02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

10 مشکل رایج در دستگاه های اسپرسوساز

مائده شریفی 15 /آذر/ 1401
10 مشکل رایج در دستگاه های اسپرسوساز

10 مشکل رایج در دستگاه های اسپرسوساز

یکی از لوازم خانگی که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفتند دستگاه های اسپرسوساز هستند. این محصول امکان درست کردن یک اسپرسوی بی نظیر را با کرم فراوان دارد و شما را از خرید قهوه های بیرون بی نیاز می کند و به شما کمک می کنند که قهوه های مختلف را در طعم های متنوع در خانه تهیه کنید و از یک قهوه خوش عطر و طعم لذت ببرید. همانطور که از نام دستگاه پیداست کار اصلی آن درست کردن قهوه محبوب اسپرسو است، اما در کنار آن می توان قهوه های دیگر را نیز با توجه به دستگاه و کاربرد های آن درست کرد. اسپرسوساز ها هم مانند دیگر دستگاه های برقی دچار مشکلاتی می شوند و ممکن است در نحوه کار آن ها اختلال ایجاد شود. به همین دلیل ما مطالبی را در مورد این موضوع جمع آوری کردیم و سعی داریم در این مقاله چند مورد از مشکلات رایج دستگاه های اسپرسو ساز را بگوییم و برای آن ها راه حل هایی پیشنهاد کنیم. 

مشکلات رایج اسپرسوساز

1_ علت کف نکردن اسپرسو چیست؟
- برای تهیه یک اسپرسو با کف و کرم مناسب باید از پودر قهوه با کیفیت و مناسب استفاده کنید تا قهوه خروجی با فرم مورد نظر شما به دست بیاید.
- باید پس از هر بار استفاده، صافی و نازل اسپرسو دستگاه را به خوبی تمیز کنید تا منافذ آن مسدود نشوند و ترکیب آب و قهوه به خوبی از آن خارج شود.
- در صورتی که آماده شدن شات اسپرسو کمتر از 1 ثانیه و بیشتر از 30 ثانیه طول کشید، فشار دستگاه شما مناسب نیست و باید آن را تنظیم کنید.
- احتمالا دلیل کف نکردن اسپرسوی شما تنظیم نبودن دمای آب باشد. برای تهیه یک اسپرسو مناسب باید آب دستگاه معتدل باشد یعنی نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد.

2_ اسپرسوساز روشن است ولی اسپرسو خارج نمی شود؟
- اگر مخزن آب خالی باشد و یا به اندازه کافی آب نداشته باشد، اسپرسو درست نمی شود.
- اگر دستگاه شما سیستم رسوب زدایی خودکار ندارد و یا مدت زیادی است آن را تمیز نکردید، گرفتگی و مسدود شدن قطعات با رسوب می تواند دلیل آماده نکردن اسپرسو باشد. برای حل این مشکل باید مخزن آب و قطعات دستگاه را به خوبی تمیز کنید و با یک محلول تمیز کننده رسوبات آن ها را از بین ببرید. هر چقدر سختی آبی که استفاده می کنید بیشتر باشد دستگاه شما بیشتر رسوب می گیرد.
3_ چرا طعم اسپرسو تلخ می شود؟
برای حل این مورد باید ابتدا از کیفیت و طعم پودر قهوه ای که خریداری کردید آگاه باشید، چون پودر های قهوه با توجه به درصدی که دارند طعم آن ها از ترش به تلخ تغییر می کند. پس از آن در هر بار استفاده مطمئن شوید که به اندازه استاندارد از پودر اسپرسو در فیلتر استفاده کنید تا طعم اسپرسو تلخ نشود. تغییر میزان آب در اسپرسو نیز موجب تغییر طعم قهوه به دست آمده می شود، به همین دلیل باید همیشه آب کافی درون مخزن باشد. اگر در نوبت های قبلی دستگاه را تمیز نکرده باشید و یا به دلیل سختی آب رسوب در دستگاه درست شده باشد، اسپرسوی تهیه شده طعم متفاوتی خواهد داشت.

4_ نشتی آب در اسپرسوساز به چه دلیلی است؟
اگر در زیر دستگاه شما آب تمیز وجود دارد احتمالا دستگاه نشتی دارد و آب از آن خارج می شود، اما اگر آب کثیف بود شلنگ خروجی پسماند شما مشکل دارد. همه دستگاه های اسپرسو یک شلنگ برای خروج پسماند ها دارند که در صورت خوردگی و خراب شدن شلنگ، قرار گرفتن چیزی بر روی آن و یا پیچ خوردن شلنگ و متصل نبودن به لوله فاضلاب آب کثیف از آن خارج نمی شود و در زیر دستگاه نشتی پیدا می کند.
5_ چرا اسپرسو بیش از حد سریع یا کند خارج می شود؟
- اگر اسپرسوی شما بسیار سریع خارج می شود احتمالا پودر قهوه ای که استفاده می کنید به خوبی آسیاب نشده و درشت هستند به همین دلیل آب سریعا از بین آن ها عبور می کند و خارج می شود و یا مقدار کمی از پودر قهوه استفاده کردید و این میزان پودر قهوه رقیق و بدون کرم به شما می دهد.
- کند خارج شدن اسپرسو می تواند به دلیل استفاده از پودر قهوه به میزان زیاد و تمپ کردن ( فشار دادن) بیش از حد ان باشد و یا فشار پمپ شما مناسب نیست و قهوه را به خوبی خارج نمی کند. همچنین استفاده از پودر قهوه بسیار ریز می تواند موجب خروج کند اسپرسو و گرفتگی و مسدود شدن منافذ فیلتر شود.

6_ اسپرسوساز روشن است ولی گرم نمی شود؟
یکی از مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز گرم نشدن آن است، هنگامی که دستگاه شما روشن است و برق کافی به آن می رسد اما گرم نمی شود ممکن است دلیل آن خرابی و بروز مشکل در المنت ها و ترموستات دستگاه باشد. المنت ها وظیفه ایجاد حرارت و پخش کردن آن را در دستگاه دارند و ترموستات قطعه ای برای ثابت نگه داشتن گرما است. اگر این دو قطعه و یا برد الکتریکی اسپرسوساز دچار مشکل شده باشند دستگاه گرم نمی شود و امکان تهیه اسپرسو را برای شما به وجود نمی آورد.
7_ چرا نازل بخار کار نمی کند؟
اگر پس از مدتی نازل بخار شما کار نکرد و یا فشار مناسب نداشت، احتمالا که لوله ان مسدود شده و دچار گرفتگی شده است. به همین دلیل همین باید پس از هر بار استفاده از نازل بخار آن را تمیز کنید تا باقیمانده های شیر درون آن نماند. برای تمیز کردن نازل تنها نیاز است کمی آب درون آن بریزید و با یک دستمال تمیز کنید. یکی دیگر از دلایل گرفتگی نازل بخار می تواند آب سختی باشد که استفاده می کنید، برای تمیز کردن رسوبات آب باید این قطعه را جدا کنید و با مواد شوینده آن را تمیز کنید.

8_ آب کافی درون مخزن وجود دارد اما چراغ آن روشن است؟
گاهی درون مخزن به اندازه کافی آب ریختید اما چراغ آن خاموش نمی شود، دلیل خاموش نشدن این چراغ، گیر کردن فلوتر مغناطیسی است که در مخزن قرار دارد. این قطعه آهن ربایی شناور است و از وجود آب در مخزن خبر می دهد، اگر آب درون مخزن تمام شود این آهنربا در قسمت پایین قرار می گرد، در صورتی که مخزن را پر کردید اما آهنربا بالا نیامد احتمالا گیر کردن است و نیاز است که مخزن را تمیز کنید و رسوبات آن را از بین ببرید تا این قطعه دوباره گیر نکند.
9_ وجود تفاله قهوه در فنجان نشانه چیست؟
دلیل عمده این مشکل خراب و قدیمی شدن فیلتر قهوه دستگاه است، در صورتی که فیلتر دارای فرو رفتگی باشد و یا بدنه آن صدمه دیده باشد تفاله قهوه از طریق درزها و قسمت های آسیب دیده به بیرون راه پیدا می کند و همراه قهوه درون لیوان شما ریخته می شود. برای حل این مشکل باید فیلتر دستگاه را تعویض کنید که اکثر دستگاه ها یک فیلتر یدک همراه خود دارند.

10_ علت کم شدن فشار دستگاه چیست؟
استفاده طولانی مدت از دستگاه اسپرسوساز بدون سرویس و تعمیر کردن آن باعث افزایش مشکلات به وجود آمده می شود و اسپرسوساز شما زودتر از چیزی که فکر می کنید از کار می افتد. اگر فشار دستگاه شما کم شده ممکن است به دلیل خرابی واشر گروپ باشد که در این صورت باید سریعا اقدام به تعوض و تعمیر آن کنید. سرویس سالانه دستگاه و تعمیر آن در زمان های لازم طول عمر دستگاه را بیشتر می کند.

اسپرسوساز ها معمولا دستگاه هایی هستند که مدت زمان طولانی بدون خراب شدن کار می کنند اما اگر اختلالی در روند کار آن ها به وجد بیاید باید هر چه زودتر برای تعمیر آن توسط یک فرد متخصص در این زمینه اقدام کنید تا دستگاه شما آسیب نبیند. برای دیدن و خرید دستگاه های اسپرسوساز با کیفیت از برند های متنوع می توانید به سایت ما (اُولان کالا) مراجعه فرمایید و مدل های مختلف این دستگاه را با قیمت مناسب ببینید. چند مورد از اسپرسوساز های محبوب موجود در بازار که کیفیت و کارایی فوق العاده دارند.

اسپرسوساز دلونگی مدل EC_685
اسپرسوساز مایر مدل MR_431
اسپرسوساز دلونگی مدل  BCO421
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha