02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

وب کم چیست و چه کاربردی دارد؟

ادیبه کریم پور 14 /آذر/ 1401
وب کم چیست و چه کاربردی دارد؟

وب کم چیست و چه کاربردی دارد؟


وب ‌کم یا دوربین وب، اصطلاحی است که برای هر دوربینی که تصاویری تولید می ‌کند که توسط سرور قابل دسترسی و نمایش در وب جهانی است، استفاده می‌ شود. وب کم در اصل فقط یک دوربین است که به طور مستقیم یا بی سیم به رایانه متصل می شود و مجموعه ای از تصاویر را برای نمایش از راه دور در مکان های دیگر جمع آوری می کند. فناوری وب کم به طور گسترده توسط همه نوع مردم به دلایل مختلف استفاده می شود. وب کم دوربینی است که به عنوان یک قطعه یکپارچه از تجهیزات، از طریق کابل USB یا بی سیم به رایانه شما متصل می شود. وب کم های داخلی آنهایی هستند که در رایانه ای مانند لپ تاپ که شما استفاده می کنید تعبیه شده اند. احتمالاً یک دوربین داخلی را به‌ عنوان یک نقطه کوچک در بالای صفحه، وسط صفحه، به اندازه ای کوچک خواهید دید. وب‌کم‌ های USB و بی ‌سیم خارجی هستند و می‌ توانند روی هر رایانه ‌ای که نرم ‌افزار مناسب را نصب کرده باشد، استفاده شود. آن ها همچنین از نظر موقعیت مکانی انعطاف پذیرتر هستند، زیرا لازم نیست در بالای صفحه رایانه شما نصب شوند.


در سال 1991، اولین وب کم در دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه کمبریج راه اندازی شد. اما از آن زمان، وب کم ها به خانه ها، انواع مشاغل و ساختمان های اداری راه پیدا کردند. وب‌ کم‌ ها اغلب برای استفاده شخصی در خانه توسط والدینی استفاده می ‌شوند که می‌ خواهند به اقوامی که دور از دسترس است، حرف به صورت تصویری همدیگر را ببینند. استفاده از وب کم بی حد و اندازه است. کسب و کارها اغلب از وب کم برای ویدئو کنفرانس استفاده می کنند و فن آوری وب کم توسط بسیاری از نهادهای دیگر استفاده می شود تا به عموم مردم دسترسی به انواع اطلاعات، از آب و هوا و ترافیک گرفته تا عادات تغذیه حیوانات که اخیراً به دست آورده است، داشته باشد.


انواع وب کم ها چیست؟


علاوه بر اینکه وب کم یکپارچه، سیمی و بی سیم وجود دارد، دو نوع وب کم های دیگر نیز وجود دارد. این نوع وب کم ها از نظر قابلیت ها و هدف متفاوت هستند. آن ها هستند:


دوربین‌ های تحت شبکه: این ها وب ‌کم‌ های اولیه ‌ای هستند که می ‌توانید در رایانه خود پیدا کنید و وب ‌کم ‌هایی وجود دارند که می ‌توانید در اکثر فروشگاه‌ های لوازم الکترونیکی خریداری کنید. آنها را از برندهایی مانند مایکروسافت، لاجیتک و ریزر خواهید دید. اینها معمولاً برای استفاده کوتاه مدت هستند.


دوربین های IP: وب کم های IP (پروتکل اینترنت) کمی متفاوت طراحی شده اند. این‌ ها برای نظارت 24 ساعته طراحی شده ‌اند و بسیاری از آنها ویدئویی با کیفیت بالاتری نسبت به دوربین‌ های شبکه ارائه می ‌دهند. این نوع وب کم اغلب برای سیستم های امنیتی، دوربین های حیوانات خانگی و سایر مواردی که نیاز به زمان استفاده طولانی تری دارند استفاده می شود.


هدف از وب کم چیست؟


وب ‌کم‌ ها برای عملکردهای مختلفی استفاده می‌ شوند، معمولاً برای پخش جریانی ویدیو از یک مکان به مکان دیگر، مانند زمانی که با دوستان، خانواده، یا همکاران آنلاین ملاقات می‌ کنید یا زمانی که در یک کلاس یا جلسه آنلاین شرکت می ‌کنید. برخی از وب ‌کم‌ ها همچنین دارای قابلیت ‌هایی هستند که به شما امکان می ‌دهند یک تصویر ثابت بگیرید، اگرچه همیشه بهترین کیفیت تصویر نیست. کسب و کارها اغلب از وب کم برای ویدئو کنفرانس استفاده می کنند. وب کم اساساً با گرفتن یک سری تصاویر دیجیتالی کار می کند که توسط رایانه به سرور منتقل می شوند و سپس به صفحه مانیتور نمایش داده می شوند. حتی سایت هایی وجود دارند که به کاربران اجازه می دهند تصاویر وب کم خود را به صورت رایگان آپلود و ذخیره کنند، که بسیاری از افراد آن را برای استفاده شخصی انتخاب می کنند. وب ‌کم‌ ها در قابلیت‌ ها و ویژگی ‌هایشان متفاوت هستند و تفاوت ‌ها در قیمت منعکس می ‌شود. برخی از وب ‌کم ‌ها تنها یک بار در هر 30 ثانیه یک تصویر ثابت می ‌گیرند، در حالی که برخی دیگر با گرفتن 30 تصویر در ثانیه، ویدئو را پخش می‌ کنند.


وب کم ها چگونه کار می کنند


اگر با یک دوربین دیجیتال آشنا هستید، ممکن است ایده کلی از نحوه کار یک وب کم داشته باشید. این در اصل یک دوربین دیجیتال است که به رایانه شما متصل است. با گرفتن نور کار می کند. نور از طریق لنز دوربین به حسگر تصویر می رسد. در آنجا نور جمع ‌آوری شده و به پیکسل‌ هایی تقسیم می ‌شود که می ‌توان آن‌ ها را در قالب یک زبان عددی به نام کد باینری به اطلاعات دیجیتال تبدیل کرد. سپس آن کد را می توان از طریق یک شبکه مانند اینترنت یا حتی یک شبکه داخلی شرکت به یک رایانه دریافت کننده منتقل کرد، که فرآیند تبدیل کد به پیکسل هایی را که روی صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می شوند. فرقی نمی کند که وب کم داخلی یا خارجی باشد، برخی از نرم افزارها برای کارکرد آن ضروری هستند. به غیر از درایور تجهیزات، یک برنامه وب کم خاص، اسکایپ، زوم یا برخی دیگر از نرم افزارهای کنفرانس ویدیویی باید استفاده شود.


نکته ای در مورد حریم خصوصی وب کم


یکی از مسائلی که نگران کننده شده، امنیت وب کم است، به ویژه آنهایی که به رایانه ها (و در برخی موارد، تلویزیون ها) ادغام شده یا دائماً به آنها متصل می شوند. هکرها راه‌ هایی برای هک کردن سفت‌ افزار یا نرم ‌افزاری که وب‌ کم ‌ها استفاده می‌ کنند، پیدا کرده ‌اند، و با انجام این کار، می‌ توانند تصاویر وب ‌کم شما را مشاهده کنند یا حتی می ‌توانند جریان را از طریق وب ‌کم شما قطع کنند. به همین دلیل، یک سوال رایج این است که آیا پوشش وب کم ضروری است؟ اگرچه کاملاً ضروری نیست، اما اگر نمی ‌توانید وب ‌کم خود را غیرفعال کنید ، توصیه می‌ شود در صورت عدم استفاده، وب‌ کم خود را تحت پوشش قرار دهید. اگر وب ‌کم شما پوشش داخلی ندارد، می ‌توانید ازیک تکه کاغذ یا نوار را در زمانی که از آن استفاده نمی ‌کنید برای محافظت از حریم خصوصی خود روی آن قرار دهید.


دلایلی برای خریدن وب کم 


بدیهی است که رایانه ‌های رومیزی (کامپیوتر) وب‌ کم داخلی ندارند، بنابراین باید یک وب‌ کم مستقل را در بالای مانیتور آویزان کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. اکثر وب‌ کم‌ های داخلی کیفیت ویدیویی نسبتاً پایینی را ارائه می ‌دهند که اغلب فقط 720p است. اگر کیفیت بهتری مانند 1080p یا حتی 4K می خواهید، باید یک وب کم جدید مانند وبکم ZILNK خریداری کنید. برخی از وب ‌کم ‌های مستقل یا جداگانه دارای ویژگی ‌ها و قابلیت ‌های اضافی هستند که نمی ‌توانید در یک مدل داخلی آن را دریافت کنید. به عنوان مثال، برخی از وب‌ کم ‌ها دارای یک کنترل زوم دیجیتال هستند که به شما امکان می‌ دهد اندازه تصویر و ردیابی چهره را کنترل کنید که به ‌طور خودکار هنگام حرکت در مقابل دوربین، شما را در مرکز کادر نگه می ‌دارد. وب کم های مستقل قابل حمل تر هستند و در مورد موقعیت یابی انعطاف پذیری را ارائه می دهند. برای مثال، می‌ توانید وب ‌کم را به راحتی در میان رایانه‌ های مختلف جابه‌ جا کنید، و اصلاً نیازی به قرار دادن آن روی رایانه ندارید. تا زمانی که بتوانید آن را به درگاه USB رایانه وصل کنید، می‌ توانید وب ‌کم را در هر جایی قرار دهید. همچنین بسیاری از آن ها دارای سه پایه هستند تا آن ها را روی میز کار قرار دهید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha