ندهید، مگر اینکه بزودی دوباره قصد سرخ کردن را داشته باشید.


5) هرگز مایعات سرد را داخل روغن داغ نریزید:
طعم غذای سرخ شده شما را بسیار بد می کند زیرا چیزهای سرد باعث می شود روغن داغ کف کند، پاشیده شود.

6) هرگز مواد غذایی را با آب در این دستگاه سرخ نکنید:
همیشه قبل از سرخ کردن هر غذایی، آب آن را کاملا بگیرید. زیرا ممکن است آب سرد باعث آتش گرفتن روغن شود و اتفاقاتی ناخوشایند را برای شما رقم بزند.


7) هنگام سرخ کردن درب آن را بسته نگه دارید:
این به دلایل ایمنی است زیرا در غیر این صورت، روغن داغ از کناره‌ های سرخ ‌کن شما خارج می ‌شود و کاملاً به هم می‌ریزد و باعث آسیب شما یا دیگران در صورت تماس با روغن، آسیب ببینید.


8) قطعات سرخ کن غوطه وری را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید:
اگر اجازه دهید روغن و سایر بقایای سرخ کردنی روی قطعات سرخ کن بنشینند، سفت می شوند و تمیز کردن آنها سخت می شود. اگر نمی ‌خواهید برای تمیز کردن سرخ‌ کنتان وقت بگذارید، حداقل قبل از گذاشتن آن، آن را تمیز کنید تا ذرات غذا در آنجا نمانند.


9) هر بار فقط یک چیز را سرخ کنید:
باید به مواد غذایی که سرخ می کنید توجه داشته باشید که همه آن ها را با هم سرخ نکنید زیرا ممکن است باعث پاشیده شدن روغن به بیرون شود. اما اگر قرار است چندین کار را همزمان انجام دهید، مطمئن شوید که خطر پاشیدن روغن در حین غوطه وری شدن وجود ندارد و مطمئن شوید که آن ها را نوبت به نوبت سرخ کنید.


10) از روغن کافی استفاده کنید:
اگر ظرفیت سرخ کن شما 3 لیتر است، هرگز کمتر از آن سرخ نکنید. یعنی غذای کمی را داخل آن قرار ندهید. در غیر این صورت، در نهایت یک غذای بسیار چرب خواهید داشت.


11) مراقب تغییرات دمای روغن داغ باشید:
هرگز از آب سرد برای خنک کردن روغن بیش از حد داغ استفاده نکنید زیرا باعث می شود دمای روغن پایین بیاید و سرخ کن شما خراب شود. اگر می خواهید روغن سرخ کن خود را خنک کنید، فقط آن را در دمای اتاق خنک کنید.


12) چیزی را که هنوز یخ زده است سرخ نکنید مگر اینکه ابتدا یخ زدایی شده باشد.
مواد غذایی یخ زده برای سرخ کردن می تواند طعم بدی را به خود بگیرد. در صورت لزوم، می توانید غذای نیمه منجمد را سرخ کنید، اما قبل از سرخ کردن کامل اجازه دهید آب شود.


نتیجه گیری:

سرخ کن های روغنی، دستگاه هایی هستند که که کاربرد زیادی دارد و می توانند به راحتی غذاهای ترد و خوشمزه ای را برای شما درست کنند. اما استفاده از سرخ کن های روغنی می تواند خطرناک باشد و آسیب های جبران ناپذیری را به شما وارد کند. باید هنگام استفاده از آن احتیاط کنید و مراقب باشید تا خود یا کودکانتان آسیب نبینند. (کودکان باید دور از سرخ کن های روغنی در حال کار باشند) پس هنگام استفاده از سرخ کن های غوطه وری نکات ایمنی که در بالا به آن اشاره کرده ایم، رعایت کنید تا از ایجاد مشکلات جلوگیری کنید. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha