02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

در تلویزیون های Direct LED مفهوم چیست و چه مزایا و معایبی دارد

ثنا بهرامی 23 /آذر/ 1400
در تلویزیون های Direct LED مفهوم چیست و چه مزایا و معایبی دارد

در تلویزیون های Direct LED مفهوم چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

در نگاه اول LED را به دلیل باریک‌تر بودن می‌توان به‌راحتی از LCD تشخیص داد. یکی از مزیت‌های مهم این است که Edge-LED ها تولیدکننده‌ها می‌توانند تلویزیون‌های فوق‌العاده باریک و زیبا طراحی کنند ولی مشکل Edge-LED ها عدم یکنواختی تصویر است چون LED ها در لبه‌های پنل قرارداده شده‌اند و نور از لبه‌ها به تمام سطح صفحه تابیده می‌شود این موضوع باعث می‌شود لبه های پنل روشن‌تر از وسط پنل باشد و در برخی موارد مشکی به‌صورت خاکستری تیره نمایش داده شود. در LED ها سه نوع نورپردازی وجود دارد . نور حاشیه در حالت اول می‌باشد، یعنی نور در کناره‌های صفحه ‌نمایش قرار می‌گیرد و با کمک دیودهای موجود در لبه‌های خارجی، در تمام سطح صفحه، پخش می‌شود. نوع دوم دارای نوردهی منظمی می‌باشد. در این مدل نور در پس‌زمینه LED کامل پخش‌شده است . یعنی چراغ‌های LED به صورت منظم و نقطه‌ای، در کل صفحه نمایشگر پشت تلویزیون پخش‌شده‌اند. در این مدل، در بخش‌های تیره‌تر محتوا نور کم و در بخش های روشن تر، نور زیاد می‌شود.
با استفاده از ویژگی‌ای به نام Local Dimming یا تاریکی محلی، LED ها به تعدادی از مناطق تقسیم‌بندی می‌شوند که این مناطق می توانند به‌صورت جداگانه کنترل شوند . بنابراین در بعضی از قسمت‌ها، نور پس‌زمینه می‌توان کمرنگ‌تر باشد. درحالی‌که سایر نقاط روشن هستند .


مزایای تلویزیون‌های ال ای دی:

سایز LED ها می‌توانند بسیار کوچک است و اگر بر روی دیوار نصب شود بسیار مناسب‌تر می‌باشد . تلویزیون‌های ال ای دی می‌توانند بدون استفاده از فیلترهای رنگی از رنگ‌های از پیش تعیین شده در تلویزیون نور ساطع کنند که بسیار کارآمدتر بوده و می‌تواند هزینه‌های اولیه را کاهش دهد. طول عمر LED ها نسبتاً طولانی است و مدت‌زمان زیادی می‌توان از آن‌ها بدون ایجاد مشکلی استفاده کرد . این‌ها در برابر ضربه بسیار مستحکم هستند و از اجزای بسیار محکمی ساخته‌شده‌اند. بازدهی و کارایی این تلویزیون‌های ال ای دی از میزان بازدهی نور و روشنایی بیشتری در هر وات نسبت به لامپ‌های رشته‌ای استفاده می‌کنند.این تی وی ها چراغ‌های LED برای روشن کردن کریستال‌های مایع مجهز شده‌اند‌. کاهش نور در این فناوری به‌عنوان یک فن در مدل‌های روشنایی از پشت به‌کار گرفته می‌شد تا با کاهش نور در نقاطی از تلویزیون که نیاز به ایجاد تصویری تیره یا مشکی بود، تصاویر باکیفیت بهتر و عمق تیرگی بیشتری تولید شود. این غنی‌سازی عمق تصاویر تیره، موجب می‌شد تصاویر به رنگ روشن نیز جلوه بیشتری از خود نشان داده و درنهایت کیفیت تصویر بهتری از تلویزیون دریافت شود. نور کم در مقایسه با اکثر منابع نور، اشعه‌ی ال ای دی کم‌کم گرم می‌شوند, گرم شدن آن باعث آسیب به اشیا یا پارچه‌های حساس می گردد و درنهایت انرژی ازدست‌رفته, از طریق پایه LED پراکنده می‌شود.LED ها در طول زمان باکم نور شدن، به‌جای شکست ناگهانی لامپ‌های رشته‌ای، از کار می‌افتند.


معایب تلویزیون‌های ال ای دی:

LED ها در حال حاضر نسبت به تلویزیون های دیگر, از قیمت بالایی برخوردارند.عملکرد ال ای دی ها تا حد زیادی به دمای محیطی که در آن قرار دارد, بستگی دارند. این تلویزیون‌ها اگر در محیطی که دمای آن زیاد باشد, قرار داشته باشند, ممکن است باعث گرم شدن آن‌ها شوند, که درنهایت منجر به خراب شدن دستگاه می‌شود. دمای بسیار مناسبی برای حفظ عمر طولانی تلویزیون موردنیاز است. مشکل نوسان برق تنها مختص به ال ای دی ها نیست و گریبان گیر تمامی ادوات صوتی و تصویری می‌باشد، در صورت بروز نوسان برق ممکن است قسمتی از بردها و یا حتی تمام آن‌ها ازکارافتاده و دچار مشکل شوند که درنهایت تنها راه‌حل برای جلوگیری از این مشکل نیز استفاده از محافظ برق می‌باشد. بازدهی ال ای دی ها با افزایش جریان الکتریکی کاهش می‌یابد. همچنین با افزایش جریان برق, گرما نیز بیشتر می‌شود که باعث کاهش طول عمر ال ای دی می‌شود. LED ها برای حشرات بسیار جذاب می‌باشد, تجمعشان بر روی تلویزیون موجب به وجود آمدن نقص در آن می‌شود و در آن تأثیر می‌گذراند .
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha