02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

در party chain قابلیت یک سیستم صوتی چیست

سارینا سلیمی 16 /آذر/ 1400
در party chain قابلیت یک سیستم صوتی چیست

ویژگی های یک سیستم صوتی خانگی خوب چیست ؟

سینمای خانگی ، سیستم صوتی و یا ساندبار تقریبا بخش هیجان انگیز شده و همچنین زیبایی خاصی را به منزل می بخشد و علاوه برآن صدای شفاف و با کیفیت هنگام انتقال صدا از تلویزیون طرفداران بیشتری را به خود  جلب کرده است . معمولا در کنار تلویزیون برای منزل خریداری می‌شود .


قدرت و توان خروجی صدا

قدرت خروجی صدای سیستم صوتی و یا سینمای خانگی اهمیت زیادی دارد و شاید مهم‌ترین عامل موثر برای انتخاب دستگاه باشد تا با کیفیت بیشتری انتقال صدا را به تماشاگران برساند . اگر انتخاب شما ساندبار باشد معمولا می‌توانید دستگاه‌هایی با قدرت خروجی صدای 300 ، 320، 500 وات و ... را خریداری نمائید . در مورد سینمای خانگی، دستگاهی با میزان خروجی صدای بالاتر را انتخاب کنید . معمولا دستگاه‌های سینمای خانگی با قدرت خروجی صدای 1000، 1200 وات و در بازه‌ای کمتر و یا بیشتر در بازار عرضه می شود .


صدای فراگیر چیست؟

دستگاه می‌تواند دارای چند کانال صدایی و یک یا دو ساب ووفر باشد . ساب ووفر صدای Base دستگاه و در واقع همان صدای ریتم کوبنده را پخش می‌کند . سنتر نیز صدای گوینده و اشخاص را پخش می‌کند و به عنوان یک کانال صدایی محاسبه می‌شود . برای مثال اگر دستگاه 5.1 باشد = به این معنی است که سینمای خانگی 5 کانال صدایی یا در واقع 5 بلندگو و 1 ساب ووفر دارد . اگر دستگاه ساندبار شما 4.2 باشد = به این معنی است که دستگاه دارای 4 کانال صدایی و 2 ساب ووفر می‌باشد. هر چند که ساندبار فقط یک بلندگوی خطی است ، اما اینکه ساندبار دارای چند کانال صدایی است به این معناست که در همین بلندگوی خطی ، چند عدد باند کوچک قرار گرفته است که روی هم رفته برای مثال 4 کانال صدایی را تشکیل می‌دهد .


بلندگوهای وایرلس سینما خانگی

برخی از سینماهای خانگی دارای باندهای وایرلس هستند و معمولا دو باند عقب به صورت با سیم به یک گیرنده وصل می‌شود و آن گیرنده به صورت وایرلس با دستگاه اصلی ارتباط برقرار می‌کند و کار را برای شما آسان می کند . در برخی مدل‌های سینمای خانگی نیز همه‌ی باندها وایرلس دارند . در صورتی که قصد تهیه‌ی ساندبار دارید ، بیشتر ساندبارها دارای ساب ووفر بی‌سیم هستند و تنها در مدل‌های محدودی ساندبار دارای ساب ووفر سیمی و یا به طور کلی بدون ساب ووفر است.

بخش های اصلی یک سیستم صوتی چیست؟

بخش های اصلی یک سیستم صوتی :
سیستم صوتی دارای 8 قسمت اصلی می باشد که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم .
1- توییتر :
اغلب بلندگو ها حتی نسخه های معمولی بازار قطعه کوچکی می باشد که نام آن توییتر می باشد . این وسیله برای تولید و اجرای صدا های صوتی با فرکانس بالا طراحی و ساخته شده است . توییتر های تخصصی می توانند فرکانس های بالا تر از 100 کیلو هرتز را نیز پردازش و پخش کنند .
2- آمپلی فایر :
آمپلی فایر، دستگاه تقویت صوتی است باعث می شود انرژی دستگاه صوتی را بالا ببرد و صدای آن بیشتر شود . در حالی که صدای تولیدی توسط هر دستگاه صوتی به تنهایی قابل شنیدن نمی باشد ، بنابراین صدا باید به بخشی به اسم آمپلی فایر فرستاده شود تا طی چند مرحله تقویت و مهم تر از آن تفکیک سازی انجام شود .
سپس به بلند گو ها ارسال شود تا از آن صدا پخش شود .
3- ووفر و ساب ووفر :
ماهیت صدا بر خلاف نور که طیف است ، با موج تعریف می شود . موج نیز از طریق فرکانس اندازه گیری می شود . ساب ووفر مخصوص فرکانس های پایین می باشد و ووفر مخصوص فرکانس های بالا و در نهایت میدووفر می باشد .
4- کامپوننت در سیستم صوتی :
کامپوننت یا به قول حرفه ای ها کامپ نوعی از بلند های گرد است که اجزای تقویت و تفکیک صدای آن بیرون از محفظه شان می باشد . کامپوننت در حقیقت همان بلند گو هاست که اجزای آن از هم باز شده و قابل دیدن نمی باشد .
5- بلند گوی اکتیو :
بلند گو های اکتیو از یک آمپلی فایر داخلی به همراه کنترل کننده می باشد . مهم ترین ویژگی بلند گو های اکتیو ، قابلیت هایی است که آمپلی فایر داخلی آن هم فراهم می کند .
6- بلند گو ی پسیو :
این بلند گو ها فاقد آمپلی فایر داخلی هستند و برای پخش به آمپلی فایر نیاز دارد و بدون آن ها چیزی پخش نمی شود . بلند گو های پسیو با اینکه آمپلی فایر داخلی ندارد ، اما دارای تنظیماتی در پشت بدنه برای تناسب فرکانس می باشد .
7- اسپیکر در سیستم صوتی :
قطعه ای تقریبا بزرگ که وظیفه ی اصلی پخش صدای خروجی توسط هدیونیت را به عهده دارد . اسپیکر های گرد به دلیل ابعاد کوچک تری که دارد ، موارد استفاده شان گسترده می باشد . استفاده درون داشبورد جلو ، روی درب ها و روی طاقچه های عقب ، از جمله مزیت های این نوع سیستم صوتی می باشد .
8- هدیوننت :
هدیوننت سیستم صوتی می باشد که توسط کشور کره و چین درست شده است و به کشور ایران نیز عرضه کرده است . این سیستم علاوه بر پخش کردن موزیک ، قابلیت پخش کردن موزیک های تصویری و فیلم می باشد .همچنین قابلیت این سیستم ، اتصالشان به آمپلی فایر ، ساب ووفر ، توییتر و سایر باند ها می باشد .
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha