02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب سماورهای برقی

3 /مرداد/ 1402
مزایا و معایب سماورهای برقی

مزایا و معایب سماورهای برقی


چای، نوشیدنی که همواره از گذشته تا کنون همه مردم عاشق آن هستند و تنها نوشیدنی که مصرف آن هیچ وقت مختص به یک فصل خاص نبوده است. این نوشیدنی گرم عالی که انواع مختلفی نیز دارد از گذشته تا کنون یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی های دنیا بوده و امروزه هم در دنیای مدرن همچنان دارای بیشترین مصرف کننده است. درست کردن چای از گذشته تا کنون به روش های مختلفی صورت گرفته است و امروز هم نیز همواره شرکت ها در صدد آن هستند که بهترین محصولی که در کمترین زمان ممکن بهترین چایی را برای شما تهیه کند. درست کردن چای از قدیم تا اکنون با روش های مختلفی صورت گرفته است از جمله درست کردن چایی با کتری بر روی آتش که از قدیمی ترین روش های ممکن است و امروزه نیز مردم در روزهای تعطیل و در بیرون از شهر اینگونه چای درست می کنند‌ اما با گذشت زمان و پیشرفت روزانه علم و تکنولوژی همواره محصولات مدرن تری از جمله سماور و چای ساز های مختلف به بازار آمد که سماور از قدیمی ترین محصولات خانگی به شمار کی آید که تا کنون نیز همچنان طرفداران خاص خود را دارد. سماور ها مدل های مختلف بسیار زیادی دارند از جمله سماورهای ذغالی، سماور های گازی، سماورهای نفتی، سماور های برقی و غیره سماورهای ذغالی که از قدیمی ترین سماورهای موجود است در گذشته با ذغال حاصل از سوختن چوب هنگام آشپزی و غیره در ان استفاده می شد اما امروزه طرفداران زیادی ندارد و بیشتر به عنوان دکوری زیبا از آن استفاده می کنند، سماور های گازی نیز که از مرسوم ترین‌ سماور های موجود است چون که در هنگام جوش آوردن آب و همچنین آماده شدن آب داخل آن مدت زمان زیادی طول می کشد کمتر مورد توجه مردم قرار گرفته است و اما سماور برقی که از دیگر سماورها پیشرفته تر است، چرا که همواره کار کردن با آن بسیار راحت و آسان می باشد، امنیت آن در هنگام روشن شدن بسیار بالا است و آب داخل سماور در کمترین زمان ممکن جوش می آید‌ همچنین از نظر ظاهری همواره مدرنیته و امروزی می باشند. در این مقاله شما با مزایا و معایب سماورهای برقی آشنا می‌ شوید تا وقتی که بخواهید یکی از این محصولات عالی را تهیه کنید اما قبل از آن به طور خلاصه باید با سماور و چگونگی کار کردن آن نیز آشنا شوید تا بتوانید یک محصول عالی را از یک محصول فیک و بی کیفیت به راحتی تشخیص دهید.


آشنایی با سماور برقی و اجزای سازنده آن 


سماور برقی یک وسیله ای است که همانطور که از اسم آن پیدا است با برق کار می کند، در سماور های برقی المنت های حرارتی برای ان در نظر گرفته اند که در پایین سماور قرار دارد، سپس بالای آن یک مخزن آب قرار گرفته است با وصل شدن سماور برقی به پریز و دکمه روشن شدن آن سماور شروع به داغ کردن المنت های خود می کند و حرارت حاصل از داغ شدن المنت ها کمک می کند آب داخل مخزن بالای آن کم کم داغ شود و به جوش آید. سپس شما می توانید چای مورد نظر خود را در قوری بریزید و داخل قوری آب جوش بریزید و در بالای سماور آن ر خوا قرار دهید تا دم بکشد، در سماور های گازی یا نفتی این فرایند داغ شدن آب به وسیله ی المنت توسط شعله های آتش در زیر مخزن آب صورت می گیرد. بدن سماور های برقی از جنس های مختلفی ساخته شده است که بسته به محصولی که شما تهیه می کنید متفاوت است از جمله سماورهای برقی استیل، سماور های برقی شیشه ای، و غیره اما نکته قابل توجه این است که از نظر کارایی تقریباً تمامی مدل ها به یک روش چایی را برای شما تهیه می کنند، سماور برقی از  بدنه ( که مخزن اصلی آب آن در داخل آن است)، شیر آب، در بعضی مواقع یک عدد قوری، و همچنین یک دکمه فشار مانند جهت روشن و خاموش شدن دستگاه تشکیل شده‌ است. شما برای تمیز کردن‌ اعضای بدنه سماور برقی باید حتما آشنایی کاملی با آن داشته باشید چرا که مراحل تمیز کردن سماور برقی شیشه ای با سماور برقی استیل بسیار متفاوت است اما نکته ای که قابل توجه است این می باشد که هر دو رسوب می‌ گیرند و باید بسیار در تمیز کردن آن خصوصا در سماورهای شیشه ای دقت کنید از همین رو بسیاری از مردم سماورهای استیل را تهیه می کنند.


چرا سماور برقی از سماور گازی محبوب تر است؟


اصلی ترین ویژگی سماور برقی که به نسبت سماور گازی بهتر است جوش آوردن سریع آب به نسبت سماورهای گازی می باشد که مردم بسیار به این نکته توجه می کنند، سماور های گازی از نظر امنیت چند پله پایین تر از سماور های برقی می باشند و در سماورهای گازی قدیمی تر قطعه ای به نام ترموکوپل وجود ندارد و شما هنگام استفاده از سماورهای گازی به دلیل نبود این قطعه ممکن است در معرض خطر گازگرفتگی قرار بگیرید و یا از این قبیل مشکلات برای شما به وجود بیاید که یعنی امنیت سماورهای گازی پایین تر است. و یکی دیگر از دلایلی که همیشه سماور برقی محبوب تر بوده تمیز کردن آن‌ است همانطور که‌ گفتیم سماورها همیشه در معرض رسوب گرفتن قرار می‌ گیرند و سماورهای گازی تمیز کردن آن ها بسیار  زمان بر بوده و همیشه طاقت فرسا است، مدل های خیلی کمی از سماور گازی هستند که بتوانید به راحتی آن ها را تمیز کنید و این‌ یک مشکل بزرگ است.


مزایا و ویژگی های سماورهای برقی


جوش آمدن سریع


همانطور که می دانید درست کردن چای همیشه مدت زمان زیادی می خواهد در سماورهای برقی جوش آمدن آب بسیار سریع است و در کمترین زمان ممکن آب به جوش می آید و می توانید چای خود را درست کنید.


قابلیت تنظیم دما‌


برخی از سماورهای برقی جدید و پیشرفته قابلیت تنظیم دما دارند و شما می توانید با توجه به نوشیدنی که درست می کنید مانند دم نوش های گیاهی و یا مدل های مختلف چای دمای سماور برقی را تنظیم کنید و آب جوش را با همان دما در اختیار شما قرار می دهد البته لازم به ذکر است بگوییم همه ی سماورهای برقی این قابلیت را ندارند. به دلیل تنظیمات دما آن می توانید انواع قهوه را نیز با آن درست کنید که این ویژگی عالی برای دوست داران نوشیدنی های گرم است.


تمیز کردن آسان


پیشتر گفتیم که تمیز کرد دیگر سماورها کمی مشکل ساز است اما سماورهای برقی راحت‌ترین سماورهای موجود برای تمیز کردن هستند.


قابلیت خاموش شدن خودکار


برای هر خانواده ای سوختن سماور حتما یک بار در زندگی اتفاق افتاده است اما با داشتن سماور برقی دیگر این‌ مشکل را ندارید چرا که قابلیت خاموش شدن خودکار هنگام جوش آمدن زیاد آب یکی از ویژگی های دلنشین این محصول است.


ایمنی بالا


سماورهای برقی ایمنی بسیار بالایی به نسبت دیگر سماورها دارند چرا که با برق کار می کنند و از مشکلاتی همچون گازگرفتگی و غیره در امان اند.


چراغ نشانگر


سماورهای برقی همواره مدل های پیشرفته و معمولی زیادی دارند که در اکثر این مدل ها چراغ نشانگر برای آن در نظر گرفته اند که هنگامی که آب جوش آمد چراغ روشن می شود و شما لازم نیست همیشه در حال چک کردن سماور جهت جوش آمدن آن باشید‌.


ابعاد عالی


سماورهای برقی به دلیل طراحی خاصی که دارند ابعاد کوچک تری به نسبت سماورهای گازی دارند‌ و شما می توانید در هر جای آشپزخانه آن را قرار دهید. ابعاد کوچک سماور برقی برای حمل و نقل کردن آن نیز تاثیر گذار است و به راحتی می توان آن را حمل کرد.


ویژگی های ظاهری


یکی دیگر از مزایای سماورهای برقی تنوع در طراحی ظاهری آن ها است، سماورهای برقی دارای انواع مختلفی از نظر رنگ و طرح دارد و برای خانه های مدرن تر و امروزی می توانند به دلخواه انتخاب کنند اما در سماورهای گازی این تنوع رنگ و طرح وجود ندارد.


معایب سماورهای برقی


همانطور که می دانید هیچ محصولی بدون ایراد نیست و همیشه به نسبت ویژگی های مثبت آنان یک سری نکات ضعیفی هم‌ دارند، از معایب سماورهای برقی می توان به مصرف برق بیش از حد آن اشاره کرد، چرا که سماور برقی یک دستگاه حرارتی می باشد و برای تولید حرارت و دما بالا حتما باید میزان برق زیادی هم مصرف کند و پر مصرف بودن آن می تواند برای بعضی افراد دردسر ساز باشد و از همین رو آنها دیگر مدل های سماور را تهیه کنند. از دیگر معایب سماور برقی می توان به گنجایش مخزن آن اشاره کرد که به دلیل زود جوش آمدن سماورهای برقی گنجایش مخزن آنها کمتر از سماورهای گازی است و برای خانواده هایی که جمعیت زیادی دارند مناسب نیست‌.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha