02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

موتور دایرکت درایو در لباس شویی چه معایب و محاسنی دارد

ثنا بهرامی 20 /آذر/ 1400
موتور دایرکت درایو در لباس شویی چه معایب و محاسنی دارد

 

موتور دایرکت درایو در لباس شویی چه معایب و محاسنی دارد

در دنیا شرکت ها و کارخانه های تولید ماشین لباس شویی وجود دارد که هرکدام آب و تابی برای محصولات ارائه‌ شده‌ی خود دارند. هرکدام از آنان روز به روز در تلاش برای توسعه ی تکنولوژی و فناوری محصولات خود هستند. یکی از این کمپانی ها که در این زمینه فعالیت دارد ال جی می باشد. ال جی در ساخت موتورهای خود وزنه های سنگین را حذف کرده به همین دلیل این محصول وزن کمتری رانسبت به ماشین های لباس شویی سایر برندهای دیگر دارد. یکی از تلاش های بی وقفه در بین شرکت ها و تولید کنندگان توسعه وپیشرفت در موتور ماشین لباس شویی ها دارند. که تا کنون هم توسعه ی چشمگیری داشته اند. پس از تولید موتور معمولی (تسمه ای-ذغالی) و موتور گیربکس دار ، امروزه شاهد فناوری بسیار کاربردی موتور بدون تسمه یا موتور دایرکت درایو هستیم. امروزه تولید  موتورهای دایرکت درایو (Direct Drive یا درایو مستقیم که با نام اختصاری DD نیز شناخته می شوند توجه همه را به سوی خود جذب کرده اند. یکی ازجذب همگان به این  تکنولوژی‌ این است که در این نوع موتور ها ،موتور به طور مستقیم و بدون دخالت عناصر انتقال مکانیکی (جعبه دنده کمربند تسمه) به دیگ شستوشو متصل شده است به بیانی دیگر  موتور به طور مستقیم بار را بارگیری می کند و این  باعث می شودکه لرزش و صدا کاهش پیدا کند که در نهایت از بروز مشکلاتی همچون خراب شدن تسمه جلوگیری شود. چنین تکنولوژیی انرژی کمتری را مصرف میکند و عمر طولانی تری را به لباس شویی خواهد داد.یکی از نکته های مثبت دیگر در رابطه با این فناوری این می باشد چون که تسمه و سایر تجهیزات جانبی دیگری در آن حذف شده است فضای داخلی دستگاه بیشتر شده که همین امر امکان ظرفیت بیشتر لباس شویی در آن شده است. 

موتور های دایرکت درایو 

( انتقال حرکت بطور مستقیم)، از نظر عملکرد به پنکه های سقفی شباهت دارند البته با این تفاوت که جریان برق در موتور های دایرکت درایو لباس شویی بطور مستقیم یا DC می باشد بنابراین برای  نصب و راه اندازی از ان باید از درایور (برد راه انداز ) استفاده کنیم. درموتور های  دایرکت درایو ، سیم پیچ استاتور درون روتورِ ثابت( روتور که یک بشقاب آهنی ۳۵ سانتی هست )در داخل خود ۲۰ آهن ربا دارد . آهن ربا های موجود در روتور توسط استاتور تحریک شده و موتور شروع به چرخیدن می کند. این روتور مستقیم به شفت لباس شویی متصل می باشد . تعویض مناسب به سیم پیچها این قدرت را میدهد که یک حرکت کنترل شده را تولید کنند موتور های درایو مستقیم دردو نوع خطی و چرخان وجود دارند اما از ورژن های چرخان تا کنون خیلی بیشتر استفاده شده است.

موتور های ساده ی تسمه ای 

موتور های تسمه ای دارای سیستم ساده ای هستند که همین امر باعث می شود به آسانی تعویض شوند. کاربرد و اهمیت فناوری موتورهای بدون تسمه (دایرکت درایو) به حدی بالا و قابل توجه است که آلترناتیو بسیار مناسبی برای موتور های ابتدای می باشد.

 

نحوه ی عملکرد موتور دایرکت درایو

نحوه ی عملکرد موتور دایرکت درایو بر اساس قانون دست راست الکترومغناطیس می باشد. که میدان مغناطیسی از طریق جریان گذرنده از یک سیم پیچ زاویه ای ایجاد می شود. در این راستا ماده ای بسیار رسانا مانند آهن ربا در مرکز این سیم پیچ کار گذاشته شده است که سبب می شود نیروی بوجود آمده مرتباً افزایش پیدا کند. از طرفی نیز همانطور که می دانید تغییر در قطر ،جهت و مقدار جریان میتواند در تغییر میزان نیروی ایجاد شده موثر باشد.
تمامی این کار ها در سیستم ماشین لباس شویی موجب می شود تا دیگ ماشین لباس شویی بدون داشتن هرگونه تماس فیزیکی حرکت کند. نتیجتا جنین عملیات پیشرفته ای در این فناوری مقدار قطعات متحرک در سیستم بطور چشمگیری کاهش میابد واحتمال بروزهرگونه نقص و ایرادات فنی کاملا کاهش میابد که در نهایت سبب افزایش طول عمر کلی دستگاه میشود.

مزایای  موتورهای دایرکت درایو ( بدون تسمه )

۱_طراحی فشرده و جمع و جور به دلیل داشتن قطعات کم 
۲_ عملکرد دینامیکی عالی و و کنترل دقیق سرعت و پوزیشن ها 
۳_کم بودن نیاز های سرد سازی به علت مزایای مهندسی گرمایی 
۴_ بهبود عملکرد موتور بدلیل حذف تسمه
۵_ بارگیری بیشتر دیگ شستشو
۶_ داشتن بالانس خودکار و عالی
۷_ کاهش لرزش و صدا لباسشویی با توجه به بالانس شدن وزن موتور
۸_کاهش مصرف برق

 

معایب موتورهای دایرکت درایو ( بدون تسمه )

این موتور ها دارای معایبی نیز می باشند. ماشین های لباس شویی هایی که مجهز به موتور های دایرکت درایو هستند دارای سنسورهای تشخیص حرکت بسیار دقیقی می باشند که مستقیما بر روی چرخ دنده های دستگاه وصل شده اند و دستگاه را قادر می سازند تاسیگنال های ورودی و خروجی را به دقت و حساسیت بالایی تعیین کند.
طبق گفته های فوق به دلیل قطر زیاد سیم پیچ و جریان مستقیم DC احتمال عیب یابی در این نوع موتور ها بسیار کم می باشد اما درصورت بروز نقص فنی در آن برای برطرف کردن لازم است که هزینه ی بالایی را متحمل شوید. برای مثال در صورتی که یکی از چرخدنده ها دستگاه بشکند باید تمام ان چرخ را تعویض کنید. در صورتی که در لباسشویی های تسمه دار اگر نقصی در آن ایجاد شود میتوانید با تعویض تسمه مشکل را برطرف کنید و این تعمیرات دارای هزینه ی بالایی نمی باشد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha