02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

دستگاه بخور سرد چیست

مائده شریفی 14 /آبان/ 1401
دستگاه بخور سرد چیست

دستگاه بخور سرد چیست؟


یکی از مشکلات فصول سرد سال خشکی هوا می باشد در این موقع فصل از سال پوست خشک می شود و این خشکی پوست موجب به وجود آمدن حساسیت و الرژی می شود. یکی از راه هایی که برای از بین بردن این مشکل توصیه می شود استفاده از دستگاه بخور سرد می باشد همچنین آلودگی هوا در اسن فصل ها تا حدی افزایش پیدا می کند و رطوبت موجود در هوا کاهش می یابد این دستگاه به شما در حل این مشکل ها کمک می کند و تا حدودی آن ها را از بین می برد ، اما در واقع بخور سرد چیست و چه کاربردی دارد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع از دستگاه بخور سرد بگوییم و همه چیز را درباره آن شرح دهیم.

انواع دستگاه بخور:


عمدتا دستگاه های بخور به دو نوع سرد و گرم هستند و استفاده از هر دو نوع در جای خود کاربردی است. دستگاه های بخور گرم بیشتر در فصل سرد به کار می روند اما دستگاه های بخور سرد در همه فصل ها کاربرد دارند و به طور کلی هر دو دستگاه برای افزایش رطوبت به کار می روند. دستگاه بخور سرد با افزایش رطوبت موجود در هوا از مشکلاتی همچون خشکی پوست، خشکی و ترک خوردن لب، مشکلات تنفسی و ... جلوگیری می کند و با توجه به آلودگی هوا در بیرون، درست کردن یک محیط شاداب و با طراوت در خانه موجب افزایش سلامتی خود و خانوادتان می شود. دستگاه های بخور گرم نیز بیشتر برای پوست، از بین بردن علائم سرماخوردگی، گرفتگی گلو و بینی به کار می رود و باعث می شود که در فصول سرد خواب آسوده تری داشته باشید و تا حدودی محیط را گرم می کند.

نحوه کار دستگاه بخور سرد چگونه است:


دستگاه های بخور سرد و یا همان رطوبت ساز به صورت چند مدل مختلف در بازار موجود هستند ولی همه آن ها کاربرد یکسانی دارند و تنها نحوه کارکرد آن ها متفاوت است، دو مدل از این دستگاه ها که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند دستگاه بخور سرد تبخیری و اولتراسونیک هستند.
 

بخور سرد تبخیری: این دستگاه با استفاده از یک فن در خود آب را به چرخش در می آورد و مانند یک توده مه در هوا پخش می کند، کار پخش بخور سرد با کمک یک فیلتر هدایت کننده صورت می گیرد این فیلتر املاح و ناخالصی آب را می گیرد بنابراین بخور به وجود آمده کاملا سالم است و نکته مهم در این دستگاه های بخور تبخیری نگه داری و مراقبت از فیلتر آن است چون به دلیل جذب ناخالصی ها پس از مدتی باید تعویض شود.
بخور سرد اولتراسونیک: دستگاه های بخور سرد با فناوری اولتراسونیک نیازی به فیلتر ندارند و با استفاده از یک صفحه دیافراگمی که به سرعت می چرخد ذرات آب را می شکنند و به شکل توده ای از غبار در هوا پخش می کنند. فناوری این محصول نسبت به دستگاه های تبخیری پیشرفته تر است و صدای کمتری حین کار دارد همچنین انرژی کمتری نیز مصرف می کند.

کاربرد های دستگاه بخور سرد:


بخور سرد به طور معمول برای ایجاد رطوبت در محیط می باشد اما این رطوبت در موارد زیادی کاربرد دارد که به شرح زیر می باشند.

کاهش سرایت عفونت ها: هنگامی که هوا خشک می شود و مخصوصا در فصول سرد سال میکروب و باکتری ها به آسانی انتقال داده می شوند یک راه برای کاهش این انتقال افزایش رطوبت محیط است که استفاده از بخور سرد گزینه مناسبی می باشد. برای این کار از بخور گرم نیز می توان استفاده کرد و انتقال باکتری ها را تا حدی کاهش داد.کاهش 

خر و پف: از مشکلاتی که باعث اذیت شدن فرد و اطرافیان او هنگام خوابیدن می شود خر و پف کردن است یکی از دلایل این مشکل می تواند خشکی گلو باشد که با خشکی هوا محیط رابطه مستقیم دارد از این رو افزایش رطوبت در هوا با استفاده از دستگاه بخور می تواند یک راه حل کاربردی برای این مشکل باشد. 
سلامت پوست: از مشکلاتی که در فصل های مختلف سال برای پوست پیش می آید خشکی پوست است، این موضوع می تواند باعث خارش پوست و پوسته پوسته شدن آن شود. بجز استفاده از کرم ها و محصولات بهداشتی افزایش رطوبت نیز می تواند یک گزینه مناسب برای کاهش خشکی پوست شود و از سوی دیگر علاوه بر خشکی پوست افزایش رطوبت موجب شادابی و سلامت پوست نیز می شود برای این کار می توانید از دستگاه های بخور سرد و گرم استفاده کنید و از این مشکل رهایی یابید.
کاهش آلرژی: از دلایل به وجود آمدن آلرژی ها می توان به وجود گرد و غبار در هوا اشاره کرد، برای کاهش آلرژی ها و جلوگیری از به وجود آمدن آن ها باید رطوبت محیط را افزایش داد برای این کار بیشتر توصیه می شود که از دستگاه بخور سرد استفاده کنید و با آن میزان رطوبت هوا در محیط منزل و محیط کار و ... را تنظیم کنید. دستگاه بخور سرد رطوبت معتدل تری نسبت به بخور گرم دارد برای همین برای تنظیم رطوبت نیز مناسب تر می باشد.

کاهش سرما خوردگی: دستگاه بخور سرد با استفاده از تنظیم رطوبت محیط می تواند باعث تسکین مشکلات مجرای تنفسی شود و روند بهبود علائم خشکی گلو و گرفتگی بینی را سریع تر می کند. استفاده از بخور سرد در محیط برای کسانی که از مشکلاتی همچون تنگی نفس رنج می برند نیز بسیار مناسب می باشد.
سلامت مو: همانطور که گفتیم سلامت پوست و مو ارزش زیادی دارد و موجب شاداب شدن فرد می شود، در هوای خشک کف سر خشک می شود و ریشه موها حالت بدی می گیرند همچنین خشک شدن کف سر موجب به وجود آمدن شوره نیز می شود، از این رو استفاده از بخور سرد موهای شما را زنده و خوش حالت نگه می دارد و رطوبت موجود در هوا باعث رطوبت رسانی به زور طبیعی به پوست و موی شما می شود. 
استفاده گل ها و گیاهان: دستگاه بخور سرد با ایجاد رطوبت در هوا موجب می شود که گل ها و گیاهان نیز شاداب تر باشند زیرا هوا معمولا در خانه ها و آپارتمان ها به دلیل استفاده از شوفاژ و بخاری خشک می شود از این رو استفاده از بخور سرد رطوبت را در تمام محیط خانه پخش می کند.

نکات مهم در خرید بخور سرد:


حجم آب: اگر شما دستگاه بخور را برای محیط های بزرگ همچون منزل و محیط کار می خواهید باید دستگاهی با حجم آب زیاد تهیه کنید تا در مدت زمان بیشتری بخار تولید کند و رطوبت در همه جا پخش شود اما اگر شما بخور سرد را برای اتاق خواب یا داخل ماشین خریداری می کنید می توانید از سایز مینی بخور سرد نیز استفاده کنید.
تکلونوژی: در ابتدا گفتیم که دستگاه های بخور سرد چند نوع دارند اما پیشرفته ترین فناوری آن ها اولتراسونیک است این دستگاه علاوه بر صدای کم و مصرف انرژی کم رطوبت را به صورت معتدل تری در هوا پخش می کند و آب را به ذرات ریزتر در می آورد.
طراحی: دستگاه بخور یک وسیله است که جلو چشم قرار می گیرد بنابراین بهتر است قبل از خرید به فکر طراحی ظاهری دستگاه باشید و دستگاهی را انتخاب کنید که با دکوراسیون خانه شما جور باشد و به زیبایی آن اضافه کنید. انواع مختلفی از این دستگاه در بازار موجود است برای همین انتخاب های زیادی جلوی شما قرار می گیرد.
قیمت: این دستگاه با توجه به ویژگی های که دارد قیمت های متفاوتی دارد همچنین در سایز های مختلف نیز موجودند بنابراین نمی توان قیمت دقیقی برای آن ها تعیین کرد اما با توجه به همه بودجه ها می توانید یک دستگاه بخور مناسب تهیه کنید.

نکاتی برای نگه داری و استفاده از دستگاه بخور سرد:


این دستگاه را هنگام استفاده با فاصله از دیوار قرار دهید و برای پخش بهتر رطوبت می توانید آن را در جایی که کمی ارتفاع دارد قرار دهید.
پس از هر بار استفاده آب باقی مانده در دستگاه را خالی کنید و برای جلوگیری از بوی بد می توانید آن را خشک کنید.
هر سه روز یک بار دستگاه را با آب و صابون بشورید و آن را تمیز کنید تا از به وجود آمدن رسوب در آن جلوگیری کنید.
استفاده از آب مقطر و یا تصفیه شده برای این محصول مناسب تر است زیرا املاح آب می توانند همراه بخار در هوا پخش شوند و این برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند و کودکان مناسب نیست.
به دلیل استفاده از بخور سرد این دستگاه می تواند جای رشد باکتری، قارچ و کپک ها باشد از این رو رعایت کردن نکات بهداشتی در این محصول بسیار ضروری است برای همین ضد عفونی کردن آن در مدت زمان های مشخص لازم است.
هر روز آب مخزن دستگاه بخور را عوض کنید و اگر دستگاه شما دارای فیلتر است هر چند وقت یک بار فیلتر آن را تعویض کنید.
اگر قصد دارید برای مدتی از این دستگاه استفاده نکنید حتما آن را ضد عفونی کنید و خشک کنید سپس آن را نگه داری کنید.

به طور کلی دستگاه بخور سرد یک محصول فوق العاده است و شما می توانید انواع مختلفی از آن ها را در خانه، ماشین و محیط کار استفاده کنید. دستگاه های بخور سرد با استفاده از تکونوژی های مختلف آب را به بخور سرد تبدیل می کنند و رطوبت را در محیط اطراف پخش می کنند از این به سلامتی کودکان و سالمندان کمک زیادی می کنند همچنین پوست و موی شما را شاداب می کنند. در این مطلب سعی کردیم به طور کامل همه چیز را درباره دستگاه های بخور سرد و یا همان رطوبت ساز توضیح دهیم، برای خرید این محصول می توانید به سایت اُولان کالا مراجعه فرمایید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha