02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مشکلات رایج جاروبرقی و نحوه رفع آن ها

ادیبه کریم پور 12 /آذر/ 1401
مشکلات رایج جاروبرقی و نحوه رفع آن ها

مشکلات رایج جاروبرقی و نحوه رفع آن ها


جاروبرقی ها وسایلی هستند که در صورت نگهداری خوب می توانند تا 7 یا 8 سال برای کاربر خود کار کنند. یک جاروبرقی خوب و سطح بالا ممکن است حتی بیشتر از آن دوام بیاورد و در صورت مراقبت صحیح از دستگاه تا 12 تا 15 سال طول بکشد. اکثر جاروبرقی ها دارای نوعی گارانتی هستند، برخی از آنها کوتاه و با حداقل پوشش هستند، مانند گارانتی محدود به مدت یک سال، و برخی با ضمانت هایی هستند که تا 5 سال و گاهی اوقات بیشتر دوام می آورند. اما همه مشکلات رایج جاروبرقی نیازی به دخالت سازنده ندارند. بسیاری از مشکلات جاروبرقی وجود دارد که می توانید یاد بگیرید که سریعاً آنها را برطرف کنید، که به نوبه خود باعث صرفه جویی در هزینه و حتی کمی دردسر می شود.


مشکلات رایج جاروبرقی


نیروی مکش کم

مکش کم یک مشکل رایج جاروبرقی است. اگر جاروبرقی شما فشار مکش پایینی داشته باشد، کارایی آن کمتر می شود. ممکن است متوجه شوید که زمان زیادی را صرف جاروبرقی یک جای کوچک می‌ کنید، و هنوز آن سطح اثربخشی را که معمولاً در نیروی مکش معمولی دریافت می ‌کنید، دریافت نکرده اید. مشکلات متعددی وجود دارد که باعث نیروی مکش کم در جاروبرقی می شود. عبارتند از:


فیلتر مسدود شده: فیلترهای جارو برقی در جذب ذرات گرد و غبار و کثیفی و خز حیوانات خانگی از سطوح و نگه داشتن آنها برای جلوگیری از انتشار مجدد در هوا کاملاً استاد هستند. پس از مدتی توصیه می شود  فیلتر را تمیز  کنید تا این ذرات یا خز از بین برود. اما وقتی فیلتر را برای مدت طولانی تمیز نکنید چه اتفاقی می افتد؟ قدرت مکش را تحت تأثیر قرار می دهد. می توانید با تمیز کردن فیلترها یا تعویض آنها در صورت فرسودگی این مشکل را برطرف کنید.


کیسه جاروبرقی پر شده: معمولاً به دلیل قدرت مکش پایین، کیسه جارو پر را نادیده می گیرید. اما در واقع یکی از دلایل اصلی این مشکل است. اگر قدرت مکش پایینی دارید، بررسی کنید که آیا کیسه پر است یا خیر، آن را خالی کنید یا در صورت لزوم آن را تعویض کنید.


مسدود شدن کف سری، میله یا شیلنگ: یکی دیگر از علل شایع فشار مکش پایین در جاروبرقی انسداد است. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که انسداد هر یک از این قسمت ها را بررسی کنید.
برس مسدود شده: گاهی اوقات، برس جاروبرقی با وسایلی مانند موهای انسان و خز حیوانات خانگی مسدود می شود. گرفتگی ممکن است بر فشار مکش تأثیر بگذارد و باید برس را تمیز کنید تا مشکل حل شود. تمیز کردن مرتب برس برای جلوگیری از نیروی مکش کم و سایر مشکلاتی که ممکن است در اثر گرفتگی برس ایجاد شود، بازم است.


نویز بیش از حد جاروبرقی


صدایی که جاروبرقی شما تولید می کند یک محدوده طبیعی است. سر و صدا عمدتا حداقل است و فقط برای تمیز کننده راحت است. گاهی اوقات، جاروبرقی شما ممکن است شروع به تولید صداهای بلندتر و بیش از حد کند. بنابراین، دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث این مشکل شود. برخی از آنها عبارتند از:


انسداد: جاروبرقی شما ممکن است در نتیجه انسداد سری، میله یا شلنگ، صدای زیادی تولید کند. هر گونه انسداد می تواند جاروبرقی را مجبور به استفاده از نیروی بیش از حد در تلاش برای تولید قدرت مکش کافی کند. می تواند منجر به تولید صدای بیش از حد شود. برای رفع مشکل، باید انسداد را پیدا کرده و مواد را بردارید تا منطقه پاک شود.


مشکلات موتور: یکی دیگر از دلایل سر و صدای زیاد در جاروبرقی مربوط به موتور است. چنین مسائلی می تواند در نتیجه جدا شدن در تسمه یا شلنگ باشد. هر گونه جدا شدن باعث ایجاد یک جاروبرقی پر سر و صدا می شود. در صورت عدم بررسی، جاروبرقی ممکن است عملکرد خود را متوقف کند. می توانید این مشکل را با جدا کردن جاروبرقی برای بررسی مشکلات تسمه یا شلنگ برطرف کنید. آنها را دوباره به درستی وصل کنید تا مشکل نویز برطرف شود.


نشت هوا: درست مانند انسداد، نشت هوا باعث می شود جاروبرقی از نیروی بیش از حد برای حفظ فشار مکش استفاده کند. ممکن است منجر به تولید صدای بیش از حد جاروبرقی شود. می ‌توانید با پیدا کردن نقطه‌ ای که دارای نشتی هوا است، این مشکل را برطرف کنید و آن را جایگزین کنید. همچنین می توانید ناحیه آسیب دیده را ببندید یا به صورت موقتی آن را با چسپ نواری چسپ کنید.
سوراخ شدن شیلنگ یا لوله خرطومی: بسیاری از جاروبرقی ها دارای شیلنگ هایی هستند که می توانند نسبتاً سست به نظر برسند و به راحتی با جارو کشیدن اجسام کوچک و تیز یا حتی در حین باز کردن گرفتگی آن سوراخ می شوند. شلنگ خود را از نظر سوراخ بررسی کنید. اگر هنوز چیزی مانند سوزن و.. در سوراخ وجود دارد، قبل از استفاده از چسپ نوار برای پوشاندن دهانه، آن را با انبردست بردارید.


گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی


معمولاً جاروبرقی بیش از حد گرم می شود، به خصوص پس از جارو کشیدن برای مدت طولانی بدون وقفه. با این حال، گاهی اوقات جاروبرقی ممکن است تا حدی هوای داغ بیش از حد گرم شود و دود ساطع شود. علت این موضوع ایراد در سیستم برق به خصوص موتور است. برای موارد داغ شدن بیش از حد، ضروری است به جای تلاش برای تعمیرات، با یک متخصص تماس بگیرید. مشکل داغ شدن بیش از حد جاروبرقی عبارتند از:


بوی سوختن: مشکل بوی سوختن یکی دیگر از مشکلات معمولی است که صاحبان جاروبرقی با آن مواجه هستند. علت آن فرسوده شدن تسمه موتور است. بوی سوختگی همچنین می تواند ناشی از سوختن تسمه لاستیکی به دلیل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی باشد. در کل تسمه فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. برای رفع مشکل بوی سوختگی در جاروبرقی، باید تسمه موتور را تعویض کنید. می توانید این کار را با جدا کردن جاروبرقی برای رسیدن به تسمه موتور انجام دهید. سپس باید تسمه را با دقت جدا کنید. می توانید قبل از تعویض تسمه قدیمی با تسمه جدیدتر و سفت تر، قطعات لاستیکی سوخته موتور را به آرامی تمیز کنید. به احتمال زیاد، مشکل بوی سوزش برطرف خواهد شد.


بوی بد ناشی از تجمعات داخل جاروبرقی


کیسه بدبو: کیسه جاروبرقی بدبو محتمل ترین علت این مشکل است. تمامی آشغال و زباله های مانده (مانند تکه غذا یا میوه و موهای حیوانات خانگی و...) در آن جا جمع می شود و ممکن است بوی بدی را به بیرون انتقال دهد. برای رفع مشکل، کیسه را کامل خالی کنید و آن را تمیز کنید که هیچ مو و زباله ای بر روی آن باقی نماند. سپس می توان آن را به راحتی با آب و شوینده شست و در در هوای آزاد خشک کرد. توجه داشته باشید کاملا کیسه جاروبرقی خشک شود و بعد داخل جاروبرقی گذاشته شود زیرا ممکن مشکلاتی دیگری به وجود آید. یا اینکه می توان کیسه جاروبرقی را به کاملی تعویض کرد.
کپسول گرد و غبار بدبو: مانند جاروبرقی های کیسه ای، کپسول های گرد و غبار در وسایل غیر کیسه ای ممکن است در نهایت بو بدهند. برای حل این مشکل، به سادگی مخزن گرد و غبار بشویید.
فیلترهای کثیف: فیلترهای کثیف یکی دیگر از دلایل احتمالی است. سعی کنید فیلترها را در مخلوطی از جوش شیرین و آب تمیز کنید. اگر این کار جواب نداد، باید فیلترها را تعویض کنید.
شلنگ یا اتصالات مسدود شده: مسدود شدن شیلنگ یا اتصال می تواند باعث بدبو شدن جاروبرقی شود. شلنگ را جدا کنید و انسداد بزرگ را بررسی کنید. اگر شلنگ کاملاً پلاستیکی است، می توانید آن را یک شبه در آب و شوینده بگذارید تا خیس بخورد. همچنین می توانید سری های پلاستیکی را بگذارید تا یک شب خیس بخورند و سپس آن را کاملا با آب شستشو دهید.


جارو برقی روشن نمی شود


جاروبرقی که روشن نمی شود یکی از اصلی ترین مسائلی است که می توانید در حین جاروبرقی با آن دست و پنجه نرم کنید. با این حال، رفع آن یک مشکل آسان است. اگر جاروی شما روشن نمی شود، اتصال آن به منبع برق را بررسی کنید تا ببینید درست کار می کند یا خیر. اگر نه، باید جاروبرقی را به منبع برق وصل کنید و دوباره آن را تست کنید.


اگر جاروبرقی هنوز کار نمی کند، بلافاصله قبل از انجام هر گونه تعمیر دیگر، آن را از برق بکشید. برای هر گونه آسیب شدیدی که می تواند علت آن باشد، به سیم برق دستگاه نگاهی بیندازید. جاروبرقی را باز کنید و مسیرهای الکتریکی را بررسی کنید. برای بررسی تداوم می توانید از یک فازمتر استفاده کنید. برخی از کنتاکت ‌های رابط ممکن است نیاز به تعمیر و چسپ کاری داشته باشند، و برخی دیگر ممکن است در جایی که اتصالات ضعیف هستند یا با موفقیت برقرار نمی‌ شوند، باید تعویض شوند.


بعد از آن موتور را بررسی کنید. در صورتی که موتور شما آسیب دیده یا معیوب باشد، باید آن را تعمیر کنید. اگر متوجه شدید که نیاز به تعویض موتور دارید، ممکن است بخواهید به طور کلی یک جاروبرقی دیگر بخرید، زیرا موتورهای جاروبرقی به راحتی می توانند به همان اندازه گران باشند.


نتیجه گیری


رایج ترین مشکلاتی که در جاروبرقی ها یافت می شود نیروی مکش کم، صدای زیاد، بوی سوختن، روشن نشدن جاروبرقی و گرم شدن بیش از حد است. این مشکلات را می توان با تمیز کردن دستگاه یا تعویض برخی از قسمت های دستگاه برطرف کرد. گاهی اوقات، بهتر است به دنبال یک متخصص باشید تا جاروبرقی را به طور موثر تعمیر کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha