02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

در total no frost مزایای مکانیزم یخچالهای جدید چیست

ثنا بهرامی 21 /آذر/ 1400
در total no frost مزایای مکانیزم یخچالهای جدید چیست

در total no frost مزایای مکانیزم یخچال‌های جدید چیست؟


یخچال‌های نوفراست:

یخچال‌های نوفراست یا بدون برفک نام آن‌ از کلمه ی انگلیسی No Frost گرفته‌شده است. یخچال‌هایی هستند که هیچ‌گونه برفکی در آن‌ها ایجاد نمی‌شود و به همین دلیل است که نسبت به یخچال‌های دی‌فراست دارای قیمت بالاتری می‌باشند. اکثر یخچال فریزرهای نوین و همچنین تمامی یخچال‌های سایدبای‌ساید از نوع نوفراست هستند. کانال سردکننده در این نوع یخچال‌ها در بیرون از آن قرار دارد و هوای درون یخچال به‌وسیله یک فن به سمت کانال سردکننده هدایت‌شده و پس از سرد شدن مجدداً به درون یخچال بازمی‌گردد. لازم به ذکر است که برخلاف تصور عموم در این یخچال‌ها هم برفک تولید می‌شود، اما این اتفاق در خارج از محفظه درونی یخچال رخ می‌دهد. در این نوع یخچال‌ها یک هیتر (گرم‌کننده) بر روی کانال سردکننده قرار دارد که در فاصله‌های زمانی مشخص و مناسب به‌وسیله یک تایمر فعال می‌شود. پس از روشن شدن هیتر، ارتباط میان محفظه یخچال و کانال سردکننده قطع می‌شود و یخ‌های موجود بر روی این کانال تبخیر می‌شوند. درواقع در یخچال‌های نوفراست نیز برفک ایجاد می‌شود، اما در فاصله‌های زمانی یادشده توسط هیتر تبخیر می‌شود که باعث می‌شود مصرف‌کننده برفکی مشاهده نکند. در این یخچال‌ها سرما به‌وسیله فن به‌کل کابین منتقل می‌شود که به همین دلیل سرمای موردنیاز به‌طور یکنواختی در سرتاسر آن پخش می‌گردد. در این یخچال‌های نوفراست برفک‌ها به‌صورت اتوماتیک آب می‌شوند و درنتیجه برفکی تولید نمی‌گردد پس لازم نیست که به‌صورت طولانی‌مدت یخچال را خاموش‌کنید یا نگران برفک‌زدایی باشید. در این سیستم با توجه به انتقال سرما با فن در تمام کابین سرما به صورت یکنواخت‌ است. بنابراین یخچال‌های نوفراست طرفداران بیشتری دارند. یخچال‌های نوفراست در اصل رادیاتورهای خنک‌کننده  توسط روکش پوشانده شده‌اند که دیده نشوند به این صورت هوای خنک توسط فن به داخل کابین هدایت می‌شود و به‌گونه‌ای ساخته‌شده که برفک حاصله از رطوبت، توسط دستور برد الکتریکی یا تایمر با روشن شدن المنت برفک‌ها آب می‌شوند و از طریق یک مسیر به یک محفظه روی کمپرسور هدایت می‌شود و آنجا نیز توسط گرمای کمپرسور (موتور یخچال) تبخیر می‌شود. که این عمل باعث کمک به خنک‌سازی کمپرسور هم می‌شود.


عوامل مؤثر برافزایش طول عمر یخچال‌های نوفراست:

۱_به‌هیچ‌عنوان یخچال نوفراست را در معرض تابش مستقیم خورشید و در کنار وسایل گرم‌کننده همانند اجاق‌گاز قرار داده نشود.
۲_در زمان جابجایی یخچال نوفراست ، حتماً حداقل 2 ساعت قبل یخچال را از برق بکشید و پس از انتقال به محل جدید، تا دو ساعت بازهم یخچال و فریزر را به برق متصل نکنید.
۳_یخچال خود را به‌موقع نظافت کنید اجازه ندهید یخچال زیاد کثیف شود و یا زیاد برفک بزند.
۴_فاصله یخچال نوفراست را با دیوار رعایت کنید. حداقل فاصله باید 10 سانتی‌متر باشد.
۵_چیدمان مواد غذایی در یخچال را متناسب با نوع ماده غذایی و نیازشان به سرما تنظیم کنید تا فشار زیادی به کمپرسور یخچال وارد نشود.
۶_بار یخچال باید متناسب با اندازه یخچال باشد. افزایش بار بیشتر از حجم فضای داخلی یخچال، منجر به فشار زیاد به موتور و احتمال سوختن آن می‌شود و می‌دانید که تعمیر یخچال فریزر ممکن است که شمارا حداقل یک روز بدون یخچال و فریزر کند و این یک معضل بزرگ است.

 

آب شدن برفک‌های یخچال به دو دلیل زیر الزامی است:

۱_لایه‌های برفک بر روی لوله‌ها خنک‌کننده به‌حکم عایق انتقال برودت خواهند بود و ضریب انتقال برودت را کاهش می‌دهد درنتیجه سرما کم می‌شود.
۲_در او اپراتورهای فن دار برای انتقال جریان هوا، وجود برفک در روی لوله‌ها مقدار هوای جریانی را کاهش می‌دهند، درنتیجه سرما کم می‌شود.

 

سیستم‌های بدون برفک:

در سیستم‌های بدون برفک ،در انتهای کابین فریزر پشت کاور اواپراتور قرار دارد وقتی که برفک میزند سرمای قسمت یخچال از بین رفته که این ایرادات آن ممکن است از چندپخش باشد:


۱- المنت:

اگر این قسمت به‌خوبی گرم نکند یا عیبی داشته  باشد چنین مشکلاتی به وجود می‌آید با وصل کردن مستقیم المنت به برق می‌توان از سالم بودن المنت اطمینان حاصل نمود.


۲- فن:

فن داخل فریزر و یا اگر فن پشت موتور در بعضی از مدل‌ها مثل الکترواستیل اگر به‌خوبی کار نکنند این‌گونه مشکلاتی را به وجود می‌آورد.


۳- تایمر:

این قطعه مانند یک ساعت زنگی عمل می‌کند و در هر ۶ ساعت یک‌بار حدود ۲۰ دقیقه به‌صورت اتو مات روی المنت انداخته تا برفک‌زدایی یخچال انجام شود. اگر این تایمر دچار مشکلی شده باشد و یا با هرز شدن چرخ‌دنده‌ها چنین مشکلاتی را به وجود می‌آورد.


۴_ کندانسور:

در برخی از یخچال‌ها مثل الکترواستیل که دارای کندانسور حلزونی می‌باشد با خاک و یا کرک منافع آن پر می‌شود. با تمیز کردن کندانسور و یا شست‌وشوی آن گاز خنک وارد یخچال شده و تأثیراتی را  در سرمای یخچال خواهد داشت که ممکن است دچار ایراداتی شود.

 

در یخچال‌های دیفراست عمل برفک‌زدایی به دو صورت انجام می‌شود:

 

 دیفراست دستی:

در مدل دیفراست دستی، پیش از آن باید یخچال را تخلیه کرده و آن را از پریز برق بیرون کشید، زیرا در چنین مدلی عملیات برفک‌زدایی بر عهده کاربر یخچال است و چند ساعت منتظر شود تا برفک یخچال آب شود. این یخچال‌ها به خاطر زحمتی زیادی که ایجاد می‌کند همچنین احتمال فاسدشدن بعضی از مواد غذایی چون چند ساعت باید بیرون از یخچال نگهداری شوند طرفداران زیادی ندارند.


دیفراست اتوماتیک:

دیفراست اتوماتیک به این صورت است که هرچند ماه یک‌بار با فشار دادن دکمه دیفراست، بدون نیاز به خارج کردن مواد غذایی، بدون هیچ زحمتی برای کاربر یخچال، موتور یخچال به‌صورت اتوماتیک خاموش شده و المنت طراحی‌شده برفک‌ها را آب کرده به مخزنی که در بالای موتور تعبیه‌شده وارد می‌شود، که با حرارت موتور تبخیر می‌گردد.


مقایسه یخچال‌های دیفراست با نوفراست:

۱_در یخچال‌های نوفراست به دلیل اینکه برفک‌ها به‌صورت اتوماتیک آب می‌شود درنهایت برفکی تولید نمی‌شود، درنتیجه نیازینیست که به‌صورت طولانی‌مدت یخچال را خاموش‌کنید زیرا که سرمای داخل یخچال زیاد از بین نمی‌رود و برای سرد کردن مجدد فضای داخل یخچال، نیازی به فعالیت زیاد کمپرسور یخچال نخواهد بود.

۲_مزیت یخچال دیفراست نسبت به نوفراست این است که اگر در منطقه‌ی گرمی زندگی می‌کنید و برق طولانی مدت قطع می‌شود، و ازآنجاکه مدل دیفراست که به‌صورت دستی باید برفک‌های آن را پاک کرد پس یقیناً دیفراست بهتر از نو فراست می‌باشد و وجود برفک روی مواد غذایی کمک می‌کند که سرمای ماده غذایی در طول زمان نبود برق دیرتر از بین برود و درنتیجه ماده غذایی فاسد نشود. این مسئله به‌ویژه در زمانی که قصد سفر دارید و می‌خواهید در طول سفر، ماده غذایی منجمد بماند، اهمیت بیشتری دارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha