02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات مراقبت از پلوپز و استفاده از آن

ادیبه کریم پور 14 /مهر/ 1401
نکات مراقبت از پلوپز و استفاده از آن

نکات مراقبت از پلوپز و استفاده از آن


یک پلوپز یکی از مهم ترین لوازمی است که در آشپزخانه باید داشته باشید، به خصوص اگر سبک زندگی پرمشغله ای دارید. این به این دلیل است که پلوساز می تواند برنج را بدون صرف زمان زیاد به خوبی بپزد و حتی می توانید از این وسیله آشپزخانه برای پختن مواد غذایی دیگر غیر از برنج استفاده کنید. از سوی دیگر، در صورتی که اخیراً یک پلوپز برقی خریده اید، اما در مورد نحوه تمیز نگه داشتن یا نگهداری آن مطمئن نیستید، باید این مقاله را مطالعه کنید تا برخی از موارد را به دست آورید. بهترین نکات در مورد نحوه نگهداری از پلوپز در واقع پلوپزها را می توان به سادگی و به سرعت تمیز کرد، اگر ابزار اولیه شستشوی ظرف در اختیار داشته باشید. در مجموع، برای به حداکثر رساندن مزایای یک پلوپز، باید نکات ایمنی و نگهداری زیر را در مورد این لوازم آشپزخانه بدانید.


نکات ایمنی و نگهداری از پلوپز برقی


راهنمای کاربر را مطالعه کنید: قبل از استفاده از پلوپز برقی خود، همیشه دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنید تا دستورالعمل های مناسب در مورد نحوه کار با یک پلوپز خاص را دریافت کنید. این در واقع شما را از هرگونه اشتباه در هنگام استفاده از پلوپز نجات می دهد که چیز خوبی است.
از دست زدن به پلوپز در هنگام کار خودداری کنید : از لمس سطوح داغ پلوپز در هنگام کار با دست برهنه خودداری کنید. این در واقع شما را از آسیب دیدگی یا سوختگی شدید نجات می دهد. اما در صورتی که هنگام کار مجبور به دست زدن به پلوپز خود هستید، از دستکش محافظ آشپزخانه استفاده کنید تا دستتان نسوزد.
پلوساز برقی را در موقعیت مناسب قرار دهید: همیشه پلوپز خود را روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید تا در حین کار لغزش نکند و سر نخورد زیرا این کار منجر به مشکلات مکانیکی جدی می شود.
هرگز پلوپز را زیر آب قرار ندهید: هرگز سعی نکنید پلوپز برقی را در آب غوطه ور کنید زیرا این کار بر اجزای داخلی تأثیر می گذارد و در نتیجه یک پلوپز عیب دار می شود.


ظرف پخت و پز را بالاتر از خط/ سطح آب پر نکنید: هرگز ظرف/ قابلمه داخلی را با مواد غذایی یا مواد بالاتر از خط/ سطح آب پر نکنید. نگه داشتن زیر یا فقط در حداکثر نقطه به جلوگیری از سرریز شدن آب در هنگام پختن با پلوپز کمک می کند.
از روشن کردن پلوپز در زمان خالی خودداری کنید : باید از وصل یا روشن کردن پلوپز در زمانی که خالی است یا هنوز آماده پختن نیست خودداری کنید زیرا این امر منجر به حوادث جدی برق و آتش سوزی می شود. علاوه بر این، از کارکردن پلوپز با سیم برق آسیب دیده خودداری کنید زیرا ممکن است در نهایت دچار برق گرفتگی شوید و حتی باعث بروز حوادث آتش سوزی شوید.
پلوپز را در مواقعی که کار نمی کند جدا کنید: برای جلوگیری از بروز آتش سوزی، همیشه پلوپز خود را در زمانی که استفاده نمی کنید، جدا کنید. علاوه بر این، اگر می خواهید پلوپز خود را تمیز کنید، ابتدا باید آن را از پریز برق جدا کنید تا تمیز، سریع و آسان شود.


هنگام باز کردن پلوپز داغ، صورت و دست ها را دور نگه دارید: هنگام برداشتن پوشش آن پس از پخت، همیشه دست و صورت خود را از پلوپز دور نگه دارید. این بسیار مهم است زیرا از سوختن صورت و دست ‌های شما در اثر بخار داغ خارج شده از برنج و غذای پخته شده پس از باز کردن پوشش، از سوختن جلوگیری می ‌کند.
قبل از تمیز کردن پلوپز اجازه دهید خنک شود: قبل از اینکه واقعاً شروع به تمیز کردن کنید، باید ابتدا اجازه دهید پلوپز برقی خنک شود. در واقع، شما باید حدود 30 دقیقه تا یک ساعت کامل قبل از شروع فرآیند تمیز کردن به یک پلوپز بدهید، اما زمان خنک شدن نیز ممکن است بسته به اندازه و مدل یک پلوپز خاص متفاوت باشد.
برای تمیز کردن قسمت داخلی از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید: سعی کنید از آب گرم و مایع برای تمیز کردن ظرف داخلی برای تمیز کردن بهترین نتایج استفاده کنید. از طرف دیگر، حتی می‌ توانید از ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن قابلمه داخلی و قابل جابجایی استفاده کنید، اما تنها عیب آن این است که مواد شوینده ظرفشویی ممکن است قسمت بیرونی قابلمه را تغییر رنگ دهد، زیرا معمولاً از آلومینیوم آنودایز ساخته شده است. در نهایت، همیشه قبل از قرار دادن مجدد در پایه پلوپز یا استفاده از دیگ/ کاسه پخت و پز را کاملاً بشویید و خشک کنید.


از استفاده از پاک کننده های ساینده روی اجزای پلوپز خودداری کنید: سعی کنید از استفاده از پاک کننده های ساینده روی پوشش های نچسب داخل قابلمه خودداری کنید زیرا این باعث می شود که پوششی  داخلی قابلمه را از بین ببرد و باعث می شود ذرات تراشیده شده وارد غذای شما شود، که این برای سلامتی شما مضر است.
از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن بیرون استفاده کنید: فقط از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن بیرونی پلوپز خود استفاده کنید. این به این دلیل است که غوطه ور کردن قسمت بیرونی پلوپز در آب در طول فرآیند تمیز کردن باعث می شود آب به داخل پلوپز منتقل شود که می تواند منجر به اختلال در عملکرد اجزای داخلی شود.
صفحه گرمایش را کاملاً تمیز کنید: همیشه صفحه گرمایش را با استفاده از پلوپز کاملاً تمیز کنید. این به این دلیل است که بقایای مواد غذایی که روی صفحه گرمایش گیر کرده اند ممکن است در فرآیند پخت اختلال ایجاد کنند و به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که صفحه حرارتی کاملاً تمیز شده است.


از استفاده از پلوپز با روکش ترک پرهیز کنید: اگر درب آن ترک خورده، سعی کنید از پلوپز استفاده نکنید زیرا درب آن ترک خورده است، مخصوصاً برای پلوپزهایی با روکش شیشه ای. این به این دلیل است که فشار بخار داخل پلوپز در واقع می تواند منجر به ترکیدن در حین پخت و پز شود و این در واقع می تواند بسیار خطرناک باشد در صورتی که شما در نزدیکی باشید.
در نتیجه ، پلوپزهای برقی لوازم آشپزخانه بسیار قوی و بادوام هستند تا زمانی که به درستی از آن ها نگهداری کنید. در واقع، یک پلوپز می تواند چندین سال یا چند دهه دوام بیاورد، در صورتی که آن را در حالت بالایی نگه دارید. علاوه بر این، همچنین بسیار مهم است که از راهنمای کاربر یا دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده در مورد نحوه کار و نگهداری یک پلوپز خاص برای بهترین نتیجه پیروی کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha