02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکاتی برای استفاده از دستگاه سرخ کن روغنی

ادیبه کریم پور 16 /خرداد/ 1402
نکاتی برای استفاده از دستگاه سرخ کن روغنی

نکاتی برای استفاده از دستگاه سرخ کن روغنی


سرخ کردن با روغن زیاد سبکی از پخت و پز است که می تواند طعمی لذیذ و ترد به تقریباً هر سبزیجات یا مواد غذایی بدهد. اگر یک سرخ کن روغنی دارید، بسیار مهم است که از آن به درستی استفاده کنید تا غذای شما طلایی و ترد شود. همچنین مهم است که اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید تا بتوانید از آتش سوزی چربی و سوختگی جلوگیری کنید. خوشبختانه، اگر سرخ کن خود را به درستی راه اندازی کنید و از تکنیک های مناسب استفاده کنید، می توانید غذای سرخ شده خوشمزه ای تهیه کنید. یک سرخ کن خانگی ایده آل به روغن اجازه می دهد دمای ثابتی را حفظ کند، دارای یک سبد یا صافی دستی با دسته غیر فلزی و ویژگی است که روغن باقی مانده را برای استفاده در آینده فیلتر و حفظ می کند. به گفته محققان، سرخ کن روغنی اختصاصی بسیار ایمن تر از استفاده از یک قابلمه بزرگ است.


راه اندازی سرخ کن عمیق


از روغنی با نقطه دود بالا استفاده کنید. نقطه دود دمایی است که در آن روغن شروع به سوختن یا تجزیه می کند و می تواند طعم غذای شما را بسوزاند. روغن نباتی، بادام زمینی و سویا همگی نقطه دود بالایی دارند. روغن های دیگر مانند روغن زیتون نقطه دود پایینی دارند و برای استفاده در سرخ کن های روغنی ایده آل نیستند. همچنین دستورالعمل ‌هایی را که به همراه سرخ‌ کن شما ارائه شده است، مطالعه کنید. انواع مختلفی از سرخ کن ها در بازار وجود دارد و همه آن ها متفاوت عمل می کنند. حتماً دستورالعمل ‌های همراه سرخ ‌کن روغنی را بخوانید تا از موارد خاصی که باید با مدل خود انجام دهید آگاه شوید. برای مثال اکثر از سرخ کن های روغنی یک سبد سرخ کردنی دارند که باید آن را کنار هم قرار دهید یا یک درب دارند که باید به بالای سرخ کن وصل کنید. راهنماهای همراه سرخ کن را مطاللعه و سرخ کن را طوری راه اندازی کنید که آماده استفاده شود. همچنین غذایی بخرید که برای سرخ کردن خوب است. انواع غذاها را می توان سرخ کرد اما برخی از آن ها محبوب تر از بقیه هستند. برخی از متداول ‌ترین چیزها برای سرخ کردن مرغ ، سیب‌ زمینی و ماهی است. بیشتر غذاها طعم بهتری خواهند داشت اگر آن ها را در تخم مرغ غوطه ور کنید و قبل از سرخ کردن، روی غذا یک لایه آرد یا پودر سوخاری بمالید. همچنین می توانید سبزیجاتی مانند قارچ، گوجه فرنگی و حلقه پیاز را سرخ کنید.


قبل از شروع سرخ کردن غذا


وقتی سرخ کن خاموش است روغن را داخل سرخ کن بریزید. اطمینان از خاموش بودن و خنک بودن سرخ کن از پاشیدن روغن داغ روی شما جلوگیری می کند. حداقل و حداکثر خط پر را در سرخ کن روغنی خود پیدا کنید و مطمئن شوید که آن را بیش از حد یا کم پر نکنید. اگر سرخ کن شما این خطوط را ندارد، آن را بیش از نیمه پر نکنید. اگر سرخ کن شما سبدی دارد، قبل از پر کردن ظرف سرخ کن با روغن، آن را بردارید و کنار بگذارید. سپس سرخ کن را روشن کنید. برخی از سرخ کن های روغنی دکمه ی پاور دارند در حالی که برخی دیگر از آن ها مستقیما به برق وصل می شوند. اگر دستگاه سرخ کن شما روشن نشد، دفترچه ی راهنمای محصول خود را مطالعه کنید و نحوه روشن کردن درست آن را انجام دهید. اگر سرخ کن شما درب دارد، تا زمانی که روغن از قبل گرم می شود، آن را ببندید. روغن را در دمای 325-375 درجه فارنهایت (163-191 درجه سانتیگراد) گرم کنید. دمایی که روغن خود را به آن گرم می کنید متفاوت است اما معمولاً بین 325-375 درجه فارنهایت است. اگر ترموستات داخلی دارید، صفحه را روی دمای مناسب بچرخانید. اگر سرخ کن شما این ویژگی را ندارد، می توانید از دماسنج پخت و پز برای تست دما استفاده کنید. 


اگر دود را از سرخ کن می بینید یا بوی می دهید، به این معنی است که روغن خود را بیش از حد گرم کرده اید. حرارت سرخ کن را کم کنید وگرنه ممکن است طعم غذای شما سوخته باشد. برخی از سرخ کن ها چراغی دارند که وقتی روغن شما در دمای مناسب باشد روشن می شود. غذای خود را خشک کنید و مطمئن شوید که آب همراه آن نیست. غذای مرطوب یا آبکی باعث می شود روغن به بیرون بپاشد و به طور ناگهانی شما را بسوزاند. برای جلوگیری از پاشیدن روغن داغ روی شما، حتما غذای خود را با دستمال کاغذی خشک بپوشانید تا آب آن خارج شود. غذای خود را به آرامی در سرخ کن فرو کنید. سبد را با غذای خود پر کنید و غذا را با احتیاط داخل سرخ کن فرو کنید. اگر سرخ کن شما سبد ندارد، از چنگال یا قاشق سوراخ دار استفاده کنید. غذا را داخل سرخ کن نیندازید وگرنه باعث پاشیدن روغن داغ و سوختن احتمالی شما می شود. برخی از سرخ‌کن ‌ها دارای درپوشی هستند که هنگام پختن غذا، باید آن را در بالای سرخ‌ کن قرار دهید. این کار از پاشش روغن و بوی سرخ کردن جلوگیری می کند. نکته ی مهم: ظروف پلاستیکی را در سرخ کن فرو نبرید وگرنه ممکن است ذوب شوند.


غذا را تا زمانی سرخ کنید که بیرون قهوه ای یا طلایی شود. غذاهای مختلف به زمان های مختلف سرخ کردن نیاز دارند، بنابراین قبل از شروع سرخ کردن، حتما به دستور غذای خود مراجعه کنید. غذای خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد نسوزد. سبد را از روغن خارج کنید یا از چنگال برای بررسی ظاهر غذا استفاده کنید. اکثر غذاها در حدود 15 دقیقه سرخ شدن را تمام می کنند. اگر غذای زیادی دارید در دسته های جداگانه سرخ کنید. سرخ کن را بیش از حد پر نکنید زیرا ممکن است غذای شما نیم پز بیرون بیاید یا روغن سرریز شود. غذا را با قاشق سوراخ دار یا چنگال غذا را از روغن خارج کنید. روغن اضافی را روی سرخ کن به آرامی تکان دهید و آن را روی یک توری خشک کن یا بشقاب پوشانده شده با دستمال کاغذی قرار دهید. قبل از مصرف صبر کنید تا غذا خنک شود. غذاهای سرخ شده را می توان در فر 200 درجه فارنهایت گرم نگه داشت تا زمانی که همه غذاها سرخ شوند.

نکات ایمنی

1. وقتی سرخ ‌کن روشن است، آن را کنترل کنید. هرگز دور نشوید و سرخ کن را بدون مراقبت رها نکنید. اگر روغن شروع به دود شدن یا سوختن کرد، حرارت را کم کنید یا سرخ کن را کاملا خاموش کنید.
2. وقتی سرخ ‌کن روشن است، آن را لمس نکنید. برخی از سرخ کن های روغنی داغ می شوند و اگر آن ها را لمس کنید می توانند شما را بسوزانند. همچنین مطمئن شوید که سبد یا قاشق را که برای غوطه ‌ور کردن غذا استفاده می ‌کنید.
3. طناب ها یا روسری و... را از سرخ کن دور نگه دارید تا به آن ها گیر نکند. اگر سرخ کن شما دارای سیم برق است، مطمئن شوید که در منطقه ای است که رفت و آمد نیست. اگر کسی از روی کابل برق گیر کند، می ‌تواند باعث شود که کل سرخ‌ کن سرنگون شود و به طور جدی فردی را بسوزاند یا آتش‌ سوزی با روغن ایجاد کند، بنابراین این نکته بسیار مهم است.
4. در صورت آتش سوزی با روغن، کپسول آتش نشانی را نزدیک نگه دارید. آتش سوزی روغن می تواند فوق العاده خطرناک باشد و نمی توان آن را با آب خاموش کرد. به همین دلیل، مهم است که یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی خود داشته باشید. خاموش کننده را به سمت آتش روغن بگیرید تا بتوانید آتش را خاموش کنید. این موارد برای افرادی بیشتر توصیه می شود که به طور مدوام از سرخ کن استفاده می کنند.
5. وقتی سرخ کردن روغنی تمام شد، سرخ کن را از برق بکشید یا خاموش کنید و اجازه دهید روغن تا دمای اتاق خنک شود. این معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد. روغن خنک شده را در یک ظرف فلزی یا پلاستیکی (سوراخ نباشد) بریزید و آن را در سطل زباله بیندازید. روغن را در فاضلاب یا توالت نریزید زیرا می تواند در لوله های شما گرفتگی ایجاد کند.
6. از روغن آشپزی مجدد استفاده نکنید. برخی منابع می گویند که می توانید آن را صاف کرده و مجدداً استفاده کنید، اما روغن قبلاً در اثر حرارت شروع به تجزیه کرده است و ترکیبات نامطلوبی مانند چربی های ترانس تشکیل شده است. اجازه دهید روغن کاملا خنک شود، سپس با خیال راحت دور بریزید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha