02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

کمپرسور های خطی یخچال چه مزایا و معایبی دارد

ثنا بهرامی 21 /آذر/ 1400
کمپرسور های خطی یخچال چه مزایا و معایبی دارد

کمپرسور های یخچال چه مزایا و معایبی دارد؟


کمپرسور یخچال چیست؟ 

مهم ترین بخش یخچال فریزر، دستگاه کمپرسور است زیرا یخچال بدون موتور نمی تواند کار کند. ساختمان هر یخچال از قسمت های مختلف شامل کمپرسور، فیلتر، موتور الکتریکی، لوله ی مویین رادیاتور خنک کننده، محفظه ی یخ ساز ترموستات، رله راه انداز، رله بار زیاد، لامپ یخچال، جعبه تقسیم و شستی معکوس لامپ تشکیل شده است. کمپرسور یخچال قطعه ای مشکی رنگ است که در قسمت پشت و پایین یخچال قرار دارد. کمپرسور یا موتور یخچال از مهم ترین قطعات یخچال است به طوری که قطعا عملکرد یخچال بدون این وسیله غیر ممکن می باشد. کمپرسور در عمل سرمازایی را بر عهده دارد. به طور کلی هر کمپرسور از دو بخش ساخته شده است. یک بخش آن شامل موتورالکتریکی تک فاز است و بخش دیگر آن از اجزای مکانیکی می باشد. اجزای مکانیکی از  میلنگ، پیستون و سوپاپها تشکیل شده که فرآیند کار در کمپرسور یخچال ها با چرخش دورانی میلنگ آغاز می شود. میلنگ با چرخش دورانی خود باعث بالا و پایین شدن پیستون ها می شود و دقیقا کاری شبیه تلمبه انجام می دهد و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در لوله ها و سیلندر به گردش در می آید. گاز مرتبا از لوله ی برگشت کشیده شده و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود، در نتیجه گاز سرما ساز همواره در حال حرکت بوده و عمل سرمازایی انجام می شود. طول عمر خود یخچال یکی از مواردی است که منجر به خراب شدن موتور های یخچال فریز می شود که در طراحی هم لحاظ شده است.

 

وظیفه ی کمپرسور یخچال:

کمپرسور یخچال وظیفه ی گردش و فشرده کردن گاز (مبرد فریون) در درون لوله های اواپراتور را برعهده دارد که این گاز در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می گردد. بر روی بدنه کمپرسور معمولا سه لوله دیده می شود، لوله ی مخصوص شارژ گاز، لوله ی رفت (لوله فشار گاز)، لوله ی برگشت (لوله مکش گاز).

 

کمپرسور خطی:

کمپرسور خطی در واقع نوعی کمپرسور گاز محسوب می شود که پیستون به کار رفته در آن جهت فشرده‌سازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت می‌ نماید. پمپ بادی که از تکنولوژی اینورتر برخوردار می باشد همانند شتاب دهنده ماشین عمل می نماید. در ماه های گرم فصل تابستان که نیاز به سرمای بیشتری تا نسبت به دیگر فصل ها می باشد، کمپرسور اینورتر خطی بانهایت توان خودش کار می کند تا سرمای مورد نیاز را تامین نماید، در نتیجه برق بیشتری نیز مصرف می کند. اما در فصل های سرد که بار سرمایی کمتر می باشد، بر خلاف فصل تابستان کمپرسور از قدرت و برق کمتری استفاده می نماید. که این موضوع از جمله تفاوت های این نوع کمپرسور با کمپرسور معمولی یخچال های قدیمی محسوب می شود.

 

کمپرسور یخچال خطی برای چیست؟

طبق توضیحات فوق، کمپرسور از نوع خطی اختلاف فشار را در داخل یخچال ایجاد می کند. با توجه به نوع تجهیزاتی که دارد در چند گروه تولید می شوند.

۱_نوع پیستون 

۲_نوع پیچ

۳_نوع مارپیچی

۴_چرخشی 

۵_گریز از مرکز

هرکدام از این نوع تجهیزات دارای جنبه های مثبت و منفی هستند. اما در کل هدف مشترکی که در بین آن ها وجود دارد، انتقال گرما ازاتاق های داخلی به خارج می باشد. 

 

کارایی کمپرسور خطی نزدیک یخچال چگونه است؟

 

۱_پیچ کمپرسور:

برای چنین سازه هایی، تنها از یک قسمت پیچ استفاده می شود که مبرد را در سراسر سازه فعال می سازد و گردش می دهد. در زمان کار، پیچ به ایجاد فشار زیاد در داخل سیستم کمک می کند.

 

۲_برق روتور خاص:

با یک میله اتصال ویژه به پیستون متصل می شود. پیستون در فرآیند حرکات ترجمه ای باعث ایجاد فشار در داخل سیستم می شود که امکان خنک سازی کارآمدتر سیستم را فراهم می کند. 

 

۳_تجهیزات گریز از مرکز یک سیستم است:

کار بر اساس اصل فشرده سازی محیط گازی با استفاده از یک روتور با شافت. روتور دارای چرخ های مخصوصی است که به صورت قرینه ای  با یکدیگر قرار گرفته اند. هنگامی که چرخ های پره ای در حال چرخش هستند، گاز از مرکز چرخ ها به لبه شروع می کند. سپس گاز فشرده می شود، اینرسی به خود می گیرد و حرکت بیشتری را از طریق سیستم آغاز می کند. این فرآیند به یخچال کمک میکند تا دمای مطلوب را حفظ کرده و حفظ کند.

 

۴_هنگام کار با تجهیزات نوع مارپیچ:

مبرد در فضای بین دو مارپیچ فشرده می شود. یکی از آنها ایستاده، در حال پیشروی است و دومی به دور آن می چرخد. توجه به این نکته ضروری است که چرخش دارای یک مسیر غیراستاندارد است ؛ هنگامی که موتور در حال کار است ، که مارپیچ متحرک را هدایت می کند ، در امتداد دیواره های مارپیچ اول مخلوط می شود و در امتداد فیلم روغن قرار می گیرد. نقطه تماس از لبه مارپیچ به سمت مرکزتغییر مکان می یابد ، که جذب ماده را تسهیل می کند. در مرکز تجهیزات به فشار گاز بالایی رسیده و سپس گاز در امتداد خط تخلیه درکل سیستم حرکت می کند. اصول کار بسته به نوع آن کمی متفاوت است اما علی رغم این انواع کمپرسورهای خطی برای یک منظورخاص، برای تنظیم فشار در محفظه های یخچال و حفظ رژیم دما طراحی شده اند.

تجهیزات کمپرسور یخچال:

تجهیزات کمپرسور یخچال مجموعه ای مکانیکی است که اجزاء تشکیل دهنده آن شامل سوپاپ، پیستون، میلنگ می‌شود. میلنگ که توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد، با دوران خود پیستون را قادر به انجام حرکت به صورت تلمبه ای می‌کند وهمینطور باز و بسته شدن سوپاپ ها، گازی که در لوله ها و سلندر است را به گردش در می‌آورد. دوباره گاز از لوله ی بازگشت مکیده می‌شود و با فشاری بیشتر وارد لوله رفت می‌شود و در نتیجه گاز سرما ساز به صورت مستمر در حال حرکت بوده و عمل سرماسازی را انجام می‌دهد. شایان ذکر است که امروزه دیگر از میلنگ در کمپرسور های خطی و اسکرال و روتاری استفاده نمی شود و به جای آن مقدار معینی روغن که در داخل این کمپرسور ها وجود دارد، کار خنک کاری و روانکاری بخش الکتریکی و مکانیکی را انجام می دهد.

 

حفظ تازگی و سر و صدای کم تر در کمپرسور های اینورتر:

یخچال های اینورتر سبب تولید کربن دی اکسید کم تری نسبت به یخچال های معمولی می شود و به بنابراین مواد غذایی موجود در آن  فاسد نمی شوند و همچنان تازه می باشند. علاوه بر حفظ تازگی مواد غذایی، کمپرسور های اینورتر به دلیل کارکرد بهینه سر وصدای کمی تولید می کنند و حتی در برخی از کمپرسور ها در شب نیز صدای آن خیلی سخت می توان شنید و هیچ صدایی تولید نمیکنند که سبب اذیت افراد خانواده شود.

 

نحوه تشخیص و شناسایی قدرت کمپرسور:

بر روی بدنه کمپرسور یخچال فلزی جهت شناسایی نصب شده که عبارتند از:

۱_تعداد فاز PH

۲_ کد شناسایی یا بارکد

۳_فرکانس ۵۰/۶ HZ

۴_توان الکتریکی برحسب وات(W)

۵_نام شرکت یا کمپانی سازنده کمپرسور

۶_میزان روغن داخل کمپرسور ۳۵۰ cc OIL

۷_نوع گازی که در آن استفاده شده است بر حسب R134a

۸_ولتاژ کمپرسور که بر حسب ۲۲۰ یا ۲۴۰ ولت نشان داده می شود.

۹_توان مکانیکی کمپرسور که بر حسب HP  اسب بخار بر روی لیبل نوشته می شود.

 

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha