02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت غذاساز و چرخ گوشت در چیست؟

ادیبه کریم پور 16 /آبان/ 1401
تفاوت غذاساز و چرخ گوشت در چیست؟

تفاوت غذاساز و چرخ گوشت در چیست؟


ابزار های آشپزی و لوازم های امروزی، روند پخت و پز را در آشپزخانه بهبود می بخشد. غذاساز و چرخ گوشت دو ابزار ضروری برای چرخ کردن سبزیجات و گوشت هستند. اما به برخی از تفاوت های برجسته بین این دو دستگاه توجه کنید. شما می توانید از هر دو دستگاه استفاده کنید، چه نیاز به چرخ کردن گوشت داشته باشید یا سبزیجات و حبوبات را پوره کنید. بسیاری از مردم زمانی که باید برای انتخاب چرخ گوشت یا غذاساز تصمیم بگیرند گیج می شوند. این دو وسیله به ما کمک کرده اند تا زمان آماده سازی مورد نیاز قبل از شروع پخت و پز را کوتاه کنیم و تقریباً به همان روش کار کنیم، اما تفاوت هایی در نحوه خرد کردن مواد غذایی و تأثیر آنها بر روی محصول وجود دارند. ما قصد داریم این دو دستگاه را با هم مقایسه کنیم تا تصمیم گیری برای شما آسان تر شود. 


چرخ گوشت چیست؟


چرخ گوشت یک وسیله آشپزخانه است که از دو قسمت تشکیل شده است: لوله تغذیه، جایی که گوشت به داخل آن فشار داده می شود، و تیغه ای در پایین که آن را خرد و خمیر می کند. چرخ گوشت در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد، اما همه به یک روش اصلی کار می کنند. با استفاده از یک تیغه چرخان در پایه آن برای برش تکه های گوشت، پنیر، سبزیجات و حبوبات به کار می رود.


غذاساز چیست؟


این غذاساز که لوازم آشپزخانه است، در اشکال و اندازه‌ های مختلفی وجود دارد، اما همه آنها یک کار را انجام می‌ دهند: غذاساز غذاها را خرد می کند، پوره و مخلوط می‌ کند. غذاساز یک وسیله ضروری در هر آشپزخانه است. این می تواند به شما کمک کند زمان پخت و پز خود  با استفاده از غذا ساز کاهش دهید.
چرخ‌ گوشت و غذاسازها برای چرخ‌ کردن گوشت و سبزیجات طراحی شده ‌اند. با این حال، این دو در جنبه های خاصی با هم متفاوت هستند که عبارتند از:


1. بافت گوشت


اگر گوشت خود را تقریباً با بافت متوسط (نه خیلی ریز) دوست دارید، غذاساز انتخاب مناسب تری است. با این حال، اگر می خواهید تکه های گوشت شما بسیار ریز خرد شود تا بتوان از آنها در دستور العمل های خاص استفاده کرد، پس از چرخ گوشت استفاده کنید. یک چرخ گوشت برای استفاده های مکرر و زیاد مناسب تر است و گوشت را می تواند با اندازه های ریز تری خرد کند. چرخ کردن گوشت در چرخ گوشت یکنواخت است، بر خلاف گوشت چرخ کرده در غذاساز، که به طور کلی کاملاً ناهموار چرخ می شود. این بدان معنی است که گوشت ممکن است به تکه های بزرگ و ریز آسیاب شود که ممکن است همیشه در پخت و پز مناسب نباشد. نه فقط این، حتی ممکن است گوشت خمیر مانندی را دریافت کنید که در نتیجه آسیاب بیش از حد در دستگاه است. اگر گوشت ریز آسیاب شده و بافت دار می خواهید چرخ گوشت برای شما مناسب است. 


2. طعم گوشت


چرخ  گوشت به طور کلی تکه های گوشتی غنی، گوشتی و آبدار به دست می دهد و با احتیاط تمام چربی را در حین پختن گوشت حفظ می کند. از سوی دیگر، غذاسازها تمایل دارند هنگام چرخ کردن گوشت مقداری تکه های بزرگتر بر جای بگذارند. علاوه بر این، گوشت فرآوری شده در غذاساز چربی بیشتری را در حین پخت از دست می دهد. اگر گوشت تان را با وجود آسیاب شدن کاملا آبدار و چرب دوست دارید، چرخ گوشت انتخاب نسبتاً بهتری است.


3. راحتی در استفاده


چرخ‌ گوشت معمولاً به راحتی کار می ‌کنند و کاملاً کاربرپسند هستند. گوشت نسبتاً سریع آسیاب می شود و می توان از آن به عنوان چرخ همه کاره نیز استفاده کرد. غذاسازها نیز از نظر عملکرد به خوبی کار می کنند، اگرچه منجمد کردن گوشت از قبل نتایج بهتری برای جلوگیری از ناهمواری در حین آسیاب کردن دارد. همچنین، ممکن است لازم باشد آسیاب را به صورت دسته ‌ای انجام دهید، زیرا ممکن است مقدار زیادی گوشت در یک بار چرخ نشود.


4. انواع تیغه


تیغه های برش استفاده شده در هر دستگاه تفاوت زیادی در نحوه تبدیل شدن غذا در پایان ایجاد می کند. به عنوان مثال، تیغه های برش یک غذاساز با چرخاندن غذا و خرد کردن آن در حین حرکت کار می کنند. در طول چرخه چرخش، تیغه ها، هر چیزی را که با آنها تماس پیدا می کند، قطع می کنند، صرف نظر از تعداد دفعاتی که یک تکه خاص خرد شده است. این به این معنی است که اندازه برش غذا را نمی توان کنترل کرد که منجر به عدم یکنواختی می شود. تنها چیزی که تحت کنترل کاربر است مدت زمانی است که تیغه ها به کار خود ادامه می دهند. این مورد در مورد تیغه چرخ گوشت صدق نمی کند . انواع صفحات تیغه ای وجود دارد که همگی به جلوی آسیاب و در مجاورت تیغه های برش پیچ می شوند. از این شبکه ها می توان برای کنترل اندازه چرخ گوشت در دستگاه استفاده کرد. شما می توانید شبکه را انتخاب کنید تا آسیاب مورد نظر خود را بر اساس آنچه دوست دارید بپزید، دریافت کنید. چرخ گوشت، گوشت را با چرخاندن مواد از طریق تیغه های آن فقط یک بار به اندازه دلخواه چرخ می کند، برخلاف غذاساز که غذا باید به طور متناوب از بین تیغه ها عبور کند. تیز کردن تیغه‌ های چرخ گوشت و غذاساز نیز نسبتاً آسان است و هردو تقریبا همان کیفیت را ارائه می دهند.


5. انواع سری های اضافی


سری های موجود در یک دستگاه هنگام خرید آن به همان اندازه مهم هستند. چرخ گوشت ها دارای چندین شبکه هستند که هر کدام در اندازه های متفاوتی هستند. از سوی دیگر، غذاسازها فقط با سری استاندارد خاص ارائه می‌ شوند. یک تیغه ساده و ملحقات دیسکی شکل برای برش و خرد کردن به همراه دارند. این را می توان برای خرد کردن، آسیاب کردن، برش دادن تکه های غذا در سه نوع درشت، متوسط و ریز استفاده کرد. هرچه اندازه شبکه چرخ گوشت بزرگتر باشد، می توان مقدار بیشتری از گوشت را در یک زمان برای چرخ کردن داخل آن گذاشت. 


6. اندازه دستگاه


یک غذاساز به طور کلی در سه اندازه موجود است. بزرگ، متوسط یا مینی. اولین مورد برای تهیه وعده های غذایی بزرگ برای مهمانی ها یا مجالس ایده آل است، در حالی که نمونه های جمع و جور و مینی برای تهیه مقادیر کم و همچنین برای فضاهای محدود مناسب هستند. تنوع بیشتر در اندازه دستگاه، انتخاب بهتری را بر اساس نیازهای فردی ارائه می دهد.


چرخ گوشت یا غذاساز کدام بهتر است؟


این ساده نیست که به طور قطعی بگوییم کدام یک را نسبت به دیگری انتخاب کنیم، زیرا وسایل آشپزی برای آشپزهای مختلف جذابیت متفاوتی دارند. این به این دلیل است که هر فرد دارای یک سبک پخت و پز منحصر به فرد و روش تهیه به همان اندازه متفاوت است. این بدان معناست که بسته به روش پخت و پز آنها در آشپزخانه، وابستگی آنها به هر وسیله ممکن است متفاوت باشد. اگر دوست دارید خودتان گوشت را چرخ کنید و آن ها را به اندازه دلخواه خرد کنید، خریدن چرخ گوشت می تواند در این مورد بسیار به شما کمک کند. همچنین با استفاده از چرخ گوشت می توان مواد غذایی های دیگر مانند حبوبات را برای غذای متفاوت چرخ کنید. با این حال، اگر طرفدار گوشت چرخ کرده نیستید و دوست دارید از گوشت چرخ کرده فقط به ندرت در دستور العمل های غذاهای خاص استفاده کنید، بهتر است بخواهید روی یک غذاساز سرمایه گذاری کنید. دومی در بسیاری از کارهای دیگر نیز عالی عمل می کند، علاوه بر چرخ کردن گوشت، خرد کردن، برش دادن، پوره کردن، و موارد دیگر نیز به کار می آید.


چرخ گوشت برای چه مواردی استفاده می شود؟


چرخ گوشت دستگاهی است که گوشت حیوانات را آسیاب می کند تا آن را به مخلوط و پوره کند. می توانید از آنها برای کارهایی مانند تهیه همبرگر، هات داگ و سوسیس خود استفاده کنید. هرچه ماهیچه های بیشتری روی استخوان های خود داشته باشید، به دلیل تفاوت در بافت بین گوشت چرب و بدون چربی، به احتمال زیاد نیاز به استفاده از چرخ گوشت خواهید داشت. استفاده از چرخ گوشت یکی از جنبه های مهم پخت و پز است.


غذاسازها برای چه مواردی استفاده می شوند؟


از دستگاه های غذاساز می توان برای کارهای مختلف پخت و پز استفاده کرد. اینها شامل خرد کردن، رنده کردن، پوره کردن، مخلوط کردن خمیر و ورز دادن است. برخی از غذاسازها همچنین به شما امکان می دهند دانه های قهوه را آسیاب کنید و خامه فرم گرفته و همچنین پنیر خرد کنید. اگر به دنبال ابزاری برای تهیه میان وعده ‌های سالم مانند اسموتی‌ های میوه و سبزیجات یا سوپ‌ های خانگی هستید، ممکن است یک غذاساز انتخاب عالی باشد.


چگونه گوشت را در غذاساز چرخ کنم؟


چرخ کردن گوشت در غذاساز یک فرآیند نسبتا آسان است. اولین مرحله این است که برش دلخواه گوشت را داخل غذاساز بریزید و حدود 15 ثانیه آن را روی کم نگه دارید. سپس سرعت را به متوسط افزایش دهید و 30 تا 45 ثانیه دیگر یا تا زمانی که گوشت تکه های کوچک و تقریباً خمیری شکل بگیرد، آن را پالس کنید. در نهایت درب ظرف را بگذارید و حدود 30 ثانیه دیگر تکان تکان مخلوط کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha