02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت غذا ساز و مخلوط کن

ادیبه کریم پور 21 /شهریور/ 1401
تفاوت غذا ساز و مخلوط کن

تفاوت غذا ساز و مخلوط کن


اگر می ‌خواهید کارایی آشپزخانه ‌تان را با جایگزین کردن چندین کار آماده‌ سازی دستی غذا با یک دستگاه افزایش دهید، از یک غذاساز استفاده کنید. اگر به دنبال وسیله ای برای تمام نیازهای خود در تهیه اسموتی و سوپ هستید و از آن برای چیزهای دیگری استفاده نمی کنید، دستگاه مخلوط کن برای شما مناسب است. اگر به هر دو علاقه دارید، اگر آشپزخانه خود را با غذاساز و مخلوط کن مجهز کنید، به احتمال زیاد بهترین حالت را خواهید داشت. مخلوط ‌کن‌ های خاصی می‌ توانند کارهایی را که غذاسازها انجام می‌ دهند، انجام دهند، بنابراین قبل از خرید به توضیحات و مشخصات برای جزئیات نگاه کنید. یک مخلوط کن خوب معمولاً برای مایعات بهتر است و برای ایجاد چیزهایی مانند اسموتی ها و شیک های پروتئینی استفاده می شود. یک غذاساز معمولاً برای کارهای پر زحمت بیشتری مانند مخلوط کردن خمیر یا برش دادن سبزیجات استفاده می شود. البته، برخی از مخلوط ‌کن‌ ها به اندازه ‌ای قدرتمند هستند که بتوانند وظایف مربوط به غذاساز را انجام دهند (و بالعکس). با این حال، در حال حاضر، اجازه دهید فقط نگاهی به تفاوت های اساسی بین مخلوط کن و غذاساز بیندازیم. از طرف دیگر، غذاسازها برای کارهای پر زحمت تر، مانند درست کردن خمیر، ایده آل هستند. غذاسازها کاسه های همزن پهنی دارند، که اضافه کردن مواد را آسان می کند و معمولاً با ضمائم مختلف همراه هستند و به شما امکان می دهند هویج را برش دهید، پنیر را خرد کنید یا خمیر را مخلوط کنید.


غذاساز چیست؟


غذاساز یک وسیله برقی همه کاره است که به شما امکان می دهد انواع غذاها را به روش های مختلف تهیه کنید. از خرد کردن گرفته تا پوره کردن و مخلوط کردن خمیر می باشد. یک غذاساز می تواند به سرعت کارهای زیادی را انجام دهد که انجام آن ها به صورت دستی زمان بیشتری را از شما می گیرد. غذاسازها معمولا دارای چهار قسمت هستند: پایه، بدنه پلاستیکی شفاف، مجموعه ای از تیغه های قابل جابجایی و درب هستند. غذاسازها دارای کنترل سرعت و نبض هستند که بر روی پایه خود قرار دارند. بدنه یک غذاساز عریض و جادار است که به آن اجازه می دهد دستور العمل های بزرگتری را در خود جای دهد. درب ‌های غذاساز مجهز به لوله‌ های تغذیه بلند هستند که به شما امکان می ‌دهند در حین مخلوط کردن مواد را اضافه کنید. برخلاف مخلوط‌ کن‌ ها، که معمولاً تنها با یک ضمیمه تیغه عرضه می‌ شوند، غذاسازها می‌ توانند با مجموعه‌ ای از ضمیمه‌ های تیغه ‌ای همراه باشند که می ‌توانند انواع کارها را انجام دهند: خرد کردن، برش دادن، رنده کردن، پوره کردن، مخلوط کردن و غیره. آن ها همچنین می توانند با درج کاسه ارائه شوند که به شما امکان می دهد چندین کار مختلف را در محفظه های مختلف به طور همزمان انجام دهید. به دلیل شکل بدن و تطبیق پذیری تیغه هایشان، غذاسازها در خرد کردن مواد خشک ماهر هستند. آن ها در مخلوط کردن مواد مایع به خوبی نیستند. مواد مرطوب تا حدی در کناره های کاسه مخلوط کردن، دور از دسترس تیغه ها گیر می کنند. برخلاف مخلوط‌ کن‌ ها، غذاسازها می ‌توانند تا انتها پر شوند و همچنان به خوبی کار کنند. غذاساز ها دارای دیسک ها یا تیغه های متعدد هستند. بسیاری از غذاسازها دارای چندین تیغه و یا دیسک هستند. از تیغه ها برای پوره کردن، خرد کردن، مخلوط کردن و گاهی ورز دادن در کاسه کار استفاده می شود. برخی از غذاسازها دارای لوازم جانبی همزن هستند که به شما امکان می دهد تا مواد غذایی را هم بزنید. تیغه ها و لوازم جانبی درون کاسه معمولاً روی آداپتور درایو و پین درایو در پایین کاسه می لغزند. دیسک ‌های غذاساز در بالای کاسه کار، زیر لوله تغذیه قرار می ‌گیرند و به شما اجازه می ‌دهند تا برش بزنید، خرد کنید و گاهی اوقات آن ها را پاک کنید زیرا مواد از طریق لوله تغذیه به داخل کاسه فشار داده می‌ شوند.


مخلوط کن چیست؟


همانطور که از نام آن پیداست، مخلوط کن یک وسیله الکتریکی است که برای ترکیب مواد جامد با مواد مایع مناسب است. درست مانند غذاسازها، مخلوط ‌کن ‌ها معمولاً دارای چهار جزء هستند: یک پایه موتوری، یک پارچ، مجموعه ‌ای از تیغه ‌ها (اغلب قابل جابجایی) و یک درب هستند. کنترل های یک مخلوط کن، که در پایه آن قرار دارد، می تواند شامل تنظیمات سرعت و ترکیب باشد. بیشتر پارچ های مخلوط کن مخروطی شکل هستند و دسته ها و دهانه هایی برای ریختن آسان دارند. تیغه های چرخان یک مخلوط کن روی ته پارچ پیچ می شوند، بنابراین برای تمیز کردن به راحتی جدا می شوند. درب به خوبی در بالای پارچ قرار می گیرد و می تواند به یک دوشاخه قابل جابجایی مجهز شود. برداشتن پلاگین به شما این امکان را می دهد که در هنگام مخلوط کردن مواد بیشتری اضافه کنید. از مخلوط کن ها بیشتر برای پوره کردن میوه ها و سبزیجات برای اسموتی ها و سوپ ها استفاده می شود. اگر مایع درگیر است، یک دستگاه مخلوط کن برای استفاده است. شکل مخروطی پارچ های آن ها در هدایت مواد به سمت تیغه ها عالی است. هنگامی که مایعات و جامدات با هم ترکیب می شوند، می چرخند و یک گرداب رو به پایین ایجاد می کنند که به طور موثر اطمینان می دهد که تمام ذرات مخلوط نشده خرد شده و با هم ترکیب می شوند. یکی از اشکالات مخلوط کن این است که اگر پارچ آن تا لبه با مواد پر شود، نمی تواند به درستی عمل کند. اکثر دستور العمل ها توصیه می کنند که مخلوط کن را فقط سه چهارم پر کنید تا فضای کافی برای حرکت آزادانه مواد و جلوگیری از سرریز شدن مواد باقی بماند. تیغه های بلندر نیز دسترسی محدودی دارند و بدون مایع، به خوبی با مواد خشک برخورد نمی کنند.اکثر مخلوط ‌کن ‌ها دارای قطعات و ملحقات مختلفی نیستند که باعث تطبیق ‌پذیری بیشتر آن‌ ها شود، اما برخی از مخلوط ‌کن‌ های پرقدرت این کار را انجام می ‌دهند. حتماً توضیحات و مشخصات یک مخلوط‌ کن را بررسی کنید تا بدانید چه وظایفی را می‌ تواند انجام دهد و چه ضمیمه هایی را شامل می ‌شود.


تفاوت های غذاساز و مخلوط کن


1. تیغه ها
بلندرها تیغه های ثابتی دارند. مخلوط ‌کن‌ های سنتی معمولاً دارای یک تیغه در پایین شیشه هستند که نمی‌ توان آن را جدا کرد. این تیغه می تواند چندین نقطه در زوایای مختلف داشته باشد که به ترکیب کامل مواد کمک می کند. این تک تیغه برای خرد کردن یخ، پوره کردن ریز و حتی مایع کردن مواد عالی است. مخلوط کن ها دارای تیغه نامتقارن منحصر بفردی هستند که در چهار زاویه مجزا با هم ترکیب می شوند تا یخ را به مرکز بکشند و از طریق سخت ترین مواد نیرو ببخشند .
2. کاسه و شیشه
مخلوط کن ها شیشه های بلندی دارند. کناره های بلند شیشه مخلوط کن کمک می کند تا هنگام ترکیب شدن، دستور العمل های مایع را در خود جای دهد. ارتفاع و شکل نیز به گردش مواد در سرتا سر شیشه و تیغه ها کمک می کند تا یکنواخت ترکیب شوند. شیشه پارچ مانند معمولا دارای دسته و لبه های ریختن یا لبه های اریب است که برای انتقال مواد مایع عالی است. مخلوط‌ کن ‌ها دارای طراحی شیشه آجدار هستند که محتویات را به تیغه برمی ‌گرداند تا یک گرداب ترکیبی قدرتمند ایجاد کند. اما غذاسازها کاسه های کار گسترده ای دارند. غذاسازها دارای تیغه ‌ها و دیسک‌ های پهن و مسطح هستند تا برش‌ های خاصی مانند برش‌ ها یا تکه ‌ها را به دست آورند. یک کاسه کار گسترده تر به دستگاه فضایی می دهد تا مواد کامل یا بزرگتر مانند سیب زمینی یا خیار را پردازش کند. کاسه های غذاساز بزرگتر نیز ظرفیت بیشتری را برای دسته های بزرگ فراهم می کند. غذاسازها دارای یک کاسه کاری مهر و موم شده و مقاوم در برابر نشتی با گوشه های گرد و سطوح صاف هستند تا مواد غذایی کمتری در کاسه و درب برای تمیز کردن آسان گیر کند.
3. اندازه و ظرفیت
ظرفیت معمولی یک غذاساز بین 6 تا 14 فنجان است و گاهی اوقات می تواند حتی بزرگتر باشد. مخلوط کن ها از محدوده کوچکتر 2 فنجان برای مخلوط کن شخصی شروع می شوند و برای مدل های بزرگ تجاری می توانند تا حدود 14 فنجان افزایش پیدا کنند. مخلوط کن یا غذاساز را با اندازه ای انتخاب کنید که برای سبک زندگی شما مناسب باشد.


شباهت بین غذاساز و مخلوط کن


تنظیمات مخلوط کن در مقابل غذاسازها در واقع کاملاً مشابه است. در بیشتر موارد، هم مخلوط کن ها و هم غذاسازها دارای موتوری هستند که در یک پایه قرار گرفته است. ظرفی که مواد شما را در خود جای می دهد. یک شیشه یا کاسه کار بالای این پایه موتور قرار دارد و حاوی تیغه ها یا دیسک هایی است که غذای شما را خرد یا مخلوط می کند. می ‌توانید برای برخی از دستور العمل ‌ها به جای هم از وسایل استفاده کنید، اگرچه هر کدام وظایف خاصی دارند که بهتر از دیگری انجام می ‌دهند.
چه چیزی را در مخلوط کن درست کنیم.
بهتر است از مخلوط کن ها برای دستور العمل های مایع یا نتایج صاف ابریشمی استفاده شود. شیشه مخلوط کن بلند و باریک است و یک گرداب ایجاد می کند که مواد را به سمت پایین به سمت تیغه ها می کشد. برخی از مخلوط کن ها در مقایسه با غذاسازها قدرت بالاتری دارند. این امکان چرخش سریع‌ تر تیغه را فراهم می‌ کند و مواد سخت را برای نتایج نرم ‌تر تجزیه می ‌کند. نکات و ترفندهایی در مورد نحوه استفاده از مخلوط کن برای طیف وسیعی از دستور العمل ها دریافت کنید. 


مواد مرطوب:  به طور کلی، اگر دستور پخت شما به موادی نیاز دارد که عمدتاً مایع یا نرم هستند. مانند  اسموتی  یا سوپ پوره شده، بهترین گزینه برای شما یک مخلوط کن خواهد بود. علاوه بر این، اگر چیزی درست می کنید که می توانید بدون جویدن بنوشید یا بخورید، به جای غذاساز از مخلوط کن استفاده کنید. شیر کف شده یا هورچاتای خامه ای:  اگر به دنبال گرم کردن و کف کردن شیر برای قهوه، چای یا کاکائو هستید یا شیر برنج و ادویه ها را برای غذا مخلوط کنید، از مخلوط کن خود استفاده کنید. اصطکاک تیغه ها شیر را گرم می کند و هوادهی از تیغه های چرخان و کشش به سمت پایین حباب های لذت بخشی و مقداری کف سبک ایجاد می کند. پودینگ، کاستارد و موس:  وقتی از مخلوط کن خود برای مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده آن ها استفاده می کنید، به این بافت صاف و کرکی مسلط خواهید شد. یک  موس لیموی با طراوت درست کنید  یا روی یک میوه دلخواه پر از  گلابی با کلافوتی گلابی یک ترکیب جدید بزنید. سوپ، سس و بیسکو:  وقتی می ‌خواهید یک سوپ خوشمزه و خامه ‌ای، یک بیسکوی لابستر صاف درست کنید، از مخلوط ‌کن خود استفاده کنید تا نتایج صاف ابریشمی داشته باشید. مخلوط ها برای گرم کردن و حفظ دمای سوپ ها و سس های گرم خود امتحان کنید.


شربت و مخلوط میوه: مخلوط کن به سرعت شربت خانگی را درست می کند. دارچین، انواع توت ها، توت فرنگی، هویج، یا تکه های انبه را اضافه کنید تا یک ترکیب میوه پوره شده که همه آن متعلق به خودتان است. نوشیدنی‌های منجمد: اگر نوشیدنی‌ های یخ‌ زده یا کوکتل‌ های یخ‌ زده استفاده می کنید، پس مخلوط‌ کن وسیله ‌ای است که می ‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای مواد منجمد، مخلوط ‌کنی را انتخاب کنید که دارای حالت خرد کردن یخ باشد. شیرها و آردهای آجیلی:  با آسیاب کردن بادام در مخلوط کن پرقدرت خود آرد بدون گلوتن درست کنید یا سعی کنید بادام خام یا بادام هندی را خیس کنید و مخلوط کنید تا  شیرهای آجیلی خانگی خوشمزه و مغذی تهیه کنید. کره های آجیلی:  خودتان کره های بادام زمینی، بادام هندی یا تخمه آفتابگردان را با یک مخلوط کن قوی درست کنید. باید کره آجیل را در دسته های کوچکتر در مخلوط کن درست کنید و اگر کاردک مخلوط کن یا دستکاری دارید، کار راحت تر می شود.  برای آسیاب کردن اقلام سخت مانند آجیل به یک موتور قدرتمند با کارایی بالا نیاز دارید. میلک شیک: مخلوط کن ها برای این شیرینی های یخ زده ایده آل هستند. با افزودن مواد مختلف و کنترل مقدار شیر، می ‌توانید از طریق نی یا مخلوط ‌های غلیظ ‌تر با تکه‌ های میوه، کلوچه یا آب نباتی که با قاشق می‌ خورید، شیک های کف‌ دار ایجاد کنید. غذای کودک صاف: از مخلوط کن خود برای  پوره کردن سبزیجات برشته  یا میوه های تازه برای کودکتان که تازه خوردن غذاهای جدید را یاد می گیرد، استفاده کنید. یک مخلوط کن به شما امکان می دهد طعمی صاف ایجاد کنید و به کودک کمک می کند تا یاد بگیرد که مواد تازه و سالم را دوست داشته باشد. و وقتی خودتان آن را درست می کنید، می توانید کنترل کاملی بر نوع و کیفیت مواد داشته باشید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha