02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه نگهداری و مراقبت از قهوه سازها

ادیبه کریم پور25 /مرداد/ 1402
نحوه نگهداری و مراقبت از قهوه سازها

نحوه نگهداری و مراقبت از قهوه سازها


نگهداری منظم از قهوه ساز به حفظ سلامت آن کمک می کند و می تواند طعم و تازگی قهوه شما را بهبود بخشد. روغن‌ های باقی ‌مانده قهوه می ‌توانند در داخل قهوه‌ ساز جمع شوند و قهوه ‌ای با طعم فاسد یا بد تولید کنند. هنگامی که مردم از آب لوله کشی به جای آب مقطر یا آب تصفیه استفاده می کنند، رسوبات آهک و رسوبات معدنی می توانند در داخل دستگاه ایجاد شوند. این می تواند بر واحد گرمایش و جریان آب قهوه ساز شما تأثیر بگذارد. روش های مختلفی برای تمیز کردن و نگهداری قهوه ساز بسته به سلیقه ی شخصی شما وجود دارد. با گذشت زمان، مواد معدنی آب سخت می توانند در عملکرد داخلی دستگاه شما جمع شوند و ممکن است متوجه شوید که دم کردن ظرف قهوه شما بیشتر طول می کشد. برای اینکه همه چیز به جریان بیفتد، باید دستگاه را تمیز و کلسیم زدایی کنید. اکثر قهوه سازها دارای یک چراغ نشانگر هستند که در صورت نیاز به تمیز کردن عمیق روشن می شود. توصیه می شود منتظر روشن شدن چراغ نباشید. تا آن زمان، ممکن است چندین دوره تمیز کردن طول بکشد تا پاک شود. در عوض، یک یادآوری تنظیم کنید که حداقل هر سه ماه یا چهار بار در سال این کار را انجام دهید. البته، انجام این کار در دفعات بیشتر ضرری ندارد. برای آشنایی با روش هایی که می توانید از قهوه ساز نگهداری کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


نگهداری و مراقبت قهوه ساز


در مرحله ی اول، داخل قهوه ساز خود را هر ماه یکبار با محلول پاک کننده سرکه و آب تمیز کنید. اجزای اسیدی موجود در سرکه روغن های باقی مانده قهوه، لکه ها و رسوبات آهک یا رسوبات معدنی را که در داخل قهوه ساز ایجاد شده اند، از بین می برد. بسته به ظرفیت قوری قهوه ساز شما از محلول نصف و نیمه سرکه سفید و آب استفاده کنید. برای 2 چرخه دم کردن به مقدار کافی سرکه سفید نیاز دارید. به عنوان مثال، قهوه‌ سازي كه 8 فنجان يا 2 ليوان مي ‌سازد. (1.89 لیتر) قهوه به 1 لیتر نیاز دارد. (0.94 لیتر) سرکه سفید با مقدار مساوی آب برای هر چرخه دم کردن برای این کار لازم دارید. نیمی از مخلوط سرکه سفید و نصف دیگر آب را در ظرفی که می توانید برای ریختن آن در مخزن قهوه ساز استفاده کنید، مخلوط کنید. یک فیلتر خالی و تمیز را در سبد فیلتر قهوه ساز خود قرار دهید. سپس مخلوط سرکه سفید و آب را در مخزن قهوه ساز بریزید. سرکه سفید و آب را به طور معمول دم کنید، انگار در حال درست کردن یک قوری قهوه هستید.


اجازه دهید محتویات آن 10 دقیقه پس از دم کشیدن بماند. این به مخلوط سرکه و آب اجازه می دهد تا قهوه جوش را تمیز کند و اجازه می دهد مخزن کمی خنک شود. سرکه سفید و آب دم کرده را با ریختن آن در سینک دور بریزید. چرخه دم کردن را تکرار کنید، یک بار دیگر از نصف سرکه سفید و نصف دیگر آب استفاده کنید. اجازه دهید مخلوط سرکه و آب 10 دقیقه پس از اتمام چرخه بماند، سپس مخلوط را دور بریزید. مخزن قهوه ساز را با آب تازه پر کنید تا سرکه کاملا از دستگاه قهوه ساز خارج شود. فرآیند دم کردن را شروع کنید و قبل از ریختن آن در ظرفشویی اجازه دهید 10 دقیقه بماند. چرخه های آبکشی را تکرار کنید تا بوی سرکه در طول چرخه های دم کردن کاملاً از بین برود. اگرچه اختیاری است، اما می توانید آب را بچشید تا مطمئن شوید سرکه ای باقی نمی ماند.


2. اگر به هر دلیلی دوست ندارید از سرکه استفاده کنید، می توانید سرکه سفید را با مایع ظرفشویی جایگزین کنید. اگر نمی خواهید از سرکه سفید استفاده کنید، مایع ظرفشویی یک جایگزین موثر است. هر لیتر سرکه را با 2 قطره مایع ظرفشویی جایگزین کنید و همان مراحل دم کردن را دنبال کنید تا حباب ها در آب دم نوش وجود نداشته باشند. مطمئین شوید که قهوه ساز را کاملا آبکشی می کنید تا مایع ظرفشویی داخل آن باقی نماند، زیرا این می تواند طعم و بوی قهوه را فاسد کند. 


3. برای تمیز کردن قهوه ساز خود از محلول های تمیز کننده تخصصی استفاده کنید. این ها را می توان در بسیاری از فروشگاه های خرده فروشی پیدا کرد. از این پاک کننده های قهوه ساز طبق دستورالعمل روی بسته هایشان استفاده کنید. این موادهای شوینده ی مخصوص معمولا بوی بدی ندارند و می توانید بدون نگرانی، از آن استفاده کنید.


4. همچنین هر هفته قطعات جداشدنی قهوه ساز را خیس کنید و تمیز کنید تا روغن و باقیمانده قهوه از بین برود. قوری قهوه، درب قوری، فیلتر یا سبد فیلتر را یک بار در هفته در مایع ظرفشویی یا مخلوط نصف سرکه سفید و نصف آب داغ قبل از شستشو خیس کنید. از مسواک یا برس برای تمیز کردن فیلتر و جاهای مخصوص استفاده کنید. جوش شیرین برای تمیز کردن شکاف هایی که دسترسی به آنها دشوار است. شما می توانید از 4 تا 8 قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده کنید تا بتوانید دستگاه قهوه ساز خود را کاملا تمیز و براق کنید. 


5. اگر دستگاه قهوه ساز شما خراب شد تا آسیبی به قطعه ای از آن وارد شده است، فوراً آسیب شدید را برطرف کنید. قهوه جوش های ترک خورده را که می تواند باعث نشتی شود یا سیم های برق سوخته که می تواند باعث آتش سوزی شود را تعویض کنید. سبدهای فیلتر ترک خورده را تعویض کنید یا نشت قهوه را روی پد گرمایشی تمیز کنید تا از اتفاقات ناخواسته جلوگیری کنید. در صورت دسترس برای تعمیر و نگهداری به سازنده مراجعه کنید. در صورت وجود گارانتی، قهوه ساز شما ممکن است توسط سازنده تعویض یا تعمیر شود.


تمیز کردن مرحله ای قهوه سازها


مرحله 1: سبد و مخزن آب را تمیز کنید


اگر از قهوه‌ ساز قطره ‌ای استفاده می‌ کنید، ممکن است سبد فیلتر را بعد از خالی کردن آن در سینک بشویید. گهگاهی خوب است با شستن کامل آن در آب گرم و مایع، آن را عمیق تر تمیز کنید. این کار از باقی مانده های روغنی که می توانند طعم تلخی را از خود به جای بگذارند، مراقبت می کند. قهوه سازهای دیگر سبد دم ندارند، اما معمولا دارای مخزن آب قابل جابجایی هستند. باید مخزن را بردارید و با آب و مایع بشویید. حتی برخی از مخازن را می توان در ماشین ظرفشویی قرار داد، اما برای اطمینان از دفترچه راهنمای دستگاه خود استفاده کنید.


مرحله 2: صفحه داغ یا سینی چکه را تمیز کنید


اگر قهوه ساز قطره ای شما دارای کاراف حرارتی (صفحه داغی دارد که قهوه را گرم نگه می دارد) است،.هنگاهمی که صفحه داغ سرد شد، قهوه ریخته شده را پاک کنید. برای از بین بردن لکه های قهوه سوخته، سینی را با یک اسفنج مرطوب و کمی جوش شیرین بشویید. قهوه سازهای دیگر دارای یک سینی قطره چکان هستند که لیوان شما در بالای آن قرار می گیرد. سینی چکه می تواند مقدار زیادی قهوه اضافی را جمع کند و به مکانی برای رشد میکروب ها تبدیل شود . سینی را با آب گرم و مایع تمیز کنید و حتما آن را به طور مرتب خالی کنید.


مرحله 3: ذخایر معدنی را پاک کنید


مواد معدنی موجود در آب خانه شما می تواند مخزن و لوله قهوه ساز شما را مسدود کند. اگر به اندازه کافی خراب شود، ماشین می تواند به طور کامل کار کند یا عملکرد دم کردن آن به خطر بیفتد. بخار بیش از حد و افزایش زمان چرخه دم کردن دو نشانه آشکار از مشکل هستند. حذف این تجمع مواد معدنی رسوب زدایی نامیده می شود. اگر دستگاه شما دارای نشانگر تمیز کردن باشد، زمانی که زمان شروع این فرآیند فرا می رسد، روشن می شود. برای اکثر دستگاه ها، تنها کاری که باید انجام دهید این است که گهگاه مانند دستورات بالا مخلوطی از آب و سرکه سفید را در دستگاه بچرخانید. دستورالعمل های دستگاه خود را برای نسبت مناسب بررسی کنید، زیرا سرکه می تواند به برخی از فلزات و پلاستیک ها آسیب برساند. همیشه چرخه دم کردن را چند بار با آب تکرار کنید تا مزه سرکه را قبل از دم کردن قهوه از بین ببرید.


مرحله 4: صفحه حرارتی یا کاراف را تمیز کنید 


چه دستگاه شما از یک کاراف شیشه ای یا یک کاراف حرارتی عایق شده استفاده کند، همیشه باید بعد از هر بار دم کردن، کاراف را با آب گرم و مایع تمیز کنید. اگر نمی ‌توانید لکه ‌های قهوه را پاک کنید، ظرف را با محلولی از یک قسمت جوش شیرین و دو قسمت آب داغ پر کنید و بگذارید یک شب بماند. سپس با آب تازه کاملاً بشویید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha