02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

اشتباهات رایج در استفاده از سرخ کن

مائده شریفی 6 /بهمن/ 1401
اشتباهات رایج در استفاده از سرخ کن

اشتباهات رایج در استفاده از سرخ کن

سرخ کن ها جزو لوازم آشپزخانه هستند که کاربرد زیادی دارند و می توان استفاده های متفاوتی از آن ها داشت اما به دلیل درست مطالعه نکردن دفترچه راهنما و یا نخواندن این دفترچه گاهی به صورت اشتباه از این محصول استفاده کرد. سرخ کن های خانگی به دو شکل روغنی و بدون روغن هستند که هر دو محصول جهت سرخ کردن مواد غذایی به کار می روند اما روش متفاوتی برای این کار دارند. سرخ کن های روغنی مواد غذایی را در روغن فراوان با استفاده از گرما و حرارت سرخ می کنند، و سرخ کن های بدون روغن یا رژیمی مواد غذایی را با یک الی دو قاشق روغن با استفاده از جریان هوای گرم برشته و ترد می کنند و آب مواد غذایی را خشک می کنند. استفاده از هر دو دستگاه ساده می باشد اما به دلیل انرژی گرمایی و الکتریکی باید با رعایت چند نکته ایمنی از این دستگاه ها استفاده کرد همچنین برخی از مواد غذایی برای این دستگاه ها مناسب نمی باشند. در این مقاله اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از سرخ کن داشته باشید را شرح می دهیم تا از این محصول به درستی استفاده کنید و طول عمر مفید سرخ کن خود را افزایش دهید.

اشتباهات رایج در استفاده سرخ کن

1_ سرخ کن را قبل از استفاده گرم کنید
سرخ کن های برقی خانگی سریع گرم می شوند به همین دلیل برخی افراد تصور می کنند این دستگاه نیازی به گرم شدن ندارد اما بهتر است قبل از سرخ کردن مواد سرخ کن را در دمای مناسب با مواد غذایی که استفاده می کنید 5 تا 10 گرم کنید تا مواد غذایی به خوبی درون آن سرخ شوند و سطح ترد و کریسپی داشته باشند همچنین با حرارت مناسب روغن به طور کامل مغز پخت شوند. گرم کردن سرخ کن اختیاری است اما بهتر است با رعایت کردن ایمنی روغن را قبل استفاده داخل سرخ کن گرم کنید.
2_ دما و حرارت را تنظیم کنید
با توجه به مواد غذایی که استفاده می کنید باید دمای مناسب را انتخاب کنید تا مواد پس از آماده شده سوخته و خام نباشد. تنظیم نکردن درست دما برای روغن باعث می شود که برخی از مواد غذایی بسوزند در حالی که قسمت های داخلی آن ها خام می باشد یا در مواد دیگر به دلیل حرارت کم مواد آب می اندازند و سطح آن ها نرم می شود. در سرخ کن های بدون روغن نیز باید به زمان و دمای درست توجه کنید تا مواد غذایی زیاد خشک نشوند. در این سرخ کن های به طور پیش فرض چند برنامه پخت قرار دارد که می توانید از آن ها برای پخت مواد مختلفی نیز استفاده کنید و بدون دردسر مواد غذایی را سرخ و برشته کنید.

3_ به اندازه روغن بریزید
درون سرخ کن های روغنی معمولا علامت گذاری شده و چند خط برای روغن مشخص شده که ماکزیمم و مینیموم روغن را نشان می دهد. روغن سرخ کن نباید خیلی کم و یا زیاد باشد زیرا در حالت کم مواد به خوبی سرخ نمی شوند و در حالت زیاد بودن ممکن است که روغن سرریز شود و اتفاقات ناخوشایندی برای کاربرد و یا دستگاه به وجود بیاورد. در سرخ کن های رژیمی نیز باید فقط از یک یا دو قاشق روغن استفاده کرد و استفاده زیاد از روغن منجر به بلند شدن دود از دستگاه می شود. علاوه بر مقدار درست روغن باید از روغن مناسب نیز استفاده کنید و روغن شما سرخ کردنی باشد زیرا روغن های دیگر پس از چند دقیقه کف می کنند و ممکن است که سوخته شوند و یا طعم غذا را تغییر دهند. روغن مخصوص سرخ کردنی بهترین روغن برای استفاده در سرخ کن ها می باشد. همچنین نباید چند روغن مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید چون باعث تغییر طعم و تغییر رنگ سریع روغن می شود.
4_ سبد سرخ کن را به اندازه پر کنید
 سرخ کن های روغنی یک سبد استاندارد دارند اما می توانید سبدهای دیگر را نیز در سایز مناسب خریداری کنید. سبد سرخ کن را باید به اندازه از مواد غذایی پر کنید تا همه مواد به خوبی سرخ شوند و حالت له شده نداشته باشند. در این حالت سطح مواد کاملا ترد و کریسپی می شود و طعم خوبی پیدا می کنند. در سرخ کن های بدون روغن (رژیمی) هم باید مواد به صورت یک الی دو لایه روی هم قرار بگیرند و در حالتی که بیشتر باشد مواد غذایی له می شوند و یا قسمتی از آن ها خام باقی می ماند. به دلیل استفاده از جریان هوای گرم در این دستگاه ها بیاد هوا به خوبی در همه قسمت های سرخ کن گردش داشته باشد تا همه قسمت های مواد غذایی به خوبی سرخ شوند.

5_مواد غذایی را در سایز مناسب استفاده کنید
مواد غذایی که دورن سرخ کن روغنی قرار می دهید نباید بسیار ریز باشند زیرا از سوراخ های سبد بیرون می آیند و درون روغن شناور می شوند در این حالت روغن شما سریعا سوخته می شود و مواد روغن زیادی را به خود جذب می کنند. در سرخ کن های رژیمی نیز در صورت بیرون آمدن مواد غذایی در قسمت محفظه روغن قرار می گیرند و روغن و آب داخل آن را به خود جذب می کنند، برای حل این مشکل مواد غذایی را برای سرخ کن ها به صورت تیکه های مناسب و متوسط برش هدید و در سرخ کن های بدون روغن می توانید یک کاغذ روغنی در کف سبد قرار دهید.
6_ سرخ کن را تمیز کنید
پس از هر بار استفاده هنگامی که سرخ کن خنک شد و حرارت خود را از دست داد محفظه و سبد آن را بیرون بیاورید و با آب گرم و مایع ظرفشویی کاملا تمیز کنید. اینکار طول عمر سرخ کن شما را بیشتر می کند و کارایی آن را افزایش می دهد. بدنه سرخ نباید با آب تماس داشته باشد و تنها با یک دستمال نمدار آن را تکیز کنید کافی است. قطعه های سرخ کن پس از شستشو باید به طور کامل خشک شوند سپس در جای درست خود قرار بگیرند و بهتر است در یک مکان خشک و بدون رطوبت دستگاه سرخ کن نگه داری شود.

نحوه استفاده درست از سرخ کن
سرخ کن روغنی: ابتدا در سرخ کن به میزان مناسب روغن بریزید سپس دستگاه را روشن کنید و دما مناسب را تنظیم کنید پس از آن اجازه دهید تا دستگاه سرخ کن به دمای مورد نظر برسد و گرم شود. در مرحله بعدی مواد غذایی را به مقدار مناسب داخل سبد قرار دهید و آن را درون سرخ کن بگذارید سپس درب سرخ کن را ببندید، با توجه به غذایی که درست می کنید اجازه دهید به طور کامل مواد غذایی درون سرخ کن آماده شوند. در نهایت سبد را از سرخ کن خارج کنید و اجازه دهید که روغن اضافه آن داخل سرخ کن ریخته شود، پس از آن مواد را روی یک دستمال آشپزخانه خالی کنید تا روغن اضافی آن ها گرفته شود و غذای شما آماده سرو می باشد. 
 

سرخ کن رژیمی: برای استفاده از این سرخ کن دستگاه را کمی داغ کنید کافی است بعد از آن درون محفظه روغن 1 الی 2 قاشق روغن بریزید سپس مواد را داخل سبد به اندازه مناسب بچینید به شیوه ای که لایه لایه روی یکدیگر قرار نگیرند و سبد را درون دستگاه قرار دهید. دستگاه سرخ کن را روشن کنید و دما و زمان مناسب را انتخاب کنید و یا می توانید از برنامه های پیش فرض دستگاه کمک بگیرید، پس از تمام شدن تایم پخت محفظه سرخ کن را بیرون بیاورید و بدون برخورد با روغن کف دستگاه سبد را خارج کنید و غذای آماده خود را سرو کنید.

سرخ کن یک وسیله خانگی مناسب و کاربردی است که با استفاده از آن می توانید مواد غذایی را به خوبی رستوران های بیرون در حجم زیاد سرخ کنید و اینکار را در زمان کوتاه انجام دهید. همچنین در صورت استفاده و نگه داری درست این محصول می تواند عمر طولانی داشته باشد و کارایی و کاربردی خود را برای مدت طولانی نشان دهد. هنگام خرید دقت کنید که یک سرخ کن با سایز مناسب تهیه کنید که با افراد خانواده شما سازگار باشد و توانایی سرخ کردن مواد غذایی را در اندازه مناسب برای شما داشته باشد. سرخ کن ها در برندهای مختلف تولید می شوند و کیفیت متفاوتی دارند که هر چه کیفیت محصول بالا تر باشند قابلیت های آن نیز بیشتر هستند و کارایی آن بیشتر می شود. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha